Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Sfat achizitie monitor 22"

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Dell 2209WA este un monitor EXCELENT! L-am avut 2 luni de zile, pana joi cand l-am vandut pentru ca sunt in cautare de unul mult mai mare. Revenind temporar pe un TN de pe acel E-IPS iti pot zice ca Dellul merita  toti banii! Nu degeaba este considerat cel mai bun monitor de 22 de toli. Mi-a fost greu sa ma reobisnuiesc cu TN-ul care, la filme, este sub orice critica: daca nu ma uit la un anume unghi, culorile se intuneca.

Sa mai zic si de calitatea lui? De constructia solida, de mobilitatea extraordinara a monitorului, de piciorul versatil? Uitati aici o lunga discutie doar pe tema acelui monitor.

Edited by albastru, 13 June 2009 - 22:25.


#20
goodCat

goodCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 05.04.2008

 albastru, on 13th June 2009, 23:22, said:

Dell 2209WA este un monitor EXCELENT! L-am avut 2 luni de zile, pana joi cand l-am vandut pentru ca sunt in cautare de unul mult mai mare. Revenind temporar pe un TN de pe acel E-IPS iti pot zice ca Dellul merita  toti banii! Nu degeaba este considerat cel mai bun monitor de 22 de toli. Mi-a fost greu sa ma reobisnuiesc cu TN-ul care, la filme, este sub orice critica: daca nu ma uit la un anume unghi, culorile se intuneca.

Sa mai zic si de calitatea lui? De constructia solida, de mobilitatea extraordinara a monitorului, de piciorul versatil? Uitati aici o lunga discutie doar pe tema acelui monitor.
Imi poti spune si mie te rog de la ce magazin l-ai cumparat? Sau daca ai idee de vreunul care sa il aiba pe stoc sau la comanda?
Thanks!

#21
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007
unul care zice ca are monitor de 22 toli, se pricepe la monitoare atunci eu ma las de IT ....

Edited by davides, 15 June 2009 - 19:35.


#22
goodCat

goodCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 05.04.2008

 davides, on 15th June 2009, 20:35, said:

unul care zice ca are monitor de 22 toli, se pricepe la monitoare atunci eu ma las de IT ....
Lasa-te ca oricum dai numai sfaturi pe langa, mai ales la monitoare.
1 žol = 1 inch = 25,4 mm. Care e problema?

#23
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007

 goodCat, on 15th June 2009, 21:19, said:

Lasa-te ca oricum dai numai sfaturi pe langa, mai ales la monitoare.
1 žol = 1 inch = 25,4 mm. Care e problema?

ai cautat pe google?   :lol:   :lol:   :lol:

#24
goodCat

goodCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 05.04.2008

 davides, on 16th June 2009, 17:48, said:

ai cautat pe google?   :lol:   :lol:   :lol:
In primul rand esti offtopic.
In al doilea rand, cand dai cu nuca in perete iti faci mea culpa si te retragi. Tu continui sa postezi si sa te faci de maro. Abtine-te. Daca tie ti se pare ca treaba pe care am scris-o mai sus e de cautat pe google...no comment. Chiar asa ciudat ti se pare ca cineva stie ca žol si inch e acelasi lucru?
Btw, se scrie "beautiful", cu un singur "l", iar "suply" e de fapt "supply". Nu uita sa modifici in semnatura. Pupici.

Edited by goodCat, 16 June 2009 - 21:01.


#25
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007
tu esti suspect de inteligenta .. mai macaroana ...

#26
goodCat

goodCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 05.04.2008
Esti penibil. Faptul ca incepi sa jignesti cand ramai fara argumente spune multe despre inteligenta ta.

#27
sphinx10500

sphinx10500

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.06.2009
Am si eu o mare dilema. Doresc sa achizitionez un LCD 22", iar dupa multe cercetari am ajuns la ultimele doua modele, ambele LG: L227WTP-PF si W2253TQ-PF. Va rog sa nu rapundeti off topic, recomandand de exemplu t220.. chiar vreau unul din acestea doua, dar nu ma pot decide nicicum. Singurele aspecte care ma intereseaza sunt reactia cat mai buna in jocuri.. lag cat mai mic (stiu ca ambele au timpul de raspuns de 2ms) si calitatea imaginii.. acuratetea cat mai mare la redarea texturilor si culorilor (prelucrari XSI si Photoshop). Acestea ma fac sa inclin spre modelul putin mai vechi, L227WTP-PF care se lauda cu gamut 100%, unghi de vizibilitate putin mai mare, si e raport 16:10, pe care-l prefer mai mult decat 16:9. Pe de alta parte, modelul W2253TQ-PF este pur si simplu mai nou, se lauda cu contrast superior pentru o calitate foarte buna a imaginii, iar rezolutia full HD suna tentanta, desi nu e o prioritate, si ar fi si cu ~80-100 Ron mai ieftin.. desi as putea compensa aceasta diferenta in favoarea lui L227WTP-PF daca stiu ca merita mai mult pentru ce-mi trebuie mie.
THX!!

#28
goodCat

goodCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 05.04.2008

 sphinx10500, on 19th June 2009, 13:32, said:

Am si eu o mare dilema. Doresc sa achizitionez un LCD 22", iar dupa multe cercetari am ajuns la ultimele doua modele, ambele LG: L227WTP-PF si W2253TQ-PF. Va rog sa nu rapundeti off topic, recomandand de exemplu t220.. chiar vreau unul din acestea doua, dar nu ma pot decide nicicum. Singurele aspecte care ma intereseaza sunt reactia cat mai buna in jocuri.. lag cat mai mic (stiu ca ambele au timpul de raspuns de 2ms) si calitatea imaginii.. acuratetea cat mai mare la redarea texturilor si culorilor (prelucrari XSI si Photoshop). Acestea ma fac sa inclin spre modelul putin mai vechi, L227WTP-PF care se lauda cu gamut 100%, unghi de vizibilitate putin mai mare, si e raport 16:10, pe care-l prefer mai mult decat 16:9. Pe de alta parte, modelul W2253TQ-PF este pur si simplu mai nou, se lauda cu contrast superior pentru o calitate foarte buna a imaginii, iar rezolutia full HD suna tentanta, desi nu e o prioritate, si ar fi si cu ~80-100 Ron mai ieftin.. desi as putea compensa aceasta diferenta in favoarea lui L227WTP-PF daca stiu ca merita mai mult pentru ce-mi trebuie mie.
THX!!
Deci in primul rand ceea ce vrei tu nu prea se poate. Monitoarele alese de tine au panel tn, deci poti sa-ti iei gandul din start de la acuratetea culorilor si performante in aplicatii grafice. De fapt ai putea foarte bine sa iei un Horizon, nu e cu nimic mai prejos si mai economisesti si ceva bani. Wide gamut e un feature care e cu adevarat util pt foarte putini oameni. In rest e o gaselnita de marketing care cauzeaza mai multe probleme, cum ar fi culorile suprasaturate in aplicatiile fara color management (majoritatea browserelor, playere video) etc. Nu inteleg de ce ti s-a pus pata pe astea doua. Daca nu esti hardcore gamer si nu te deranjeaza un defazaj de 2-3 frame-uri ia dell 2209WA, pt 150 ron in plus e un chilipir pt ce ofera.

Edited by goodCat, 19 June 2009 - 13:50.


#29
sphinx10500

sphinx10500

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.06.2009
mersi mult de raspuns. mai stau oricum cateva zile sa vad ce mai pot sa aflu.. poate prind ocazia sa testez personal mai amanuntit pe careva

#30
goodCat

goodCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 05.04.2008
Uite cateva filmulete:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I-Bpciih5iI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QiBxe3RhYXU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si aici ai review-ul de pe prad.de: http://www.prad.de/e...ell-2209wa.html

#31
dooms2u

dooms2u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 15.02.2007
Salutare,

Cam aceeasi problema o am si eu... :( Nu stiu ce monitor sa-mi iau, si asta din cauza ca sunt multe modele pe piata. Intr-ale monitoarelor pot zice ca nu ma pricep deloc, adica daca e mai scump e intr-adevar si mai bun??? Habar n-am. Care e dferenta dintre un LG la 550ron si un Horizon la 450ron???

Buget destinat e de aproximativ 500ron (+vechiul monitor, era candva o oferta pe net care presupunea practic inlocuirea monitorului :) )

Ceea ce ma intereseaza la noul monitor e sa fie de 22". Cred ca-l voi folosi mai mult la multimedia(filme , jocuri, internet...) deci nu am nevoie de nu stiu ce Dell sau Samsung...

" Sa traiti bine! "

#32
dooms2u

dooms2u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 15.02.2007
Chiar nimeni nu ma poate ajuta?

#33
goodCat

goodCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 05.04.2008

 dooms2u, on 28th June 2009, 23:55, said:

Chiar nimeni nu ma poate ajuta?
http://www.emag.ro/m...2-wide--p2206SW

E cam cel mai bun in banii astia, are si intrare dvi si are review-uri foarte favorabile din partea utilizatorilor.

#34
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Am eu acest horizon de 22". il folosesc de vreo 5 luni. Folosire zilnica, merge bine, face toti banii. :)

#35
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007
goodCat stf ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate