Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Android

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
gabikry

gabikry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 30.05.2005
Ma uitam dupa Htc Diamond pe youtube si am avut o surpriza sa gasesc unul cu Android,cand am cautat pe net detalii am gasit aici http://developer.and...1_r1/index.html si variante de Android pt telefoane cu Simbian,Mac si Win pt doritori

#2
ike_dubaku

ike_dubaku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 23.02.2009
Nu am gasit nimic ptr symbian,in plus e SDK ptr cei care doresc sa dezvolte aplicatii ptr Android.

Deci nue vorba de sistemul de operare,pe care sa-l descarci de pe site si sa-l instalezi pe telefonul/deviceul tau!

#3
eroarex

eroarex

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 14.06.2007

View Postgabikry, on Mar 24 2009, 11:03, said:

Ma uitam dupa Htc Diamond pe youtube si am avut o surpriza sa gasesc unul cu Android,cand am cautat pe net detalii am gasit aici http://developer.and...1_r1/index.html si variante de Android pt telefoane cu Simbian,Mac si Win pt doritori
sunt doar aplicatii pt win ca sa dezvolti aplicatii pt android nu sa rulezi android pe diverse telefoane ;)

#4
csgenius929292

csgenius929292

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.11.2007
Da ce ii de fapt android asta? II ceva soft? sau?

#5
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

View Postcsgenius929292, on May 4 2009, 22:31, said:

Da ce ii de fapt android asta? II ceva soft? sau?

Este un sistemd e operare de sine statator dezvoltat de catre Open Handset Alliance (membrii principali sunt Google , HTC , Samsung , etc) , sistemul acesta de operare este unul ieftin comparat cu Windows Mobile sau Symbian , nefiind nevoie sa se plateasca acea taxa de "royalties" sau altele .

Sistemul acesta de operare are un viitor luminos in fata , se anunta ca va fi integrat pe Netbook-uri , Settopbox-uri (receptoare TV digital) + alte bunuri care necesita un sistem de operare flexibil .

#6
csgenius929292

csgenius929292

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.11.2007
Pai si merge si pe symbian? Sau cum se instaleaza?-Pe nokia. ;) ;) ;)

Edited by csgenius929292, 09 May 2009 - 22:20.


#7
NonName

NonName

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.12.2008

View Postcsgenius929292, on May 9 2009, 23:17, said:

Pai si merge si pe symbian? Sau cum se instaleaza?-Pe nokia. ;) ;) ;)

In primul rand trebuie sa stii ca Symbian este un sistem de operare, cum este si Android, deci nu merge unul instalat in celalalt, sau sa faci un dual boot pe un Nokia.

Teoretic, Android ar putea fi instalat pe niste telefoane Nokia, dar care sa aiba procesor destul de bun (ex: 5630, E55, E52). Dar deocamdata Android este optimizat pentru touch, si pana nu se impune ca sistem de operare viabil pentru telefoane, n-o sa fie implementat pe altceva (poate doar de entuziasti sa fie pus pe altceva).

Daca vrei il poti instala pe un handset cu Windows Mobile. Cam 80-90% din facilitati vor functiona.

#8
csgenius929292

csgenius929292

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.11.2007

View PostNonName, on May 10 2009, 09:13, said:

In primul rand trebuie sa stii ca Symbian este un sistem de operare, cum este si Android, deci nu merge unul instalat in celalalt, sau sa faci un dual boot pe un Nokia.

Teoretic, Android ar putea fi instalat pe niste telefoane Nokia, dar care sa aiba procesor destul de bun (ex: 5630, E55, E52). Dar deocamdata Android este optimizat pentru touch, si pana nu se impune ca sistem de operare viabil pentru telefoane, n-o sa fie implementat pe altceva (poate doar de entuziasti sa fie pus pe altceva).

Daca vrei il poti instala pe un handset cu Windows Mobile. Cam 80-90% din facilitati vor functiona.
Multumesc pentru raspuns! :)

#9
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postcsgenius929292, on May 9 2009, 22:17, said:

Pai si merge si pe symbian?
csgenius929292, ești „genial”. Există asta pt nelămuriri: click

#10
NonName

NonName

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.12.2008

View Posttzotzolyno, on May 24 2009, 17:15, said:

csgenius929292, e?ti ?genial?. Există asta pt nelămuriri: click


Si ce ai rezolvat cu reply-ul de mai sus? Ce, tu n-ai avut niciodata nelamuriri?

Edited by NonName, 24 May 2009 - 16:52.


#11
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostNonName, on May 24 2009, 16:52, said:

Si ce ai rezolvat cu reply-ul de mai sus? Ce, tu n-ai avut niciodata nelamuriri?
Și acum ai vrea să sar ca ars că ai aruncat tu asta? Tu nu înțelegi că respectivul e o persoană care e în stare să trăncănească și să-și facă un cont pe vreun forum dar nu știe ceva de bun simț: să scrie „android” în căsuța vreunui motor de căutare și să găsească definiția.
Primele 3 rezultate de căutare sunt mai mult decât grăitoare. Poate nu știe ce e ăla sistem de operare. Mai era unul p-aici (prin Softpedia Forum) care o tot trăgea că „softul Windows XP e mai bun decât softul Vista sau softurile Linux”. Nimic mai simplu: Gugăl e prietenul tău...primul care sare în ajutor.
Nelămuriri am avut cu nemiluita dar cred că există și regulamentul forumului care trebuie citit înainte de a posta.

#12
NonName

NonName

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.12.2008

View Posttzotzolyno, on May 24 2009, 20:18, said:

Și acum ai vrea să sar ca ars că ai aruncat tu asta? Tu nu înțelegi că respectivul e o persoană care e în stare să trăncănească și să-și facă un cont pe vreun forum dar nu știe ceva de bun simț: să scrie „android” în căsuța vreunui motor de căutare și să găsească definiția.
Primele 3 rezultate de căutare sunt mai mult decât grăitoare. Poate nu știe ce e ăla sistem de operare. Mai era unul p-aici (prin Softpedia Forum) care o tot trăgea că „softul Windows XP e mai bun decât softul Vista sau softurile Linux”. Nimic mai simplu: Gugăl e prietenul tău...primul care sare în ajutor.
Nelămuriri am avut cu nemiluita dar cred că există și regulamentul forumului care trebuie citit înainte de a posta.


Ai dreptate. Vroiam sa stiu daca crezi ca remarca ta il va face sa nu revina cu astfel de intrebari. Dar las-o, ca dam in offtopic.

#13
csgenius929292

csgenius929292

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.11.2007
O da ce impresari pot fi uni. Am intrebat si eu ceva si imediat or postat ca ei le stiu pe toate.
Si in primul rand nu cred ca te-am intrebat pe tine ca sa te obosesti sa imi raspunzi.

Edited by csgenius929292, 08 June 2009 - 16:27.


#14
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Se aude pe net , ca pana la sfarsitul acestui an vom avea si varianta 2.0 a acestui soft , asteptam si primele telefoane importate oficial si la noi , Vodafone vad ca intarzie cu al sau Magic , poate vin Samsung , ca alti nu vad .

#15
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View Postconnectorxp, on 9th June 2009, 00:03, said:

Se aude pe net , ca pana la sfarsitul acestui an vom avea si varianta 2.0 a acestui soft , asteptam si primele telefoane importate oficial si la noi , Vodafone vad ca intarzie cu al sau Magic , poate vin Samsung , ca alti nu vad .


pentru urmatoarele lansari, cred ca doar Magic si I7500 o sa aiba ceva succes. imi place Omnia2, poate ar trebui sa-l scoata cu Android. si pentru ca Nokia tot are probleme la vanzari, ar trebui sa scoata ceva, un N97i, cu Android. Symbianul de acum e invechit iar entuziamul pentru Android este mare, cum a fost si pentru SDK-ul iPhoneului.

totusi, HTC Magic pare mai omogen, mai rezistent, decat ca I7500 care pare dintr-un plastic ieftin, facut ca mid-entry. as vrea sa vad un samrtphone cum este iPhone, compact, subtire, ce rezista la anumite socuri, poate cu niste metal care sa-l intareasca.

poate in timp vedem pe vreun iPhone 2G sa puna cineva Android. oricum rezolutia e acceasi.

#16
globetrotterul

globetrotterul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 20.07.2009
N-o sa vezi Nokia cu Android, doar cu Maemo

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate