Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

[DE] dreptul de munca permanent in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 sqryn, on 9th June 2009, 10:06, said:

piata muncii se deschide teoretic in 2011 daca nu mai amana nemtii din cauza crizei.
si practic, la cel mai tarziu moment posibil, adica 2014.

#20
mxmx

mxmx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 15.01.2010
Comisarul european pentru ocuparea forței de muncă a anunțat că Germania și Austria sunt primele țări care vor ridica restricțiile pentru muncitorii români și bulgari.
Potrivit europarlamentarului Rovana Plumb, această decizie reprezintă o garanție că și celelalte șapte țări care mențin aceste restricții își vor deschide în viitorul apropiat granițele pentru muncitorii români.
Accesul muncitorilor români și bulgari pe piața muncii europene va fi analizat în acest weekend de Comisia Europeană.


http://www.antena3.r...gari_98083.html

#21
ovidiu77

ovidiu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 07.01.2008

 mxmx, on 29th April 2010, 19:48, said:

Comisarul european pentru ocuparea forței de muncă a anunțat că Germania și Austria sunt primele țări care vor ridica restricțiile pentru muncitorii români și bulgari.
Potrivit europarlamentarului Rovana Plumb, această decizie reprezintă o garanție că și celelalte șapte țări care mențin aceste restricții își vor deschide în viitorul apropiat granițele pentru muncitorii români.
Accesul muncitorilor români și bulgari pe piața muncii europene va fi analizat în acest weekend de Comisia Europeană.


http://www.antena3.r...gari_98083.html
Exista vreo sursa de unde s-ar putea obtine informatii mai sigure ?
Citeam aici,acum cateva luni, ca daca am lucrat in Germania mai mult de un an ( ? ) am vreo sansa sa obtin dreptul de munca pt o perioada limitata. Stie cineva despre asa ceva ?

#22
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006
Sa zicem că am o ofertă de muncă în Germania. Cînd trebuie să aplic pentru dreptul de muncă, inainte de semnarea contractului de muncă sau după?

#23
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
dupa
nu poti obtine drept de munca fara un contract semnat si cererea de permis de munca completata si semnata de angajator.
ideal ar fi ca intre data la care se aplica pentru dreptul de munca si data de incepere a colaborarii/contractului sa fie cam 3 saptamani-o luna.

Edited by sqryn, 21 June 2010 - 13:32.


#24
GiaDavid

GiaDavid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.06.2010
Buna dimineata, Buna ziua sau Buna seara! -depinde de ora la care cititi mesajul!
Vin si eu cu o intrebare importanta pentru mine!
Ca multi altii, si eu as dori sa plec in Germania, sa mi gasesc ceva de lucru-exclus MacDonald's sau dama de companie- , sa ma stabilesc acolo, iar dupa o perioada sa mi iau si copilul. Subliniez ca David-baietelul meu-are cetatenie germana.
Avand in vedere ca sunt mama unui cetatean german,presupun ca am drept de munca...sau ma insel?
Stie cineva exact cum se procedeaza in acest caz?

Multumesc anticipat!

#25
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
bazat pe informatia pusa la dispozitie nu se poate spune. s-ar putea sa fie mai complicat. intreaba pe http://www.info4alien.de/
daca familia ar fi intacta si ati sta in germania treaba ar fi fost mult mai simpla juridic.

#26
GiaDavid

GiaDavid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.06.2010
Multumesc pt informatie!  :rolleyes: :notangel:  
Am fost casatorita cu o persoana cu dubla cetatenie, am nascut in Germania, ne a adus in Romania si dupa un an-doi, am divortata. Am fost casatoriti in Germania, dupa legea Germana! Iar divortul a avut loc tot in Germania. A mintit la proces si nu plateste pensie alimentara si ii e frica ca eu si David sa ajungem in Germania! De ce?

#27
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
pai de ce un caine isi linge testiculele? pentru ca poate. :D
acuma-i consumat momentul. daca casnicia ar fi avut o durata de 3ani, n-ai fi avut probleme. asa e dificil. oricum, dat fiind ca a rezultat un copil si ca a recunoscut copilul (altfel copilul n-ar avea cetatenie germana), omul e obligat sa plateasca pensie alimentare. nu neaparat tie, avand in vedere reforma legala in privinta asta din 2008 si durata scurta a casniciei, dar in orice caz copilului.
presupun ca tu ai primit copilul la divort. de asemenea in cadrul procedurii de divort judecatorul ar fi trebuit sa stabileasca un cuantum care este de platit. s-a intamplat asta?
obligatia de a plati pensie alimentara pentru copil nu dispare daca copilul traieste intr-o alta tara.
daca judecatorul a stabilit o suma care trebuie platita copilului (si daca nu a stabilit asa ceva, as fi curios cum a motivat), omul "scapa" temporar de plata doar daca traieste din ajutor social.
daca nu plateste si-ti zice tie ca n-are bani, poti obtine un titlu executoriu impotriva lui.

oricum toate cele nu te ajuta sa primesti drept de munca in germania. dat fiind ca fiul e cu tine in RO, nu poti s-o dai pe "reintregirea familiei", deci daca vrei sa lucrezi in DE, vei avea aceleasi probleme ca oricare altul.
ori astepti pana-n 2014 cand restrictiile vor cadea definitiv, ori iti cauti un job din RO in DE si firma aplica pentru tine. mentionez ca, de nu ai vreun skill special cautat pe piata, sansele ca o firma sa-si piarda vremea cu procedura respectiva sunt fesenistic de mici.

Edited by Pengoon, 01 July 2010 - 08:12.


#28
GiaDavid

GiaDavid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.06.2010
Deci: casnicia a durat aproape 4 ani si pensie alimentara nu plateste pt ca a mintit spunand ca il crestem impreuna pe David. Cum? Nu stiu, pt ca extraterestru nu e sa aiba nu stiu ce forte sa l crestem impreuna: noi in Ro si el in De.
Danke, mi ai readus zambetul pe buze! :peacefingers:

#29
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
in faza asta, este mai simplu de obtinut pensie alimentara din urma, decat drept de munca.

#30
GiaDavid

GiaDavid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.06.2010
Multumesc mult! O zi buna!

#31
GiaDavid

GiaDavid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.06.2010
Si totusi, ma obsedeaza ideea: cu siguranta am drept de munca in Germania- prin David am acest drept! Hai spuneti-mi ca am dreptate! (dar sa fie adevarat; nu de alta, dar sa pot dormi si eu, ca azi-noapte gandurile nu m-au lasat sa dorm!)

seara faina!

#32
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
ar trebui sa intrebi un avocat specializat in probleme de imigrare.

#33
GiaDavid

GiaDavid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.06.2010
Multumesc. Sper sa fie mai usor! Poate-mi faciliteaza cineva totul!:-)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate