Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Nu vad hdd-ul extern pe My Computer

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

View Poststarpom, on Mar 25 2009, 11:31, said:

apsa dreapta pe locul unde scrie dinamic si fa-l in basic.
Am facut si acum apare asa:
Attached File  Comp_man2.JPG   57.69K   194 downloads

Dar tot inaccesibil a ramas, adica nu-l vad in MyComputer.

#20
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View PostPetrache_Lupu, on Mar 25 2009, 11:42, said:

Am facut si acum apare asa:
Dar tot inaccesibil a ramas, adica nu-l vad in MyComputer.

apasa dreapta pe el si partitioneaza-l

#21
valentincr

valentincr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 05.05.2008
cand dati sa scoateti usb dintr-un calculator, trageti direct de el? Sau folositi si Safely remove hardware?:) . Daca in timp ce scria, sau s-a terminat de scris ceva pe el, sau ai sters ceva de pe hdd, si nu ai folosit safely remove hardware cand l-ai scos din USB, go la garantie cu el(daca mai ai), daca nu, altul.

Edited by valentincr, 25 March 2009 - 12:18.


#22
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

View Postvalentincr, on Mar 25 2009, 12:16, said:

cand dati sa scoateti usb dintr-un calculator, trageti direct de el? Sau folositi si Safely remove hardware?:) . Daca in timp ce scria, sau s-a terminat de scris ceva pe el, sau ai sters ceva de pe hdd, si nu ai folosit safely remove hardware cand l-ai scos din USB, go la garantie cu el(daca mai ai), daca nu, altul.
N-am folosit niciodata safely remove hardware.


View Poststarpom, on Mar 25 2009, 12:12, said:

apasa dreapta pe el si partitioneaza-l
Cand apas dreapta pe el, apar exact trei optiuni: 1. Convert to dynamic disk; 2. Properties; 3. Help.
Nu stiu cum pot sa-l partitionez.

LE Gata, am reusit, nu dadeam click unde trebuie.
I-am asignat litera X si acum il vede MyComputer, dar daca incerc sa-l deschid, da mesaj ca X:\ is not accesible. The parameter is incorrect.

Edited by Petrache_Lupu, 25 March 2009 - 12:40.


#23
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005
Gata, am formatat si acum se vede.
Pot sa am incredere acum ca nu mai pierd datele? Adica il pot folosi normal sau trebuie sa imi iau masuri de precautie ?
Multumesc de ajutor!

#24
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
ca metoda general gata toate operatiunile de citire/scriere/accesare  disk si dai safly remove hardware.  numa apoi dai remove din portu usb

#25
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Am un HDD WD 500GB MyBook extern si il vad ca disk drive la Device Manager, dar la  Disk Management nu apare. Evident nici in My Computer. Acum o saptamana am cumparat pentru cineva unul identic. A mers din prima. Am copiat pe el tone de filme, omul e foarte multumit. Am repetat figura pentru un alt prieten si de data asta, sanchi! Face "ding" cand il bag la USB, zice ca e ready to use, il vad la device manager ca disk drive, dar la computer management nu. Ce e de facut???

Ma gandesc ca daca ala de saptamana trecuta a mers brici si asta a dat chix din prima, o fi ceva boala a lor. Sau sa se fi intamplat ceva cu USB-ul meu intre timp?

Later edit:

Tot eu.....
Sunt uluit si nu pricep deloc: am schimbat cablul USB si merge. Am schimbat cablurile intre ele de 5 ori. De fiecare data cu cablul 1 HDD-ul extern aparea doar ca Disk Drive la Device Manager si nu aparea la Disk Management si de fiecare data cu cablul 2 il vede peste tot, ii si da litera "N", pot scrie pe el.

Este voodoo sau e ceva la mijloc ce nu pricep eu?

Edited by Gheorghe Dracu, 19 April 2009 - 21:30.


#26
pikayo

pikayo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 22.05.2007
Sal , am si eu un HDD Extern WD 500GB MyBook si de ieri mi-a aparut si mie aceasta problema .
Dar problema este ca am incercat sa fac chestia cu redenumirea dar nu merge :-s ... uitativa in img sa vedeti ce imi apare !
[ http://img135.imageshack.us/img135/4021/88585698.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

A era sa uit , am Windows Vista Home !

Edited by pikayo, 23 April 2009 - 13:11.


#27
crisvsv

crisvsv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 06.12.2007

View PostGheorghe Dracu, on 19th April 2009, 22:30, said:

Am un HDD WD 500GB MyBook extern si il vad ca disk drive la Device Manager, dar la  Disk Management nu apare. Evident nici in My Computer. Acum o saptamana am cumparat pentru cineva unul identic. A mers din prima. Am copiat pe el tone de filme, omul e foarte multumit. Am repetat figura pentru un alt prieten si de data asta, sanchi! Face "ding" cand il bag la USB, zice ca e ready to use, il vad la device manager ca disk drive, dar la computer management nu. Ce e de facut???

Ma gandesc ca daca ala de saptamana trecuta a mers brici si asta a dat chix din prima, o fi ceva boala a lor. Sau sa se fi intamplat ceva cu USB-ul meu intre timp?

Later edit:

Tot eu.....
Sunt uluit si nu pricep deloc: am schimbat cablul USB si merge. Am schimbat cablurile intre ele de 5 ori. De fiecare data cu cablul 1 HDD-ul extern aparea doar ca Disk Drive la Device Manager si nu aparea la Disk Management si de fiecare data cu cablul 2 il vede peste tot, ii si da litera "N", pot scrie pe el.

Este voodoo sau e ceva la mijloc ce nu pricep eu?


Asa patesc si eu,  doar daca  dau restart la calc  m-il vede si la my computer Prima data  dau safe remove..tot zice ca e folosit..desi stiu sigur ca nu e  folosit...si il scot din usb direct..dupa ce il bag iar, nu il vede.... In xp merge perfect fara niciun restart. Ce naiba are Vista asta??

EDIT: am elucidat problema..care e destul de des intalnita...am patit cand voiam sa sterg niste fisiere cu shift delete...zicea ca le foloseste..da nu era asa...asa face si explorerul..trebuie sa il inchid din task man...si merge sa la sterg aka sa dau safe remove...
E la fel si aici...trebuie sa inchizi procesul explorer si in deskizi iar cu run..si merge safe remove, il vede cum trebuie dupa ce il bag la loc.
Ciudat..acum caut problema asta a explorerului.

Edited by crisvsv, 20 April 2010 - 20:53.


#28
ioan1959

ioan1959

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.02.2010
Hdd extern pe interfata USB este vazut de Disk Management dupa cateva minute ca fiind Unknow si Not Initalized. Dupa ce dau OK la scriere MBR apare The system cannot find the file specified.Se poate face ceva?

#29
valy2vv

valy2vv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 19.02.2006
salut, am si eu un hdd extern wd de 1 tera. pe el erau 4-6 partitii si acum nu mai vede nici una. cand ii pun usb-ul in laptop nu vede decat un cd cu software-ul de instalare. sa il formatez si apoi sa imi recuperez informatiile(pozele) cu programul testdisk? sau ce sa ii fac?

#30
valy2vv

valy2vv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 19.02.2006

View Postpikayo, on 23 aprilie 2009 - 13:09, said:

Sal , am si eu un HDD Extern WD 500GB MyBook si de ieri mi-a aparut si mie aceasta problema .
Dar problema este ca am incercat sa fac chestia cu redenumirea dar nu merge :-s ... uitativa in img sa vedeti ce imi apare !
[ http://img135.imageshack.us/img135/4021/88585698.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

A era sa uit , am Windows Vista Home !

exact asa am patit si eu

#31
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012

View Postvaly2vv, on 03 ianuarie 2014 - 23:05, said:

salut, am si eu un hdd extern wd de 1 tera. pe el erau 4-6 partitii si acum nu mai vede nici una. cand ii pun usb-ul in laptop nu vede decat un cd cu software-ul de instalare. sa il formatez si apoi sa imi recuperez informatiile(pozele) cu programul testdisk? sau ce sa ii fac?

nu trebuie de formatat nimic. pentru inceput incearca cu partition recovery dar daca hardul are probleme la partea mecanica poti face mai rau. oricare scanare cu diferite soafte de pe net poate duce la agravarea situatiei. in caz cand datele sunt importante recomand sa te adresezi la un service speecializat. daca datele nu sunt importante poti si formata hardul.

#32
Ionut20

Ionut20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 30.04.2008
salut,

am o problema cu un hdd extern wd.
nu-l recunoaste nici un calculator, el se alimenteaza , se smnte ca se ”invarte” dar nu apare nicaieri, nici my computer, nici disck management.
problema pentru mine este ca nu cateva date pe el de care am nevoie, dar nu stiu cum sa-l fac sa fie citit/recunoscut
daca este conectat la calculator in timpul shut down sau start up calculatorul ramane asa pana se deconecteaza hardul.

#33
adryanrusu

adryanrusu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 24.03.2005

View PostIonut20, on 10 noiembrie 2015 - 16:12, said:

salut,

am o problema cu un hdd extern wd.
nu-l recunoaste nici un calculator, el se alimenteaza , se smnte ca se ”invarte” dar nu apare nicaieri, nici my computer, nici disck management.
problema pentru mine este ca nu cateva date pe el de care am nevoie, dar nu stiu cum sa-l fac sa fie citit/recunoscut
daca este conectat la calculator in timpul shut down sau start up calculatorul ramane asa pana se deconecteaza hardul.
Ai rezolvat problema, si cum ?

#34
Teo_dor969

Teo_dor969

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.08.2009
Salut,

  Am de 2 ani un hard extern Toshiba Stor.E Basics, 500GB, care la acest moment este ieșit din garanție. De o perioadă de timp nu îl mai pot deschide pe laptop unde am Windows10 si nici pe alt pc unde am Windows 8.1, dar merge pe smart TV.
   Am introdus hard-ul in toate mufele USB, am folosit HD Tune si toate patratelele sunt verzi, deci hardul e ok. Am intrat in This PC>Properties>Device Manager>Disk drives si de aici i-am dat hard-ului cu de toate. De la …scan for hardware changes la update si nimic.
   Am scris și am sunat la cei de la Microsoft. Mi-au spus ca pe Windows10 au facut un update foarte important de curand si de aceea nu merge, lucru de care se plang mai multi in comunitatea Microsoft. Mi-au spus sa-i contactez pe cei de la Toshiba si sa descarc de la ei driver-ul pt hard.
  Am sunat la Toshiba si m-au trimis la service-ul lor, care mi-au cerut sa le trimit email in care sa le spun ca hard-ul este iesit din garantie. Adica….lasati dvs mesaj ca va sunam noi….
Nu mi se pare ok sa folosesc hard-ul o gramada de timp iar dupa ce fac cei la la Microsoft update sa nu-l mai pot folosi pe W10 sau W8.1, dar sa mearga pe smart TV. Reparatia in service ma costa mai mult decat am dat pe hard. Rog frumos sfaturi competente.

Edited by Teo_dor969, 13 May 2017 - 15:50.


#35
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
1. Instaleaza altceva in paralel cu win10 .... un Ubuntu ti-ar rezolva problema.
2. Foloseste alt computer ca sa testezi hardul.

#36
Teo_dor969

Teo_dor969

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.08.2009

View Postro_explorer, on 13 mai 2017 - 16:02, said:

1. Instaleaza altceva in paralel cu win10 .... un Ubuntu ti-ar rezolva problema.
2. Foloseste alt computer ca sa testezi hardul.
Merci pentru raspuns. Am incercat pe am treilea laptop pe care am W7 Professional si nu merge. O sa vad ce este acest ubuntu

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate