Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Pot sa cumpar calc pe firma de la persoana fizica?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005
Pot sa cumpar de la o persoana fizica un laptop second hand pe firma. Pentru laptop exista factura si garantie.
Este posibil?

#2
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,688
  • Înscris: 13.10.2003

View Postuiranejeb, on Mar 18 2009, 11:48, said:

Pot sa cumpar de la o persoana fizica un laptop second hand pe firma. Pentru laptop exista factura si garantie.
Este posibil?

sigur ca poti.
faci un contract de vanzare cumparare cu persoana (ai modelul mai jos), apoi o dispozitie de plata in caserie si gata.

Attached Files

  • Attached File  cvc.doc   33K   1066 downloads

Edited by radumiki, 18 March 2009 - 12:05.


#3
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

View Postradumiki, on Mar 18 2009, 12:04, said:

sigur ca poti.
faci un contract de vanzare cumparare cu persoana (ai modelul mai jos), apoi o dispozitie de plata in caserie si gata.
De fapt, intrebarea era alta: pers resp trebuie sa plateasca impozit pe banii incasati pe laptop.

#4
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007
Daca ar fi sa se plateasca impozt pentru asa ceva, poti sa faci contractul pe o suma mica gen 50-100 lei, nici sa nu bata la ochi, si asa plateste impozit 8-16 lei.

#5
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

View Postady.preda, on Mar 18 2009, 15:16, said:

Daca ar fi sa se plateasca impozt pentru asa ceva, poti sa faci contractul pe o suma mica gen 50-100 lei, nici sa nu bata la ochi, si asa plateste impozit 8-16 lei.
Problema nu e cat de mare e impozitul, ci daca persoana fizica trebuie sa plateasca sau nu impozit.

#6
view2

view2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.07.2007

View Postuiranejeb, on Mar 19 2009, 18:36, said:

Problema nu e cat de mare e impozitul, ci daca persoana fizica trebuie sa plateasca sau nu impozit.
Da.
Pe venit.
Orice ban rotit se impoziteaza.

#7
Delirium

Delirium

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 05.08.2008

View Postview2, on Apr 13 2009, 21:36, said:

Da.
Pe venit.
Orice ban rotit se impoziteaza.


E kkt! Sigur ca NU se impoziteaza.

"In intelesul impozitului pe venit, urmatoarele venituri nu sunt impozabile:
g) veniturile primite ca urmare a transferului dreptului de proprietate asupra bunurilor imobile si mobile din patrimoniul personal, altele decat castigurile din transferul titlurilor de valoare, precum si altele decat cele definite la cap. VIII^1;"
(Codul Fiscal, Titlul III Impozitul pe venit, art 42)

Deci, problema sta in felul urmator: asa cum a spus si Radumiki faci contract de vanzare-cumparare pentru bunuri mobile, intocmesti dispozitie de plata catre casierie pentru suma stipulata in contract si cu asta basta! Eu de regula atasez la contract si factura de achizitie de la PF daca aceasta o mai are cat si orice alte documente oferite de aceasta. Pretul, de regula, e indicat a il stabili macar putin sub suma trecuta pe factura cu care PF a achizitionat bunul.

Pentru PJ, cheltuiala este deductibila in totalitate, documentul justificativ fiind in cazul de fata contractul de vanzare-cumparare.
Cat despre PF, aceasta isi ia frumos banutii si-i baga in buzunar, isi strange cordial mana cu cumparatorul si pleaca la Carrefour sa-si faca cumparaturile de Paste cu banii incasati. ;) NU trebuie sa plateasca sau sa declare nimic, nicaieri in legatura cu aceasta tranzactie.

Edited by Delirium, 14 April 2009 - 00:04.


#8
view2

view2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.07.2007

View PostDelirium, on Apr 14 2009, 01:01, said:

E kkt! Sigur ca NU se impoziteaza.

"In intelesul impozitului pe venit, urmatoarele venituri nu sunt impozabile:
g) veniturile primite ca urmare a transferului dreptului de proprietate asupra bunurilor imobile si mobile din patrimoniul personal, altele decat castigurile din transferul titlurilor de valoare, precum si altele decat cele definite la cap. VIII^1;"
(Codul Fiscal, Titlul III Impozitul pe venit, art 42)

Deci, problema sta in felul urmator: asa cum a spus si Radumiki faci contract de vanzare-cumparare pentru bunuri mobile, intocmesti dispozitie de plata catre casierie pentru suma stipulata in contract si cu asta basta! Eu de regula atasez la contract si factura de achizitie de la PF daca aceasta o mai are cat si orice alte documente oferite de aceasta. Pretul, de regula, e indicat a il stabili macar putin sub suma trecuta pe factura cu care PF a achizitionat bunul.

Pentru PJ, cheltuiala este deductibila in totalitate, documentul justificativ fiind in cazul de fata contractul de vanzare-cumparare.
Cat despre PF, aceasta isi ia frumos banutii si-i baga in buzunar, isi strange cordial mana cu cumparatorul si pleaca la Carrefour sa-si faca cumparaturile de Paste cu banii incasati. ;) NU trebuie sa plateasca sau sa declare nimic, nicaieri in legatura cu aceasta tranzactie.
E kkt pana ti-o furi.Mai pateste tu intai si pe urma sa vorbesti.

(1) Impozitul prevăzut în prezentul titlu, denumit în continuare impozit pe venit, se aplică următoarelor venituri:
a) în cazul persoanelor fi zice rezidente române, cu domiciliul în România, veniturilor obținute din orice sursă, atât din România, cât și din afara României;

CATEGORII DE VENITURI SUPUSE IMPOZITULUI PE VENIT


Categoriile de venituri supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor prezentului titlu, sunt următoarele:
a) venituri din activități independente,
B) venituri din salarii,
c) venituri din cedarea folosinței bunurilor
d) venituri din investiții
e) venituri din pensii,
f) venituri din activități agricole
g) venituri din premii și din jocuri de noroc
h) venituri din transferul proprietăților imobiliare
i) venituri din alte surse

Edited by view2, 15 April 2009 - 21:49.


#9
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Postview2, on Apr 15 2009, 22:40, said:

E kkt pana ti-o furi.Mai pateste tu intai si pe urma sa vorbesti.
Tu ce anume ai cumparat ?

Ce n-am inteles eu , este de ce trebuie neaparat sa se duca la Carrefour sa-si faca cumparaturile de Paste cu banii incasati !  :w00t:

Mai depinde si de cine vine in control ! :nonobad:

#10
view2

view2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.07.2007

View Postbuteliearagaz, on Apr 15 2009, 22:43, said:

Tu ce anume ai cumparat ?

Ce n-am inteles eu , este de ce trebuie neaparat sa se duca la Carrefour sa-si faca cumparaturile de Paste cu banii incasati !  :w00t:

Mai depinde si de cine vine in control ! :nonobad:
Vorbim de ce impoziteaza statul roman,prin metode pe care nu le poate controla.
Tu ce treci in declaratia de venit?La venituri ,altele?

Edited by view2, 15 April 2009 - 21:54.


#11
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postview2, on Apr 15 2009, 22:51, said:

Vorbim de ce impoziteaza statul roman,prin metode pe care nu le poate controla.
Tu ce treci in declaratia de venit?La venituri ,altele?

Nu mai vorbiti prostii. Daca iti vinzi calculatorul, nu trebuie sa declari venitul pentru a fi impozitat. Daca te ocupi totusi cu comert de calculatoare, DA.
Conform prevederilor pct. 3 alin.(l) din Normele metodologice de aplicare a Titlului VI din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin HG nr. 44/2004, cu modificările si completările ulterioare, pentru alte operațiuni decât vânzarea de bunuri utilizate in scopuri personale, persoana fizica devine persoana impozabila daca activitatea desfășurata are caracter de continuitate.

#12
view2

view2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.07.2007

View PostBebeluska, on Apr 15 2009, 23:03, said:

Nu mai vorbiti prostii. Daca iti vinzi calculatorul, nu trebuie sa declari venitul pentru a fi impozitat. Daca te ocupi totusi cu comert de calculatoare, DA.
Conform prevederilor pct. 3 alin.(l) din Normele metodologice de aplicare a Titlului VI din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin HG nr. 44/2004, cu modificările si completările ulterioare, pentru alte operațiuni decât vânzarea de bunuri utilizate in scopuri personale, persoana fizica devine persoana impozabila daca activitatea desfășurata are caracter de continuitate.
Deci fratilor,
Declarati toti ca vindeti bunuri aflate in utilizarea personala.
Adica am vandut calculatorul cu numarul 24
Am vandut calculatorul cu numarul: fara numar (deci legal nu are continuitate)

Fir-ar mama ei de lege.Toti o joaca cum vor cu tot cu modificari si completari.

#13
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Postview2, on Apr 15 2009, 23:19, said:

Deci fratilor,
Declarati toti ca vindeti bunuri aflate in utilizarea personala.
Adica am vandut calculatorul cu numarul 24
Am vandut calculatorul cu numarul: fara numar (deci legal nu are continuitate)

Fir-ar mama ei de lege.Toti o joaca cum vor cu tot cu modificari si completari.
Nu se impoziteaza daca sunt bunuri aflate in utilizarea personala .
Eu am cumparat si tractoare si masini de la persoane fizice , fara probleme .
Am avut probleme atunci cand am luat haine folosite , pentru ca un neneainspectorul era de parere ca le-am luat prea scumpe , desi aveam luate si mai ieftine , si le faceam si bon de achizitie .
Chiar s-a interesat de CNP-ul persoanelor care ne-au vandut hainele second , probabil nemultumit ca nu i-am dat decat o spaguta de 200 lei , ca sa ne dea doar o amenda de 500 .
Nemancati mai sunt astia de la Bucuresti frate ! :angry:

#14
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postview2, on Apr 15 2009, 23:19, said:

Deci fratilor,
Declarati toti ca vindeti bunuri aflate in utilizarea personala.
Adica am vandut calculatorul cu numarul 24
Am vandut calculatorul cu numarul: fara numar (deci legal nu are continuitate)

Fir-ar mama ei de lege.Toti o joaca cum vor cu tot cu modificari si completari.


Deci frate, de ce vrei tu sa dai legii o interpretare proprie si personala? Ok, nu te opreste nimeni sa declari ce doresti catre Fisc. Dar iti lipseste cu desavarsire intelesul notiunii de VENIT.

#15
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Ocupandu-ma de reumplere cartuse cumpar fregvent imprimanta SH de la persoane fizice, imprimante pe care testez cartusele clientilor mei. Cand ii cer vanzatorului sa semnam un contract de vanzare cumparare devine reticient dar in cele din urma accepta.
Intrebari:
1. Daca vanzatorul imi furnizeaza date false (nume, adresa, CNP) ce se intampla in eventualitatea unui control financiar ? (sau am obligatia sa-i cer omului C.I si sa completez eu datele in momentul cand cumpar bunul respectiv) Desi daca omul imi trimite "bunul" prin posta sau curier rapid nu prea am ce sa mai fac.

2. O imprimanta SH are aceleasi "caracteristici contabile" ca o imprimanta noua ? Ma refer la perioada de amorizare sau in cat timp pot sa casez imprimanta respectiva, avand in vedere ca va fi solicitata la maxim, durata ei de viata este de maxim 1 an de zile.

#16
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postdaniel21, on 10th June 2009, 22:30, said:

Ocupandu-ma de reumplere cartuse cumpar fregvent imprimanta SH de la persoane fizice, imprimante pe care testez cartusele clientilor mei. Cand ii cer vanzatorului sa semnam un contract de vanzare cumparare devine reticient dar in cele din urma accepta.
Intrebari:
1. Daca vanzatorul imi furnizeaza date false (nume, adresa, CNP) ce se intampla in eventualitatea unui control financiar ? (sau am obligatia sa-i cer omului C.I si sa completez eu datele in momentul cand cumpar bunul respectiv) Desi daca omul imi trimite "bunul" prin posta sau curier rapid nu prea am ce sa mai fac.

2. O imprimanta SH are aceleasi "caracteristici contabile" ca o imprimanta noua ? Ma refer la perioada de amorizare sau in cat timp pot sa casez imprimanta respectiva, avand in vedere ca va fi solicitata la maxim, durata ei de viata este de maxim 1 an de zile.
1. Trebuie contract de v/c incheiat de mana si o declaratie pe propria raspundere din partea persoanei fizice cum ca bunul este personal. La livrarea prin curier sau posta ar trebui sa existe pe colet datele expeditorului, cel putin o adresa si un nume. (ca sa aveti toate actele in regula si sa va scutiti de probleme cu fiscul, ar trebui sa nu acceptati tranzactii cu vanzatori fantoma).
2. Ar trebui sa stii macar data la care bunul respectiv a fost achizitionat de catre vanzator (luna si anul, cu aproximatie) pentru a calcula durata de functionare ramasa pentru mijloacele fixe din grupa sa. Legea zice ca pentru mijloacele fixe cu durata normala de functionare expirata, sau pentru care nu se cunosc datele de identificare, durata normala de functionare se stabileste de o comisie tehnica sau un expert tehnic autorizat. (eventual consiliul de administratie al societatii).

Edited by Bebeluska, 10 June 2009 - 22:07.


#17
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Care este procedura daca cumpar cartuse (pentru imprimante) noi sau folosite de la persoane fizice? Cartuse care mai apoi sunt vandute catre clientii pe baza de factura fiscala. Se incheie tot asa un contract de vanzare cumparare si pe baza acestuia pot face NIR ?

#18
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postdaniel21, on 18th June 2009, 21:29, said:

Care este procedura daca cumpar cartuse (pentru imprimante) noi sau folosite de la persoane fizice? Cartuse care mai apoi sunt vandute catre clientii pe baza de factura fiscala. Se incheie tot asa un contract de vanzare cumparare si pe baza acestuia pot face NIR ?

Daca acei clienti carora le vinzi cartusele sunt aceleasi persoane carora te adresezi in linkul din semnatura, apoi da-mi voie sa-ti spun ca nu e ok nimic din contabilitatea firmei tale, incepand de la achizitie si terminand cu vanzarea produsului...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate