Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Afacere pe net

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
derfuhrer2007

derfuhrer2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 11.01.2007
Buna ziua,


Problema mea sta in felul urmator:


Am o afacere de prestare servicii pe Internet cu clienti din toata lumea care incepe sa se miste din ce in ce mai bine. Problema este aceea ca eu nu platesc nicio taxa pentru aceste venituri.


Banii facuti prin aceasta metoda nu au nicio legatura cu fraudele online si totul este corect. Clientii platesc prin PayPal.com, cel mai mare procesator de plati online din lume, iar eu din acel cont retrag din cand in cand bani pe card. Partea care este legata de Romania este numai cea de retragere, adica tranzactia de la PayPal catre cardul meu.


Acum aceste sume cresc in fiecare luna, insa problema este ca nu exista decat in evidenta bancii ca niste sume care intra in contul meu, ce nu sunt declarate sau impozitate. Mai mult, eu sunt student, iar pentru o persoana care teoretic nu are venit este cam greu sa justifice aceste sume de bani.


Intrebari:


1) Ce probleme pot avea in cazul in care totul continua ca si pana acum, doar cu banii care intra?


2) De la ce sume ar trebui sa imi fac griji?


3) In cazul in care as dori sa "ies la suprafata", care sunt procedurile si impozitele aferente?

#2
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Pentru a lucra legal, trebuie sa te inregistrezi fie ca persoana fizica autorizata, fie ca societate comerciala si sa platesti taxele si impozitele aferente. In orice clipa esti pasibil de a fi "ridicat" pentru evaziune fiscala.

Pentru efectuarea formalitatilor de inregistrare la Registrul Comertului, informatii pe www.onrc.ro :
Documente necesare: http://www.onrc.ro/d.../ghid/1_pfa.pdf

Pasul doi: indeplinirea formalitatilor la Administratia financiara, ceea ce presupune tinerea unor registre, procurarea unor chitantiere, facturiere, plata impozitului pe profit (16%). Detalii la un inspector de la ANAF. In esenta, va trebui sa platesti anual un impozit anticipat (completezi o declaratie de venit anticipat, din care platesti 16% la inceputul anului), urmand ca la sfarsit sa se faca regularizarea (fie ti se returneaza o parte din impozit, fie completezi suma, in functie de incasarile pe care le-ai avut in decursul anului fiscal).

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La cele precizate de clara_spiele se poate adauga si TVA-ul (exista o limita maxima de scutire - era de vreo 35.000 de euro/an, adica destul de greu de atins - acum depinde ce intelegi tu prin afacerii tale ii merge bine).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate