Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

TV FĂRĂ FRONTIERE ÎN U.E.

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 11.01.2006
NU cred ca se pune,cel putin deocamdata problema aceasta,dar o sa fie o concurenta mai acerba.

#20
szaszsebespaul

szaszsebespaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 07.12.2007

View PostIaro, on 12th December 2009, 00:31, said:

asta ar insmena obligativitatea serviciilor catv sau dth din Romania de a transmite toate programele nationale ale tarilor din U.E. (ceva gen "programe must-carry" , obligatorii la retransmisie) pe tot teritoriul national?


eu sunt multumit si pe net sa le prind

#21
szaszsebespaul

szaszsebespaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 07.12.2007
Canale 5 italia e liber pe net

#22
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
canalele italiene nu le suport, mi vine rau de ele :P

Englezii nu stiu ce miscari vor face dupa ce vor scoate din uz satelitul ASTRA 2D.De asta depind multe ca acolo se gasesc canalele lor bune: BBC -urile si BBC HD, ITV, FIVE si altele

Polonejii  au ales pt programele nationale astra 1kr cu acoperire buna pt Ro.


Nemtii idem si ambii transmit in format HDTV , in pas cu moda actuala

Deci ce m-ar interesa pe mine ar fi receptia a cat mai multor programe din tarile nordice precum Norvegia, Suedia, Islanda, Danemarca.Dar si televiziunile tarilor baltice precum Letonia, Estonia si Lituania

De peste zece ani ma ocup de receptia prin satelit a canalelor TV a diferitelor tari.Am receptionat si receptionez si la ora actuala canale tv din peste 100 de tari deci stiu cu ce se mananca televiziunea

Inceputurile sunt foarte grele si iata activitatea mea in  anii 1998-1999-2000

1.Antena de receptie satelitara era putin raspandita.Imi montez multifeed 19E cu 13E care functioneaza excelent pe o antena de 110 cm

2. Majoritatea foloseau receptoare analogice, antene offset de 80-110 cm si lnb-uri de 0,7-0,9 db.Antenele erau de obicei fixe si se manevrau deseori la manivela

3. Pe Sirius receptionez in analog excelentul canal TV4 suedia si Ciprus sat necodate

4. Canalul excelent de muzica ONYX se lanseaza pe 1 octombrie pe 19Est fiind alIV-lea canal muzical dupa VIVA, VIVA II si MTV.De la 10 seara se transmitea si cate un film.

5. Canalul erotic Babylon Blue transmitea intre orele 12 si 3 noaptea la liber de pe Amos 4w si antena receptiona excelent 5w francezii care aveau programe interesante transmise toate in SECAM.Receptionate pe un offset de 85cm.Fac rost de televizor care stie norma SECAM pt a vedea color emisiunile franceze

6. Receptionez MCM Euromusique (SECAM) de pe 8w si alte canale franceze interesante

7. Detin deja 4 receptoare analogice si 4 antene dintre care una e miscata la manivela

8. Receptionez pt prima data turksat cu SHOW, Kanal D, Kanal 6. Atv, Super tv , Playboy Tv (4 ore de emisie noaptea)

9.N-am reusit sa fac rost de receptor D2MAC pt vizionarea canalelor nordice excelente de pe Thor 1w

10. Intr-un final prin ridicarea la 4m inaltime in plina iarna reusesc sa receptionez proaspatul lansat LMI 1 @75E.Acesta cu antena de 120cm care o mai miscam la manivela.Acolo se transmitea pe atunci IBA Channel 3 care pe langa emisiunile in ebraica , dadea filme si divertisment in engleza.O cunostiinta vine cu un lnb in banda C de 25K cu o polaritate si reusim sa receptionam in analog Tv Malagasy -televiziunea madagascarului in SECAM cu imagine deosebit de clara.Tot pe acest satelit transmitea si un minipachet filipinez si o televiune din SriLanka (in banda C) pe care neavand receptor digital nu le-am putut vedea.Dupa o vreme am mutat pe 68,5E unde receptionam printre altele SONY Entertainment Television cu cativa purici de rigoare pe langa alte canale analogice.Asta pana la defectarea brusca a lnb-ului C band .Nici nu m-am mai interesat de C band pana anul acesta

#23
szaszsebespaul

szaszsebespaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 07.12.2007
Socoteste ca nu toti au tehinca si cunostinte pentru a receptiona canale de pe satelit( eu de exemplu) Asa ca imi convine sa le dea liber pe net

#24
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
interesant mod de gandire ai szaszsebespaul specific zilelor noastre, esti in pas cu moda , te gandesti numai la propria persoana


cati NU au acces la internet sau au internet da de vitexa ica?La ei nu le trebe sau sa ramana pe dinafara , cum si ramana de cele mai multe ori.Si mai vorbim de democratie , de acces la informatii , totu e o minciuna mare

Uite fara a avea mari cunostiinte daca tarile europene ar stabili sa puna canalele nationale pe satelitii central vorbesc de 19E 16E 13E 9E ar fi totul super oki.Nu e un lucru greu de realizat.Si vorbesc de strict de utilizatorul final.Nici vorba sa aiva nevoie de cunostiinte in domeniul receptiei satelitilor.In plus calitatea imaginii canaleleor tv pe net e net inferioara ceor de pe satelit.Pui intrebarea de ce se vand apoi tv cu diagonale mari , sa vezi pixeli cat aluna de mari.Insa prin satelit poti avea direct HD cu e in cazul TVR  HD .Chiar ar fi foarte frumos sa se lanseze o cartela care deschide toate canalele nationale ale televiziunilor europene,S-ar vinde ca si painea calda 1000%

#25
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View Postdoktorofsat, on 13th December 2009, 19:47, said:

interesant mod de gandire ai szaszsebespaul specific zilelor noastre, esti in pas cu moda , te gandesti numai la propria persoana


cati NU au acces la internet sau au internet da de vitexa ica?La ei nu le trebe sau sa ramana pe dinafara , cum si ramana de cele mai multe ori.Si mai vorbim de democratie , de acces la informatii , totu e o minciuna mare

Uite fara a avea mari cunostiinte daca tarile europene ar stabili sa puna canalele nationale pe satelitii central vorbesc de 19E 16E 13E 9E ar fi totul super oki.Nu e un lucru greu de realizat.Si vorbesc de strict de utilizatorul final.Nici vorba sa aiva nevoie de cunostiinte in domeniul receptiei satelitilor.In plus calitatea imaginii canaleleor tv pe net e net inferioara ceor de pe satelit.Pui intrebarea de ce se vand apoi tv cu diagonale mari , sa vezi pixeli cat aluna de mari.Insa prin satelit poti avea direct HD cu e in cazul TVR  HD .Chiar ar fi foarte frumos sa se lanseze o cartela care deschide toate canalele nationale ale televiziunilor europene,S-ar vinde ca si painea calda 1000%
Ei, vezi, ai pus punctul pe "i": ar fi frumos dar nu se va intampla asa ceva, iar pana atunci poate consider ca nu merita sa dau milioane de lei pe un tv cu HD pentru un singur canal High-definition! Pana n-o sa se transmita macar 40-50 din canalele actuale pe care le cunoastem in HD, n-are rost sa cheltuiesc banii aiurea.
Sigur, vei spune ca din pasiune as putea sa fac acest lucru, insa pasiunea nu tine de foame, mai ales in vremuri de criza! Apoi, pentru ce am cumparat atunci un tv nou-nout slim acum 2 ani? Ca sa-l pun acum bibelou doar pentru 2 canale? Sa renunt la cate canale am acum la DTH pentru doar 2-3 canale transmise HD? Never! Asa cum nici nemtii nu renunta nici in ultimul ceas la analogicele de pe Astra.

#26
softpedic

softpedic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 10.07.2007

View Postduculeana, on 14th December 2009, 19:02, said:

Ei, vezi, ai pus punctul pe "i": ar fi frumos dar nu se va intampla asa ceva, iar pana atunci poate consider ca nu merita sa dau milioane de lei pe un tv cu HD pentru un singur canal High-definition! Pana n-o sa se transmita macar 40-50 din canalele actuale pe care le cunoastem in HD, n-are rost sa cheltuiesc banii aiurea.
Sigur, vei spune ca din pasiune as putea sa fac acest lucru, insa pasiunea nu tine de foame, mai ales in vremuri de criza! Apoi, pentru ce am cumparat atunci un tv nou-nout slim acum 2 ani? Ca sa-l pun acum bibelou doar pentru 2 canale? Sa renunt la cate canale am acum la DTH pentru doar 2-3 canale transmise HD? Never! Asa cum nici nemtii nu renunta nici in ultimul ceas la analogicele de pe Astra.
Macar 40-50 ?  :lol: Ai rabdare, nu gluma.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate