Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Anevrism de aorta ascendenta

Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...
 Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...

Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov
 Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024

Recomandare router portabil wifi

Plata internaționala
 Problema cheie/inchidere centrali...

Casa pe structura de lemn (timber...

In ce an ati facut scoala de sofe...

Problema masina de spalat
 

La buget sau taxa?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Andreea1987

Andreea1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.07.2009
Buna ziua.
Deschid acest subiect deoarece chiar am nevoie de un raspun din partea cuiva care stie.
Intrebarea este urmatoare:
Ma mai pot inscrie la o facultate (la buget) daca in urma cu un an am fost exmatriculat de la o alta (tot de la buget)?

(Nu intrebati de ce am renuntat/am fost exmatriculat pentru ca nici eu nu stiu ce am avut in cap)

As fi recunoscator daca m-ati ajuta cu un raspuns.
Va multumesc.

#2
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

 Andreea1987, on 13th July 2009, 21:37, said:

Buna ziua.
Deschid acest subiect deoarece chiar am nevoie de un raspun din partea cuiva care stie.
Intrebarea este urmatoare:
Ma mai pot inscrie la o facultate (la buget) daca in urma cu un an am fost exmatriculat de la o alta (tot de la buget)?

(Nu intrebati de ce am renuntat/am fost exmatriculat pentru ca nici eu nu stiu ce am avut in cap)

As fi recunoscator daca m-ati ajuta cu un raspuns.
Va multumesc.
hmm in aceeasi situatie am fost si eu :) acu 4 ani ,am renuntat la una la buget
ai vreo foaie matricola ca ai luate ceva examene?
te poti inscrie la o alta facultate daca duci actele in original nu ai de ce sa ai probleme
insa daca te gaseste ca ai fost studenta s-ar putea sa fii nevoita sa platesti un an din cei de care te apuci.
eu nu am platit pt ca nu m au gasit
am renuntat si nu mi pare rau
bafta

#3
Andreea1987

Andreea1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.07.2009
Deci eu am toate actele in original acasa  adica diploma de bac si foaia matricola din liceu(am avut macar ideea sa le ridic de acum 4-5 luni). Pe foaia matricola nu scrie absolut nimic legat de facultate (examene date, note etc.).
Dar acum vine intrebarea grea ... oare ei nu au o baza de date cu evidenta studentilor? Nu as dori sa ma trezesc inscris la facultate si peste o luna, doua ... un an sa  fiu informat ca trebuie sa platesc taxa (care e cam 30 mil mai nou  spre uimirea mea care o stiam de 19 ... ma rog). Din cate am inteles de la tine tu zici ca s-ar plati numai un an? ar fi acceptabil dar sa nu ma trezesc cu toti 4... <_<
Facultatile sunt ambele din acelasi oras (Craiova) si din cate stiu toate facultatile sunt organizate in Universitatea din Craiova (ucv.ro), si totodata mai stiu ca fiecare elev are un cont pe siteul lor unde isi poate verifica notele la examene etc. deci nu prea mi-ar fi mare mirarea daca toti studentii ar fi introdusi intr-o baza comuna a tuturor facultatilor (cu totate ca da... traim in Romania inca mai folosim registrele si dosarele si mai putin calculatoarele).
A mai avut si altcineva astfel de experiente? va rog impartasiti.

#4
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Din cate stiu eu nu ai voie. Tu poti risca, dar mi-e sa nu te vezi trimisa in judecata pentru fals in declaratii, parca pe fisa de inscriere trebuie sa zici daca ai mai facut/faci/ alta facultate si daca ai fost exmatriculata.

Din cate stiu eu nu ai voie. Tu poti risca, dar mi-e sa nu te vezi trimisa in judecata pentru fals in declaratii, parca pe fisa de inscriere trebuie sa zici daca ai mai facut/faci/ alta facultate si daca ai fost exmatriculata.

#5
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
se semneaza respectiva declaratie pe propria raspundere... asa ca raspunderea iti apartine. ;)
cat despre verificari ... nu stiu cat de mult le intereseaza pe secretare lucrul asta , la cat de comode sunt in general, m-as mira sa stea vreuna sa verifice pe undeva daca ai mai fost studenta.

Edited by msmihai, 13 July 2009 - 21:55.


#6
Andreea1987

Andreea1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.07.2009

 msmihai, on 13th July 2009, 22:53, said:

se semneaza respectiva declaratie pe propria raspundere... asa ca raspunderea iti apartine. ;)
cat despre verificari ... nu stiu cat de mult le intereseaza pe secretare lucrul asta , la cat de comode sunt in general, m-as mira sa stea vreuna sa verifice pe undeva daca ai mai fost studenta.
Pai nu ma gandeam nici pe departe ca s-ar  deranja vreo secretara din comoditatea dansei sa verifice pe x,y,z imi e sa nu aibe cumva implementat vreun sistem de identificare a studentilor, care sa faca treaba asta automat si doar sa atentioneze la gasirea vreunei nereguli.
Acum ... incercarea moarte n-are, ramane sa vedem si cat noroc am.
Multumesc pentru pareri/sfaturi. Inca mai astept poate mai exista cineva care sa fi facut asta.

#7
Annny

Annny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.06.2007
daca ai facut doar un an la buget, vei plati doar un an la noua facultate, care poate fi chiar anul 3.

#8
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,297
  • Înscris: 05.04.2006
O colegă a fost admisă la o facultate (Poli, buget) dar pe la jumătatea primului an a plecat din țară. S-a întors după doi ani din Anglia, s-a înscris la o facultate nouă (din cadrul Universității București) și a fost admisă din nou la buget. Nu au spus nimic de prima "tentativă" și a terminat anul ăsta fără a plăti taxa în niciunul din cei trei ani.

#9
Andreea1987

Andreea1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.07.2009
O sa sun maine si la facultate sa vad ce zic si cei din conducerea facultatii asa ca o sa revin cu detalii "oficiale" in caz ca mai este cineva in situatia mea.
Sper sa am noroc. :rolleyes:

#10
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 inside_spy, on 14th July 2009, 00:05, said:

O colegă a fost admisă la o facultate (Poli, buget) dar pe la jumătatea primului an a plecat din țară. S-a întors după doi ani din Anglia, s-a înscris la o facultate nouă (din cadrul Universității București) și a fost admisă din nou la buget. Nu au spus nimic de prima "tentativă" și a terminat anul ăsta fără a plăti taxa în niciunul din cei trei ani.

Da, dar daca se afla cumva o sa fie destul de nasol.

#11
Andreea1987

Andreea1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.07.2009
Haideti sa va spun ce am aflat.
Poti urma facultatea la buget, beneficiind de gratuitate DOAR in numarul de ani ramasi neterminati/neinceputi.
De exemplu: daca ai facut 1 an la buget si ai fost exmatriculat in anul I beneficiezi de gratuitate restul de 3 ani ramasi neterminati si tot asa mai departe daca ai facut 2 beneficiezi de 2 (sau 1 depinde de cati ani faci facultate).
Acum urmeaza sa ma mai interesez si daca verifica cineva daca studentul x a mai frecventat vreo facultate in trecut.
Revin cu completari si in acest caz.
O zi buna

#12
crowd_sasy

crowd_sasy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.06.2010
Mai urmareste careva thread-ul asta?!
M-ar interesa mai multe informatii!
A fost careva prins?!Ce s-a intamplat?Penalitati?
Sunt in aceiasi situatie ca autorul!
Va rog postati mai multe raspunsuri!   :OK:

Edited by crowd_sasy, 22 June 2010 - 13:03.


#13
lyly_silver

lyly_silver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.01.2010
Si pe mine ma intereseaza!!!! Si eu sunt la fel...
Multumim

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate