Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

[DE] Somaj in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
stoever

stoever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 21.03.2006
Am o intrebare legata de somaj: unui prieten i se termina acum cele 6 luni din perioada de proba. Sunt sanse sa nu i se prelungeasca contractul (mama ei de criiza), are el drept la somaj, daca a lucrat doar 6 luni in Germania?

#2
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
drept la somaj are acela care, in ultimii 2 ani a desfasurat minim 360 de zile o activitate pentru care a platit taxa de somaj.
cu alte cuvinte, dupa 6 luni, nu primeste banii de somaj.

#3
stoever

stoever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 21.03.2006

 Pengoon, on Mar 16 2009, 15:35, said:

drept la somaj are acela care, in ultimii 2 ani a desfasurat minim 360 de zile o activitate pentru care a platit taxa de somaj.
cu alte cuvinte, dupa 6 luni, nu primeste banii de somaj.

Adica ar trebui sa lucrezi cam un an jumate ca sa ai drept de somaj ... hmmm

#4
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
doar un an, caci si in concediu platesti taxele de somaj :D

#5
stoever

stoever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 21.03.2006

 sqryn, on Mar 16 2009, 16:38, said:

doar un an, caci si in concediu platesti taxele de somaj :D

Am crezut ca se refera la zile lucratoare.  :rolleyes:

#6
broucker

broucker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 24.12.2005
OK! Deci dragi concetateni! am si eu niste intrebari legate de somaj.
1. Eu daca n-am cetatenie germana pot beneficia de somaj in Germania?! si tot ce trebe ii sa am 360 zile lucrate?
2. daca am lucrat in germania si apoi cand ajung in romania si dupa cemi trece pe cartea de munca ca cum am lucrat in germania legal si mi s-au platit impozitele si toate helea pot beneficia de 75% din salariu care l-am avut la ultimul loc de munca?

#7
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
1) Da(cata vreme ai platit impozit la stat,ai dreptul)
2)Nu,75%?? :w00t: nici nu avem pretentii.In schimb,statul german iti plateste la pensie pt perioada in care ai platit taxe in germania.
Am un prieten care a lucrat 1 an in america si primeste pensie undeva la 60E pt acel an.

#8
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 stoever, on Mar 16 2009, 12:44, said:

Am o intrebare legata de somaj: unui prieten i se termina acum cele 6 luni din perioada de proba. Sunt sanse sa nu i se prelungeasca contractul (mama ei de criiza), are el drept la somaj, daca a lucrat doar 6 luni in Germania?

http://de.wikipedia....eitslosengeld_I

#9
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007
Va salut pe toti!
Am si eu niste intrebari:
- daca ma casatoresc im Germania, am dreptul la alocatie de somaj daca am platit contributie in ultimii 11 ani in Ro? Si in ce conditii?

Poate suna aiurea, dar ce as putea face eu acolo tinand cont de faptul ca in Ro sunt economista cu licenta in contabilitate??? Sistemul nostru nu seamana cu al lor nici din greseala? orice sugestii ar fi binevenite! Nu am de gand sa stau acasa sa astept banii sotului....

#10
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
Nu cred. Vei avea dreptul de somaj in romania deoarece in germania nu ai cotizat la sistemul de asigurari sociale. ca sa nu astepti banii sotului poti sa incerci sa te angajezi.
casa de piatra

despre sistemul de contabilitate nu stiu mare lucru dar banuiesc ca in mare parte o fi asemanator. poate altcienva din domeniu te poate ajuta.

#11
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 Jonica76, on 9th December 2009, 00:20, said:

- daca ma casatoresc im Germania, am dreptul la alocatie de somaj daca am platit contributie in ultimii 11 ani in Ro? Si in ce conditii?

Poate suna aiurea, dar ce as putea face eu acolo tinand cont de faptul ca in Ro sunt economista cu licenta in contabilitate??? Sistemul nostru nu seamana cu al lor nici din greseala? orice sugestii ar fi binevenite! Nu am de gand sa stau acasa sa astept banii sotului....
nu ai. trebuie sa fi cotizat minim 360 de zile in ultimii 2 ani, ca sa te califici.

cu licenta romaneasca de contabilitate nu vei putea face nimic. s-ar putea sa-ti recunoasca anumite materii la o rescolarizare, dar asta-i maximul.
n-ar fi gresit sa te gandesti la altceva ce ai putea face.

#12
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

 Jonica76, on 9th December 2009, 10:20, said:

[...] orice sugestii ar fi binevenite! Nu am de gand sa stau acasa sa astept banii sotului....
Te angajezi sau faceti un mic fritz :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate