Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

prea bătrân ca sa mai faci copii?

- - - - -
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#19
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007

 mufa, on 2nd June 2009, 01:17, said:

1. Dacă oamenii ar face copiii cînd s-ar simți maturi, pregătiți și pe picioarele lor, omenirea ar dispărea în mai puțin de 2 secole.
2. Faptul că amînați cît puteți de mult procreerea denotă teamă și egoism.
3. Costurile financiare necesare creșterii unui copil sunt mult mai mici decît vă imaginați.
4. Cu cît înaintați în vîrstă cu atît deveniți mai ursuzi, mai antipatici, capătați tot felul de tabieturi, vă pierdeți mai ușor răbdarea, iar un copil vă va întinde nervii la maxim.

Mai vreți?

1. atunci ha sa inchidem ochii si zicem : fie ce-o fi, no?
2. sau poate responsabili. familii destramate sunt cu milioanele, un motiv important fiind exact egoismul specific tineretii. ;)
3. siiiiigur. mici comparativ cu ce? sau ai uitat ca pe topicul cu indemnizatia faceati toti gura, ca vai, nu avem noi idee pana unde ajung cheltuielile unui copil. dar am vazut si eu, nu doar din imaginatie. numai un set complet de vaccinuri de calitate sare mia de euro. ce vb? ;)
4. si cand esti tanar, prost, copilaros, zabauc si cu nici unele , e mai sigur si reconfortant?

cum ziceam meseria de parinte nu e pentru oricine, cel putin nu in romania, avand in vedere educatia dezastruasa si mizeria morala. nu, merci. ;) un copil nu e o jucarie. poate fi o binecuvantare sociala in aceeasi masura in care poate fi un dezastru. ghici ce element joaca un rol fundamental in indepartarea de una din acestea?

Edited by irinuca8082, 02 June 2009 - 00:29.


#20
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,804
  • Înscris: 13.01.2005

 roua, on 2nd June 2009, 01:23, said:

1. Nu ma simt matura la 27 de ani cu o cariera abia la inceput, cu imposibilitatea de a-i oferi ce trebuie, deocamdata.
2. Nu denota nimic in cazul meu decat ce am spus.
3. Sunt convinsa (fiindca esti in cauza) dar eu n-am de gand sa ma enervez zilnic fiindca m-am precipitat.
4. Nu-i adevarat.

LE: Maica-mea m-a avut tarziu si inca pe vremea cand era o grozavie sa faci copil dupa 30 de ani. N-am ce sa-i reprosez daca iau in considerare ce ai spus tu, ce am de reprosat as fi avut probabil de spus si daca ma facea cu 10 ani mai devreme fiindca nu de varsta tine in cazul ei.

1. Nici nu știi ce-i trebuie, nu-i așa?
2. Poate, dar statistic vorbind ai putea să-mi dai dreptate
3. Te enervezi mai puțin la 25 de ani decît la 30
4. Ca la 2, nu are rost să analizăm fiecare caz în parte.

 irinuca8082, on 2nd June 2009, 01:25, said:

1. atunci ha sa inchidem ochii si zicem : fie ce-o fi, no?
2. sau poate responsabili. familii destramate sunt cu milioanele, un motiv important fiind exact egoismul specific tineretii. ;)
3. siiiiigur. mici comparativ cu ce? sau ai uitat ca pe topicul cu indemnizatia faceati toti gura, ca vai, nu avem noi idee pana unde ajung cheltuielile unui copil. dar am vazut si eu, nu doar din imaginatie. numai un set complet de vaccinuri de calitate sare mia de euro. ce vb? ;)
4. si cand esti tanar, prost, copilaros, zabauc si cu nici unele , e mai sigur si reconfortant?

cum ziceam meseria de parinte nu e pentru oricine, cel putin nu in romania, avand in vedere educatia dezastruasa si mizeria morala. nu, merci. ;) un copil nu e o jucarie. poate fi o binecuvantare sociala in aceeasi masura in care poate fi un dezastru. ghici ce element joaca un rol fundamental in indepartarea de una din acestea?
Dacă te simți în unul cin cele 4 cazuri expuse de tine, da, nu ar fi bine să faci copii. Eu mă adresam oamenilor normali, cu capul pe umeri, cu o situație financiară decentă ș.a.m.d.

#21
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

 mufa, on 2nd June 2009, 01:29, said:

1. Nici nu știi ce-i trebuie, nu-i așa?
2. Poate, dar statistic vorbind ai putea să-mi dai dreptate
3. Te enervezi mai puțin la 25 de ani decît la 30
4. Ca la 2, nu are rost să analizăm fiecare caz în parte.

Eu iti spun despre mine si stiu sigur cum sta treaba. Apai daca vrei sa intram in statistici sure babe cum sa nu. Mufa lasa-ma cu asta cu 5 ani mai mult mai putina rabdare, nu tine (macar de n-as fi vazut destule  -_- )
Stiu ce ii trebuie in primul rand si va avea daca il voi face, dar stiu ca nu e suficient. E o treaba la care nu ma voi arunca cu capu-nainte, desi am tendinta sa o fac daca ma gandesc bine la cum sunt construita. In cazul asta insa nu trag doar eu, va ispasi el ce nu trebuie.
Nu spun ca e ideal, nu spun ca nu vor fi probleme (unde si cand nu sunt) dar sunt lucruri pe care le pot controla si asta e foarte important. E un subiect la care m-am gandit foarte mult din multe puncte de vedere.

Asta imi aduce aminte de sexu' filozofic: "am cu cine, am cu ce, dar de ce?" :lol:

Edited by roua, 02 June 2009 - 00:43.


#22
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,804
  • Înscris: 13.01.2005

 roua, on 2nd June 2009, 01:36, said:

Eu iti spun despre mine si stiu sigur cum sta treaba. Apai daca vrei sa intram in statistici sure babe cum sa nu. Mufa lasa-ma cu asta cu 5 ani mai mult mai putina rabdare, nu tine (macar de n-as fi vazut destule  -_- )
Stiu ce ii trebuie in primul rand si va avea daca il voi face, dar stiu ca nu e suficient. Eo treaba la care nu ma voi arunca cu capu-nainte, desi am tendinta sa o fac daca ma gandesc bine la cum sunt construita. In cazul asta insa nu trag doar eu, va ispasi el ce nu trebuie.
Nu spun ca e ideal, nu spun ca nu vor fi probleme (unde si cand nu sunt) dar sunt lucruri pe care le pot controla si asta e foarte important. E un subiect la care m-am gandit foarte mult din multe puncte de vedere.

Asta imi aduce aminte de sexu' studentesc: "am cu cine, am cu ce, dar de ce?" :lol:
N-are rost să te învăț ce și cum, în definitiv probabil că știi mai bine ca mine ce nevoi are un copil, nu?

Răbdare, nervi buni, calm? Ultima dată cînd am verificat, chestiile astea se erodau nițel în timp. Din nou, probabil că tu știi mai bine.

#23
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

 mufa, on 2nd June 2009, 01:44, said:

N-are rost să te învăț ce și cum, în definitiv probabil că știi mai bine ca mine ce nevoi are un copil, nu?

Răbdare, nervi buni, calm? Ultima dată cînd am verificat, chestiile astea se erodau nițel în timp. Din nou, probabil că tu știi mai bine.

Dar eu nu contest ce spui tu, iti spun doar ca se intampla mult mai frecvent decat iti poti imagina ca ele sa nu existe  la dooj  sau dooj si de ani. Cred ca tine de foarte multe lucruri, in definitiv. Nu e vorba ca stiu mai bine, e vorba ca stiu mai bine in ce stadiu ma simt eu confortabil sa-l fac. Nu cu cine stie ce salariu, nu cu vila cu 100 de camere, nu la asta ma refer. La o stabilitate financiara cat de cat. Iar eu nu-s gata cu specializarile mele dapai, pfoai ma doare capu'  :D

Stii cum e, nu vreau sa imping lucrurile pana cand se rupe franghia dar nici nu ma pot da mare ca as putea umbla pe franghie in picioarele goale  ;)

Edited by roua, 02 June 2009 - 00:52.


#24
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,804
  • Înscris: 13.01.2005

 roua, on 2nd June 2009, 01:49, said:

Dar eu nu contest ce spui tu, iti spun doar ca se intampla mult mai frecvent decat iti poti imagina ca ele sa nu existe  la dooj  sau dooj si de ani. Cred ca tine de foarte multe lucruri, in definitiv. Nu e vorba ca stiu mai bine, e vorba ca stiu mai bine in ce stadiu trebuie sa ma simt eu confortabil ca sa-l fac. Nu cu cine stie ce salariu, nu cu vila cu 100 de camere, nu la asta ma refer. La o stabilitate financiara cat de cat. Iar eu nu-s gata cu specializarile mele dapai, pfoai ma doare capu'  :D

Stii cum e, nu vreau sa imping lucrurile pana cand se rupe franghia dar nici nu ma pot da mare ca as putea umbla pe franghie in picioarele goale  ;)
Problema nu e de stabilitate financiară, ci de renunțat la vacanță nu știu unde, ieșit seara cu prietenii sau tete-a-tete, văzut un film, citit o carte ș.a.m.d.

20 e puțin, 25 e ok.


P.S. Am plecat de la niște presupuneri de bun simț pe care nu cred că are rost să le detaliez aici.

#25
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

 mufa, on 2nd June 2009, 01:55, said:

Problema nu e de stabilitate financiară, ci de renunțat la vacanță nu știu unde, ieșit seara cu prietenii sau tete-a-tete, văzut un film, citit o carte ș.a.m.d.

20 e puțin, 25 e ok.


P.S. Am plecat de la niște presupuneri de bun simț pe care nu cred că are rost să le detaliez aici.

N-am timp nici sa imi rezolv eu treburile mele darmite sa ma mai ocup acuma de un copil asa cum cred eu ca e necesar. Ai putea sa intrebi la fel de bine, dar vei avea vreodata? E o intrebare pertinenta, dar daca ma gandesc ca nici macar weekend-urile nu mi le-as putea petrece acum cu el/ea situatia e nasoala, trebuie sa termin ce am inceput si eu stiu despre mine ca nu le-as putea duce toate, resurse limitate poate :) De citit o carte asa-i, nu ca am timp dar imi fac, insa vorba aia cartea o lasi jos daca e de lasat, cu copilul e mai complicat. Cinema rar, prieteni rar si acum..am priceput oricum unde bati tu cu egoismul. In cazul meu e absolut imposibil in acest moment un bebe, adica asa simt eu. Am inteles ce vroiai tu, io vroiam doar sa exemplific cazul meu particular. Am zis si eu mai sus ca-n definitv tine de multe treburi  ;)

#26
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,804
  • Înscris: 13.01.2005

 roua, on 2nd June 2009, 02:12, said:

N-am timp nici sa imi rezolv eu treburile mele darmite sa ma mai ocup acuma de un copil asa cum cred eu ca e necesar. Ai putea sa intrebi la fel de bine, dar vei avea vreodata? E o intrebare pertinenta, dar daca ma gandesc ca nici macar weekend-urile nu mi le-as putea petrece acum cu el/ea situatia e nasoala, trebuie sa termin ce am inceput si eu stiu despre mine ca nu le-as putea duce toate, resurse limitate poate :) De citit o carte asa-i, nu ca am timp dar imi fac, insa vorba aia cartea o lasi jos daca e de lasat, cu copilul e mai complicat. Cinema rar, prieteni rar si acum..am priceput oricum unde bati tu cu egoismul. In cazul meu e absolut imposibil in acest moment un bebe, adica asa simt eu. Am inteles ce vroiai tu, io vroiam doar sa exemplific cazul meu particular. Am zis si eu mai sus ca-n definitv tine de multe treburi  ;)
În cazul ăsta poate nu știi să te organizezi într-un mod eficient. :)

#27
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

 maltese, on 1st June 2009, 12:02, said:

Nu la 65 se pensioneaza barbatii?
Aia care mai apuca.  -_-

 irinuca8082, on 2nd June 2009, 00:41, said:

nici nu concep sa am copil cu un barbat mai tanar de 35 de ani iar  eu mai tanara  fiind de 30-32. si asa barbatii se maturizeaza greu sau niciodata; poate pe la 35-40 de ani sunt satui de aventuri si mai dedicati caminului. plus stabilitate financiara, nu ca sa-l rasfeti, ci pentru a-i asigura o educatie  de calitate. care costa. ;)
grija ca nu ai de nici unele, sau multe rate de platit,  stresul din perioada tineretii si instabilitatii financiare, afecteaza viata de familie si echilibrul psihic al copilului.
necopt fiind, esti mult mai expus dorintelor si mofturilor de moment, si doar mai tarziu ajungi sa stii cu adevarat ce vrei si ce iti poti asuma. mai stiu io indivizi care scartaiau dupa un plod, si apoi fugeau unde vedeau cu ochii cand venea vorba de baita zilnica sau de incalzitul biberonului. ;)


[...]doar pe la 30 de ani, majoritatea cetatenilor ajung sa fie cat de cat realisti si cu simt civic. a avea copii la varste sub 30 (cred eu) prezinta multe riscuri. cu cat esti mai matur si mai constient de ce se intampla in jurul tau, cu atat esti mai pregatit sa aduci un copil si cetatean pe lume.
:ewwpu:

Tovarasa, nu confunda casa/familia/plozii cu planul cincinal. N-am o statistisca, dar cred ca cel putin 4/5 din femei nasc copiii inainte de 30 de ani.
Biologic vorbind, un barbat trecut de 35 de ani are mai multe sanse sa-ti daruie un plod debil mintal decat unul de 25, varsta la care un barbat atinge maturitatea deplina.
E si o vorba despre copiii procreati la apusul primei tinereti: ori ies superdestepti ori super...apucati.

Asa ca ia-ti planningul  si refa calculele. Daca esti hotarata sa-l faci la 32 ani macar la varsta masculului sa mai corectezi. Nu de alta, dar poate dati chix la primele incercari.

Edited by Maresalul, 02 June 2009 - 01:53.


#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,091
  • Înscris: 25.06.2007

 Maresalul, on 2nd June 2009, 02:45, said:

Biologic vorbind, un barbat trecut de 35 de ani are mai multe sanse sa-ti daruie un plod debil mintal decat unul de 25, varsta la care un barbat atinge maturitatea deplina.
Varsta barbatului nu prea influenteaza calitatea produsului de conceptie. Varsta mamei, da!


Oricum, ce a zis mufa a zis foarte bine.

La urma urmei ar fi chiar culmea ca unele persoane tinerele de pe-aici, pline de sfaturi dar fara copii, sa stie mai bine cum sta treaba decat noi, cei care avem copii...

#29
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 mufa, on 2nd June 2009, 01:17, said:

4. Cu cît înaintați în vîrstă cu atît deveniți mai ursuzi, mai antipatici, capătați tot felul de tabieturi, vă pierdeți mai ușor răbdarea, iar un copil vă va întinde nervii la maxim.
5. Există Viață După Copii!

Mai vreți?

4. Cu cat imbatranesti se presupune ca devii mai responsabil, nu ca te face varsta mai intelept dar experienta te ajuta sa anticipezi evenimentele nefavorabile. Pe scurt, devii un parinte care se teme de drobul de sare. Daca stii prea multe devii tensionat si uiti sa te mai bucuri. Ajungi sa te temi si de ceea ce nu ti s-a intamplat, ai ajuns sa inveti din experienta altora si le pui pe toate la suflet.

5. Exista bona dupa copii. Daca faci un copil cu gandul ca te vei dedica 100% din timp doar lui ajungi frustrat, neimplinit, cariera se face praf si cand va creste nu-ti ramane decat sa ii reprosezi ca: la toate am renuntat si viata mi-am dedicat-o educatiei tale. Traiesti prin copil si asta nu va duce decat la ingradirea independentei lui.

Edited by maltese, 02 June 2009 - 05:55.


#30
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

 irinuca8082, on 2nd June 2009, 00:41, said:

si asa barbatii se maturizeaza greu sau niciodata; poate pe la 35-40 de ani sunt satui de aventuri si mai dedicati caminului.
:roflmao:

#31
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008

 Maresalul, on 2nd June 2009, 02:45, said:

Biologic vorbind, un barbat trecut de 35 de ani are mai multe sanse sa-ti daruie un plod debil mintal decat unul de 25,
Vezi ca cineva poate chiar ia asta in serios :lol: .

Edited by Stapanul_clonelelor, 02 June 2009 - 06:45.


#32
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 06.10.2003
Lucrez din 2005. Acum, la 27 de ani, am un salariu bun, n-am masina/casa dar nici nu tremur dupa ele, BF de vreo 8 ani. E momentul potrivit de kinderi desi ma sperie ideea (sunt asa fragili cand sunt mici!!!). Amu', de s-a prinde ceva, atunci Serban va avea verisor primar de varsta apropiata iar noi, parintii, vom invata pe parcurs ce si cum cu kinderii.  :rolleyes:

#33
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

 Bogdan R, on 2nd June 2009, 06:39, said:

Varsta barbatului nu prea influenteaza calitatea produsului de conceptie. Varsta mamei, da!

 Stapanul_clonelelor, on 2nd June 2009, 07:45, said:

Vezi ca cineva poate chiar ia asta in serios :lol: .
Si chiar ar fi bine.  

La un simplu sarci pe nea gogu, acum, cand nici din cafea n-am sorbit:
http://news.softpedi...-ro-25905.shtml

http://www.adevarul....-cu-varsta.html
http://www.sfatulmed.....tate feminina


Ah, si am copil in dotare.

Edited by Maresalul, 02 June 2009 - 07:30.


#34
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

 shiva, on 2nd June 2009, 08:15, said:

E momentul potrivit de kinderi desi ma sperie ideea (sunt asa fragili cand sunt mici!!!).
este mult mai usor decat pare, dar mult mai greu decat ti-ai inchipui...

#35
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 shiva, on 2nd June 2009, 08:15, said:

sunt asa fragili cand sunt mici!!!

Nu sunt fragili deloc, pe masura ce cresc tot ce se afla in preajma lor devine fragil.

#36
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 irinuca8082, on 2nd June 2009, 00:41, said:

mie mi se pare cam tampitica intrebarea, no offence , spare-me;  tu te-ai gandit ca poate omul normal la mezanin face copil cand se simte matur, pregatit si pe picioarele lui?
da' nu-nteleg ce-ai de ma intrebi pe mine !
ti se pare ca eu am pus intrebarea ? sau te-am contrazis eu cu ceva ?!
nici macar nu vorbeam despre ce vorbeai tu

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate