Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Opel a oprit productia lui Tigra

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
acusila

acusila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 29.10.2005

Quote

Productia celei de-a doua generatii a lui Opel Tigra a ajuns la sfarsit, la cinci ani de la introducerea pe piata a acestui model. Problemele financiare intampinate de compania Opel ridica semne de indoiala asupra unui urmas al lui Tigra.
Opel a oprit productia lui Tigra zoom

Producatorul german Opel a sistat definitiv productia modelului Tigra. Spre dezamagirea fanilor lui Tigra, cea de-a doua generatie a acestui model a fost introdusa la patru ani de la incheierea productiei primei generatii Tigra, iar modelul s-ar putea sa nu mai aiba un succesor. Motivul pentru care acest model de nisa nu ar mai putea sa aiba urmasi este strans legat de problemele finaciare pe care le are compania Opel, iar soarta "viitorului" Tigra sta in mainile urmatorului proprietar al marcii germane.

Segmentul acoperit de Opel Tigra nu va fi lasat fara competitor din partea celor de la Opel, cel putin nu teoretic. Pentur moment, Opel nu ofera nu mai ofera nici un model decapotabil in afara de GT. Constructorul german pregateste o versiune TwinTop a noului Astra, pe care o va lansa peste aproape doi ani. Dupa cum stiti, lupta pentru preluarea Opel se apropie de sfarsit, iar potentialii investitori ramasi in cursa sunt canadienii de la Magna si belgienii de la RHJ International.

Edited by acusila, 25 July 2009 - 22:09.


#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Era o chestie fireasca...

Nu am inteles de ce au continuat prima generatie, sora mai sportiva a lui Corsa si nepoata lui Calibra, cu un hayon impresionant si pretentii de mini-coupe...

[ http://www.meinekarre.de/cars/Opel_tigra_tigraafl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

...cu a doua, sora retarda a lui Astra H TwinTop, care parea desenata pe genunchi din copy/paste-uri din gramada de piese disponibile ale marcii.

[ http://www.babez.de/opel/tigratwintop/newtitel.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cred ca nu-s singurul caruia i s-a parut la prima vedere ca a doua generatie a suferit reduceri de costuri si a ramas fara hayon-ul care o definea. De fapt, masina aia era confuza: nu stia daca e o decapotabila ciudata sau un coupe ciudat (ca sa nu zic urat). :)

P.S. Am vazut acuma cateva saptamani prin Eforie un Tigra de prima generatie, verde metalizat, fara hayon. :D Practic, era un fel de decapotabila / pick-up, dupa forma, ii lipsea doar oblonul din spate. :D

Edited by AlexIP, 27 July 2009 - 03:05.


#3
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
Un miliard de euro sparti degeaba: proiectare, reclama, matrite, furnizuri, stocuri, reteau de desfacere.....

Nu ma mir ca GM a intrat in fali.

#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Sa-i fie tarana usoara , a mai scapat omenirea de o "catastrofa" , Tigra 1 era ok , dar 2 greu o diferentiam de astra daca o aveam in oglinda sau o vedem in trafic , nu prea avea personalitate , un fel de struto-camila .

#5
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
prima generatie a fost ok ..
din punctul meu de vedere , o vedeam ca pe o calibra pt doamne/domnisoare :D

a doua versiune ... nu mi as fi "cumparat o" decat daca mi o dadeau moaca ..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate