Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Firma sau reprezentanta?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
darkwave

darkwave

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.03.2005
Salut,
Am nevoie de cateva informatii in legatura cu firmele si reprezentantele. De curand am cunoscut o persoana din Spania si am hotarat sa deschidem o sucursala a firmei sale din Spania aici in Romania. Asi vrea sa stiu cat mai multe despre procesul de deschidere al unei reprezentante. Adica daca firma din spania se numeste XXX Spania, cea din Romania sa se numeasca XXX Romania. Am presupus, prin deductie logica, ca primul pas este sa deschid o firma (SRL ??) care ar costa apx 6 mil (cu 2mil capital social). Daca stie cineva sa imi explice si mie care sunt urmatorii pasi...sau chiar de la inceput in cazul in care nu este necesar deschiderea unei firme pentru inceput.
Ca idee, firma din Spania va trimite niste chestii care vor fi comercializate aici, deci firma de aici se va ocupa de "distributie" ca sa zic asa.
Este absolut necesar sa fie reprezentanta? Daca nu, atunci vor fi costuri mai mari pe parcursul colaborarii intre firma romaneasca si cea spaniola? Thx
Am mare nevoie de informatiile acestea cat mai repede...asa ca nu va rusinati :). Orice idee este bine-venita.

Va multumesc

P.S. Sper ca am postat unde trebuie :)

#2
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
uhm.. cred ca tre sa ai licenta de importator...  care e destul de dificil de obtinut...

#3
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
??? ce licenta??? Importnat este statutul firmei in sensul ca poti fi reprezentanta fara activitatea comerciala, insa la tine nu cred ca e cazul. daca vroia sa faci XXXRomania srl iti trbuie asociat firma din strainatate, altfel la Reg Com nu te va lasa sa iti pui sufixul Romania sin coada denumirii. Apoi e vb si de cuantumul im p de dividende, care dupa cum stii la act pers fizice e unul si la cel pers juridice e altul;...apoi te apuci, faci contract cu firma spaniola si importi frumos fara pb tot ce ai de importat...sa verifici ca provenienta marfii sa fie UE altfel ai de platit tax4e si in functie de ce impporti, s-ar putea sa ai de prezentat documente suplimentare in vama, ca EEC aprobari de tip, etc,  Certif de Conformitate, etc...

#4
darkwave

darkwave

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.03.2005
Ok...deci daca am inteles bine trebuie sa fac un act de asociere cu firma din Spania. Dar care e treaba cu dividentele. Si care sunt pasii mai exact daca stie cineva....mai intai deschid srl-ul sau atunci cand fac firma trebuiesc completate niste acte in asa fel incat firma sa fie direct reprezentanta? Banuiesc ca a II-a varianta e valabila daca vreau ca firma sa se numeasca XXX Romania. Multumesc mult de reply...


O zi buna

#5
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
ca sa faci rezervarea de nume la reg com iti trebuie dovada ca cei din Spania vor ca firma sa se numeasca la fel ROmania srl. E suficient o scrisoare in engleza stampilata de ei. Cit priveste dividendele, citeste legislatia....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate