Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Traversarea Bulgariei

- - - - -
  • Please log in to reply
310 replies to this topic

#289
giovi_buru

giovi_buru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 17.03.2008

View Postzugry, on 28th May 2010, 20:34, said:

dupa atatea intrebari si consultari (inclusiv cu partea bulgara  :coolspeak: ) din Galati, pentru traversarea Bulgariei raman 2-3 rute:

Galati - Silistra - Shumen - Targoviste - Omurtag - kotel - Yambol - Elhovo - Hamzabeily = 511 km

Galati - Silistra - Dobrich - Varna - Burgas - Malko Tarnovo = 533 km

Galati - Horia - Slava Cercheza - Constanta - Vama Veche - Varna - Burgas - Malko Tarnovo = 575 km

cu mentiunile:
- la ruta 1, Silistra - Shumen si Yambol - Elhovo sunt cam denivelate...
- la ruta 2, este incerta calitatea drumului pentru Silistra - Dobrich (anul trecut era ok, am venit pe acolo)
- la ruta 3: traseul de Romania este cel mai scurt posibil catre Vama de la Galati, dar este posibil sa se fi degradat asfaltul prin Muntii Dobrogei, iar ocolul prin Tulcea adauga 70km inutili.

Eu as paria pe 2 :P

eu plec spre Duni pe la Silistra, as vrea insa cat e bacul si ce program are de trecere, stii ceva? multumesc, vacanta placuta

Edited by giovi_buru, 27 June 2010 - 11:21.


#290
adriano67

adriano67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 09.05.2009

View Postgiovi_buru, on 27th June 2010, 12:21, said:

eu plec spre Duni pe la Silistra, as vrea insa cat e bacul si ce program are de trecere, stii ceva? multumesc, vacanta placuta
Eu am trecut cu bacul sambata.L-am intrebat pe tipul care dirija masinile si mi-a spus ca primul ar fi la 5,30 si urmatorul 6,30 etc.Eu stiam mai acum un an ca primul e la 6,30- il folosesc si vamesii care schimba tura.

Edited by adriano67, 27 June 2010 - 19:34.


#291
forumast

forumast

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.08.2007
Atentie la vigneta bulgareasca! Giurgiu-Ruse
Vamesul bulgar este mana-n-mana cu tipa de la prima benzinarie din bulgaria, imediat dupa giratoriu, pe dreapta. Astfel, vamesul (sau ce o fi el) inchide ghereta si te trimite sa iti iei vigneta de altundeva. Mergi la benzinaria cu pricina (fiind prima) si tanti de acolo iti spune ca poti plati doar cu lei si costa 50 lei (aprox 12 eur).
Toti romanii care au intrat, au platiti 50 lei si au plecat fericiti. Eu m-am sesizat, tanti s-a agitat, mi-a luat vigneta din mana si m-a trimis la plimbare.
M-am dus la primul Shell pe drapta si am luat cu 5 eur aceeasi vigneta, asa cu este si normal.
NU VA LASATI PACALITI pentru ca pe langa paguba financiara, mai si incurajam comportamentul anormal.

In bulgaria am circulat la dus semi-regulamentar (100/60 km/h), dar la intors m-am plictisit si am luat-o la vale (detectorul ascuns si-a facut treaba, toate cutiile lor negre, puse pe masina, in masina sau in mana functioneaza in antica banda X), dupa Sofia si pana la Ruse am mers intre 100 si 160. Radarele sau controalele de politi sunt de regula doar in apropierea localitatilor.

Drum bun!

Edited by forumast, 28 June 2010 - 14:06.


#292
giovi_buru

giovi_buru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 17.03.2008

View Postadriano67, on 27th June 2010, 20:33, said:

Eu am trecut cu bacul sambata.L-am intrebat pe tipul care dirija masinile si mi-a spus ca primul ar fi la 5,30 si urmatorul 6,30 etc.Eu stiam mai acum un an ca primul e la 6,30- il folosesc si vamesii care schimba tura.

si cat costa traversarea? spre exemplu la GL este 20lei/autoturism! Bine ca am aflat macar ca este la 6.30 primul bac! cam cate masini urca pe bac? multumesc

#293
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postforumast, on 28th June 2010, 15:03, said:

Atentie la vigneta bulgareasca! Giurgiu-Ruse
Vamesul bulgar este mana-n-mana cu tipa de la prima benzinarie din bulgaria, imediat dupa giratoriu, pe dreapta. Astfel, vamesul (sau ce o fi el) inchide ghereta si te trimite sa iti iei vigneta de altundeva. Mergi la benzinaria cu pricina (fiind prima) si tanti de acolo iti spune ca poti plati doar cu lei si costa 50 lei (aprox 12 eur).
Toti romanii care au intrat, au platiti 50 lei si au plecat fericiti. Eu m-am sesizat, tanti s-a agitat, mi-a luat vigneta din mana si m-a trimis la plimbare.
M-am dus la primul Shell pe drapta si am luat cu 5 eur aceeasi vigneta, asa cu este si normal.
Înseamnã cã anul trecut am avut noroc fiindcã s-au terminat vignetele la respectiva tanti, dupã ce stãtusem 30 minute la coadã. Un român care de-abia venise ne-a îndrumat spre Shell-ul cu pricina ºi am cumpãrat de acolo, fãrã coadã.

Edited by PSC, 29 June 2010 - 09:27.


#294
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postgiovi_buru, on 27th June 2010, 12:21, said:

eu plec spre Duni pe la Silistra, as vrea insa cat e bacul si ce program are de trecere, stii ceva? multumesc, vacanta placuta



Statiunea se numeste DIUNI, nu Duni!
In bulgara exista o litera care se citeste IU....

#295
giovi_buru

giovi_buru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 17.03.2008

View Postcopjob2000, on 29th June 2010, 12:07, said:

Statiunea se numeste DIUNI, nu Duni!
In bulgara exista o litera care se citeste IU....

multumesc dle profesor de bulgara! Asteptam un raspuns la intrebari! :D

#296
lupiibah

lupiibah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 21.09.2006
daca pleaca cineva pe 5 iulie (nu e foarte importanta ora), spre Kulata, astept si eu un mesaj pe messenger. id: lupiibah

#297
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postgiovi_buru, on 27th June 2010, 12:21, said:

eu plec spre Duni pe la Silistra, as vrea insa cat e bacul si ce program are de trecere, stii ceva? multumesc, vacanta placuta



In Calarasi mai exista doar bac care leaga orasul de comuna Ostrov, pentru ca care facea lehatura cu Bulgaria (Silistra), s-a suspendat.
Bacul costa 25 lei si are program continuu vara! :notangel:

#298
giovi_buru

giovi_buru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 17.03.2008

View Postcopjob2000, on 30th June 2010, 15:47, said:

In Calarasi mai exista doar bac care leaga orasul de comuna Ostrov, pentru ca care facea lehatura cu Bulgaria (Silistra), s-a suspendat.
Bacul costa 25 lei si are program continuu vara! :notangel:

iti multumesc pt raspuns, insa nu ma pot abtine sa nu comentez greseala ta gramaticala in limba romana: se spune corect "ca cel care"si nu "ca care" insa vreau sa cred ca a fost ceva din graba! asta doar asa pt ca in loc de Diuni am scris Duni.... :coolspeak: vacanta placuta

Edited by giovi_buru, 30 June 2010 - 19:57.


#299
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postgiovi_buru, on 30th June 2010, 20:55, said:

iti multumesc pt raspuns, insa nu ma pot abtine sa nu comentez greseala ta gramaticala in limba romana: se spune corect "ca cel care"si nu "ca care" insa vreau sa cred ca a fost ceva din graba! asta doar asa pt ca in loc de Diuni am scris Duni.... :coolspeak: vacanta placuta


Tu nu ai facut nici o greseala!
Asa ai spus!
DUNI in loc de DIUNI!
Sa fiu sincer nu mai am demult vreme sa fac analize gramaticale de exprimare!
Te felicit pentru ca mai ai timp pentru asa ceva!

Daca tot te-ai apucat sa faci asa ceva, te rog sa imi urmaresti constant mesajele mele si sa imi atragi atantia!
Multumesc anticipat!
Sau dinainte.... :notangel:

#300
calator_bc

calator_bc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.06.2010
salutare,
am nevoie de o informatie, pe care in cele din urma vad ca trebuie sa o obtin tot de la turistul obisnuit, ca de la autoritati...habar nu au ce cauta prin institutiile alea..
eu vrea sa tranzitez bg, apoi gr ca sa ajung cu ferry in sudul italiei
ma intereseaza daca pt BG am nevoie de procura pt masina care este pe firma
am sunat la MAE...habar nu au...mi au facut legatura la Directia Consulara....astia...ca ..stati sa vedem..astept 5 minute in tel...se pare ca da....dar sa va fac legatura la colegul care rasp de BG...k..mai astept...vine colegul........aaaaaaaaaaa..stati  sa ma interesez...trebuie..si intreb..imputernicire tradusa in eng e suficienta..???..dupa o pauza de meditatie....DA..k.. zic...simpla sau legalizata, supra si apostilata.....sah- mat..stati sa va fac legatura la colega de la legalizari..k..mai astept....vine tanti..si ma trimite la Prefectura...la apostilari.sa intreb.....i am zis..bai dar sunteti tampitit toti acolo..ma tine ti in tel 20 de minute..ca sa mi spuneti..ce ...ca sunteti niste toti niste incapabili..si nu puteti da un rasp clar...d c mama dracu mai postati info pe site ul mae..referitor la caaltorii in afara.....i am injurat si am inchis ..
deci..
stie careva cum e cu imputernicirea pentru masina care nu e propr soferului??
eu vreau sa trec vama pe la giurgiu-ruse si sa tranzitez BG incepand cu ora 06 din data de 25.07.2010..
mai merge cineva.??...poate tranzitam impreuna.... :thumbup:

#301
dordevil

dordevil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.07.2007
@ calator_bc: anul trecut si acum 2 ani am trecut prin bulgaria fara a avea nicio imputernicire ptr masina (masina e pe numele mamei si ea nu era in masina) si nu m-a intrebat nimeni de la vama de masina.

#302
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 06.08.2009

View Postcalator_bc, on 1st July 2010, 10:51, said:

salutare,
am nevoie de o informatie, pe care in cele din urma vad ca trebuie sa o obtin tot de la turistul obisnuit, ca de la autoritati...habar nu au ce cauta prin institutiile alea..
eu vrea sa tranzitez bg, apoi gr ca sa ajung cu ferry in sudul italiei
ma intereseaza daca pt BG am nevoie de procura pt masina care este pe firma
am sunat la MAE...habar nu au...mi au facut legatura la Directia Consulara....astia...ca ..stati sa vedem..astept 5 minute in tel...se pare ca da....dar sa va fac legatura la colegul care rasp de BG...k..mai astept...vine colegul........aaaaaaaaaaa..stati  sa ma interesez...trebuie..si intreb..imputernicire tradusa in eng e suficienta..???..dupa o pauza de meditatie....DA..k.. zic...simpla sau legalizata, supra si apostilata.....sah- mat..stati sa va fac legatura la colega de la legalizari..k..mai astept....vine tanti..si ma trimite la Prefectura...la apostilari.sa intreb.....i am zis..bai dar sunteti tampitit toti acolo..ma tine ti in tel 20 de minute..ca sa mi spuneti..ce ...ca sunteti niste toti niste incapabili..si nu puteti da un rasp clar...d c mama dracu mai postati info pe site ul mae..referitor la caaltorii in afara.....i am injurat si am inchis ..
deci..
stie careva cum e cu imputernicirea pentru masina care nu e propr soferului??
eu vreau sa trec vama pe la giurgiu-ruse si sa tranzitez BG incepand cu ora 06 din data de 25.07.2010..
mai merge cineva.??...poate tranzitam impreuna.... :thumbup:
Da trebuie inputernicire si pentru bg. si pentru gr.(aceiasi). Chiar daca nu o cer tot timpul trebuie s-a o ai, in romana si engleza, semnata si stampilata de firma detinatoare, fara notariat sau alte apostile.

#303
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postcalator_bc, on 1st July 2010, 10:51, said:

salutare,
....stie careva cum e cu imputernicirea pentru masina care nu e propr soferului??
eu vreau sa trec vama pe la giurgiu-ruse si sa tranzitez BG incepand cu ora 06 din data de 25.07.2010..
mai merge cineva.??...poate tranzitam impreuna.... :thumbup:

Este indicat sa ai procura in engleza cand parasesti tara, deoarece in caz de furt, accident, contraventii pt. circulatie etc. sa poti dovedi ca reprezinti proprietarul masinii in fata institutiilor din tara respectiva. In caz contrar, se poate interpreta ca masina este furata sau luata fara acceptul proprietarului (in cazul rudelor apropiate, parinti etc) iar lucrurile se pot complica!

#304
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postcalator_bc, on 1st July 2010, 09:51, said:

salutare,
am nevoie de o informatie, pe care in cele din urma vad ca trebuie sa o obtin tot de la turistul obisnuit, ca de la autoritati...habar nu au ce cauta prin institutiile alea..
eu vrea sa tranzitez bg, apoi gr ca sa ajung cu ferry in sudul italiei
ma intereseaza daca pt BG am nevoie de procura pt masina care este pe firma
am sunat la MAE...habar nu au...mi au facut legatura la Directia Consulara....astia...ca ..stati sa vedem..astept 5 minute in tel...se pare ca da....dar sa va fac legatura la colegul care rasp de BG...k..mai astept...vine colegul........aaaaaaaaaaa..stati  sa ma interesez...trebuie..si intreb..imputernicire tradusa in eng e suficienta..???..dupa o pauza de meditatie....DA..k.. zic...simpla sau legalizata, supra si apostilata.....sah- mat..stati sa va fac legatura la colega de la legalizari..k..mai astept....vine tanti..si ma trimite la Prefectura...la apostilari.sa intreb.....i am zis..bai dar sunteti tampitit toti acolo..ma tine ti in tel 20 de minute..ca sa mi spuneti..ce ...ca sunteti niste toti niste incapabili..si nu puteti da un rasp clar...d c mama dracu mai postati info pe site ul mae..referitor la caaltorii in afara.....i am injurat si am inchis ..
deci..
stie careva cum e cu imputernicirea pentru masina care nu e propr soferului??
eu vreau sa trec vama pe la giurgiu-ruse si sa tranzitez BG incepand cu ora 06 din data de 25.07.2010..
mai merge cineva.??...poate tranzitam impreuna.... :thumbup:

Salutare,
ai nevoie de procura in orice tara din lume te duci cu o masina ce nu e proprietatea ta. Ca nu te intreaba nimeni de ea, asta-i altceva.
Eu mi-am facut in romana si engleza (a fost simplu, pt.ca masina e a firmei si firma e a mea si a sotiei), doar semnata si stampilata, fara nici o
autentificare la notariat. Am facut-o pe 4 ani parca... Si o tin tot timpul in masina (in torpedou).

Sanatate si toate cele bune !

#305
totonel2001

totonel2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 24.03.2002
Pana la urma imi poate spune cineva care e cel mai bun/recomandat traseu de la Ruse la Hamzabeyli ?

#306
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Cel prin Omurtag-Iambol, dar cel mai bine stiu cei care zilele astea merg spre/dinspre Turcia!  :hypocrite:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate