Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ce sa fac pentru a incheia polite RCA?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Probabil toti ii stiti pe baietii cu o masuta si un afis "RCA IEFTIN". Intrebarile mele sunt:
- Ce statut au ?(colaborator,part sau full-time)
- Cam cat se castiga din activitate(in medie la o polita incheiata)
- Cui sa ma adresez pentru a putea sa inchei si eu polite
- Au un target?
Cand am facut rca la masina personala am vazut ca agentul avea mai multe formulare de la asiguratori diferiti. Are contract de colaborare cu fiecare in parte?
Orice informatie in legatura cu subiectul de mai sus imi va fi mai mult decat folositoare, va rog daca stiti amanunte sa ma ajutati in aceasta privinta.

#2
maluca

maluca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 20.05.2008
Ca sa poti incheia si tu polite RCA poti sa te adresezi unei societati de asigurari sau unui broker in asigurari.Avantajul in cazul 2 este ca poti incheia polite la mai multe societati - cele cu care colaboreaza fira de brokeraj. Dezavantajul ar fi comisioanele mai mici (pt ca trebuie sa le imparti cu brokerul :) ), dar ideea e ca ai un castig mai mare prin volum mai mare de polite incheiate.
Comisionul primit de tine:
1. de la societatea de asigurari este de 15% pentru fiecare RCA incheiat, dar pot fi unele diferente in functie de societatea cu care ai ales sa colaborezi.
2. in contractul de mandat pe care il inchei cu brokerul trebuie sa vezi ce procent din comision iti revine tie. In principiu au mai multe grupe de incadrare in functie de incasarile aduse de catre tine. Pentru inceput vei primi probabil undeva la 45% ( din cei 15% ); daca iti faci in timp si o retea proprie de agenti coordonati de catre tine poti ajunge pe la 75%. Repet asta trebuie discutat cu brokerul.

#3
geeoboss

geeoboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.01.2007
maluca are dreptate ,concluzia este ca :mai bine iei comision intre   5 si 8 % ca agent al unui broker pentru ca ai  in portofoliu mai multe societati , decat 15 % din nimic pentru ca nu ai decat o singura societate.

#4
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Multumesc pentru sfaturi.

#5
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Oricum nu te astepta sa mai dureze mult cu RCA-ul la taraba. De anul viitor intra in vigoare sistemul malus-bonus si nu va mai fi asa simplu pt ca vor fi tarifile diferite in functie de daunalitate si va fi nevoie de verificari!

Cel mai bine e sa iti alegi doi, tri asiguratori si sa inchei contracte cu fiecare. Unul pe numele tau si pt celelalte faci contracte unor cunoscuti, mama, tata , frate etc. Astfel poti incheia la mai multe societati si poti lua si 15 % comision!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate