Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

sfat achizitie camera video

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
eugencluj

eugencluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 12.03.2006
Doresc sa cumpar o camera video marca SONY si  momentan am luat in calcul aceste 2 modele
Camera video digitala Sony DCR-DVD406 , un model care are senzor de  2 megapixeli si care costa 1300 lei si
Camera video digitala Sony DCR-DVD110E  un mnodel cu senzor de doar 0.8 mp dar care costa doar 800 ron
NU am experienta in domeniul video dar am filmat cu o camera video Panasnonic vdr 22o EP cu senzor de 0,8mp si imaginea mi s-a parut jalnica ca la un webcam mai performant....
ma gandesc totusi ca un senzor de 2 mp sa ridice calitatea materialului filmat,cu toate ca stiu ca  camerele pe dvd vor dispare in favoarea celor cu card de memorie sau hard disc.AS cumpara si o camera cu hard disc dar ma deranjeaza formatele video cu extensii diferite de formatele dvd..
Doresc un sfat de la posesori de camere video..orice marca.

#2
ak2

ak2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.11.2007
Pentru calitate ti-as recomanda o camera minidv.
In ciuda faptului ca inregistreaza pe dvd sau pe stick sau hdd .. calitatea este mult scazuta datorita faptului ca materialul este puternic comprimat.
Iti dau un simplu exemplu .. avand in vedere ca lucram cu material in format digital fa un simplu calcul :
- Pe un dvd incap 4,7 G date... in asta insemnand 1 ora de video calitate maxima
- O ora in format dv = aprox 13 G
De aici poti sa tragi concluzia de calitate de la 4,7 la 13 e ceva nu ? :)
Casetele minidv sunt foarte raspandite atat la gama home use cat si la pro.
In momentul actual marea majoritate a televiziunilor lucreaza cu casete minidv.
Este un standard de banda magnetica des folosit ce persista chiar si la camerele HD.
Minidv-ul desi este banda magnetica reprezinta un format de date digital.
Daca ai ceva banuti in plus poti sa te arunci chiar la o camera cu 3ccd care ti-ar imbunatati si mai mult calitatea culorilor.
Multa bafta !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate