Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Alaptare bebe

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
zanu1979

zanu1979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.10.2004

 LoveDemon, on 04 iulie 2015 - 20:07, said:

Nu stiu ce sa spun... Mie personal mi-a placut mai mult Medela decat S1, si alte Spectre nu am folosit. Dar in mod cert am "produs" mai mult cu Medela, desi si Spectra a fost OK.


Am luat o pompa de san Spectra S2, sotia e foarte multumita de ea. Dar daca se strica ma plang aici :)

Multumesc pentru sfaturi

#20
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Electrica sau manuala?

Ce solutii de sterilizare folositi pt pompa, biberoane, etc? Solutie la rece Chico, fierbere, microunde, sterilizare electrica?
Mie cea mai indemana imi este la microunde, dar sunt cu inima indoita ca nu e sanatoasa, mai ales pt plastic.macar nu incalzesc apa in biberoane la microunde...nici laptele muls, ci in apa fiarta la ibric. Cand facem lapte praf insa avem o controversa, sotul sustine ca stie din surse sigure ca unele ape din comert nu mai trebuie fierte si racite, ci doar incalzite in biberon ( pui apa, lp, agiti si bagi biberonul in apa fiarta). Insa eu nu sunt 100% sigura ca e ok...

#21
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
@delores, apa plata nu se fierbe. O incalzesti doar, la temperatura dorita, dupa care o pui in biberon, apoi adaugi laptele praf. Daca pui lapte praf, apoi apa, nu ai masura corecta a cantitatii de apa turnata in biberon.
Mie mi s-a parut cel mai ok sterilizator electric. Intrau multe chestii acolo: lingurite, tetine, biberoane, etc.

#22
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

 adds, on 08 octombrie 2015 - 11:31, said:

@delores, apa plata nu se fierbe. O incalzesti doar, la temperatura dorita, dupa care o pui in biberon, apoi adaugi laptele praf. Daca pui lapte praf, apoi apa, nu ai masura corecta a cantitatii de apa turnata in biberon.
Mie mi s-a parut cel mai ok sterilizator electric. Intrau multe chestii acolo: lingurite, tetine, biberoane, etc.

Super! Msde informatie, mi-am luat o piatra dp inima :D
Noi o punem la t° camerei in buberon, apoi laptele, apoi varam biberonul intr-un ibric cu apa care fierbe, pana se incalzeste ( laptele, il picuram pe mana). sper sa fie ok dpdv fizico-chimic. 10x God ca nuil incalzim la microunde,am auzitcaunii asa fac.
Al meu facea pe vremuri o tampenie mai mare dupa parerea mea: isi punea fervex in apa rece si apoi baga cana la microunde :D...
De sterilizat nu am mare lucru, doar un biberon si o pompa, deocamdata, spersa nu nne invatam prea mult cu biberonul  :(.... cu lingurita inca nu i-am dat, nici nu stiu ce sa folosesc, plastic, metal sau ceramica, si nici daca e musai sa o sterilisez...( banuiesc ca nici cana, farfuria, castroncand incepi sa-i dai nu se sterilizeaza...)

#23
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Este bine pentru copil, daca se pot steriliza toate tacamurile, biberoanele, tetinele, etc. care vin in contact cu gurita acestuia!Posted Image

#24
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Da, da. Si nu cumva sa bage degetele in gura, nici sa muste dintr-o jucarie sau sa bage mainile in pamanant. Si de altfel daca ma gandesc bine nici sa nu iasa din bula de sticla pana la 18 ani.

Edited by Dev, 08 October 2015 - 20:39.


#25
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Am cazut si noi in capcana sterilizarilor, dar numai la primul copil. Oricum dupa ce incep sa linga tot ce le e la indemana e usor ridicol sa te apuci sa le sterilizezi biberoanele. De la al doilea copil n-am mai sterizilat nimic, si am fiert apa doar in primele 3 luni. Si e indicat sa nu se foloseasca apa plata minerala, pentru ca poate avea prea multe minerale pentru rinichii lor.

#26
GeorgiB

GeorgiB

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.05.2015

 LoveDemon, on 09 octombrie 2015 - 09:03, said:

Am cazut si noi in capcana sterilizarilor, dar numai la primul copil. Oricum dupa ce incep sa linga tot ce le e la indemana e usor ridicol sa te apuci sa le sterilizezi biberoanele. De la al doilea copil n-am mai sterizilat nimic, si am fiert apa doar in primele 3 luni. Si e indicat sa nu se foloseasca apa plata minerala, pentru ca poate avea prea multe minerale pentru rinichii lor.

Noi folosim apa plata, dar nu o fierbem. Cu privire la sterilizare, tot am zis ca incetez sa mai sterilizez biberoanele si suzetele (Doris are deja 10 luni) dar, paranoia cum sunt, parca mi-e teama. Le pun inainte si in solutie dezinfectanta, aceea de la Chicco. Posted Image

#27
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

 Dev, on 08 octombrie 2015 - 20:37, said:

Da, da. Si nu cumva sa bage degetele in gura, nici sa muste dintr-o jucarie sau sa bage mainile in pamanant. Si de altfel daca ma gandesc bine nici sa nu iasa din bula de sticla pana la 18 ani.

La cate bacterii si virusi sunt in atmosfera, trebuie sa avem grija ca jucariile, tetinele, biberoanele sa fie sterilizate/curate......Posted Image
Alaptarea de la san este cea mai recomandata.......

Edited by xmanyacs77, 10 October 2015 - 06:37.


#28
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

 Dev, on 08 octombrie 2015 - 20:37, said:

Da, da. Si nu cumva sa bage degetele in gura, nici sa muste dintr-o jucarie sau sa bage mainile in pamanant. Si de altfel daca ma gandesc bine nici sa nu iasa din bula de sticla pana la 18 ani.

A mea vrea sa bea apa din cada, defapt cred ca a si reusit de cateva ori. Afara de mainileei, a inceput sa le vrea si pe ale mele. Cand o luaam in brate vrea sa ne suga de fata si de gat. Inca mai sterilizez pompa si biberonul, desi ma gandesc ca pompa aia o pun pe san, care nu am cum sa-l strerilizez...

#29
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Da, si la noi muscatul de degete, fata, gat si daca ajunge, cap, e activitate preferata. De fapt noi oricum nu i-am dat suzeta (am eu o problema cu suzetele, mai ales cand vad copii de 2-3 ani cu ele inca in gura) si in primele 1-2 luni cand e nevoia de supt accentuata si nu-mi mai faceau fata sfarcurile ii dadeam "pinky-ul". Dar de cand a crescut, musca de ce apuca haha. Mai nou isi suge inclusiv degetele de la picioare(le ei). :D

Mai gusta si a mea apa de la dus (noi de pe la 3 luni am inceput s-o luam cu noi in dus, e mai usor decat spalat in cadita). Dar aia e curata, mai frumos e cand gusta apa din piscina cand mergem la inot :lol:

Si ca sa fiu ontopic, da xmanyacs77, alaptarea la san e cea mai recomandata. Si da, nu-i rau sa sterilizezi tetinele si pompa cand le folosesti la bebelusi. Dar poate deveni o problema cand incepi sa exagerezi cu sterilizatul tuturor tacamurilor la copil (cuvant care deja nu mai implica existenta unui bebelus), spalatul excesiv al jucariilor zi de zi si reactiile aproape isterice cand copilul vrea sa bage "chestii" in gura.

#30
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Mergeti la inot? Super! How much?
Cu pampers si costum de baie sau in fundul gol?

Noi tocmai am schimbat meniul :D

Attached Files



#31
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

 delores, on 29 octombrie 2015 - 17:10, said:

Mergeti la inot? Super! How much?
Cu pampers si costum de baie sau in fundul gol?

Noi tocmai am schimbat meniul Posted Image
Nu cred ca sunt piscine care te lasa sa intri cu bebelusi fara scutece. Cel putin la noi toate piscinele cer sa aiba doua straturi (scutec de inot de unica folosinta + scutec de inot textil). In mare ii lasam goi.

#32
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
La inot scutecul tre' sa tina inauntru cacaii ca de pipi nu se pune problema asa ca sunt destul de comice scutecele alea de la huggies de unica folosinta (stiu ca se folosesc si sunt foarte comune, mie mi se par comice). :)

Exista scutece de panza speciale pentru inot care se muleaza pe picior ca sa nu se scurga chestii pe langa (deci nu slip de inot ci scutec - cloth nappy).
Oricum eu ma intreb cat de bine tin si unele si altele, mai ales daca e vorba de cacau de alaptat (ca tot suntem pe topicul de alaptat), eu cred ca trece totul prin, haha! Dar cum majoritatea nu prea fac treaba cand sunt in apa...

Momentan il are pe asta, dar in curand tre' sa trecem la un numar mai mare ca ii e cam fix.
[ http://www.greenjump.nl/Foto/2102/3477/Original/Wasbare-zwemluier-van-4-tot-20-kilo-Blauw-zeepaardje.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pretul nu stiu daca e relevant ca e in Euro.  Mergem de la 3 luni, initial am vrut sa ne ducem la cursuri dar astea pentru bebelusi erau sambata dimineata si nu ne trezim noi asa devreme. :D Asa ca momentan mergem cu totii duminica la pranz.

#33
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
La noi un abonament all inclusiv pt mine de ex ar fi 700 euro/an full-time ( 6-23h) sau 370day-time ( 6-16) cu acces si la piscina, dar nu stiu dc am voie si cu fata la piscina in contul meu, o sa intreb pe cinevacare merge acolo.

About diversificare, noi incercam toate sursele, inclusiv pe tati :D
( first name hungry, last name always :D)

Attached Files



#34
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Suzetele noastre au fost interesante pentru matza, nu pentru copil.

Si am vazut destule mesaje disperate pe Net - "ajutoooorrr, nu-l mai pot dezobisnui de suzeta", pai atunci de ce i-ai dat-o, frate?

#35
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Partea proasta e ca isi baga degetele in gura si uneori isi face greata :-)

#36
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 delores, on 30 octombrie 2015 - 12:56, said:

Partea proasta e ca isi baga degetele in gura si uneori isi face greata :-)

Tipic bebelusesc. Si noi am fost impresionati de multe chestii pana sa creasca. :)

E interesant cu primul copil, ai obiect de studiu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate