Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 

Ce fel de dovezi ati dori de la Dumnezeu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
96 replies to this topic

Poll: Ce fel de dovezi ati dori de la Dumnezeu? (36 member(s) have cast votes)

Ce ati dori?

  1. sa sustina conferinte de presa uneori?(sau ceva asemanator, sa ia cuvantul in piete etc.) (4 votes [11.11%])

    Percentage of vote: 11.11%

  2. sa ne viziteze temporar si sa ne asigure ca El exista? (sau ceva asemenea) (8 votes [22.22%])

    Percentage of vote: 22.22%

  3. sa ne umple din cand in cand portofelul sau frigiderul?(sau ceva asemenea) (4 votes [11.11%])

    Percentage of vote: 11.11%

  4. ma multumesc cu dovezile pe care le am. (12 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  5. altele. (8 votes [22.22%])

    Percentage of vote: 22.22%

Vote Guests cannot vote

#73
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,323
  • Înscris: 09.01.2007
Sunt mai multe linii de discutie. Problema asa-ziselor discrepante este una din ele, inca nu am ajuns acolo.
Eu discutam problema coerentei interne a textului, care trebuie intai cunoscut si abia apoi discutat.
M-am plictisit sa demontez acuzatii care implica premize gresite. Prefer sa expun ce spune textul, de obicei e ceva inedit pentru atei.

#74
blankaver

blankaver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 19.02.2012

 overseas, on 19 septembrie 2012 - 17:42, said:

Sunt mai multe linii de discutie. Problema asa-ziselor discrepante este una din ele, inca nu am ajuns acolo.
Eu discutam problema coerentei interne a textului, care trebuie intai cunoscut si abia apoi discutat.
M-am plictisit sa demontez acuzatii care implica premize gresite. Prefer sa expun ce spune textul, de obicei e ceva inedit pentru atei.

si tu te crezi entelegent?

Edited by DayDreamer, 20 September 2012 - 09:58.


#75
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,323
  • Înscris: 09.01.2007
Pe cei care ma considera "entelegent" ii astept sa discutam despre acuratetea istorica a Faptelor Apostolilor scrisa de doctorul grec Luca, un adevarat ghid utilizat de arheologi si istorici. Multumesc.

Edited by DayDreamer, 20 September 2012 - 09:52.


#76
herez

herez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 26.10.2005
Crestinismul, asta care se ia dupa noul testament, e doar o religie din cele multe. De ce ar fi ea religia adevarata iar restul niste fantezii sau mesaje intelese prost de cei care au scris celelalte carti "sfinte" (in viziunea scriitorilor lor si ai adeptilor bineinteles). Religiile astea sunt ca niste echipe de fotbal, au sustinatori si au si castigatori de pe urma lor.

#77
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

 karuna, on 17 septembrie 2012 - 20:59, said:


Pai nu cred ca m-am exprimat asa de des monosilabic... Altfel, una e povestea mea, si alta e ce am invatat in/din ea... Se poate ca ai probleme vizavi de ce am invatat, fiindca stiu ca am invatat un pic altfel decat tine, nu ca nu as cunoaste si variantat pe care mergi tu.. Probabil ca ti-a dat seama ca nu mi-e frica de popi... si probabil ca din cauza asta te indoiesti ca mi-ar fi frica de Dumnezeu...

De ce ai fost? Fiindca te-a prins 'moda' vremurilor ca si pe mine, asa-i? Parintii tai ce atitudine indrazneau sa aiba?...

nu ma indoiesc de nimic in ce te priveste. m-am referit strict la modul tau de a comunica pe forum.


eram un ateu ignorant. pur si simplu nu ma gandeam la problema, eram total indiferent. acum , situatia s-a schimbat, dar am inteles si ca o credinta netraita e tot o forma de ateism, o boala infinit mai grava.

#78
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,266
  • Înscris: 03.01.2005

 overseas, on 19 septembrie 2012 - 12:59, said:

Conceptul de "Dumnezeu" este mult mai larg decat cel de "inorog roz", cele doua nu sunt similare nici pe departe. Nici filiera pe care aceste concepte au aparut nu e similara.
Faza cu "inorogul roz" este un teribilism forumistic care impiedica o dezbatere reala.
Conceptul de "zeu" are o provenienta si o arie de acoperire globala si extrem de veche.
Pot sa largesc conceptul de inorog roz oricat de mult doresti. Poate fi chiar mai larg decat cel de dzeu.
Filiera nu este, intr-adevar, conceptul de dzeu a aparut pentru a explica ceea ce observam, conceptul de inorog a aparut ca analogie din punct de vedere al dovezilor.
Practic, corespondenta dintre un concept si realitate nu depinde de vechimea lui ci de ratiunea care alatura conceptul de observatii.

 nuda, on 19 septembrie 2012 - 15:41, said:

din experienta. nu ti se pare logic ca daca Iisus vorbeste despre o imparatie care nu e din lumea aceasta, ca singura cale e experimentul si observatia?
Experienta singura nu ajunge. Mai trebuie si gandit.

#79
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

 TOPCATBV, on 20 septembrie 2012 - 09:40, said:



Experienta singura nu ajunge. Mai trebuie si gandit.

si despre universul neobservabil ce gandesti tu?

#80
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,266
  • Înscris: 03.01.2005

 overseas, on 19 septembrie 2012 - 16:21, said:

OK, hai sa mai pun inca o data (cred ca a 10-a oara pe acest forum) intrebarea:

Daca ati fost in auditoriul lui Isus conform faptelor si evenimentelor descrise in Evanghelii, ati fi crezut in el sau nu ?
Daca da, are rost discutia despre dovezi etc. Fireste, intrebarea are un schepsis, si anume ar trebui sa fiti familiari cu textul, nu doar sa fiti influentati de diverse formulari denigratoare.
Daca nu, discutia se opreste. Aveti dreptul la necredinta. De altfel, insasi Biblia consemneaza numeroase cazuri de necredinta chiar in contact direct cu Isus.
Ca daca nu ar fi fost nu s-ar fi povestit, vrei sa spui, nu?

 nuda, on 20 septembrie 2012 - 09:46, said:

si despre universul neobservabil ce gandesti tu?
Orice Posted Image
ganditul nu se refera la asta ci la ceea ce ar fi putut sa genereze experienta mea.

Edited by TOPCATBV, 20 September 2012 - 09:55.


#81
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

 TOPCATBV, on 20 septembrie 2012 - 09:54, said:


Orice Posted Image
ganditul nu se refera la asta ci la ceea ce ar fi putut sa genereze experienta mea.

pai vezi? ziceai ca experienta singura nu ajunge. iaca noua ne ajunge, nu gandim " de neganditul", nu ne dam cu parerea. experimentam si atat.

#82
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,266
  • Înscris: 03.01.2005

 nuda, on 20 septembrie 2012 - 09:59, said:

nu gandim
Posted Image

#83
umilu

umilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 04.02.2012
Si iar se ajunge la aceeasi discutie: cuvantul nu poate descrie decat intr-un mod fad, gol, mort ceeae ce se simte prin experimentare directa. Adicatelea poti sa zici iubire pana mori si sa fi un ursuz penibil care dincolo de atasamentul de propriile idei sa nu fi simtit nimica. Sigur, poti sa citesti despre gustul salatei de trufe, poti sa intelegi ca exista asa ceva, dar the real deal nu il stii cu adevarat pana nu ajungi in Paris , la un restaorant 3 etoiles sa platesti xxx de euroi pentru o farfuie de "Duo de brouillade aux Truffes et Millefeuille de foie gras, aux pommes de Jean, Sauce Truffe" mai mult goala dar din care o imbucatura luata pe varf de furculita nu seamana cu nimic din ce ai gustat pana atunci.  Orice virgin isi poate freca patrunjelul gandindu-se ca e la fel si cu savarina.... dream on...

Deci da, pana nu experimentezi la modul diret, ca esti pro sau ca esti contra si iti dai cu parera  e un fel de laba.

#84
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,323
  • Înscris: 09.01.2007

 TOPCATBV, on 20 septembrie 2012 - 09:40, said:

Pot sa largesc conceptul de inorog roz oricat de mult doresti. Poate fi chiar mai larg decat cel de dzeu.
Sofisme.

 TOPCATBV, on 20 septembrie 2012 - 09:54, said:

Ca daca nu ar fi fost nu s-ar fi povestit, vrei sa spui, nu?

Nu, dar e clar cum gandesti - in loc sa participi la dezbatere esti stresat sa vezi ce "capcane" as putea sa-ti intind.
Ce vreau sa spun e raspunsul pentru colegul de mai jos =>

 herez, on 19 septembrie 2012 - 18:39, said:

Crestinismul, asta care se ia dupa noul testament, e doar o religie din cele multe. De ce ar fi ea religia adevarata iar restul niste fantezii sau mesaje intelese prost de cei care au scris celelalte carti "sfinte" (in viziunea scriitorilor lor si ai adeptilor bineinteles). Religiile astea sunt ca niste echipe de fotbal, au sustinatori si au si castigatori de pe urma lor.
Conceptia ta nu e de mirare, in lumea asta dominata de reclama si manipulare prin publicitate, dublata de relativism, care produce mase antagonice pe principii simple dar puternice gen Steaua vs Dinamo.
Da, crestinismul e una din religii. El nu se bazeaza pe niste carti, ci pe realitatea istorica descrisa in carti. Adevarul este unul singur, oricate religii ar exista. Dar oamenii au dreptul si libertatea sa ignore adevarul. Nu faci nici o favoare nimanui aderand la crestinism. Daca, crestinismul este adevarat, iti faci singur o favoare !

#85
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,266
  • Înscris: 03.01.2005
Hai sa ne lamurim atunci cine e cel binecuvantat ca nu a vazut dar a crezut. Si de ce ar fi binecuvantat.
De ce este mai ok sa crezi fara sa vezi decat sa crezi dupa ce vezi.

 overseas, on 20 septembrie 2012 - 12:06, said:

realitatea istorica descrisa in carti.
Aceste carti nu se doresc a fi carti de istorie, asa cum nu se doresc a fi carti de cosmologie.

#86
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 nuda, on 20 septembrie 2012 - 06:51, said:


nu ma indoiesc de nimic in ce te priveste. m-am referit strict la modul tau de a comunica pe forum.


eram un ateu ignorant. pur si simplu nu ma gandeam la problema, eram total indiferent. acum , situatia s-a schimbat, dar am inteles si ca o credinta netraita e tot o forma de ateism, o boala infinit mai grava.

Ai zis, ermetic... Eu credeam ca e doar concis, asa incat sa se poata economisi timp din ambele parti... Abia acuma aflu ca tu nu intelegi de fapt ce scriu...

Eu zic ca exagerezi cu boala infinit mai grava...

#87
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

 TOPCATBV, on 20 septembrie 2012 - 12:34, said:



Aceste carti nu se doresc a fi carti de istorie, asa cum nu se doresc a fi carti de cosmologie.


si uite-asa , in doua cuvinte, ai trimis si protestantismul, cu sectele lui cu tot, dupa seminte. topcat, cred ca ai fi un bun teolog. LOL

 TOPCATBV, on 20 septembrie 2012 - 12:34, said:

Hai sa ne lamurim atunci cine e cel binecuvantat ca nu a vazut dar a crezut. Si de ce ar fi binecuvantat.
De ce este mai ok sa crezi fara sa vezi decat sa crezi dupa ce vezi.

pentru ca nu e vorba de o credinta la nivel declarativ ci de o stare a inimii anume, de un anume mod de viata pe care il impartasesti sau nu. e vorba despre idealurile tale traite si asumate.

 karuna, on 20 septembrie 2012 - 13:01, said:


Ai zis, ermetic... Eu credeam ca e doar concis, asa incat sa se poata economisi timp din ambele parti... Abia acuma aflu ca tu nu intelegi de fapt ce scriu...


Eu zic ca exagerezi cu boala infinit mai grava...

recunosc, cateodata stau si recitesc ca sa inteleg unde bati.

posibil...

#88
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 nuda, on 20 septembrie 2012 - 13:14, said:


recunosc, cateodata stau si recitesc ca sa inteleg unde bati.


'Api daca iti place sa te muncesti decat sa intrebi...

#89
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,266
  • Înscris: 03.01.2005

 nuda, on 20 septembrie 2012 - 13:14, said:

si uite-asa , in doua cuvinte, ai trimis si protestantismul, cu sectele lui cu tot, dupa seminte. topcat, cred ca ai fi un bun teolog. LOL
Ti-am mai spus ca vad biblia ca pe o colectie de pilde si fabule, pline de personificari, inclusiv ale naturii prin dzeu, avand rolul de a transmite invataturile morale ale vremii.

Edited by TOPCATBV, 20 September 2012 - 13:36.


#90
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 TOPCATBV, on 20 septembrie 2012 - 13:34, said:

Ti-am mai spus ca vad biblia ca pe o colectie de pilde si fabule, pline de personificari, inclusiv ale naturii prin dzeu, avand rolul de a transmite invataturile morale ale vremii.

E destul de inexact ce vezi in Biblie... Ar fi trebuit sa vezi si inlantuirea dintre evenimente. Biblia prezentand de fapt o istorie si nu o colectie de pilde si fabule... Chiar, ce fabula poti sa dai de exemplu din Biblie?..

Edited by karuna, 20 September 2012 - 14:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate