Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 

petitie pentru cei care au scris la bac romanul "Ion"

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
1, 2...maxim sese

Pentru initiatorul acestui topic, cred ca am fost destul de clar in primul post. Si daca ma iei cu "apai profu nu a vrut" (profu care e doi) atunci exista contestatii, care de obicei se fac in alt oras. Daca ai argumentat puternic ce e psihologic la Ion, vrei primi maxim 1.5 puncte

Edited by [ady], 05 July 2009 - 22:38.


#20
alexandra013

alexandra013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.07.2009
Eu sunt unul dintre cazurile care a scris "Ion" la partea a treia. Ei bine nu sunt o eleva care nu stie pe ce lume traieste, sau care habar nu avea ce sa scrie la partea a treia, am ales pur si simplu sa scriu "Ion' pentru ca am avut argumente solide care sa demonstreze caracterul psihologic al acestui roman interbelic. Cei care chiar au citit "Ion"si nu doar comentariile literare  din cartile de variante de limba romana, ar trebui sa stie despre ce vorbesc. "Ion" nu este un roman pur psihologic, precum "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi", dar este un roman in care analiza psihologica este foarte complexa si bine organizata, prezenta pe tot parcursul operei. Nu o spun eu, o spun criticii literari si cei care chiar stiu "cu ce se mananca" analiza de text literar. Daca as putea demonstra celor care au o minte destul de ingusta acest lucru, poate lucrurile ar evolua altfel, dar acesta este invatamantul nostru cu care trebuie sa ne "mandrim". Un invatamant care nu analizeaza "gandirea" elevilor si modul lor de a incerca sa demonstreze ca si opinia lor ar putea avea argumente solide. Totul consta intr-un barem prost organizat, subiectiv. Ar fi fost floare la ureche sa scriu "Ultima noapte de dragoste...", de ce nu am facut-o? Pentru ca am considerat ca merita sa aduc argumente solide si concrete pentru ceea ce credeam eu, si aveam demonstrat din nenumarate surse, ca era adevarat.
Sa nu scriu prea multe povesti... Faptul este consumat, nu avem ce sa mai facem. Nu s-a punctat nici redactarea, asta e. Am depus contestatie, nu cred ca o sa ajute la ceva... Ideea este ca datorita unor "standarde" si unor "linii drepte" pe care se merge, mi-e mi s-a stricat o medie. La toate celelalte materii am note peste 9, la romana, 6... pacat... era o parere personala, bazata pe studii... Asta s-a intamplat in multe cazuri, nu ca nu ar fi stiut ce sa scrie... ci parere personala...:)

#21
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Si daca stiai totusi ca Ultima.... e un roman pur psihologic iar la Ion psihologia cade pe planul doi... .de ce nu ai facut Ultima? nu te lasa orgoliul?

Edited by [ady], 05 July 2009 - 22:56.


#22
alexandra013

alexandra013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.07.2009
Da, nu m-a lasat orgoliul... Chiar sunt curioasa cat de bine ai stiut tu sa explici in "Ultima noapte..." despre introspectie, monolog interior, retrospectie si restul de tehnici narative... Sau cum ai dat citate din critici literari, sau cum ai vorbit despre metodele de caracterizare... Stii care este chestia urata, ca va place sa ii faceti pe ceilalti sa se simta prost, ca vai... ce sa iti spun au ales o alta opera decat cea "consacrata". Sunt multi elevi care au scris "Ultima noapte..." in batjocura... si pun pariu ca au luat punctaj pentru redactare si pentru un mic rezumat... sa vedem undeva peste 15 puncte nu? Frumos, iar altii care au si argumentat ceea ce au afirmat s-au ales cu 0. Asta este invatamantul, as vrea sa vad ce s-ar fi intamplat intr-un caz ca acesta in tarile occidentale..:)

#23
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Exista vreo sansa reala sa se materializeze cererea asta? Eu sunt cam sceptic, dar... iti doresc succes. Nu vreau flame sau offtopic, insa.
Multam de intelegere.

#24
Dobybest

Dobybest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 28.08.2007
alexandra mai lasa-ne cu explicatii din astea cum ca am vrut eu sa le arat la corectori cat de desteapta esti tu si prosti sunt aia care au spus ca ion nu e roman pshihologic !

Deci : SINGURELE ROMANE CARE SE INCADRAU LA ROMANUL PSIHOLOGIC INTERBELIC SUNT: ULTIMA NOAPTE ... SI PADUREA SPANZURATIOLR PUNCT.

Edited by Dobybest, 05 July 2009 - 23:21.


#25
alexandra013

alexandra013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.07.2009
Nu stiu daca este vreo sansa sa se materializeze ceva. E doar "feelingul" acela ca daca impartasesti si cu ceilalti experienta ta, indiferent ca primesti rapunsuri pro sau contra, iesi din starea de tristete... Eu una chiar sunt trista, nu mai am sanse la Facultatea de Geografie... too bad... Da' nu-i nimic, poate intru la Jurnalism... Merci de urare! E welcome! :)

Argumenteaza-mi de ce "Ion" nu este roman psihologic si te cred pe cuvant, dar vreau aurgumente solide si convingatoare. Vreau sa imi demonstrezi ca cineva care stie "cu ce se mananca" analiza de text literar a zis ca "Ion" nu este psihologic..:)

O alta chestie care ma deranjeaza, sunt aruncatee cuvinte in vant fara o baza solida. Citeam acum cateva zile ca "Ion" nici nu este roman interbelic, cum sa spui asa ceva? Elevi ca acestia chiar nu ar trebui sa promoveze bacul, cei care arunca cu afirmatii care nu sunt pertinente si care sunt cat se poate de false..:)

#26
Dobybest

Dobybest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 28.08.2007

 alexandra013, on 6th July 2009, 00:22, said:

Nu stiu daca este vreo sansa sa se materializeze ceva. E doar "feelingul" acela ca daca impartasesti si cu ceilalti experienta ta, indiferent ca primesti rapunsuri pro sau contra, iesi din starea de tristete... Eu una chiar sunt trista, nu mai am sanse la Facultatea de Geografie... too bad... Da' nu-i nimic, poate intru la Jurnalism... Merci de urare! E welcome! :)

Argumenteaza-mi de ce "Ion" nu este roman psihologic si te cred pe cuvant, dar vreau aurgumente solide si convingatoare. Vreau sa imi demonstrezi ca cineva care stie "cu ce se mananca" analiza de text literar a zis ca "Ion" nu este psihologic..:)

Sa-ti argumenteze cei ce au facut programa(ministerul) si corectorii ce au corectat la bac ... dupa tine toti sunt tufa la romana si sunt profesori peste noapte !


Hai ca eu m-am saturat de prostiile voastre .... Bafta in continuare la toata lumea si sa intre ficare la ce facultate vrea el !

Noapte buna !

Edited by Dobybest, 05 July 2009 - 23:32.


#27
alexandra013

alexandra013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.07.2009
Atunci de ce te bagi si judeci tu? Am inteles, te bagi ca musca in lapte pentru ca te plictisesti la ora asta. Ce ar fi sa nu intri in discutii atata timp cat nu stii cum sa iti sustii parerea si ii bagi repede in oala pe cei ce au facut programa. Cei ce au facut programa au un singur defect, habar nu au sa organizeze nimic. Tot ministerul invatamantului este prost organizat, nu spunea presedintele tarii: "scoala scoate tampiti!". Ei bine asta se intampla deoarece, se scot pe banda rulanta elevi si studenti care nu stiu sa vorbeasca, ori sa isi sustina un punct de vedere. Vrei sa discutam, ti-am zis astept argumente cu care sa iti sustii parerea.

#28
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Hai maaaaaaa desteptilooooor ! Ca m-am convins eu cum sta cu desteptii claselor cu medii peste 9 la romana si aere de elevi buni. Au picat ogramada la romana. Eu am facut tot din cap la romana si am luat 5.10 ! Nici macar nu m-am putut misca din banca la romana ! Cand va vad atatea aere cu medii peste 9 si cand va pune foaia in fata , va blocati toti si nu stiti sa legati cuvintele intre ele ! Ce naibii? Acum m-am lamurit si eu cum sta treaba cu desteptii si aia mai putin destepti ;)

#29
alexandra013

alexandra013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.07.2009
:-<... mda... cum spui tu... exact ce spuneam... indulgenta asta...

#30
Marele_crocodil

Marele_crocodil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 18.06.2009
Mai copii, imi pare rau de voi, va inteleg pentru ca si fiul meu a muscat-o tura trecuta cu intelectualul Ion ca asa le-a spus lor la scoala dar asta este. Un roman poate fi privit din foarte multe pdv, dar conteaza aspectul predominant al acestuia. O lege chiar daca e proasta, pina la abrogare trebuie sa fie respecata. Daca s-a proclamat ca altele sint romanele psihologice din materia predata la liceu inseamna ca alea sint. Nu tine nici varianta ca cineva putea argumenta altfel, pentru ca subiectul respectiv se referea la romanul psihologic nu la parerea elevilor despre ce tip de roman ar putea fi " Ion ". Oricum viata merge inainte si poate cine stie, peste citiva ani, romanul respectiva se va studia ca " nuvela fantastica".
  Privirea inainte, iar daca mergeti la facultati adevarate unde se intra cu examen, nota la bac n-are nici o relevanta. La un viitor job, nimeni nu o sa va intrebe cu ce media ati luat bac-ul si s-ar putea sa nu intereseze nici cea cu care veti absolvi facultatea. Veti fi intrebati un lucru mult mai prozaic : Ce STII sa FACI? La intrebarea asta e bine sa aveti un raspuns pregatit!!!!

#31
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007

 Marele_crocodil, on 6th July 2009, 01:10, said:



Respectele mele !!!

Edited by Lucian_M, 06 July 2009 - 00:28.


#32
alexandra013

alexandra013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.07.2009
Adevarat! Aceia sunt oameni deschisi la minte...:)

#33
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006
nu pot să cred că deși în urmă cu 3 ani, când a fost de caraterizat un personaj intelectual dintr-un roman psihologic a fost aceeași problemă cu elevi care au ales Ion, deși nu avea cum să fie intelectual și psihologic, anul ăsta elevii nu au ținut minte scandalul de atunci încât să nu aleagă tot Ion. nu pot să înțeleg lucrul ăsta :mellow: . după mine, e greșeala lor. exact cum spunea cineva mai sus, chiar dacă tu consideri că un anume roman nu face parte din categoria indicată de profesori, la un examen așa important nu faci tu experimente la modul să demonstrezi că acel roman de fapt face parte din categoria respectivă.

#34
eroarex

eroarex

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 14.06.2007

 Dobybest, on 6th July 2009, 00:19, said:

alexandra mai lasa-ne cu explicatii din astea cum ca am vrut eu sa le arat la corectori cat de desteapta esti tu si prosti sunt aia care au spus ca ion nu e roman pshihologic !

Deci : SINGURELE ROMANE CARE SE INCADRAU LA ROMANUL PSIHOLOGIC INTERBELIC SUNT: ULTIMA NOAPTE ... SI PADUREA SPANZURATIOLR PUNCT.
parca mai e si patul lui procust ;)
dar oricum la barem scrie clar ... acum poate ati luat alea 15pct pt 2 pagini dar ma indoiesc si de asta ;)
p.s. si e total aiurea ... petitie??? acum cand s-a terminat bacul???  :lol:
ca si (nu zic cum  :wallbash: ) ex ministrul hardau (iar nu zic cum  :ciocan: ) s-a trezit el sa propuna la guvern sa nu se ia in calcul bacul la admitere (iar nu zic cum ... si nici nu stie legislatia- asta trebuia propusa de acum 6 luni ;)) ... halal tara  :deadtongue:

Edited by eroarex, 06 July 2009 - 10:37.


#35
Ayra

Ayra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 09.08.2006
In primul rand, ti se cerea un roman psihologic. Nu partial psihologic. Da, pe "Ion" asa cum spune critica literara, in special Lovinescu il poti incadra la roman psihologic dintr-un punct de vedere. Ori la BAC iti cerea clar un roman care sa aiba ca "tema" principala psihologicul. Nu secundara, nu ca o poti extrage, nu ca o poti imparti. Ca asa, poti sa iei orice roman si sa il intorci spre psihologic pentru ca fiecare personaj are o traire, o gandire si niste tipare personale dupa care se ghideaza. Asa ca data viitoare citeste cerinta, vezi exact ce SE CERE, analizeaza, filtreaza si apoi scrie. Asta ca tot dai la Jurnalism.

Cu ce sunt de acord in ceea ce ai spus este felul in care ai prezentat ceea ce se intampla la noi. Spre exemplu, cu 3 exceptii, toti cei care au mancat pe paine cartile de comentarii la romana au luat peste 9.50, chiar 10 curat. Cine a scris cu argumente solide mai mult decat acele carti de taraba, cu critica, cu alte alea, note intre 8 si 9. Si am auzit zicandu-se pe ideea ca un elev de clasa a 12-a nu are cum sa stie atat de mult sau mai mult decat cartile existente. Asadar, sigur nu si-a facut el eseul sau l-a copiat si asa mai departe. Asta doar legat de romana. Ca eu nu mai inteleg nici cum am avut colegi in sala la economie care au gresit problema si au luat 10, iar eu, care nu am gresit nimic, am luat 9.50.

Sau cum este posibil ca la engleza scris, doi elevi sa fi pus doua grile diferite, dar sa ia amandoi 10. Parampampam. :D

Edited by Ayra, 06 July 2009 - 12:24.


#36
mike_sol

mike_sol

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 412
  • Înscris: 05.04.2007
off topic: sau la fizica doi elevi sa aibe rezultate diferite la probleme dar sa ia amandoi zece :lol: (mentionez ca dupa barem eu gresisem dar tot 10 am luat)

on topic: desi am scris ultima noapte (si am luat 8,5) am un prieten care a scris ion si a luat...3,4. nu cred ca i-a punctat ceva la ultima parte, desi a scris mai mult de doua pagini. este Ion psihologic...? eu cred ca da. Chiar si titlurile celor doua parti (glasul iubirii, glasul pamantului) trimit la drama interioara a protagonistului, dar na. daca de la minister s-a dat ca se puncteaza doar Ultima noapte, padurea spanzuratilor si patul lui procust... nu prea avem ce face

si inca ceva...nu conteaza nota la bac. conteaza doar ceea ce stii sa faci, in cazul Limbii si Lit. Romane, cum stii sa vorbesti :)

Edited by mike_sol, 06 July 2009 - 13:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate