Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Consolidare/mansardare casa din caramida

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007
Situatia arata cam asa:casa veche(1948),din caramida,numai parter,fara fundatie(adica doar vreo 50cm de caramida ingropata),suprafata vreo 60mp,pereti crapati,necesita consolidare,recompartimentare,mansardare(lemn+osb),reabilitare termica.Ma intereseaza in special rezistenta+hidroizolatia.Ce solutii ar fi?

Edited by 99ton, 02 April 2009 - 08:27.


#2
joe2000

joe2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 24.07.2008
depinde foarte mult de gradul de degradare al casei. de cele mai multe ori, o consolidare adevarata costa mai mult decat daca ai construi casa de la zero. solutia de consolidare ti-o poate da un proiectant, iar un constructor iti poate da o estimare in functie de care te vei hotari daca se merita sau nu investitia.

in mare, cam ce solutii as vedea eu:
-sapatura si subzidire la fundatii: pe o portiune de un metru sub zid, lasi 2 metri asa cum e, iar sapi un metru, etc.... armezi si torni beton in locurile unde ai sapat. dupa aia sabi inca un metru imediat langa, faci acelasi lucru. si dupa aia metrul care a mai ramas la fel. (nu stiu daca m-am facut inteles :D )deci da-ti seama ce munca este....
-la pereti ca solutie se poate propune o "camasuiala" cu beton: cureti bine tencuiala pe exterior, armezi, faci cofraj si torni beton.  ca si dezavantaje e curatatul tencuielii=munca de negru, dar si o cantitate foarte mare de beton.
-la placa se poate propune suprabetonare. adica faci o alta placa ce sprijina pe cea veche=>alt beton

planul b ar fi sa o darami si sa folosesti caramida la constructia unei case noi :D

#3
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007

 joe2000, on Apr 3 2009, 09:17, said:

solutia de consolidare ti-o poate da un proiectant, iar un constructor iti poate da o estimare in functie de care te vei hotari daca se merita sau nu investitia.
Multumesc,asa credeam si eu.Din pacate,nu am reusit sa aflu cine ofera(contra cost)expertizare/consultanta/evaluarea costurilor.Pe unde am incercat,nimeni nu s-a aratat interesat(probabil este prea mica lucrarea pentru o firma).

#4
udroiul

udroiul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 29.12.2005
Initial si eu vroiam sa fac acelasi lucru - consolidare si mansardare dar dupa cateva discutii cu proiectantul si constructorul am ajuns la concluzia ca mai bine o fac din nou. Cu caramida veche o sa-mi fac gardul.

Succes !

#5
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 joe2000, on 3rd April 2009, 09:17, said:

depinde foarte mult de gradul de degradare al casei. de cele mai multe ori, o consolidare adevarata costa mai mult decat daca ai construi casa de la zero. solutia de consolidare ti-o poate da un proiectant, iar un constructor iti poate da o estimare in functie de care te vei hotari daca se merita sau nu investitia.

in mare, cam ce solutii as vedea eu:
-sapatura si subzidire la fundatii: pe o portiune de un metru sub zid, lasi 2 metri asa cum e, iar sapi un metru, etc.... armezi si torni beton in locurile unde ai sapat. dupa aia sabi inca un metru imediat langa, faci acelasi lucru. si dupa aia metrul care a mai ramas la fel. (nu stiu daca m-am facut inteles :D )deci da-ti seama ce munca este....
-la pereti ca solutie se poate propune o "camasuiala" cu beton: cureti bine tencuiala pe exterior, armezi, faci cofraj si torni beton.  ca si dezavantaje e curatatul tencuielii=munca de negru, dar si o cantitate foarte mare de beton.
-la placa se poate propune suprabetonare. adica faci o alta placa ce sprijina pe cea veche=>alt beton

planul b ar fi sa o darami si sa folosesti caramida la constructia unei case noi :D
Si daca casa e monument istoric?
Cum o consolidezi?Subzidirea se intelege ,dar sa torni beton peste zid nu e rau .trebuie turnat si pe o parte si pe alta?la ce grosime?ce fier beton se toate folosii?
Da si tu niste detalii mai in "detaliu" asa :P

#6
ugrukk

ugrukk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 22.07.2009

 Carapicho, on 30th June 2012, 22:24, said:

Si daca e monument istoric?

Daca e monument istoric: gasesti arhitect si expert structuri atestati pentru monumente (astia nu sunt prea multi intr-un oras/judet), iti fac ei o propunere de interventie, dupa aceea se merge si la comisia de monumente (care poate impune modificarea solutiei propuse - in Bucuresti mai ales) si faci lucrarile in functie de constrangerile respective.

Pentru orice cladire veche, daca vrei sa o restaurezi la un nivel ridicat de calitate, te costa de 2-3 ori cat te-ar costa sa o darami si sa o refaci. Daca vrei doar sa "carpesti" o casa veche (ca sa nu te coste atat de mult), iti trebuie totusi o expertiza de structura si un proiect de arhitectura, altfel risti sa faci mai mult rau decat bine. Pentru "monumente" nu se accepta "carpeli" (ma rog, in Romania din pacate orice e posibil si anumite comisii se pot dovedi  foarte "intelegatoare") deoarece distrugi exact calitatile care faceau ca respectiva cladire sa fie un obiect de patrimoniu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate