Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Senzor Nikon D40

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
"Profesionistul" sunt eu, fireste. In urma unui episod de curatat senzorul m-am ales cu niste zgarieturi frumusele. In poze se vad ca niste fire de par dar numai la difragma inchisa.
Intrebare intrebatoare: se poate repara in vreun fel? Se inlocuieste senzorul? Daca da, cam la cat m-ar ajunge?
Multumesc!

#2
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

View Postjay333, on May 18 2009, 11:00, said:

"Profesionistul" sunt eu, fireste. In urma unui episod de curatat senzorul m-am ales cu niste zgarieturi frumusele. In poze se vad ca niste fire de par dar numai la difragma inchisa.
Intrebare intrebatoare: se poate repara in vreun fel? Se inlocuieste senzorul? Daca da, cam la cat m-ar ajunge?
Multumesc!
Nu senzorul se schimba ci filtrul IR/AA de deasupra lui.
Pentru niste maini dibace nu dureaza mai mult de jumatate de ora operatiunea.
Service-ul Nikon e facut de cei de la Skin.
Tine-ne la curent daca reusesti si cum si cat te costa.
Si daca poti sa afli ce grosime are filtrul asta care trebuie schimbat, da-mi si mie un semn te rog :)

Edited by Ixtl, 18 May 2009 - 10:13.


#3
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Multumesc de raspunsul promt si vestea buna ca nu trebuie sa schimb senzorul!
Stiu ca Skin face service pentru Nikon. Problema mare este ca programul lor nu prea se pupa cu al meu. Oricum, am sa incerc cumva sa ajung la ei si, fireste, voi posta aici rezultatele si tarifele.

LE: Am sunat la Skin, am vorbit la service si nu mi-au dat deloc vesti bune: cica filtrul nu este piesa de schimb si remedierea problemei inseamna inlocuirea senzorului, lucru ce se traduce in bani cam cat pretul aparatului.
In lumina acestor informatii, alte idei?

Edited by jay333, 18 May 2009 - 10:20.


#4
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

View Postjay333, on May 18 2009, 11:14, said:

LE: Am sunat la Skin, am vorbit la service si nu mi-au dat deloc vesti bune: cica filtrul nu este piesa de schimb si remedierea problemei inseamna inlocuirea senzorului, lucru ce se traduce in bani cam cat pretul aparatului.
In lumina acestor informatii, alte idei?
Nu vreau sa-ti dau idei, dar uite cam cum se schimba filtrul de pe senzor. Aici e inlocuit cu unul pentru IR.
Skin/Nikon probabil ca nu au o procedura in care sa fi fost instruiti sa faca asa ceva, desi mare lucru nu e.
Eu m-am oprit in pasii de mai sus la desurubarea placilor de circuit din lipsa unei surubelnite adecvate, insa o sa fac rost de ea.

#5
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Stiu ca iarasi o sa fiu contrat, e un membru Marian Cornea, care face asa ceva - eu nu il cunosc, dar avea un topic lung de curatat si schimbat.

#6
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Multumesc de link, util daca as mai avea un DSLR.  :D
Un coleg si-a stricat accidental obiectivul de kit si m-am oferit sa incerc sa-l repar. N-am reusit, fireste, insa mi-am facut o idee cam cum e sa umbli la scule de mare finete si nu mi-as baga eu mainile tremurande in frumusete de DSLR, chiar si asa ieftin cum e.

PS: Astept un raspuns de la un coleg de forum, colegul de care spune DSops.

Edited by jay333, 18 May 2009 - 10:45.


#7
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Am primit raspuns si se pare ca se poate. O voi rezolva pe la inceputul lunii viitoare. Va spun atunci rezultatele. Intre timp, daca aveti testimoniale, nu ezitati.  :rolleyes:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate