Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Afacere - revista gratuita

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
liviu_tl

liviu_tl

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.02.2008
Intentionez sa incep o afacere in domeniul tipariturilor si anume o revista distribuita gratuit in genul "nopti si zile" sau "7 seri" , revista ce se va finanta din publicitatea pe care SPER  ca si-o vor face firmele. Am lucrat 2 ani la un ziar local si cam stiu in mare ce presupune aceasta afacere. Pentru inceput as avea nevoie de ajutorul vostru in gasirea unui nume pt revista. un nume generic care sa ilustreze timpul liber ar fi perfect. De asemenea am nevoie de sfaturi utile despre cum sa demarez aceasta afacere. ORICE SFAT ESTE BINEVENIT! revista va fi de format A5, policromie. Va astept comentariile.

#2
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
"Timpul liber"

#3
liviu_tl

liviu_tl

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.02.2008

View PostTLGsoft, on 15th June 2009, 22:35, said:

"Timpul liber"
  
deja exista o revista cu numele asta. este un supliment al ziarului "romania libera"

#4
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
"Bonsoir"
"Metronight"

#5
imakandi

imakandi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.12.2008
Treaba asta presupune, in prealabil un studiu de piata, in felul acesta vei sti - in mare - cam cati ar fi dispusi sa plateasca pentru genul acesta de reclama.
In al doilea rand ai grija la concurenta,... daca exista deja trebuie bine studiata.

Numele trebuie ales in functie de ce reclama vrei sa atragi.

#6
liviu_tl

liviu_tl

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.02.2008

View PostTLGsoft, on 15th June 2009, 23:40, said:

"Bonsoir"
"Metronight"
"Bonsoir" suna binisor doar ca se scrie "bon soiree" cu accent pe primul e si in cazul asta chiar nu-mi suna bine. Keep trying si multe multumiri. Inca astept idei.

View Postimakandi, on 16th June 2009, 00:02, said:

Treaba asta presupune, in prealabil un studiu de piata, in felul acesta vei sti - in mare - cam cati ar fi dispusi sa plateasca pentru genul acesta de reclama.
In al doilea rand ai grija la concurenta,... daca exista deja trebuie bine studiata.

Numele trebuie ales in functie de ce reclama vrei sa atragi.

Am facut un studiu de piata incipient si rezultatele sunt acestea: firmele cauta o forma de publicitate ieftina si ar plati daca ar gasi-o. Daca reusesc sa egalez calitatea de la revistele concurente si voi avea tarife mai mici, nu vad de ce nu ar merge.
Acum va cer sfatul in probleme tehnice: cine se pricepe la tehnoredactare si layout sa imi spuna cam cat de greu sau simplu este sa concepi o revista in format A5 cu aparitie bilunara. Ce ar trebui sa stiu? Ce ar trebui sa evit?

#7
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postliviu_tl, on 16th June 2009, 09:00, said:

"Bonsoir" suna binisor doar ca se scrie "bon soiree" cu accent pe primul e si in cazul asta chiar nu-mi suna bine. Keep trying si multe multumiri. Inca astept idei.

http://www.merriam-w...tionary/bonsoir


Edit: chiar si asa, trebuie sa fie un cuvant existent? Google s-a impus singur in dictionar! :)

Edited by TLGsoft, 16 June 2009 - 08:06.


#8
liviu_tl

liviu_tl

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.02.2008

View PostTLGsoft, on 16th June 2009, 09:02, said:

Ai dreptate, nu mai am ce comenta. M-am uitat eu aiurea. Franceza mea din generala s-a dus pe apa Sambetei :)

#9
liviu_tl

liviu_tl

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.02.2008
Cum va suna "ABC" ? Vreau sa ilustreze faptul ca in aceasta revista vei gasi informatii din toate domeniile. baruri, cafenele, magazine, spalatorii auto etc etc. Aveti in minte ceva similar?

Dar "BAZAR"? Cum suna?

#10
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postliviu_tl, on 16th June 2009, 12:38, said:

Cum va suna "ABC" ? Vreau sa ilustreze faptul ca in aceasta revista vei gasi informatii din toate domeniile. baruri, cafenele, magazine, spalatorii auto etc etc. Aveti in minte ceva similar?

Dar "BAZAR"? Cum suna?

Pai vrei sa faci ghid cu articole despre atractiile orasului, de ce sa ma duc la un anume club, recomandari din meniul unui restaurant.... sau lista seaca de adrese gen pagini-aurii ?

#11
liviu_tl

liviu_tl

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.02.2008

View PostTLGsoft, on 16th June 2009, 15:04, said:

Pai vrei sa faci ghid cu articole despre atractiile orasului, de ce sa ma duc la un anume club, recomandari din meniul unui restaurant.... sau lista seaca de adrese gen pagini-aurii ?
prima varianta!

#12
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postliviu_tl, on 16th June 2009, 19:50, said:

prima varianta!

Atunci "ABC" sau "BAZAR" suna ca a doua. Nicidecum nu exprima timpul liber.

#13
imakandi

imakandi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.12.2008
Ii poti spune "Agenda"!
Sau ceva derivate...

#14
Chineseguy

Chineseguy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.06.2009

View Postliviu_tl, on 15th June 2009, 22:34, said:

Intentionez sa incep o afacere in domeniul tipariturilor si anume o revista distribuita gratuit in genul "nopti si zile" sau "7 seri" , revista ce se va finanta din publicitatea pe care SPER  ca si-o vor face firmele. Am lucrat 2 ani la un ziar local si cam stiu in mare ce presupune aceasta afacere. Pentru inceput as avea nevoie de ajutorul vostru in gasirea unui nume pt revista. un nume generic care sa ilustreze timpul liber ar fi perfect. De asemenea am nevoie de sfaturi utile despre cum sa demarez aceasta afacere. ORICE SFAT ESTE BINEVENIT! revista va fi de format A5, policromie. Va astept comentariile.
Tocmai am renuntat la o astfel de "afacere". daca tinem cont ca scopul unei afaceri este PROFITUL, atunci te asigur ca o revista nu il va aduce... Absolut toate firmele resimt azi criza economica, dau afara personal si DRAMUIESC fiecare leutz, deci publicitatea in presa, mai ales in reviste noi, este prima sacrificata...

#15
scorpyo

scorpyo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,460
  • Înscris: 14.01.2008
BizBazar  B)

#16
Chineseguy

Chineseguy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.06.2009

View Postliviu_tl, on 16th June 2009, 09:00, said:

"Bonsoir" suna binisor doar ca se scrie "bon soiree" cu accent pe primul e si in cazul asta chiar nu-mi suna bine. Keep trying si multe multumiri. Inca astept idei.



Am facut un studiu de piata incipient si rezultatele sunt acestea: firmele cauta o forma de publicitate ieftina si ar plati daca ar gasi-o. Daca reusesc sa egalez calitatea de la revistele concurente si voi avea tarife mai mici, nu vad de ce nu ar merge.
Acum va cer sfatul in probleme tehnice: cine se pricepe la tehnoredactare si layout sa imi spuna cam cat de greu sau simplu este sa concepi o revista in format A5 cu aparitie bilunara. Ce ar trebui sa stiu? Ce ar trebui sa evit?

Tehnoredactarea e simpla, o pot face chiar eu in cateva ore (circa 20 min per pagina format A5). La primul nr e mai greu, apoi totul merge rapid... dupa ce se face primul numar, cu grafica si cu tot, de la urmatorul am nevoie doar de textele in format word si de fotografii, pe care le pot pagina rapid. Costurile sunt relativ mari, dar daca vrei pot sa te ajut la inceput, si sa fac foarte ieftin pentru tine munca aceasta.

Ai deja tipografia? Ai negociat preturile? Ai calculele contabile cu privire la cheltuieli?

#17
pliciul

pliciul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 12.06.2008
eu te pot ajuta cu tiparitul revistei

#18
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
Ghidul serilor, City info, Bucuresti guide, Condica Aradului. (numele de orase sunt generice)

Edited by Iuliutz, 17 June 2009 - 21:26.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate