Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator
 

Colliers se destrama ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Articolul suna astfel:

Quote

Horatiu Florescu (foto), vicepresedintele firmei de consultanta imobiliara Colliers International si cel mai puternic broker de inchiriere a spatiilor de birouri de pe piata, a parasit compania, in timp ce departamentul rezidential al firmei a fost inchi, cea mai mare parte a celor 26 de angajati fiind distribuiti la alte departamente. "Horatiu va pleca in vacanta, va lua o pauza, dupa care vom vedea ce decizie va lua.

Eu ma voi implica de luni mai mult in piata de birouri, inclusiv in activitatea de inchiriere. Piata rezidentiala nu mai functiona de ceva timp si nu se mai incadra in strategia noastra pe termen mediu si lung, tinand cont ca vrem sa ne concentram pe afacerile corporate", a declarat Bogdan Georgescu, managing partner si actionar al Colliers.
Florescu, 34 de ani, este unul dintre cei mai vechi consultanti de pe piata, avand un porrtofoliu de clienti care cuprinde dezvoltatorii Portland Trust, GTC sau ID Grup, dar si companii precum Oracle, HP sau Deloitte, unii dintre cei mai mari chiriasi ai cladirilor din centrl Capitalei.

Potrivit informatiilor de pe piata, el va incepe in urmatoarea perioada o afacere , o alta varianta fiind preluarea conducerii unei alte firme de consultanta, care tatoneaza in prezent piata. Departamentul de birouri din cadrul Colliers, coordonat de Florescu, aducea aproximativ 30% din veniturile firmei, respectiv 6-7 miliaone de euro in ultimii ani, in timp ce, potrivit unor informatii din piata, veniturile lui s-au ridicat in 2007, cel mai bun an al pietei, la peste un milion de euro.

Florescu a fost, de altfel, cel mai bun broker de birouri din intreaga retea Colliers in ultimii doi ani, firma de consultanta avand o prezenta in 61 de tari. Plecarea lui Florescu vine la doar cateva luni dupa ce si Monica Barbu, fostul sef al departamentului de retail din Colliers, a parasit firma, care a fost in ultimii ani liderul pietei de consultanta in ceea ce priveste veniturile, cu un rulaj de 17,6 milioane de euro in 2008 si o echipa de 80 de consultanti.
sursa

Acum sincer, ma doare'n fund de stire. Fie ca un agarici mai de soi pleaca, brandul tot ramine si mereu exista un altu' care sa'i ia locul.

Tin mine ca acum aprox. 6 ani am fost la un interviu la astia. Nu stiu ce a fost in capul meu sincer. Probabil cautam refugiul unei "corporatii" ca deh, era la moda sa cistigi 300 usd pe  luna :P .

Ma rog, pt. deliciul audientei, dupa 6 ani de facultate, dupa ce mi'am luat diploma printre primii din anul meu, dupa ce aveam deja o experienta de 4 ani in proiectare (lucrez din anul 2), astia m'au respins pt. ca....pt. ca.....pt. ca, ridicati'va in picioare si apaludati...pt. ca nu stiam sa extrag radicali :lol: . Ce interviu domle....ce cretini.

#2
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
intrebare: de ce sa extragi radicali?ai nevoie in proiectare? sau ce?

#3
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
Voi chiar credeti ca asta a facut milionul de euro de bun ce-a fost?

In plin avant imobiliar, aflat pe pozitie de conducere la Colliers, si Mircea Cartarescu ar fi fost mare broker imobiliar. Ehei, sa vedem acum, in "economia reala" cat e bun e tovarasul...

#4
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,061
  • Înscris: 02.03.2003
Acum 1-2 ani nu aveai voie sa scoti un cuvant impotriva unor astfel de firme.
Erau stelele cresterii economice.

Acum se dovedeste ca nu sunt decat niste putregaiuri pline de escroci. La primele semne ale furtunii toti fug si firma incepe concedierile.
Mai sunt cateva cazuri de nume sunatoare care au pus multi oameni pe liber.
Denumiri pompoase, figuri si cresteri exponentiale.

Aaa, acum mi-am dat seama.  Aveai nevoie de radical pentru ca sa iti dai seama cat de mult se vor micsora ei.
Cinstit vorbind, baietii si-au dat seama ca erai supracalificat, ei aveau nevoie de fosti agenti comerciali, distribuitor, vanzatori, etc.
Astia cu facultate serioasa le puteau pune probleme.

#5
marcugeorgian

marcugeorgian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 07.06.2007

View Postterratec, on Mar 8 2009, 20:42, said:

Acum 1-2 ani nu aveai voie sa scoti un cuvant impotriva unor astfel de firme.
Erau stelele cresterii economice.

Acum se dovedeste ca nu sunt decat niste putregaiuri pline de escroci. La primele semne ale furtunii toti fug si firma incepe concedierile.
Mai sunt cateva cazuri de nume sunatoare care au pus multi oameni pe liber.
Denumiri pompoase, figuri si cresteri exponentiale.

Aaa, acum mi-am dat seama.  Aveai nevoie de radical pentru ca sa iti dai seama cat de mult se vor micsora ei.
Cinstit vorbind, baietii si-au dat seama ca erai supracalificat, ei aveau nevoie de fosti agenti comerciali, distribuitor, vanzatori, etc.
Astia cu facultate serioasa le puteau pune probleme.

terratec esti tendentios si rautacios
I-ai cunoscut de spui ca sunt escroci?

mai repede are dreptate colegul de a postat inaintea ta pe forum. Omul a avut noroc sa fie la locul potrivit in momentul potrivit dupa care a reusit sa isi mareasca baza de clienti. Cum??? sincer nu stiu dar prin orice mijloc ar fi ajuns sa fie doi ani consecutiv cel mai bun broker din reteaua colliers merita respect

iar acum, faptul ca a plecat, si-o fi facut omu stocu si a zis ca daca tot e piata in stadiul in care e are timp sa se distreze fara a pierde prea mult.

punkt: am auzit de interviurile lor cu o gramda de intrebari matematice pe langa cele logice. Am inteles ca ar fi un test gen GMATdar nu sunt sigur.
La un moment dat am vrut sa ma duc de curios sa vad daca pot trece de un asemenea test. (Nu eram interesat de o pozitie la ei pentru ca am urat dintotdeauna in a deveni corporatist  :P )

#6
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005

View Postmarcugeorgian, on Mar 8 2009, 22:24, said:

terratec esti tendentios si rautacios

Ai dreptate...

Atata invidie in lumea asta neputincioasa si rea de nu poti sa te duci la wc.
Pentru aceste minti arhaice nu exista varianta unui profesionist, care poate fi cel mai bun din lume...

Ce atatea insinuari frate, in capitalism totul ce nu e interzis este legal.
Daca omul a reusit sa se descurce intr-o lume plina de rechini, nu vad de ce nu trebuie respectat. Auzi la el, "putregai"... pai ce scara de valori iti conduc tie existenta? In afara de tine, care sunt aia buni? Pune mana pe ei sa stim si noi ce gandesti.

Astia sunt oamenii care tin in loc o lume, care nu se pot desprinde de un anumit mod de a gandi.

Horatiu Florescu,
tot respectul meu pentru el.
Asta atata vreme cat nimeni nu poate dovedi ca a facut ceva ilegal.

Edited by floraur, 08 March 2009 - 23:06.


#7
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,061
  • Înscris: 02.03.2003
Va las pe voi sa ii aplaudati, eu nu am de gand.
M-am saturat de sistemul de valori din ultimii 5 ani.
Vine criza si curata multi din parazitii semi-analfabeti care au fost cap de afis in ultima vreme.
Voi v-ati ofuscat pentru ca inca aveti legaturi cu sistemul umflat de ei.  Nu se mai vand nici terenuri nici credite ca inainte si nici capitalismul nu e chiar capitalism.

#8
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postterratec, on Mar 9 2009, 09:48, said:

Va las pe voi sa ii aplaudati, eu nu am de gand.
M-am saturat de sistemul de valori din ultimii 5 ani.
Vine criza si curata multi din parazitii semi-analfabeti care au fost cap de afis in ultima vreme.
Voi v-ati ofuscat pentru ca inca aveti legaturi cu sistemul umflat de ei.  Nu se mai vand nici terenuri nici credite ca inainte si nici capitalismul nu e chiar capitalism.
peste 3 luni ai sa regreti ce ai spus pina acum.

Apropo de Colliers. N'am nimic cu agaricii astia, sunt de top dar va asigur ca o mare parte din munca lor este "frectie la piciorul de lemn" prin cele rapoarte de analize si alte bullshituri similare. Colliers are un asset major care se numeste imagine si relatii.

Oricum, portofoliul tranzactionat de ei in ultimii ani cu siguranta sta excelent in piata chiar si in perioade de criza.

#9
teaCup_

teaCup_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 19.11.2008

View Postfloraur, on Mar 8 2009, 22:04, said:

Pentru aceste minti arhaice nu exista varianta unui profesionist, care poate fi cel mai bun din lume...
Fi serios, de cind e -agent de vinzari- o profesie. Brokerajul si consultanta sint o "arta".
Dupa cum vad eu pustimea la televizor, toti vor sa se faca nimicuri in ziua de azi: sa lucreze in advertisement si branding, in PR si mai stiu eu ce, merg la facultati de comunicare. Astia o sa-mi plateasca mie pensia?  :P

#10
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
dati-mi voie sa consider jobul acesta de agent imobiliar de vanzari drept cel mai conjuctural job posibil. De exemplu un reprezentant de vanzari din domeniul medical, trebuie sa aiba o pregatire profesionala tradusa prin studii de specialitate, trebuie sa stie substante constitutive, ponderi, administrare, efecte adverse, etc.

Rolul unui agent de vanzari din imobiliar il poate avea oricine e inzestrat din nastere cu o doza de limbarita si de inteligenta bruta. Din acesta cauza agentul imobiliar ca job e printre ultimele pe lista respectabilitatii.

#11
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Postaccelerator, on Mar 9 2009, 20:44, said:

dati-mi voie sa consider jobul acesta de agent imobiliar de vanzari drept cel mai conjuctural job posibil. De exemplu un reprezentant de vanzari din domeniul medical, trebuie sa aiba o pregatire profesionala tradusa prin studii de specialitate, trebuie sa stie substante constitutive, ponderi, administrare, efecte adverse, etc.

Rolul unui agent de vanzari din imobiliar il poate avea oricine e inzestrat din nastere cu o doza de limbarita si de inteligenta bruta. Din acesta cauza agentul imobiliar ca job e printre ultimele pe lista respectabilitatii.
Total de acord !
Nu aveau nevoie sa angajeze un om de valoare , pentru ca oricand le putea lua locul !

#12
clio2003

clio2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 20.06.2003
terratec, normal da ce credeti ca daca e firma mare nu e plina de escroci ..?!
Normal ca toata lumea e in fierbere in imobiliare pt ca urmeaza sa se atinga limita de jos ..si acolo nu o sa ajunga toti!

#13
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005

View Postaccelerator, on Mar 9 2009, 20:44, said:

dati-mi voie sa consider jobul acesta de agent imobiliar de vanzari drept cel mai conjuctural job posibil. De exemplu un reprezentant de vanzari din domeniul medical, trebuie sa aiba o pregatire profesionala tradusa prin studii de specialitate, trebuie sa stie substante constitutive, ponderi, administrare, efecte adverse, etc.

Rolul unui agent de vanzari din imobiliar il poate avea oricine e inzestrat din nastere cu o doza de limbarita si de inteligenta bruta. Din acesta cauza agentul imobiliar ca job e printre ultimele pe lista respectabilitatii.

simplist...
jenant de simplist.

#14
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Intradevar simplist job, dar banii nu au culoare nu?

Zi-mi un manual destept folosit in instruirea agentilor imobiliari, inafara de "Tratat de manipulare".

Nu stiu daca ai observat dar tehnicile de convingere a celor mai multi dintre agenti sunt de multe ori bull-shituri.  Nici unul dintre ei nu m-a convins de absolut nimic, ba mai mult cu cat vorbeau mai mult si erau mai insistenti cu atat eram eu mai circumspect, stau doar ca niste catei si asteapta sa spui "da".

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate