Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Imagine 360 Tur Virtual

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
DiSk

DiSk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 03.08.2007
Cum creez un tur virtual 360 g care sa il accesez din browser ? stiti voi acela cand misti mousul in stanga dreapta sa se vada ca de ex o camera cum trebuie sa fotografiez si sa filmez Sunt incepator...si as vrea sa ma invatati si pe mine caci sunt interesat.
Astept sa ma ajutati...cei care doriti
Multumesc....anticipat

Edited by DiSk, 16 July 2009 - 15:25.


#2
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Ceva de genul: http://www.easypano....g-software.html ?

#3
DiSk

DiSk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 03.08.2007

View Postcrokodilu, on 16th July 2009, 18:09, said:

Da dar sa functioneze cu Adobe Flash Player

#4
andyned

andyned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.06.2008
In primul rand iti trebuie echipamentul care consta intr-un DLSR, nu foarte complex si o lentila fish eye de focala 8mm ce-ti da o vedere de 180 de grade pe fotografie. Cu ajutorul trepiedului tragi practic 6 cadre, precum fetele unui cub, 4 laterale, una sus si una jos. Intr-un software de photostiching alegi o anumita optiune de compunere a imaginilor si anume panorama echirectangulara care mai departe este mapata pe o sfera in care te poti tu juca cu pan/tilt.
Trebuie dat un search pe google si gasesti destule info pe tema asta.
In principiu lentila fisheye conteaza pentru a obtine un pan/tilt - 360/180 de grade.

#5
andyned

andyned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.06.2008
Intre timp am facut si eu o panorama cilindrica la 360 de grade - Panorama 360 de grade

#6
DiSk

DiSk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 03.08.2007

View Postandyned, on 3rd August 2009, 12:13, said:

Intre timp am facut si eu o panorama cilindrica la 360 de grade - Panorama 360 de grade
Pai explicami si mie pas cu pas cum ai facut o panorama cilinidrica la 360 de grade cu ce soft ai facut-o ? ti-a luat mult timp ?
Pai si ce cu alte aparate nu merge sa fac panorame ?Ce trebuie neaparat DSLR ?Cu alte aparate foto nu se poate face ?Daca stii spune-mi si mie.

Edited by DiSk, 03 August 2009 - 15:59.


#7
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
http://gardengnomeso...com/pano2vr.php

#8
shoecampdnk

shoecampdnk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.08.2009
buna ziua, ma confrunt cu o problema mare si poate ma ajuti si pe mine, vreau sa invat tur virtual, am incercat de mai multe ori, cu mai multe softuri dar problema mea ca nu stiu face bine pozele. am incercat sa fac de mai multe ori, doar un 360 mi-a iesit bine, asta pt ca am facut 108 poze ceea ce dureaza prea mult. partea cu nadirul si zenitul nu imi iese bine. in special cand partea de jos e formata din dale(ca pe strada) nu le aliniaza niciodata. nu am cap panoramic. folosesc un d80 cu un tamron 17-50mm. mereu fac pe 17 mm(care real este 25mm) si pun pe Manual cu Manual focus. imi poate spune cineva ceva secret cum pot face pozele sa iasa ok? am incercat cu autopano giga2, cu Stitcher Unlimited 2009, Ptgui.
Merci mult, Victor

#9
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Pai iti cam trebuie cap panoramic ca sa poti roti in jurul pupilei de intrare, altfel, aplicatia nu poate sa le lipeasca ca lumea.

#10
ionita_adrian

ionita_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.02.2010
pe langa aparatul foto care e necesar iti trebuie un obiectiv special 360 are o oglinda sferica atasata il gasesti pe google dak dai search si apoi programul in care o faci sa apara 360 cam atat , cam nasol ca un obiectiv ca asta costa cam 400 euro

#11
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Nu iti trebuie obiectiv special. Daca vrei poti sa faci si cu 200mm focala daca ai unde si vrei rezolutie. Ideea este ca daca ai unul de 8mm faci mai putine poze. Secretul este sa invarti aparatul in jurul punctului nodal (cauta pe google ce este acest punct). Problema este ca iti trebuie un cap de trepied special ca sa poti sa invarti aparatul cum trebuie. Se poate bricola dar este destul de complicat iar unul in magazin costa.

Dupa ce creezi panorama cu un program special iti trebuie alt program sa o incarci online. Din pacate programele astea nu le gasesti gratis.

Daca ma intrebi pe mine (si am facut asa ceva) cel mai greu este sa iei imaginile cum trebuie. Restul, daca ai programele, dureaza cam o ora pe poza.

Spor!

PS: postul scris de afac3rist este publicitate pe fata.

Edited by sarpe_ro, 10 February 2012 - 21:05.


#12
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Eu am tras cam toate panoramicele din mana, in cel mai bun caz cu un trepied normal. Atat ptgui - hugin cat si autopano giga merg aproape perfect. Doar cand nu are puncte bune de stitch mai rateaza dar le poti pune manual.

#13
seceratoarea

seceratoarea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.10.2010
Salut, am facut si eu pe trepied un tur de 360, l-am bagat in PTgui a iesit excelent dar nu pot sa il vad decat in plan desi ii dau cilindru si sfera...banuiesc ca trebuie sa il bag cumva intr-un program sa il pot viziona ca tur virtual?

#14
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Da, ptgui si alte softuri de profil produc o singura imagine. O vezi ca imagine, zoom-in/out si cam atat.
Ai incercat photosynth?
Mai exista diverse tooluri care genereaza anumite fisiere cu care te poti "plimba" daca ai un player adecvat dar n-am folosit, vezi pe google: create 3d virtual tour sau ceva de genu'.

#15
bozzzan

bozzzan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.04.2011
Am văzut un tur virtual 360 pentru un apartament pe site-ul https://case3d.ro e în secțiunea portofoliu tur virtual 360. Bine, e făcut din randari 3D dar arata destul de dragut.

Edited by bozzzan, 28 March 2020 - 20:12.


#16
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Asta-i de la mine de acasă :P
https://www.rijksmus...7h0UQFhN30dMLX4

#17
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 16.02.2004
Iti trebuie asa:

1. Un obiectiv fisheye (merge si cu ultrawide, dar vei trage mai multe cadre), daca vrei sa faci o panorama sferica din 8 cadre, fara sa pierzi nimic. 6 cadre in plan orizontal 360 grade + 1 poza cu tavanul + 1 poza cu podeaua. Eu foloseam Samyang 8mm pe o camera cu senzor crop.
2. O camera foto...ce vrei tu, sa se pupe cu obiectivul ala, la care nu ai nevoie de autofocus.
4. Un cap de trepied panoramic, de exemplu Nodal Ninja 3, facut de Fanatec. Daca nu ai si vrei sa incerci, poti doar cu o sfoara, o cheie si o moneda...:) daca este cineva interesat, pot detalia,
3. Un software de imbinat pozele, PtGui cred ca a ramas cel mai bun.
4. Un software pentru facut turul propriuzis...sunt o gramada, cauti si hotarasti ce vrei, in functie de complexitate si pretul softului. Ultima oara (cand m-am uitat eu) faceau html 5, deci nu mai e nevoie de flash....

Succes..


Un site care sa te lase sa incarci turul propriuzis....sunt o gramada si din astea, sau iti faci tu unul....

#18
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Da, eu sunt interesat :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate