Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Fox-Terrier

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mausie

mausie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 16.04.2007
Invit toti iubitorii si stapanii de Fox -terrieri sa posteze poze si informatii cu catelusii lor,detalii despre sanatatea ,energia,afectiunea acestei rase si deasemenea cine are cunostinta care sunt canisele din Romania care au fox -terrieri!
Mai jos sunt poze cu Fox terrierul meu,Mausie:

Attached Files



#2
bogdan95

bogdan95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 12.07.2009
Salut,

Am si eu un Foxisor de 4 ani, il cheama Gizmo. E extraordinar de energic :peacefingers: , gaseste motiv de joaca din orice si ii sta caputul numai afara :kisstogether: . Stie sa cante in tandem cu telefonul, Sa caste la comanda, sa se tarasca pe burtica la comanda, sa stranute la comanda. E cel mai cuminte catel in apartament :notangel: , latra doar cand e galagie pe scara :P si joaca fotbal de te omoara  :deadtongue:  . In schimb afara e foarte agresiv cu alte animale :naughty: . Nu stiu ce sa ii fac. :confuzzled:

Attached Files



#3
orlyy9

orlyy9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.01.2010
Si eu am un Fox terrier si aceasi problema ,nu pot sa il las din lesa ca sare la caini si oameni(copii).
Cum putem sa ai schimbam poate ne ajuta cineva.

#4
bogdan95

bogdan95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 12.07.2009
Salut, am vazut ca ai raspuns la acest topic despre focsuletzi...Cred ca doar batranetile le va aduce mintea la cap... al meu nu sare la oameni, doar la caini...in special la cei negri...astazi am ajuns din Croatia, a fost si el cu noi, si culmea... parca nu mai sarea la nici un caine.. :peacefingers: . oricum, acest instinct de veritabil caine de vanatoare nu i-l scoti din capatana...orice ai face. :confuzzled:

#5
orlyy9

orlyy9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.01.2010

 bogdan95, on 29th August 2010, 15:53, said:

Salut, am vazut ca ai raspuns la acest topic despre focsuletzi...Cred ca doar batranetile le va aduce mintea la cap... al meu nu sare la oameni, doar la caini...in special la cei negri...astazi am ajuns din Croatia, a fost si el cu noi, si culmea... parca nu mai sarea la nici un caine.. :peacefingers: . oricum, acest instinct de veritabil caine de vanatoare nu i-l scoti din capatana...orice ai face. :confuzzled:
Am si eu un fox terrier dar nu am putut sa-l invat mare lucru si oricum face cand vrea  comenzile invatate,dar de sarit la oameni si caini este primul atat cat este legat daca nu este mult mai linistit asta nu inseamna ca daca i se pare ciudat vrun caine mai mare nu sare dar starea lui nu mai este atat agresiva.
In rest nu am treba cu el chiar imi place este jucaus si inprevizibil mai ales ca lam luat dupa ce am mai avut un  alt caine (doberman) .NU incerc sa fac caine de politie dar macar cele elementare as vrea sa stie ,mancat de pe jos interzis,sa nu mai roada si sa vina cand este chemat.

Attached Files



#6
livyuc

livyuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 07.02.2009

 orlyy9, on 11th October 2010, 23:33, said:

Am si eu un fox terrier dar nu am putut sa-l invat mare lucru si oricum face cand vrea  comenzile invatate,dar de sarit la oameni si caini este primul atat cat este legat daca nu este mult mai linistit asta nu inseamna ca daca i se pare ciudat vrun caine mai mare nu sare dar starea lui nu mai este atat agresiva.
In rest nu am treba cu el chiar imi place este jucaus si inprevizibil mai ales ca lam luat dupa ce am mai avut un  alt caine (doberman) .NU incerc sa fac caine de politie dar macar cele elementare as vrea sa stie ,mancat de pe jos interzis,sa nu mai roada si sa vina cand este chemat.

Am citit cu placere subiectul,mai ales ca fac parte si eu dintre stapanii unui fox terrier.
Doar ca catelul meu are o problema cu scarpinatul si parul,are un an jumatate si anul trecut am facut greseala sa-l spal cu sampon uz uman,cred ca asta a fost cauza caderii parului si a scarpinatului excesiv dar speram ca in aceasta primavara sa schimbe parul si sa-si revina.Din pacate tot se scarpina si parul este foarte rar cu portiuni golase si cu unele mici rani de la scarpinatul excesiv.Tratamente au fost multiple ,de la diferite picaturi la nivelul gatului pana la pastile contra alergiei(sub indrumarea veterinarului ,dar fiind tinut la tara nu a fost consultat niciodata direct).Excesul de proteina nu este nu poate fi cauza ,iar alti paraziti foarte rar au fost vazuti fiind "golas" nu este o problema ca dupa ce alearga pe camp sa fie controlat.
Nu realizez care este cauza si ce este mai grav ca nu stiu cum sa mai intervin.
Numai bine !

Attached Files



#7
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Alergia este specifica foxterrierilor. Daca nu e raie, micoza sau infectie bacteriana, e alergie. Excluzi din alimentatie carnea si mai ales cartilagiile de pui, albusul de ou. Ii dai boabe miel si orez sau sensitivity control. In general, cauta sa nu-i dai mancare prea grasa ca sa-i protejezi ficatul.Tratament timp de o luna doua cu picaturi pe ceafa de Dermoscent essential 6, aplicate saptamanal. Dupa 2 luni ii dai doar lunar. Ca sampon cauta unul care sa degreseze cat mai putin. Eu o spalam pe foxterita mea cu un sampon special pentru caini cu par sarmos: Essentials Wire Wonder care are in compozitie ulei de migdale. Succes!

Si acum un raspuns despre foxi. Sunt foarte inteligenti dar vor sa faca numai ce vor ei, sufera de sefie, se cred cel putin dogi germani, sunt foarte smecheri si speculeaza orice greseala sau slabiciune a stapanului pentru a face cum vor ei. Sunt extrem de atasati, de obicei de un singur membru al familiei de care si asculta cand considera ei ca merita. Ce mai, niste dracusori frumosi si destepti.

Edited by Freddy12, 22 May 2011 - 17:55.


#8
livyuc

livyuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 07.02.2009

 Freddy12, on 22nd May 2011, 18:52, said:

Alergia este specifica foxterrierilor. Daca nu e raie, micoza sau infectie bacteriana, e alergie. Excluzi din alimentatie carnea si mai ales cartilagiile de pui, albusul de ou. Ii dai boabe miel si orez sau sensitivity control. In general, cauta sa nu-i dai mancare prea grasa ca sa-i protejezi ficatul.Tratament timp de o luna doua cu picaturi pe ceafa de Dermoscent essential 6, aplicate saptamanal. Dupa 2 luni ii dai doar lunar. Ca sampon cauta unul care sa degreseze cat mai putin. Eu o spalam pe foxterita mea cu un sampon special pentru caini cu par sarmos: Essentials Wire Wonder care are in compozitie ulei de migdale. Succes!

Si acum un raspuns despre foxi. Sunt foarte inteligenti dar vor sa faca numai ce vor ei, sufera de sefie, se cred cel putin dogi germani, sunt foarte smecheri si speculeaza orice greseala sau slabiciune a stapanului pentru a face cum vor ei. Sunt extrem de atasati, de obicei de un singur membru al familiei de care si asculta cand considera ei ca merita. Ce mai, niste dracusori frumosi si destepti.

Iti multumesc pentru raspuns.O sa incerc si tratamentul acesta pentru ca tin foarte mult la foxterrierul meu.Cat despre caracter,poate tocmai incapatanarea lui bazata pe inteligenta deosebita ,il face sa fie asa de indragit.
Numai bine !

#9
Trish

Trish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 08.05.2004
plimbarea de fapt inseamna haituirea tuturor cainilor pe care ii intalneste pret de 1-3 ore :).

Iata si cateva poze cu " a mea" :) :

Attached Files



#10
crangutalil

crangutalil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.08.2010
Acum 14 ani am avut si eu un foxterrier, acum copiii mei (6 ani si 13 ani)vor sa le iau iar un pui de fox...stie cineva unde sunt canise bune de foxterrieri?

#11
gavrilos

gavrilos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.02.2012

 crangutalil, on 7th February 2012, 10:54, said:

Acum 14 ani am avut si eu un foxterrier, acum copiii mei (6 ani si 13 ani)vor sa le iau iar un pui de fox...stie cineva unde sunt canise bune de foxterrieri?


    Uite aici www.gavrilosfox.com,incearca nu ai nimic de pierdut sa faci o comparatie cu alte surse de foxterrier.

#12
alextudy

alextudy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.02.2010
Am 3 catei Fox Terrier cu par neted de vanzare care la data postului au 3 saptamani (1 mascul si 2 femele)
Provin din cele mai bune linii europene, avand in pedigree numerosi campioni mondiali, europeni si internationali
Tatal: Delaware Yankee
Mama: Mercury Fox Woopi
Daca sunteti interesati dupa ce studiati fotografiile (cu cateii, parintii si pedigree-ul) va sunt la dispozitie cu detalii la tel 0723591148

https://www.olx.ro/o...html#4291ca0718

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate