Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Chinchilla

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Rogozaurus

Rogozaurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.11.2005
Oameni buni va rog frumos sa m ajutati: am doua chinchilla care au inceput sa-si piarda blana si sunt convins ca e destul de nasol... Stiti cumva un vet cae sa stie cum se repara rozatoarele astea ?

Multumesc.

#2
dodo_m

dodo_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 18.02.2006

 Rogozaurus, on Jul 13 2006, 16:10, said:

Oameni buni va rog frumos sa m ajutati: am doua chinchilla care au inceput sa-si piarda blana si sunt convins ca e destul de nasol... Stiti cumva un vet cae sa stie cum se repara rozatoarele astea ?

Multumesc.
Ai uitat sa mentionezi orasul.... :) .Nu stiu daca exista un doctor specializat pentru chinchilla (mai ales in Romania)...doctorii veterinari de la noi au cunostinte legate numai de caini si pisici .Sincera sa fiu nici eu nu am experienta in crestere chinchillelor.Am cautat ceva pe net shi era un caz asemanator .Cineva a recomandata site-ul www.peteducation.com Este vorba de un site cu doctori veterinari din strainatate ..extrem de priceputi care raspund la orice intrebare.In rest poti sa cauti si tu prin oras un vet care stii ca este mai bun  shi sa-l intrebi informativ. :coolspeak:

  www.peteducation.com

#3
stan_ctln

stan_ctln

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.06.2006

 Rogozaurus, on Jul 13 2006, 16:10, said:

Oameni buni va rog frumos sa m ajutati: am doua chinchilla care au inceput sa-si piarda blana si sunt convins ca e destul de nasol... Stiti cumva un vet cae sa stie cum se repara rozatoarele astea ?

Multumesc.
Imi pare rau sa recunosc dar, asa e , nu exista veterinar specializat in afectiuni ale acestei specii. Cea mai intalinta boala este mixomatoza , si se exprima prin prurit accentuat , pana la pierdere de substanta, cadelea blanitei in acele locuri , etc. Insa nu trebuie excluse si bolile parazitare ale pileii.Ar trebui un sir de investigatii de laborator, dupa care in functie de rezultate se iau masurile cele mai bune!Poate si si o afectiune data de o anumita carenta .....

#4
dodo_m

dodo_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 18.02.2006

 stan_ctln, on Jul 21 2006, 12:07, said:

Imi pare rau sa recunosc dar, asa e , nu exista veterinar specializat in afectiuni ale acestei specii. Cea mai intalinta boala este mixomatoza , si se exprima prin prurit accentuat , pana la pierdere de substanta, cadelea blanitei in acele locuri , etc. Insa nu trebuie excluse si bolile parazitare ale pileii.Ar trebui un sir de investigatii de laborator, dupa care in functie de rezultate se iau masurile cele mai bune!Poate si si o afectiune data de o anumita carenta .....
Sau poate fi vorba shi de stres ...mai ales daca observi caderea accentuata a blanii in anumite zone de pe corp (in special adbdomen si spate), animalul este agitat, irascibil.....

#5
stan_ctln

stan_ctln

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.06.2006

 dodo_m, on Jul 21 2006, 16:26, said:

Sau poate fi vorba shi de stres ...mai ales daca observi caderea accentuata a blanii in anumite zone de pe corp (in special adbdomen si spate), animalul este agitat, irascibil.....
Corect!!  Sunt animale foarte sensibile la stress!

#6
LaoCe

LaoCe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 03.11.2006
De unde as putea cumpara in Romania o roata de exercitiu suficient de mare ca o chinchilla sa o poata folosi in siguranta? Asta insemnand diametru de cel putin 30 cm. Ideal ar fi aceasta inventie, il pot cumpara cu 160$ canadieni (roata + posta) :) Este exclus sa gasesc asa ceva la pret mai acceptabil in Romania, si sa fie si de calitate, deci ramane roata simpla. Am cautat peste tot, am scris emailuri la diferite firme, nimic... :(

#7
LaoCe

LaoCe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 03.11.2006
Dupa mai mult de o jumatate de an revin cu informatii daca si altcineva este interesat. Pana la urma am zis fie ce o fi, desi costa o gramada de bani, macar ii fac fericiti pe micutii mei. Asa ca am cumparat Chinchilla Flying Saucer de pe Chinworld din State. Cu posta cu tot m-a costat aproximativ 250 lei - am platit prin PayPal inclusiv posta. Au fost niste probleme pe la posta, asa ca a sosit abia la o jumatate de an dupa ce am dat comanda, cica posta a returnat-o de vreo trei ori. Nu m-as mira, ca nu au scris adresa pe colet, numai strada si atat :P

Pana la urma sunt foarte multumit, pentru ca micutii sunt multumuti, unul dintre cei doi alearga tot timpul pe el, chiar daca le las prin casa, el tot se intoarce la roata. Este constructie solida, daca ai o cusca stabila (eu nu am :() probabil ca nici nu vei auzi ca fuge pe el. Fiind un pic mai neobisnuit de utilizat, a luat ceva timp, cam o saptamana pana ce s-a invatat cum trebuie exact sa o foloseasca.

Daca cineva cumpara o roata de genul acesta, recomand sa izoleze locurile unde poate sa intre nisip (din nisipul de baie), ca intra foarte usor si distruge rulmentul. Dupa ce am patit-o prima data, am dat cu putin silicon, acum sper sa nu mai intre nisipul.

[ http://www.chin-chillas.com/Runner/runner.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by LaoCe, 11 August 2008 - 15:03.


#8
MassimoBoy

MassimoBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 16.07.2007
Eu vazusem si in carrefour , in Animax roata mare ... cam vreo 30 lei ... nu m-am uitat pt mine , m-am uitat pt prietena mea ,ca ea are chinchilla :)

#9
Silviu881

Silviu881

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.11.2008
Salut numele meu este silviu, stau in brasov si vreau sa imi iau un chinchila. as avea cateva intrebari la care nu am raspunsuri.
1-daca iau 2 masculi sau doua feleme are ceva???
2- daca iau unu singur moare de plictiseala???
3- cam cat de mare e un pui de 4 luni ( nu vreau sa ma fraiereasca aia la pet shop)
4-trebuie sa le fac vacin??
5-pot sa il scot afara ??? ( logic ca nu iarna ci vara cand e soare si frumos) sau risca sa se imbolnaveasca ( sa ia microbi si virus)i???
6-daca unu se imbolaveste e bine sa ii despart . nu??
7-terbuie neaparat sa ii cumpar mancare speciala de la pet shop sau pot sa ii dau si seminte normale??? iarba morcovi varza, etc mananca.se gaseste fan sau lucerna la pet shop ca am citit ca le trebuie.


8- Va multumesc din suflet si daca nu va e de ajuns ganditiva ca cu aceste sfaturi ati facut un chinchila mai fericit si iati facut viata mai usoara :D

#10
RIon

RIon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 28.01.2005
sunt siteuri pe net cu si despre acest pet...

#11
Silviu881

Silviu881

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.11.2008

 RIon, on Nov 5 2008, 22:20, said:

sunt siteuri pe net cu si despre acest pet...
am cautat dar nu dau decat cateva informatii

#12
ahile7

ahile7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.03.2009
am vazut ca va pricepeti la chinchila si am o intrebare daca ma puteti ajuta.


inca nu mi-am cumparat animalutul dar o sa-l am in cateva zile (astept ceva alb-mozaic)
pt moment am cumparat o cusca dar nu am gasit ceva pe nivele asa ca incerc sa improvizez?pana acum m-a costat cusca peste 300 ron si inca nu este gata (mai imi trebuie cateva podulete)intrebarea este daca sunt sigure (vedeti poze) sau este riscul sa-si rupa vre-un deget/picior(lemnul este de salcie - willow si se cumpara asa gata facut, sunt fasii lunci de 20 cm)
ca structura este foarte solida, dar intre lemne sunt spatii ?..

Poate imi si recomdati un loc in Bucuresti unde pot gasi o cusca cu doua etaje pentru apartament (eu nu am gasit).

Attached Files


Edited by ahile7, 10 March 2009 - 01:32.


#13
florinclaudiu

florinclaudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 12.01.2009

 ahile7, on Mar 10 2009, 02:31, said:

am vazut ca va pricepeti la chinchila si am o intrebare daca ma puteti ajuta.


inca nu mi-am cumparat animalutul dar o sa-l am in cateva zile (astept ceva alb-mozaic)
pt moment am cumparat o cusca dar nu am gasit ceva pe nivele asa ca incerc sa improvizez?pana acum m-a costat cusca peste 300 ron si inca nu este gata (mai imi trebuie cateva podulete)intrebarea este daca sunt sigure (vedeti poze) sau este riscul sa-si rupa vre-un deget/picior(lemnul este de salcie - willow si se cumpara asa gata facut, sunt fasii lunci de 20 cm)
ca structura este foarte solida, dar intre lemne sunt spatii ?..

Poate imi si recomdati un loc in Bucuresti unde pot gasi o cusca cu doua etaje pentru apartament (eu nu am gasit).


banuiesc ca nu isi va rupe piciorusele ca si eu aveam la hamster rotita de fugit cu spatii intre ele si nu si lea rupt...uite iti recomanda un site ..sunt produse second dar le poti gasi mult mai ieftine ...de ex:una ca a ta este la 80 ron.  

http://www.okazii.ro...e...ype=simple

#14
ahile7

ahile7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.03.2009

 florinclaudiu, on Mar 10 2009, 07:29, said:

banuiesc ca nu isi va rupe piciorusele ca si eu aveam la hamster rotita de fugit cu spatii intre ele si nu si lea rupt...uite iti recomanda un site ..sunt produse second dar le poti gasi mult mai ieftine ...de ex:una ca a ta este la 80 ron.  

http://www.okazii.ro...e...ype=simple



multumesc pentru link, voi cauta si acolo.
totusi in ceea ce priveste chinchila din cate am inteles au piciorusele mai  fragile decat un hamster/porcusor, din aceasta cauza intrebam daca cusca este ok.

#15
nery

nery

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.01.2008

 ahile7, on Mar 10 2009, 01:31, said:

am vazut ca va pricepeti la chinchila si am o intrebare daca ma puteti ajuta.


inca nu mi-am cumparat animalutul dar o sa-l am in cateva zile (astept ceva alb-mozaic)
pt moment am cumparat o cusca dar nu am gasit ceva pe nivele asa ca incerc sa improvizez?pana acum m-a costat cusca peste 300 ron si inca nu este gata (mai imi trebuie cateva podulete)intrebarea este daca sunt sigure (vedeti poze) sau este riscul sa-si rupa vre-un deget/picior(lemnul este de salcie - willow si se cumpara asa gata facut, sunt fasii lunci de 20 cm)
ca structura este foarte solida, dar intre lemne sunt spatii ?..

Poate imi si recomdati un loc in Bucuresti unde pot gasi o cusca cu doua etaje pentru apartament (eu nu am gasit).

eu am doua chinchille si cusca o am de la un prieten, in comert nu am gasit ceva mai inalt ca sa le pot face doua nivele. arata bine cusca personalizata de tine, dar ti-as recomanda dintr-o fasie de lemn sa le faci un tunel - cu o sarma agati tunelul de partea de sus a custii si te asiguri ca chinchilla ta poate ajunge acolo.
iti garantez ca va fi locul ei preferat. animalutele mele doar acolo stau!
stai linistit ca nu sunt chiar atat de fragile, sa prinzi lemnele foarte bine de cusca, sa nu cumva sa cada...atata tot.
In cateva luni o sa se catare ca o maimutica!


uite cateva poze cu prima cusca...inainte sa iua si un baietel; ca sa iti faci o idee.

Attached Files



#16
chimmaira

chimmaira

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.07.2009
buna .ma numesc catalina ..sunt noua pe acest forum..
o sa deviez putin de la subiect . Eu am cumparat acuma o luna doua veverite mongoleza (gerbil) ruda cu" chinchilla" cum as putea sa le aflu sexul? cand le`am cumparat vanzatoru de la pet shop mi`a zis ca sunt 2 baieti..am luat asa ca am inteles ca daca sunt fata baiat in captivitate se inmultes mai des si nu vreau asta :D..si ma cam sperie treaba ,i`am controlat eu asa sub codita :D.si am vazut ceva la unul si celalalt nu are ..sau inca e in crestere:d
e o diferenta de varsta intre ei cam de 2 luni asa..si nu stiu ..am fost la un vet..si mi`a zis ca nu se pricepe..in fine..
poate cineva sa ma lamureasca cum se afla sexu la aceste animalute?..

#17
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
(gluma) astepti sa creasca si vezi care sta sub si care sta peste..  (/gluma)

#18
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006
i-am luat  surorii mele cadou de Craciun o Chinchiluta si am o intrebare in legatura cu cusca ei  :rolleyes:
in primul si in primul rand de unde as putea cumpara una frumoasa si cu toate cele necesare animalutului.... am verificat multe petshop-uri online dar in afara de coloraturi de plastic la peste 600 lei nu vezi.
Poate cineva le face la comanda.... nu stiu, intreb si eu ... si as aprecia un raspuns rapid  :rolleyes:

ps: se plictiseste singura (e o femela)? are musai nevoie de o alta chinchila?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate