Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...
 Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...
 Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A
 Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 

Sfaturi cu privire la insulele grecesti

- - - - -
  • Please log in to reply
244 replies to this topic

#145
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007

 alexica08, on 8th August 2010, 13:00, said:

corect. UNII romani, UNII englezi (desi eu nu am vazut specimene care sa faca scandal mai mult decat galagia obisnuita la betie) si UNII+ italieni. de altfel, singurul furt de care am auzit eu in grecia i-a avut ca autori pe 2 italieni si nu va spun ce omor si-au luat de la grecii care i-au urmarit. in ultima noapte de concediu, acum 2 ani, ma intorceam la hotel cu o prietena si din fata noastra venea o masina plina de italieni, avand o creanga dintr-un copac atarnata in afara masinii, cu care ne-au pocnit peste picioare, de mi-a dat sangele instant si abia m-am tarat pe la hotel. probabil li s-a parut fun. le-am povestit prietenilor greci ce mi s-a intamplat si mi-au zis ca de aia ei prefera englezii - oricat de galagiosi ar fi, sau romanii sau alte natii, pentru ca italienii mereu creaza astfel de probleme, distrug camerele unde sunt cazati, sunt mizerabili, etc. evident, nu generalizez nici eu, insa e un procent ceva mai ridicat la ei.
Anul trecut in Laganas era sa iasa bataie generala intre greci si italieni la urcarea pe vas. Toata lumea statea la rand numai italienii s-au bagat in fata. Nici nu au asteptat sa coboare lumea ca s-au si napustit sa urce mai-mai sa arunce  o femeie cu copilul in brate peste bord. Daca nu era echipajul vasului care sa calmeze spiritele iesea urat.
Ajunsi in larg, alergau de-a latul vasului (in functie de unde aparea testoasa) in ciuda rugamintilor insistente ale echipajului de a se domoli - tangajul creat de aceasta alergatura dementa putea rasturna vasul intr-o parte. Dar pe ei nu-i interesa acest aspect. Mai mult, cand teastoasa aparea la suprafata chiuiau ca dementi de parca ar fi fost pe stadion.
Fiecare poate a trecut prin anumite momente mai neplacute in concediu.
Cu toate aceastea cred ca nimic nu este mai neplacut decat sa stai 7-14-21 de zile la un hotel in care ti se impune zi de zi un anumit gen de muzica (indiferent de gen) uneori la ore total nedecvate.
Din punctul meu de vedere asta da dovada de marlanie crasa, lipsa celui mai elementar bun simt si nici macar 7 luni de acasa. Daca grecii dau prin taverne muzica mai tare se datoreaza faptul ca unii turisti vor asta, amplifica impresia de concediu in Grecia. Dar niciodata nu-ti dau muzica tare prin hoteluri sau la ore neadecvate.
In alta ordine de idei nimeni nu cred ca ne da dreptul sa facem 'concurs' cu ei pe teme muzicale ascunsi in spatele unor scuze ridicole de genul "la ei bubuie muzica greceasca prin taverne hai sa bubuie manelele la noi in hotel'.

Edited by m&m, 09 August 2010 - 06:35.


#146
Aramiu

Aramiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 09.03.2010

 14-sexy-anuk, on 8th August 2010, 15:13, said:

on topic.aramiu-nu sunt si se pare ca nici nu vor fi oferte pe zbor pe santorini-noi am vrut anul aceasta sau santorini sau kos-pentru vacanta si ni s-a spus ca doar din budapesta am gasi zboruri sau din Bucuresti-si la Bucuresti ni s-a spus ca nu am avea unde sa ne lasam masina in aeroport..si ne-a fost groaza sa o lasam 7 zile pe strazi.

Pai nu aveti pe nimeni in Bucuresti la care sa lasati masina? Daca vreodata ai vreun gand, o poti lasa linistita la mine, ma ofer voluntar. Ai unde sa o parchezi si va fi si in siguranta. In alta ordine de idei, cred ca se gaseste charter doar din Bucuresti pentru ca nu este cererea foarte mare din partea clientilor pentru aceasta insula, lucru pe care sincer nu il inteleg

#147
14-sexy-anuk

14-sexy-anuk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,821
  • Înscris: 02.10.2008

 Aramiu, on 8th August 2010, 21:56, said:

Pai nu aveti pe nimeni in Bucuresti la care sa lasati masina? Daca vreodata ai vreun gand, o poti lasa linistita la mine, ma ofer voluntar. Ai unde sa o parchezi si va fi si in siguranta. In alta ordine de idei, cred ca se gaseste charter doar din Bucuresti pentru ca nu este cererea foarte mare din partea clientilor pentru aceasta insula, lucru pe care sincer nu il inteleg
Cred ca lumea este speriata si considera Santorini o destinatie exclusivista-cel putin asa mi-au dat de inteles si ai mei cand s-au intors desi au petrecut numai 1 zi pe insula.Am inteles ca mancarea este destul de scumpa si in principal din cate am vazut eu hotelurile ofera cam numai mic dejun rar si cina(ma refer la cele din ofertele agentiilor din Timisoara).Oricum ideea e ca deja stiu cum e pe insule pentru ca de 5 ani merg macar odata pe an in Grecia-dar problema legata de Santorini nu au constitut-o banii pentru noi ci mai degraba gandul despre ce vom face pe insula.Stiu ca este superba -doar este emblema greciei si punctul forte il contituie apusurile minunate (care am vazut ca se privesc si de pe acoperisuri)-dar 7 zile am inteles si de la alti prieteni ce au stat in Fira ca ar fi plictiseala..acum parerile se impart-vorba vine fiecare cu gusturile lui...
De aceea am spus ca as fi preferat Creta fiind mai mare si m-au impresionat niste peisaje de vis ca si Balos Spinalonga Vai etc...
Multumesc ca ai fost asa dragut si ai vrut sa ne primesti masina in grija-dar cred ca daca vom pleca in Santorini mai bine sa plecam din Budapesta-e mai aproape de Timisoara si se pare ca ne putem lasa masina la aeroport in parcare contra unei sume(nu stiu cat)..Ma cam ingrozeste drumul de Timisoara Bucuresti...
Poate pui si niste poze-si mai povestesti daca ai chef despre ce ati facut pe insula-ati mai facut excursii pe alte insule cu plecare din Santorini?

#148
alexp10alex

alexp10alex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.01.2008
Ce sa aleg intre Halkidiki si Thasos? Unde e mai fun? Nu ma refer la cluburi & stuff. MAi fun raportandu-ne la Paralia sau Olympic Beach, ca doar acolo am fost in Grecia. Si nu vreau sa merg in Thasos sau Halkidiki sa ma plictisesc? Ce recomandati?

Edited by alexp10alex, 08 August 2010 - 23:08.


#149
Aramiu

Aramiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 09.03.2010

 14-sexy-anuk, on 9th August 2010, 00:00, said:

Cred ca lumea este speriata si considera Santorini o destinatie exclusivista-cel putin asa mi-au dat de inteles si ai mei cand s-au intors desi au petrecut numai 1 zi pe insula.Am inteles ca mancarea este destul de scumpa si in principal din cate am vazut eu hotelurile ofera cam numai mic dejun rar si cina(ma refer la cele din ofertele agentiilor din Timisoara).Oricum ideea e ca deja stiu cum e pe insule pentru ca de 5 ani merg macar odata pe an in Grecia-dar problema legata de Santorini nu au constitut-o banii pentru noi ci mai degraba gandul despre ce vom face pe insula.Stiu ca este superba -doar este emblema greciei si punctul forte il contituie apusurile minunate (care am vazut ca se privesc si de pe acoperisuri)-dar 7 zile am inteles si de la alti prieteni ce au stat in Fira ca ar fi plictiseala..acum parerile se impart-vorba vine fiecare cu gusturile lui...
De aceea am spus ca as fi preferat Creta fiind mai mare si m-au impresionat niste peisaje de vis ca si Balos Spinalonga Vai etc...
Multumesc ca ai fost asa dragut si ai vrut sa ne primesti masina in grija-dar cred ca daca vom pleca in Santorini mai bine sa plecam din Budapesta-e mai aproape de Timisoara si se pare ca ne putem lasa masina la aeroport in parcare contra unei sume(nu stiu cat)..Ma cam ingrozeste drumul de Timisoara Bucuresti...
Poate pui si niste poze-si mai povestesti daca ai chef despre ce ati facut pe insula-ati mai facut excursii pe alte insule cu plecare din Santorini?

http://forum.softped...m...t&p=8369279 - aici am scris pe forum impresiile de calatorie, iar imediat urmatorul post, sunt cateva poze. Pe insula am inchiriat o masina 3 zile-suficient zic eu, poate 4 ar fi fost ideal, o zi ne-am rezervat-o pentru mini-croaziera la vulcan, iar o alta pentru vizitat locurile pentru care nu era necesara masina. Stiu ca multa lume (am inclusiv cativa prieteni care sustin aceeasi idee) crede ca sunt prea multe 7 zile, insula fiind mica, insa mie mi s-au parut indeajuns, adica a fost perfect-nici prea mult, nici prea putin. Nu am fost pe alta insula, desi am fi vrut sa dam o fuga pana la Mykonos. Pleaca din port frecvent catamarane catre insulele din apropiere, in special catre Creta.

#150
14-sexy-anuk

14-sexy-anuk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,821
  • Înscris: 02.10.2008

 Aramiu, on 9th August 2010, 07:38, said:

http://forum.softped...m...t&p=8369279 - aici am scris pe forum impresiile de calatorie, iar imediat urmatorul post, sunt cateva poze. Pe insula am inchiriat o masina 3 zile-suficient zic eu, poate 4 ar fi fost ideal, o zi ne-am rezervat-o pentru mini-croaziera la vulcan, iar o alta pentru vizitat locurile pentru care nu era necesara masina. Stiu ca multa lume (am inclusiv cativa prieteni care sustin aceeasi idee) crede ca sunt prea multe 7 zile, insula fiind mica, insa mie mi s-au parut indeajuns, adica a fost perfect-nici prea mult, nici prea putin. Nu am fost pe alta insula, desi am fi vrut sa dam o fuga pana la Mykonos. Pleaca din port frecvent catamarane catre insulele din apropiere, in special catre Creta.
am citit pe forum superbe pozele tale cred ca a fost o vacanta de vis-lasa cand ajung in paleo daca nu uit pozez piscina de la akrotiri

#151
romilusm

romilusm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.06.2007
on topic.aramiu-nu sunt si se pare ca nici nu vor fi oferte pe zbor pe santorini-noi am vrut anul aceasta sau santorini sau kos-pentru vacanta si ni s-a spus ca doar din budapesta am gasi zboruri sau din Bucuresti-si la Bucuresti ni s-a spus ca nu am avea unde sa ne lasam masina in aeroport..si ne-a fost groaza sa o lasam 7 zile pe strazi.
[/quote]

masina se poate lasa vis a vis de aeroport: [url="http://www.parknfly.ro/servicii.htm"]http://www.parknfly.ro/servicii.htm[/url]. fa un calcul si vezi daca e prea scump.
cred ca iesi mai ieftin decat in budapesta :)

#152
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 07.07.2006
Pentru cei care se feresc de romani, o destinatie potrivita e si Kefallonia. Am fost intre 3 si 11 iulie si am vazut o masina de GL pe feribot la dus, si una de BV pe soseaua spre Sami. Plus un cuplu vorbind romaneste intr-una din pesteri. Atita tot! In rest nimic, nici pe strada, nici pe plaja. Pe vaporul cu care am mers in Zakynthos mai era un cuplu de bulgari, in rest numai americani si britanici. E drept ca, din ce vad pe forum, romanii prefera coasta de est (Sami, Agia Efimia), iar eu am stat in alta parte, dar oricum nu pare o insula cautata de romani, mai ales ca nici oferte nu prea sint la agentiile din tara.

#153
14-sexy-anuk

14-sexy-anuk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,821
  • Înscris: 02.10.2008

 romilusm, on 10th August 2010, 12:15, said:

on topic.aramiu-nu sunt si se pare ca nici nu vor fi oferte pe zbor pe santorini-noi am vrut anul aceasta sau santorini sau kos-pentru vacanta si ni s-a spus ca doar din budapesta am gasi zboruri sau din Bucuresti-si la Bucuresti ni s-a spus ca nu am avea unde sa ne lasam masina in aeroport..si ne-a fost groaza sa o lasam 7 zile pe strazi.


masina se poate lasa vis a vis de aeroport: http://www.parknfly.ro/servicii.htm. fa un calcul si vezi daca e prea scump.
cred ca iesi mai ieftin decat in budapesta :)
multumesc pentru raspuns-pentru mine budapesta este oricum un avantaj-fac 3 ore /3 ore jumate pana in ferryhegy aeroportul lor-pe cand pana in bucuresti pot sa mor incet.....ideea era daca cele 2 aeroporturi practica acelasi sistem de taxare-sa il aleg pe cel mai aproape..si oricum nu pentru anul asta era nevoie-pentru anul viitor informativ-pentru anul acesta am bilet pe alta insula
dar inca odata mersi-am pus siteul la bookmarks

#154
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
^_^

Attached Files



#155
14-sexy-anuk

14-sexy-anuk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,821
  • Înscris: 02.10.2008

 mihaigerard, on 13th August 2010, 11:05, said:

^_^
mihai-ai fost si tu?superba poza

#156
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 14-sexy-anuk, on 14th August 2010, 12:11, said:

mihai-ai fost si tu?superba poza


Inca nu, ma duc in curand. Poza a fost doar un preambul... ^_^

#157
aditzuuu1556

aditzuuu1556

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 02.06.2006
Noi am fost in Santorini, nu ne-am plictisit deloc am mai fi stat o luna si tot nu ne plictiseam!
In fiecare zi am mers la alta plaja, am închiriat mașina , ne-am plimbat, am fost la vulcan... Nu știm încă ce destinație vom avea anul viitor, se spune ca santorini e cea mai frumoasa,mykonos e plină de gay,creta e cât jumate din romania....poate alegem dintre zakintos, rhodos si kos!
Vom vedea!
In nici-un caz nu e mult 7 zile in santorini cum am văzut ca se spune pe aici,decât bucurestiu asta imputit...

#158
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008
acum daca tot mi-am facut si eu sejurul in zakynthos sa incerc o comparatie...
ca plusuri pentru zakynthos ar fi plajele gerakas, dafni si navagio, preturile mult mai mici la taverne si posibilitatea de a face excursia de o zi in kefalonia care cu adevarat este o insula superba. in rest, orasul zante mi s-a parut murdar - am nimerit in orele de siesta prima data si pe strazi era plin de gunoaie, cutii de carton care zburau de colo-colo, laganas de asemenea - o statiune foarte murdara, plaja ticsita de oameni si cam neingrijita, kalamaki si argassi - 2 statiuni "industriale" parca iesite din pamant ca sa mai aiba unde adaposti turistii. am inteles ca nordul insulei e mai linistit, cu peisaje mai frumoase si ceva mai salbatic (eu l-am vazut numai din autocar intr-un soi de semi-tur pentru a lua turisti din alikanas, alykes, amoudi si in mod sigur data viitoare acolo voi alege cazarea).
pe de alta parte, in corfu orasul mi s-a parut minunat, desi foarte aglomerat, ai mult mai multe vestigii istorice de vizitat, statiuni super-comerciale cred ca sunt doar sidari, ipsos si kavos, restul (multe la numar) fiind mai mici si mai cochete, vegetatia e mult mai abundenta si ai ocazia sa descoperi nenumarate plaje "parasite" unde sa zaci doar tu. ca minusuri pentru corfu - preturile mai mari, existenta lighioanelor numite viespi in august - septembrie, invazia de turisti italieni foarte galagiosi si excursiile optionale cam limitate.

evident e o chestiune de gusturi...fiecare insula e frumoasa in felul ei si recunosc ca e posibil ca dupa mai multe sejururi in zakynthos sa imi schimb parerea (pentru ca in corfu am fost de multe ori) dar pentru moment asta e feelingul pe care mi l-a lasat vizitarea ambelor insule.

#159
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008
sa va spun ce dilema am...anul viitor voi beneficia de 2 sejururi in grecia...unul cu prietenii, cel mai probabil in iulie, in corfu si unul cu familia - eu in calitate de organizator. biletele le vom lua prin agentie si intentionam sa le achizitionam cand incepe perioada de early booking - deci prin noiembrie-decembrie cand reducerile sunt mai mari. anul acesta am fost in zakynthos, deci aceasta insula si corfu ies din discutie.

cineva mi-a recomandat thassos, altcineva creta. o sa trasez cateva din cerintele mele pentru sejur si poate cei care au fost si prin alte insule decat cele de mai sus, imi pot face o recomandare atat ca nume de insula, cat si ca statiune efectiva:
1. insula sa fie pe ofertele agentiilor de turism caci depind de transportul lor si sunt prea comoda sa ma complic cu avion/autocar de una singura si transferuri.
2. sa fie o statiune nici prea parasita, nici extra-aglomerata dar sa aiba cateva taverne din care sa pot alege si magazine pentru cumparaturi.
3. statiunea sa fie eventual relativ apropiata de capitala insulei.
4. sa am locuri interesante de vizitat.
5. sa fie plaje frumoase cu nisip

ma tenteaza atat thassos cat si creta, fiecare cu avantaje si dezavantaje: thassos e mica si nu prea ai ce vizita acolo desi am inteles ca peisajele si traditionalismul insulei compenseaza, creta - are multe vestigii istorice de vazut, insa ce in ofertele agentiilor sunt mai mult statiuni tip "orase" :) in care nu cred ca m-as simti bine.

astept cu interes parerile voastre.

#160
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

 alexica08, on 10th September 2010, 08:49, said:

sa va spun ce dilema am...anul viitor voi beneficia de 2 sejururi in grecia...unul cu prietenii, cel mai probabil in iulie, in corfu si unul cu familia - eu in calitate de organizator. biletele le vom lua prin agentie si intentionam sa le achizitionam cand incepe perioada de early booking - deci prin noiembrie-decembrie cand reducerile sunt mai mari. anul acesta am fost in zakynthos, deci aceasta insula si corfu ies din discutie.
cineva mi-a recomandat thassos, altcineva creta. o sa trasez cateva din cerintele mele pentru sejur si poate cei care au fost si prin alte insule decat cele de mai sus, imi pot face o recomandare atat ca nume de insula, cat si ca statiune efectiva:
1. insula sa fie pe ofertele agentiilor de turism caci depind de transportul lor si sunt prea comoda sa ma complic cu avion/autocar de una singura si transferuri.

Ambele se afla in oferte dar
a)Thassos cu autocarul cca 14 ore - max. ora 15.00 la cazare
b)Creta cu avionul cca 2 ore, dar orar cretin de zbor. Ex plecare la 18.30 din Bucuresti ajuns in jur de 20.30 in Creta si la cazare pe la 21.30-22.00 = o zi pierduta. La plecare, decolare in jur de 9.00 dimineata, adica plecare de la hotel pe la 6.30, pana ii aduna pe toti de la toate hotelurile= alta zi pierduta. Astfel ca programul "7 nopti, 8 zile" se traduce in 7 nopti 5 zile :thumbdown:

Quote

2. sa fie o statiune nici prea parasita, nici extra-aglomerata dar sa aiba cateva taverne din care sa pot alege si magazine pentru cumparaturi.

Gasesti in amndoua

Quote

3. statiunea sa fie eventual relativ apropiata de capitala insulei.

in Thassos cea mai indepartata statiune de capitala este la maxim 50 km, Creta e cam cat toata Dobrogea

Quote

4. sa am locuri interesante de vizitat.

La capitolul asta cele doua nu se pot compara, dar in Thassos ai timp sa zicem in 12 zile sa savurezi cele mai importante obiective si nu ma refer la plaje. In Creta savurezi cateva si bifezi restul.

Quote

5. sa fie plaje frumoase cu nisip
In Creta cred ca gasesti mai multe decat in Thassos.

ma tenteaza atat thassos cat si creta, fiecare cu avantaje si dezavantaje: thassos e mica si nu prea ai ce vizita acolo desi am inteles ca peisajele si traditionalismul insulei compenseaza, creta - are multe vestigii istorice de vazut, insa ce in ofertele agentiilor sunt mai mult statiuni tip "orase" :) in care nu cred ca m-as simti bine.

astept cu interes parerile voastre.

Edited by almona, 10 September 2010 - 10:59.


#161
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008
citeam acum pe topicul thassos in scop de documentare si am remarcat ca insula e full de romani. eu una nu am nimic cu concetatenii mei dar sunt foarte ferma in a nu-i auzi in concediu sau cel putin sa fie nesemnificativi.

#162
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

 alexica08, on 10th September 2010, 11:21, said:

citeam acum pe topicul thassos in scop de documentare si am remarcat ca insula e full de romani. eu una nu am nimic cu concetatenii mei dar sunt foarte ferma in a nu-i auzi in concediu sau cel putin sa fie nesemnificativi.


Si eu am remarcat ca pe forum insula in general si Potosul in special sunt pline de romani, gratargii, manelisti etc. Am fost in perioada 20-27 iulie anul acesta fix in Potos si am intalnit 10 romani mari si lati. 4 au venit in acelasi autocar cu mine, 4 au venit in aceeasi vila cu masina lor si cu 2 ne-am intalnit intamplator in Theologos. Cu vecinii de vila ai cuplului cu care ne-am intalnit in Theologos nu ne-am intalnit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate