Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Layout pentru retea

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
trileru

trileru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.03.2006
Salutare.

Am 2 locatii ale firmei. Sa zicem A si B. In A se afla serverul de domeniu cu toti utilizatorii de email si domeniu care fac parte din 192.168.2.0/24. In B am serverul de email si fibra de internet. Intre A si B am vpn mpls.  Serverul de email e pe 192.168.1.0/24 printre alte cateva calculatoare din acelasi subnet. Acum, vreau ca userii din A si B sa stea pe net-ul care vine prin VPN din B. De asemenea vreau ca toate calculatoarele din A si B sa se vada intre ele. Cum as putea sa setez asa ceva? In B am un router Linksys RV082, iar punctele terminale ale vpn-ului sunt routere Cisco 1803 (ale romtelecomului evident :) ).
Am atasat si o schema cu actualul layout, problema e ca din A nu pot sa vad vreun calculator din B daca acela are ca GW routerul Linksys (ca sa aibe internet). Daca pun gw in B 192.168.1.1 atunci cele din A le vad pe cele din B dar cele din B nu mai au net. Cele din A oricum nu au net. Cum fac ca sa aibe net cele din A si cele din B si sa se vada toate intre ele?

Attached Files


Edited by trileru, 09 June 2009 - 18:06.


#2
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
iti lipsesc niste rute pe ciscourile alea

oricum eu iti propun o alta solutie

1)mai cumperi un router ca cel pe care il ai pt locatia A si ii aduci o fibra (Romtelecom are cele mai mari preturi) si un ADSL slab de backup
2)pt locatia B tragi o fibra ca mai sus si un ADSL slabut
3)faci un tunel ipsec(routul asta suporta mai multe) si in plus are dual wan adica poti lega 2 conexiuni de internet

avantaje:
-investitia o vei acoperii cu costul in avans a maxim 3 luni fata de ce platesti acum(mpls e scump si viteza mica)
-cu 2 fibre in locatii (cu atat mai bine aceelasi provider)obtii un minim de 8-10Mbiti pe tunnel(metropolitan)
-fiecare locatie iese prin internetul ei si nu iti  freaca tunelul inutil(in situatia de acum o sa omori mpls-ul.....nu cred ca ai un canal foarte mare la cat costa)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate