Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Plotterul se opreste la jumatatea imaginii

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ome

ome

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.05.2009
Am postat aici, sper ca e bine.

Am un plotter Encad Novajet 750 si cand plotez din photoshop un fisier mai mare se opreste pe la jumatate. Am incercat sa reduc dpi, tot la fel. Din Microsoft Picture Viewer ploteaza un pic mai mult, dar tot se opreste. Din IrfanView merge plotata toata imaginea dar ies alte culori. Ma gandesc ca o fi de la color profile, ca in programele Adobe bifez sa foloseasca profilul lor default. Din cate am inteles este posibil sa fie de vina si memoria plotterului, fiind prea mica. Am incercat diferite profiluri si niciunul nu iese cum trebuie. Cunoasteti vreun program bun pentru plotat, un profil de culori sau aveti o idee care ma poate ajuta?

Multumesc!

Mihai

#2
Nyana

Nyana

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 02.04.2002
In mod normal plotterele de acest fel vin cu programele lor. Nu prea se foloseste photoshop, corel etc decat pentru exportul de fisiere. Apoi acel fisier se introduce intr-un program de "ripping" care transforma fisierul cu profilul de culoare al PS in profilul de culoare al masinii selectat de tine in funtie de suportul pe care printezi. (depinde de care este, in 4-6-8 culori etc).

Mie mi-a placut onyx > http://www.onyxgfx.com/ si inca un programel de la Mutoh. Nu este recomandat sa printezi din photoshop dimensiuni mari pentru ca ramai imediat fara memorie si iti moare partea de ripping.

#3
ome

ome

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.05.2009

View PostNyana, on May 21 2009, 08:51, said:

In mod normal plotterele de acest fel vin cu programele lor. Nu prea se foloseste photoshop, corel etc decat pentru exportul de fisiere. Apoi acel fisier se introduce intr-un program de "ripping" care transforma fisierul cu profilul de culoare al PS in profilul de culoare al masinii selectat de tine in funtie de suportul pe care printezi. (depinde de care este, in 4-6-8 culori etc).

Mie mi-a placut onyx > http://www.onyxgfx.com/ si inca un programel de la Mutoh. Nu este recomandat sa printezi din photoshop dimensiuni mari pentru ca ramai imediat fara memorie si iti moare partea de ripping.

Multumesc pentru raspuns!
Am avut un astfel de program care a mers pe un calculator, dar pe altele nu. In plus, aveam nevoie sa plotam direct din anumite programe (AutoCAD de exemplu). O sa incerc Onyx si o sa postez daca ma descurc sau nu :). Multumesc inca o data!

#4
ome

ome

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.05.2009
Am reusit sa rezolv probolema incercand diferite profile de culoare si curatand in detaliu fiecare piesa a plotterului. Acum merge totul ok si culorile ies bine. Multumesc pentru ajutor inca o data.

#5
smecheras

smecheras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 03.09.2006
Mai merita in ziua de azi un novajet 750? am gasit la cineva unul sh si as vrea sa ma apuc sa fac cu el canvas-uri...cum este calitatea de print tinand cont de vechimea sa? se preteaza la cerintele din ziua de azi sau este outdated?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate