Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

PFA sau intreprindere individuala?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ce e aia ii?

#20
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postdon_dannielo, on Apr 14 2009, 22:31, said:

Ce e aia ii?

Intreprindere Individuala. Un PFA care poate angaja.

#21
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007
II pot fi doar arhitectii, medicii, notarii si parca alte meserii specificate intr-o lege??

#22
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Legat de Intreprinderea Individuala ...

In definitia aceste forme de firma se specifica faptul ca:

" Întreprinderea individuală nu este persoană juridică și se prezintă în cadrul raporturilor de drept ca persoană fizică. Patrimoniul întreprinderii individuale este inseparabil de bunurile persoanele ale antreprenorului. Antreprenorul - posesor al întreprinderii individuale poartă răspundere nelimitată pentru obligațiile acesteia cu întreg patrimoniul său, exceptîndu-se acele bunuri care, conform legislației în vigoare, nu fac obiectul urmăririi.Membrii familiei-posesori ai întreprinderii individuale poartă răspundere nelimitată solidară pentru obligațiile acesteia cu întreg patrimoniul lor, exceptîndu-se acele bunuri care, în conformitate cu legislația în vigoare, nu fac obiectul urmăririi.

Poate cineva sa-mi detalieze despre ce tipuri de bunuri este vorba ? Este undeva reglementata treaba asta, cu ce fel de bunuri fac obiectul unei urmariri fiscale ?

Edited by vladut_v, 21 October 2009 - 20:45.


#23
sorintheghost

sorintheghost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 06.12.2007

View Postvladut_v, on 21st October 2009, 20:44, said:

Legat de Intreprinderea Individuala ...

In definitia aceste forme de firma se specifica faptul ca:

" Întreprinderea individuală nu este persoană juridică și se prezintă în cadrul raporturilor de drept ca persoană fizică. Patrimoniul întreprinderii individuale este inseparabil de bunurile persoanele ale antreprenorului. Antreprenorul - posesor al întreprinderii individuale poartă răspundere nelimitată pentru obligațiile acesteia cu întreg patrimoniul său, exceptîndu-se acele bunuri care, conform legislației în vigoare, nu fac obiectul urmăririi.Membrii familiei-posesori ai întreprinderii individuale poartă răspundere nelimitată solidară pentru obligațiile acesteia cu întreg patrimoniul lor, exceptîndu-se acele bunuri care, în conformitate cu legislația în vigoare, nu fac obiectul urmăririi.

Poate cineva sa-mi detalieze despre ce tipuri de bunuri este vorba ? Este undeva reglementata treaba asta, cu ce fel de bunuri fac obiectul unei urmariri fiscale ?


adica daca esti firma si o dai in bara (faliment, insolventa, tepe) iti vezi de viata fluierand (lichidatorul de pupa in fund), .............    daca esti pfa, micro si o dai in bara , lichidatorul iti ia din casa sau casa/masina/bunuri

#24
knoppyx

knoppyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 15.09.2006

View Postsorintheghost, on 28th November 2009, 10:56, said:

adica daca esti firma si o dai in bara (faliment, insolventa, tepe) iti vezi de viata fluierand (lichidatorul de pupa in fund), .............    daca esti pfa, micro si o dai in bara , lichidatorul iti ia din casa sau casa/masina/bunuri

adica daca esti PFA si dai faliment, iti ia un bun? si daca nu am nici un bun pe numele meu (nici casa nici masina)? PFA-urile nu au nevoie de capital social, nu?

#25
ssenssation

ssenssation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 09.12.2008

View PostDari@, on 12th April 2009, 02:15, said:

multumesc pt raspuns.

Ideea este ca daca fac birou de traduceri si am nevoie de traducator de chineza, sa zicem, iar acela nu este pfa, eu nu pot colabora cu el?

Nu poti sa platesti pe un colaborator la negru?
Adica incasezi si ii dai omului banii ca si cum ai fi muncit tu.
Pierzi ceva?

#26
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

View Postssenssation, on 23rd February 2010, 16:20, said:

Nu poti sa platesti pe un colaborator la negru?
Adica incasezi si ii dai omului banii ca si cum ai fi muncit tu.
Pierzi ceva?

pai si daca am nevoie de un act in/din chineza, care trebuie stampilat de traducator cum imi pun eu stampila cu lb. engleza pe el?

nu, nu se poate sa platesc la negru decat tot pe engleza - daca nu am timp sa ma ocup eu.  la alte activitati decat traducerile, probabil ca se poate.

#27
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View PostDari@, on 5th May 2010, 07:01, said:

pai si daca am nevoie de un act in/din chineza, care trebuie stampilat de traducator cum imi pun eu stampila cu lb. engleza pe el?

nu, nu se poate sa platesc la negru decat tot pe engleza - daca nu am timp sa ma ocup eu.  la alte activitati decat traducerile, probabil ca se poate.
pana la urma ce ai ales?cum e?

#28
brodos

brodos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 09.01.2008
Unde ai gasit fraticule subiectul asta?!

Tu vezi ca ultimul post este de pe 5 mai 2010 ???

Edited by brodos, 11 October 2011 - 20:06.


#29
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View Postbrodos, on 11th October 2011, 08:05, said:

Unde ai gasit fraticule subiectul asta?!

Tu vezi ca ultimul post este de pe 5 mai 2010 ???
tocmai de aia!
:thumbup:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate