Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

LOGAN vs CIELO

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
217 replies to this topic

#19
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Da .... intradevar uitasem de airbag....
M-am gandit de 10 ori la alegerea asta. Am vazut hiunday, reanult...ce sa zic...am luat in calcul si varianta SH, si cu parere de rau trebuie sa imi recunosc fortele si sa cumpar o masina noua. la banii acestia imi pot lua si una sh buna, dar exista probabilitatea unui defect iminent si asta ar presupune costuri pe care nu mi le pot permite.

#20
Alios

Alios

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 22.02.2003
si eu inainte sa imi iau Logan am incercat o varianta sh ..am gasit un Passat frumus din 2000  TDI... la 8500 de euro ..am fost cu ea la un test vag-com si aveam o gramada de probleme... cu turbina,injectoare, interiorul era de culoare deschisa si destul de murdar.... cea mai buna alegere .. pt mine si cred ca pt multi este Dacia LOGAN ...e noua, 3 ani garantie sau 100.000 km, 6 ani garanie pe vopsea..ce sa zic..ma fermecat !!!

#21
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
ma repet : Logan vs Cielo e ca Solenta vs Oltcit

#22
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 10.05.2004
cu o singura observatie, gunx: Logan a ajuns la 'venerabila' varsta de 6 luni, la care 'bolile copilariei' sunt inca de asteptat sa se manifeste, pe cand cielo bate drumurile de mai bine de 10 ani (daca socotesti si istoria Opel ... ) ceea ce duce cu gandul la o anume 'imunitate' fata de acestea. nu vreau sa fiu absurd, dar nici beta-tester pentru uzinele de la pitesti  :nonobad: .

sunt de acord ca argumentul varstei este unul cu doua taisuri :P . si la fel de adevarat este ca timpul curge (din ce in ce mai mai repede de acum) in favoarea logan-ului. :D

#23
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005
Intre Logan si CIELO  .... aleg Fabia CLASSIC la 9577 euro pret DDP.....asta masina ....nu e mult peste pretul lu ambition ... si mi se pare o alegere mai buna decat ... DACIAAA

#24
Tzushca

Tzushca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 04.05.2004

cosx, on Mar 17 2005, 21:30, said:

Intre Logan si CIELO  .... aleg Fabia CLASSIC la 9577 euro pret DDP.....asta masina ....nu e mult peste pretul lu ambition ... si mi se pare o alegere mai buna decat ... DACIAAA

<{POST_SNAPBACK}>

Skoda Fabia Classic: 1.2 l - HTP; 40kW (55 CP) CIP:8.082  DDP: 9.690
FABIA ELEGANCE 1.2 l – HTP; 47 kW (64 CP) CIP: 10.336 DDP: 12.373
FABIA ELEGANCE: 1.4 l – MPI; 55 kW (75 CP) CIP: 11.763 DDP: 14.070
Asta ca sa nu comparam castraveti cu pepeni ...

http://www.delcar.ro/fab1.htm

#25
Alios

Alios

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 22.02.2003

Quote

Intre Logan si CIELO .... aleg Fabia CLASSIC la 9577 euro pret DDP.....asta masina ....nu e mult peste pretul lu ambition ... si mi se pare o alegere mai buna decat ... DACIAAA


  Sa facem o socoteala simpla .. un Ambition, cu vopsea metalizata costa 8200 EURO..mai punem inca un an garantie Extenso si ajungem la 8375 EURO .. Tu spui ca o Fabia costa 9577 Euro eu am vz 9.690 dar nu mai conteaza... scazand 8375 => 1202 EURO ..diferanta care mi se pare destul de mare ....   mai ales ca fabia are motor de 1.2 l - HTP (55 CP) fata de 1.6MPI(90CP)  .. si nu are nici dotarile lui logan .. geamuri elctrice, AC, Air Bag pasager,ABS,..etc.  
  DECI ZI SI tu ce sa faci cu 1.200 cmc ?? cu LOGANU te mai bagi in depasiri ..eu personal cu loganu motor 1.6 am mers  170km/h si se mai ducea
   FABIA ..parerea mea persoanala este o masina pt femei(cea cu motor de 1.2  sa nu fiu inteles gresit)  care nu vor sa se duca pe jos la piata !

Edited by Alios, 17 March 2005 - 22:20.


#26
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005
Fiecare cu parerea lui ... oricum .. eu raman la ideea ca Dacia ramane Dacie deocamdata... daca tot dau un ban dau 2-3 mii de euro in plus si iau o masina civilizata.
Asta este doar o parere persoanele... tie iti place Logan ,eu as lua mai degraba Cielo sau Fabia sau alta masina decat Dacie .
Momentan nu consider ca Logan e masina de 8.500 Euro .... pur si simplu nu consider ca merita o dacie atatia bani.
Fiecare insa face cum crede.

Numai bine!

#27
Tzushca

Tzushca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 04.05.2004

cosx, on Mar 17 2005, 22:52, said:

Fiecare cu parerea lui ... oricum .. eu raman la ideea ca Dacia ramane Dacie deocamdata... daca tot dau un ban dau 2-3 mii de euro in plus si iau o masina civilizata.
Asta este doar o parere persoanele... tie iti place Logan ,eu as lua mai degraba Cielo sau Fabia sau alta masina decat Dacie .
Momentan nu consider ca Logan e masina de 8.500 Euro .... pur si simplu nu consider ca merita o dacie atatia bani.
Fiecare insa face cum crede.

Numai bine!

<{POST_SNAPBACK}>

Da, Dacia ramane dacie atat timp cat va purta numele Dacia. Cand se va chema "Altceva", atunci nu va mai fi Dacia. Pana una-alta, care este de fapt problema? Ca este facuta in Romania? Pai sa ne improspatam putin memoria: si Cielo tot in romania e facut!  :o (numai ca tehnologia a ramas cativa ani in urma)
Problema ca daca dai un ban, dai "2-3000 de euro in plus" nu prea se pune asa ...
Daca te uitai atent la preturi, observai ca dai in plus cam 5.500 euro daca este sa compari dotarile ... (nu si motorizarea, care la Logan sta chiar mai bine)...
Sunt de acord cu tine ca daca am avea 15.000 de euro de investit in masini, atunci nu ne-am mai uita la Dacia ... ne-am orienta catre altceva ... (P.S. in nici un caz Fabia ... :P ) dar pana atunci, in pretul ei, Dacia nu are concurenta!

#28
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
1. Sasiul care sta la baza Loganului e acelasi care sta la baza lui Nissan Micra si a viitorului Renaul Clio 2. Sasiul lui Cielo e bazat pe Opel Kadett di anii 80.
2. Logan e mult mai spatioasa in spate decit Cielo.
3. Logan poate dispune de airbaguri, Cielo nu.
4. Logan poate dispune de un ABS marca Bosch de generatie noua, Cielo nu.
5. Portbagajul Loganului e mai mare si mai practic.
6. Motoarele sint mai noi pe Logan, ma refer la conceptie.
7. Loganul e mai echipat decit Cielo la preturi similare
Astea sint fapte, nu opinii personale. Probabil mai sint si altele insa nu stau acu sa-mi bat capul.
Concluzia sa o traga fiecare.

#29
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,148
  • Înscris: 05.12.2002
5. cielo are 530L, Logan 510L.

#30
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
Se poate. Imi cer scuze daca am gresit! In tot cazul portbagajul Loganului ramine mai practic.

#31
Alios

Alios

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 22.02.2003
Am mers cu Clio 1.5dCi  la.saptiul interior nici nu se poate compara cu Loganul ..e o bataie de joc sa pui pe cineva cu  o inaltime mai mare de 1.80m in spate..pur si simplu nu ai unde sta .... eu am 1.85 si nu pot sa stau in spate  in primul rand stau cu capul lipit de tavan .. mai e si ala din fata mea care conduce mai mare ca mine..si nici picioarele nu imi incap...dar la Logan alta ii poveste .incapi fara probleme ..!!
   La portbagaj nu pre vad nici o diferenta is cam aceleasi la ambele modele !!

#32
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001

Jarrive, on Mar 17 2005, 11:38, said:

Da .... intradevar uitasem de airbag....
M-am gandit de 10 ori la alegerea asta. Am vazut hiunday, reanult...ce sa zic...am luat in calcul si varianta SH, si cu parere de rau trebuie sa imi recunosc fortele si sa cumpar o masina noua. la banii acestia imi pot lua si una sh buna, dar exista probabilitatea unui defect iminent si asta ar presupune costuri pe care nu mi le pot permite.

<{POST_SNAPBACK}>


Jarriveeeeeee!! Te-am prins! :drac:


Mai tii minte ce sfaturi dadeai lu' baiatu' pe aici:

http://forum.softped...ndpost&p=466738

Ajunsasi la vorbele mele, vaz! :) ;)



cosx, on Mar 17 2005, 22:52, said:

Fiecare cu parerea lui ... oricum .. eu raman la ideea ca Dacia ramane Dacie deocamdata... daca tot dau un ban dau 2-3 mii de euro in plus si iau o masina civilizata.
Asta este doar o parere persoanele... tie iti place Logan ,eu as lua mai degraba Cielo sau Fabia sau alta masina decat Dacie .
Momentan nu consider ca Logan e masina de 8.500 Euro .... pur si simplu nu consider ca merita o dacie atatia bani.
Fiecare insa face cum crede.

Numai bine!

<{POST_SNAPBACK}>



Taicutaaa!!! Lasa-i draq, ca-s vreo 5 in plus ... pentru o masina mai mica ... in care mai stai si cu (,) kuru' in portbagaj (care, fie vorba intre noi, nu prea exista. Portbagaju', nu kuru', evident :) ). Iar 5.000 in plus inseamna intretinere (INCLUSIV revizii) pe cativa ani BUNI.

Stii cat inseamna 3.000 de euro (in benzina, vreau sa zic)?! Vreo 3500 l (cu indulgenta). Asta da undeva aproape de 50.000 de KM. Si mai pune ailalti 2.000 pentru revizii / reparatii / ulei si parfumu' de la ambi-pur. Si un sejur de 7 zile in Grecia pentru 2 persoane. 5*. All inclusive. August! ;)


Ahile, on Mar 17 2005, 23:24, said:

1. Sasiul care sta la baza Loganului e acelasi care sta la baza lui Nissan Micra si a viitorului Renaul Clio 2. Sasiul lui Cielo e bazat pe Opel Kadett di anii 80.
2. Logan e mult mai spatioasa in spate decit Cielo.
3. Logan poate dispune de airbaguri, Cielo nu.
4. Logan poate dispune de un ABS marca Bosch de generatie noua, Cielo nu.
5. Portbagajul Loganului e mai mare si mai practic.
6. Motoarele sint mai noi pe Logan, ma refer la conceptie.
7. Loganul e mai echipat decit Cielo la preturi similare
Astea sint fapte, nu opinii personale. Probabil mai sint si altele insa nu stau acu sa-mi bat capul.
Concluzia sa o traga fiecare.

<{POST_SNAPBACK}>


Portbagaj nu. Loc in spate - SIGUR. Si in fata. Motoarele sunt de conceptie destul de veche ... As prefera 16v de pe cielo asta nou.


E Dacia. Si nu imi place (si am spus asta de cate ori am avut ocazia). Da' si skoda avea un renume nu toma' cusher. Si uite ca face si masini (mai da si rateuri, cu fabiile, da' asta e alta mancare de peste).

Poate facem dracului si noi odata ceva ca lumea in tarisoara asta napastuita cu poporu'. Inteleg ca s-au vandut peste 17.000 de Loganuri pana acum. E COADA. Chiar toti or fi tembeli sa-si ia un junghi? Eu personal nu mi-as lua, ca NU imi place. Am alte gusturi. Am alt cult al masinii. Poate sunt mai "nazuros" fara sa am motiv, dar SIGUR sunt subiectiv intr-o oarecare masura. Si tocmai de-aia recunosc ca intre cele 2, as alege Dacia. Mai da-i draq' pe galbejiti cu masinile lor cu tot. Ca tot romanii "le face" :D

Sper sa nu fi suparat pe nimeni ... sau nu prea tare!


OFF-TOPIC: Jarriveeeee .... sa vii sa-ti zic de niste oferte SH tari ... :P

#33
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 10.05.2004
ok, vad ca lumea s-a aprins, ceea ce nu este rau pentru ca din controverse se nasc marile adevaruri  :D (mama, in ce dispozitie sunt in dimineata asta !!!).

va multumesc tuturor pentru opinii.

ahile, foarte pertinenta comparatia, cu execeptia punctului 5, unde si eu am fost surprins la momentul respectiv de acest avantaj al lui cielo. in rest, daca-mi amintesc bine, cielo este un pic in urma cam cu toate datele tehnice (putere/turatie de putere maxima - vorbim de Logan 1.6, cuplu/turatie de cuplu maxim, consum, acceleratie pe suta etc). este drept ca cielo este un pic mai greu (vreo 100 de kg), are motor un pic mai mic (100 cmc), iar diferentele enumerate mai sus nu sunt semnificative (numeric vorbind). daca vorbim de echipare si confort datele se schimba.

cosx, masina va fi folosita probabil jumate-jumate oras/tara, daca nu chiar mai mult in tara, cu 2-3 oameni in masina si bagaje/echipamente. deci este nevoie de ceva portbagaj, oarece putere in motor si un minim de confort. din pacate bugetul este cel pe care l-am mentionat, iar cele doua masini sunt singurele care incap cu oarece dotari de bun simt (minim a/c, radicasetofon). si mie mi-ar fi placut macar un polo de 100 de cai, dar ...

tyby, care motor de 16v? pe pagina de tehnic de la cielo (http://www.daewoo.ro...ielo/tehnic.php) se specifica clar - 2 supape pe cilindru. sa nu fi actualizat ei? ma mira, pentru ca reducerile de primavara, de exemplu, sunt prezente.

nu vreau sa par insistent, dar nu a testat nimeni abs-ul de pe Dacia (nu ca v-as dori sa fi fost in situatia de a folosi abs-ul :) )?

#34
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Tyby..m-ai prins...adevarul este ca aveam o alta opinie la inceput. Dupa ce am facut un tur de orizont si am vazut ce inseamna Clio, Cielo si Accent...m-am linistit. De ce sa nu recunosc ca mai si gresesc....
Din pacate un SH m-ar ucide la intretinere si chiar nu vreau. Apoi de ce sa nu recunosc ca Loganu e o masina reusita. Nu chiar de standardele mele dar merge.
Colac peste pupaza pt un om cu un salar micut si cu niste bani stransi cu greu in ani buni de munca cel mai bine se potriveste Logan.
SH-uri....of...am vrut sa aduc un Opel Astra din Germania, apoi am gasit o Skoda Octavia ...etc...
Bafta!

#35
Alios

Alios

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 22.02.2003

Quote

OFF-TOPIC: Jarriveeeee .... sa vii sa-ti zic de niste oferte SH tari ...
  

  zile mie ..ca sunt interesant ..in banii astia 8.500 euri ce sh ai gasit !!

#36
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Jarrive - stiu man, tocmai asta ti-am spus si atunci!

Alios - era vorba de mai multi bani in postul la care faceam referinta (aproape dublu). La 8.500 gasesti insa destule masini relativ noi si dotate. Afirmatia mea din final era mai mult de ... oftica lui Jarrive :D (no offense, man! )

Suri, poate ma insel eu, dar tin minte ca Cielo scosese Executive cu DOHC in 16v.

Uite ce am gasit repede pe net:

- un anunt aici: http://auto.bursa.ro...05/02/12276.htm

- o stire aici: http://www.rodae.ro/...t/index2.php#cs

- google: http://www.google.ro.....=cr=countryRO

etc ...

Oricum, pagina daewoo e cam "data peste cap" ... nu de alta, da' la cielo spun de motoare SOHC cu 2 supape pe cilindru, iar la nubira 2 de DOHC cu 16 supape pe cilindru. huh?! :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate