Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Deschidere necesara constr. Duplex

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
axo

axo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 19.12.2008
Am un teren de 600 mp cu o deschidere la strada de 16,3 m.
Suntem 2 familii si vrem sa construim un duplex (P+M)... undeva la 75mp (utili) de familie/nivel...deci in total 150 mp utili la sol.
Credeti ca este prea mica deschiderea la strada?
Oare un 60.000 Eur ajung pt ridicarea casei si finalizarea parterului?

PS terenul este intravilan, are PUZ, PUD, avize pt utilitati.

ms anticipat

#2
axo

axo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 19.12.2008
nici o parere?  :huh:

#3
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 03.11.2006

 axo, on Mar 19 2009, 11:26, said:

nici o parere?  :huh:
Nu-s arhitect, insa daca te incadrezi in coeficientii urbanistici din CU, poti sa faci duplex. Parerea mea.

Edited by bani002, 19 March 2009 - 13:47.


#4
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

 axo, on Mar 18 2009, 15:45, said:

Am un teren de 600 mp cu o deschidere la strada de 16,3 m.
Suntem 2 familii si vrem sa construim un duplex (P+M)... undeva la 75mp (utili) de familie/nivel...deci in total 150 mp utili la sol.
Credeti ca este prea mica deschiderea la strada?
Oare un 60.000 Eur ajung pt ridicarea casei si finalizarea parterului?
PS terenul este intravilan, are PUZ, PUD, avize pt utilitati.

Mai multe detalii , ati putea sa ne dati ? Eventual o schita a terenului , cu amplasare , cai de acces , orientare teren dpdv cardinal .
Legat de suprafata casei pe cei 16.3 m , facand un calcul simplu si luand "in calcul" codul civil , ar rezulta :
16.3 - (1.9+1.9) = 12.5 m - latime rezultata pentru constructia duplexului .
Pentru o suprafata de 150 mp => o lungime de 12 m , ceea ce e posibil , insa :
- trebuie stiut cam ce se doreste la comartimentare ( functional) ;
- nu mai exista un spatiu de trecere cu un mijloc de transport sau vehicul , in zona din spate a casei ;

Ati realizat deja proiectul sau sunteti in faza de cautare a unei firme pentru executia lui ?
Apropo , in ce zona construiti ?

#5
axo

axo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 19.12.2008

 akinik, on Mar 19 2009, 16:17, said:

Mai multe detalii , ati putea sa ne dati ? Eventual o schita a terenului , cu amplasare , cai de acces , orientare teren dpdv cardinal .
Legat de suprafata casei pe cei 16.3 m , facand un calcul simplu si luand "in calcul" codul civil , ar rezulta :
16.3 - (1.9+1.9) = 12.5 m - latime rezultata pentru constructia duplexului .
Pentru o suprafata de 150 mp => o lungime de 12 m , ceea ce e posibil , insa :
- trebuie stiut cam ce se doreste la comartimentare ( functional) ;
- nu mai exista un spatiu de trecere cu un mijloc de transport sau vehicul , in zona din spate a casei ;

Ati realizat deja proiectul sau sunteti in faza de cautare a unei firme pentru executia lui ?
Apropo , in ce zona construiti ?

1. Nu am realizat inca proiectul...... tatonez inca ideea de a cumpara terenul (financiar i-mi permit...si in momentul de fata e aproape cumparat...APROAPE :) )... (intravilan, toate utilitatile impreuna cu avizele)......scriu pe acest forum pt ca toate ...sunt prea "roz"  :) .... 60 EUR/mp (mun. Sibiu)
2. Sper ca pot gasi un proiect gata facut pt a economisi bani....asta daca se devedeste ca merita....(nu tin sa am un proiect a 2 case lipite in oglinda..)
3. La compartimentare doresc(pt 1 familie):
Parter: Living+buc+baie
Mansarda(care sa plece de la 1,50m): 2 dormitoare+baie+boxa
Noi(2 fam...impreuna) dispunem de 70.000 Eur pt constructia duplexului (cu terenul cumparat)
PS Terenul are 16,3 x 36,8 ..... unde 16,3 este deschiderea la drum
PS2 ai intrebat de alegerea terenului din pct de vedere al p-ctelor cardinale.......eu am de ales intre 12 parcele......incep sa ma pierd in detalii...ce sa urmaresc?.....la ce sa fiu fff atent???? ........ ca nu e vb de zgarcenie la bani....dar efectiv din 10 pers din domeniu intrebate primesc 10 rasp. diferite la alegerea parcelei.....   ??????????????????????????????
Am vb cu multa lume din domeniul constr. .... dar as vrea sa aud si pareri de la cei care sunt in situatia mea si nu au avut pe cineva care sa-i indrume ( fara misto ) la tactica corecta in acest caz...

Ms anticipat

#6
george67

george67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 03.01.2007
Latimea terenului este mica pentru ceea ce vrei , ar trebui minim 20m .Latimea minima pentru 1 corp casa 7m nu crezi? x2=>14m latime

Trebuie (asa cum a mai spus si altcineva) sa ai o cale de acces pentru spatele casei , unde vei avea mare parte din gradina .
1.Parcarea masinilor unde se va face ?
2.fosa unde va fi amplasata (sau exista canalizare?) vidanja pe unde intra?
3.zona verde de relaxare (joaca copii , bauta etc) va fi ''la comun'' :huh: ?
5.punctele cardinale: pozitionarea casei sa fie sud/vest
6.bani: ai cerut/facut un studiu geotehnic ? Sunt case in zona unde ai putea intreba ce tip de fundatie au avut? pentru ca s-ar putea ca toti banii rezervatii pentru 1/2 din casa sa-i ingropi in pamant(fundatie)
7.Oricat de buni prieteni/rude ar fi 2 familii , viata e lunga si este bine ca deciziile sa nu depinda de altii atunci cand este vorba de camin.
8.daca tu iti faci casa pe toata latimea terenului vei avea ferestre doar pe 2 laturi ale casei , respectiv fata/spate
9.daca si vecinii vor face la fel , distanta dintre case ar putea fi de 2-3 m :puke:
10.in cazul in care se ajunge la crearea unei cai de acces pe latura terenului (impartirea in L) lotul din fata va avea gradina in fata casei iar cel din spate va avea...drum
Fa-ti o schita pe hartie cum vezi casa pozitionata si pe urma pune-ti toate problemele de mai sus si gaseste rezolvarea , daca solutiile sunt ok pentru tine ...
Bafta!

#7
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
@axo:
- in primul rand ia vezi matale ce scrie in acel PUD pe care zici ca-l ai. Acela este un Plan Urbanistic de Detaliu care iti impune niste reglementari urbanistice pentru terenul tau si/sau parcelele din jur. Asa ca baga ce scrie acolo ca s-ar putea sa ne dam cu parerea degeaba.
- deci terenul este 16 x 37. Pentru ce doriti voi, adica cam 180-190mp amprenta la sol (a.i. sa ramana 150mp utili), ar trebui sa fie arhisuficienti. Ar trebui sa ne spui ce punct cardinal ai fata de strada, sa vedem ce retreagere impusa ai tot fata de strada (si fata de vecini) (astea tot din PUD-ul ala), ca apoi sa calculam mai exact. Insa in mare eu as vedea cam asa: te duci pe una din laturi la 1m distanta fata de vecin (implicit nu vei avea ferestre aici), in cealalta parte lasi vreo 4-5-6m, ai sa ai una din laturi de aproximativ 10-11m, iar pe lung te duci cu casa undeva la 18-19m. Fata de drumul de acces in general se dau retrageri de 4 sau 6m (daca nu e specificat altceva in acel PUD), deci ar rezulta ca in spatele curtii vei mai ramane cu 10-12m x 16m curte, iar in fata sa spunem 6m x 16m.
Eu nu mi-as face prea multe griji, ai teren destul de mare incat sa te descurci usurel ;)

Edited by CristiALF, 21 March 2009 - 10:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate