Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

MONITOARE TFT

- - - - -
  • Please log in to reply
627 replies to this topic

#19
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

gyany, on Apr 6 2005, 13:34, said:

Care este problema ta mesteru? NU am voie sa ma exprim? Ia vezi!!!
Cine te crezi?

<{POST_SNAPBACK}>



Ce e baietash, nu suporti sa fii contrazis? Calmeaza-te, exprima-te in voie si cu permisiunea ta lasa-ma si pe mine sa fac acelasi lucru...  :console:

#20
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

dgaibar, on Apr 6 2005, 13:30, said:

Eu folosesc samsung 710N si sunt multumit

<{POST_SNAPBACK}>


Asa este, e un monitor bun!

Diagonala 17", Panel TFT, Luminozitate 300 cd/m2, Contrast 600:1, unghi vizibilitate orizontal si vertical 160 grade, TIMP DE RASPUNS 12 ms, Rezolutie maxima 1280x1024, Garantie 36 luni


Pret: 11 milioane (Carrefour)

#21
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
M-am hotarat ... in ultima faza nu ma puteam decide intre 710N sau V si mi-am dat seama ca la dif. mica de pret ... o sa optez pentru 710N. Acum pretul este mult mai mic decat ma asteptam. Am vazut un 710V la media galaxy si se vede exceptional .... deci 710N se va vedea si mai bine ... designul este super mishto. Apropo ... m-am jucat cu PHILIPS-ul ala 170C5BS ... si este mic copil autoadjust-ul merge ca draq ... si finisare proasta ... singurul lucru este ca avea TCO03. Dar acum sunt hotarat ... 710N. Arpopo care este diferenta intre TCO99 si TCO03 ? Stiu ca este o certificare ... dar as vrea sa stiu ce prevede certificarea mai noua (2003) fata de cea mai veche (99).

#22
gyany

gyany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 26.12.2001

NostraDamnUs, on Apr 6 2005, 21:03, said:

Asa este, e un monitor bun!

Diagonala 17", Panel TFT, Luminozitate 300 cd/m2, Contrast 600:1, unghi vizibilitate orizontal si vertical 160 grade, TIMP DE RASPUNS 12 ms, Rezolutie maxima 1280x1024, Garantie 36 luni
Pret: 11 milioane (Carrefour)

<{POST_SNAPBACK}>

Mey mestere, eu ma refeream la faptul ca nu esti n stare sa dai o replica politicoasa.Ti-am raspuns pe masura replicii tale... nu ca nu suport sa fiu contrazis .... unii inteleg tot felu de kestii .. tu .. esti unul din aia!

#23
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Avem in firma:
Samsung 710N
Samsung 910N
Samsung 920T
Benq 710
Benq 9xxx (nu stiu modelul)
Phillips de 19'
Fujitsu-Siemens


Deci m-am jucat cu toata plaja de preturi.

Concluzia este:

- NU te lasa furat de numarul mic de ms la timpul de raspuns. Vei regreta. Pierzi la culori/contrast
- NU lua nimic cu un contrast mai mic de 500:1


Recomand ca pret/performanta:
Samsung 910N
Samsun 710N

Eu cumpar de la cel.ro

http://www.cel.ro/ca...itoare-lcd.html

Merita banii !

P.S. Stay away from Philips !

#24
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
@Courage .... intradevar primul raspuns cu adevarat COMPETENT ... mersi mult ... mi-a iesit din cap ideea cu Philips si m-am hotarat la Samsung 710N, si pe acela am sa-l cumpar. Multumesc pentru sugestie.

#25
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
how about 710t?

#26
Mr. Black

Mr. Black

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 11.09.2004
710T am eu. Unghiuri de vizibilitate mici si culori nasoale.  Trebuie sa stai fix in fata lui. Daca misti capul 2-3 grade se schimba imaginea. In pivot mode se vede si mai nasol. Eu zic sa te mai gandesti. Monitoarele cu panel TN nu sunt stralucite. Courage are dreptate la timp mic de raspuns pierzi din culori si unghiuri de vizibilitate. In XtremPc-ul de luna asta e un test de monitoare. Poate va ajuta.

Edited by Mr. Black, 10 April 2005 - 18:55.


#27
myth

myth

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.10.2003
EIZO ru||Ez, anyway.

relativ la topic, Twisted Nematic (TN), In-Plane Switching (IPS) si Vertical Alignment(VA) sunt cele trei tehnologii curente LCD. Ele au urmatorul rateing:

TN / VA / IPS
Viewing Angle          Poor/Fair  /  Good  /  Excellent
Response Time         Fair  /  Fair  /  Fair
Contrast               Fair/Good  /  Excellent  /  Excellent

Adunandu-le pe verticala, rezulta ca cea mai buna tehnologie disponibila este IPS,  Super-IPS daca este vorba despre ultimele noutati (vedeti ce mai face Hitachi in dezvoltarea tehnologiilor LCD)

Daca este sa alegem un LCD, timpul de raspuns este si el important daca urmaresti imagini in miscare. Oricum, daca doresti o buna calitate a imaginii, obligatoriu te uiti dupa luminozitate, contrast, color saturation, numarul de culori afisate si unghiul de vizibilitate (mai ales daca vrei sa te uiti la un film din orice pozitie...)

Si, daca tot am inceput cu EIZO, sfarsesc tot cu ei:) Toate LCD`urile de la EIZO folosesc EXCLUSIV tehnologie S-IPS. Traeasca, la multz ani!

#28
rio

rio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 18.03.2005
- 710T , mai ales daca vrei sa-l iei pt pivot , mai bine incerci un Philips sau de ce nu 173P :) care sare de 12 mil :(
- poti sa incerci Xerox XA7-17 arata marfa sau Hyundai L72S+ de 8ms  ?
- aduce cineva eizo in romania ? par destul de scumpe pentru ce stiu sa faca

Edited by rio, 12 April 2005 - 14:53.


#29
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Da exista si importator de Eizo. Numai ca imi scapa numele.
Ceva gen Lasting Systems...cred.
.
.
.
.

Edited by Jarrive, 12 April 2005 - 14:54.


#30
DxN

DxN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.04.2004
Program de testare: Nokia Monitor Test

#31
Mr. Black

Mr. Black

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 11.09.2004
Eizo la www.lasting.ro. Cica-s monitoare misto.

Edited by Mr. Black, 16 April 2005 - 23:34.


#32
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,689
  • Înscris: 13.10.2003
Eu mi-am cumparat acum de la Flamingo un monitor LCD  Hansol 15'' . Am dat doar 6 milioane ( putin mai scump deci ca un CRT ) si sunt  multumit .
Cred ca este cea mai buna oferta de pe piata pentru un LCD ...

#33
Mr. Black

Mr. Black

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 11.09.2004
off-topic: Sa-l stapanesti sanatos. :)

#34
Parise

Parise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 23.06.2004
Eu am vazut Sambata in Metro un Phillips de 17 la 13 mil. Il stie cineva ce model si cam ce ar fi de capul lui?

Edited by Parise, 18 April 2005 - 20:54.


#35
Baizzy

Baizzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.03.2005
AVETI MARE GRIJA >>>>>>>
In momentu in care cumparati un TFT sau LCD cum vreti voi sa-i spuneti ... uitativa la el de 10.000000000000ori inainte sa-l cumparati ,,
Nu stiu daca ati auzit de pixeli morti pe ecran ... orice producator ( inafara de teac) permite maxim ____________7(sapte)___________pixeli morti. Daca ai mai putin de 7 pixeli morti nu se considera un defect ... si ramai  cu un monitor super naspa.

#36
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
La Samsung se considera defect la 1 pixel aparut in mai putin de 6 luni ... defapt Samsung il considera defect dar dealer-i din .ro nu se complica si ofera garantie la 4 pixeli (in toata perioada de garantie) ... asa ca ... trebuie intradevar verificat de 100 de ori si in al doilea rand sa ai noroc sa nu iti apara dupa 2 zile de cand l-ai adus aksa :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate