Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

Despre replici (ceasuri)

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
m1ke_thanat0s

m1ke_thanat0s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.06.2008
Vreau sa scriu un articol despre ceasuri replicate...poate din experienta sau din propriile cunostinte generale, ce ati putea spune despre aceste ceasuri? (pareri pro si contra...mai ales pro...)
Orice parere este bine venita.
Multumesc!

#2
Devanu

Devanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 22.08.2007

 m1ke_thanat0s, on Mar 1 2009, 17:33, said:

Vreau sa scriu un articol despre ceasuri replicate...poate din experienta sau din propriile cunostinte generale, ce ati putea spune despre aceste ceasuri? (pareri pro si contra...mai ales pro...)
Orice parere este bine venita.
Multumesc!

Viziteaza link-ul acesta

#3
m1ke_thanat0s

m1ke_thanat0s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.06.2008

 Devanu, on Mar 1 2009, 18:45, said:

Viziteaza link-ul acesta

Foarte util link-ul acela! multumesc. Mai astept si alte sugestii/pareri.

#4
Administrator

Administrator

    The One

  • Grup: Administrators
  • Posts: 260
  • Înscris: 10.01.2009

 m1ke_thanat0s, on Mar 1 2009, 17:33, said:

Vreau sa scriu un articol despre ceasuri replicate...poate din experienta sau din propriile cunostinte generale, ce ati putea spune despre aceste ceasuri? (pareri pro si contra...mai ales pro...)
Orice parere este bine venita.
Multumesc!

Sper sa nu incepi cu reclame dupa aceasta introducere nefericita. In plus, ce ai vrea sa scrie cineva pro despre ceva ce este din start ceva rau?
Ceasurile ce sunt contrafacute sunt bijuterii, obiecte "de arta" extrem de scumpe, pentru cei ce vor sa fie altfel si au si banii necesari ;)

Asadar, o copie ieftina, nu poate fi decat ceva jenant. De ce sa vrei sa fii altul daca nu-ti permiti? In plus, ce conteaza ca poate arata la fel daca tu stii ca nu e la fel?

#5
m1ke_thanat0s

m1ke_thanat0s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.06.2008

 Administrator, on Mar 1 2009, 20:19, said:

Sper sa nu incepi cu reclame dupa aceasta introducere nefericita. In plus, ce ai vrea sa scrie cineva pro despre ceva ce este din start ceva rau?
Ceasurile ce sunt contrafacute sunt bijuterii, obiecte "de arta" extrem de scumpe, pentru cei ce vor sa fie altfel si au si banii necesari ;)

Asadar, o copie ieftina, nu poate fi decat ceva jenant. De ce sa vrei sa fii altul daca nu-ti permiti? In plus, ce conteaza ca poate arata la fel daca tu stii ca nu e la fel?

Nu am sa incep cu reclame...pur si simplu trebuie sa scriu un aricol in care sa argumentez de ce ar cumpara lumea o copie...si atat...am nevoie de putine idei doar...

#6
mau77mau

mau77mau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 22.04.2007
Am o parere foarte proasta despre cei care poarta asa ceva

Prefer un casio, sau timex nou decat un fake de lux

Asta semnifica clar o dorinta de parvenire care depaseste dorinta de a avea un produs pentru utilitatea sau estetica lui. Astfel respectivul este un cocalar manelist jegos :D

#7
Devanu

Devanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 22.08.2007
"Fake watches are for fake people." - niciodata sa nu uiti asta. Oamenii cumpara replici ale ceasurilor scumpe cum ar fi Rolex, Omega etc pentru ca vor sa dea o impresie buna celorlalti, ei fac asta pentru ca vor sa arate lumii ca isi permit anumite lucruri caracteristice inaltei clase sociale din care pretind ca fac parte, desi ei nu dispun nici pe departe de resurse materiale insemnate.

#8
piatra

piatra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.09.2008
hai sa-ti zic eu de ce mi-as cumpara un ceas replica dupa unul tare.
am vazut un patek philippe care-mi place, nu o sa-mi permit in viata asta sa-mi cumpar unu, dar ala-mi place si sunt fascinat de mecanime, imi place sa ma uit la ele cum se misca zeci de rotite , e ceva fascinant pentru mine si am ceas la telefon, calculator, masina, radio etc, nu-mi trebuie un ceas, imi trebuie pur si simplu un mecanim care sa ma faca sa ma uit ca hipnotizat la el, mi-ar placea sa gasesc un "ceas" care sa nici nu-mi arate ora ci doar un mecanism complicat si complex care sa se miste.  nu vrea sa epatez si sa arat oamenilor ce ceas minunat si scump am eu, nu mi-a placut asta nicioda, probabil ca as prefera oricand sa dau mai mult de jumatate din suma uriasa pe care ar trebui s-o dau pe un ceas ca cel mentionat mai sus, unei organizatii de binefacere, sau la saraci sau ceva de genul asta. daca-mi iau un fake watch si economisesc o groaza de bani pe care-i pot da unui sarac sa-si ia de mancare si cineva ma va numi un fake "people" atunci prefer sa fiu un fake "people"
concluzia e urmatoarea, vreau un mecanim la care sa ma uit si mai consider ca nici un ceas din lume nu valoreaza mai mult de 2-300 de euro mai ales daca e facut de masini si nu de mana. si bijuteriile le prefer din inox nu din aur, argint, sau alte metale pretioase.
sper sa nu-mi sara nimeni in cap, e doar o umila parere si sper sa te ajute la articol.
numai bine.

#9
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005
Conteaza si la replici mecanismul.
Pe forumurile dedicate vei gasi multe informatii despre tipurile de mecanisme folosite la replici.
Unele replici sunt mai bune ca altele :D
Este o intreaga industrie :http://www.hot-replica.com/
http://www.watch-replica.net/
http://www.replica-watches-guide.com/

#10
m1ke_thanat0s

m1ke_thanat0s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.06.2008
Ok, multumesc de pareri, mi se pare si normal ca nu poti avea o parere buna nici despre un astfel de ceas si nici despre cel care il poarta, aici sunt de acord cu voi...insa asa cum am zis, cautam argumente pro...
@piatra: foarte interesant post-ul tau si de luat in considerare...la fel ca si al lui valyvis10...am sa vizitez acele link-uri si sper sa gasesc ceva informatii utile si acolo...

Edited by m1ke_thanat0s, 02 March 2009 - 22:22.


#11
IDC

IDC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.04.2008
Asta cu replicile poate deveni penibil, am vazut un tip intr-o crasma mai spalata care afisa cu foooooooarte mare importanta un ceas cu o bratara grea de fier si cu muuulte cadrane de-alea mici. Cand ne-am intalnit la bar, din pacate imi plac ceasurile si chiar eram curios ce scula o fi, stupoare, la mana purta o replica jalnica, ceva gen "abibas" la care functionau doar aratatoarele iar acele de la cadranele mici erau....lipite!! (nici macar centrate) Jalnic!
Eu nu-mi permit un Omega original dar am un Festina Cronograph de 150 euro care merge impecabil de vreo 4 ani in care am schimbat doar bateria si pe care nu l-as da pe nicio replica!

#12
petreo

petreo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.07.2006

 Devanu, on 1st March 2009, 20:46, said:

"Fake watches are for fake people." - niciodata sa nu uiti asta. Oamenii cumpara replici ale ceasurilor scumpe cum ar fi Rolex, Omega etc pentru ca vor sa dea o impresie buna celorlalti, ei fac asta pentru ca vor sa arate lumii ca isi permit anumite lucruri caracteristice inaltei clase sociale din care pretind ca fac parte, desi ei nu dispun nici pe departe de resurse materiale insemnate.
Sunt de departe anti-manelist dar mi-aș lua un pumn de ceasuri fake cu condția să meargă bine și să fie executate la fel de bine. De ce?

Pentru că așa snobismul multora va fi pedepsit  :thumbup:

Pentru că se cer bani nejustificat de mulți pe “firmă”, adică pe o iluzie din capul nostru.  :confuzzled:

Pentru că dacă unii fac foamea ca să se dea mari cu nu’ș ce ceas de firmă (adevărat) de ce n-aș face asta gratis ?  :deadtongue:

Adică umflații ăia de gherțoi jegoși parveniți cu jeepuri mari și negre nu sunt condamnați că-și cumpără Rolex-uri ca să se dea mari iar eu că nu dau doi lei (sau poate exact atâta dau)pe un Rolex sunt condamnat ?

Nu băi jegoșilor parveniți, gherțoi maneliști împuțiti !
Eu sunt gata să dau fix doi lei pe un Rolex exact cât dau și pe lumea voastră obscură.  :naughty:

#13
parfumuk

parfumuk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.02.2011
Salut , am o intrebare : cum se numeste acel "stativ" din plastic , de cele mai multe ori transparent pe care se pun ceasurile in vitrina magazinului la prezentare

Iata aici este ceea despre ce vorbesc http://www.sometimea...efix=1234727248

#14
helici_florin

helici_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 12.10.2006

 parfumuk, on 1st May 2011, 14:32, said:

Iata aici...
... aici unde ? (nu-ti merge linkul)

Edited by helici_florin, 01 May 2011 - 23:57.


#15
ceas1

ceas1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.05.2011
decat o replica mai bine un ceas ieftin chiar Q&Q decat omega sau rolex replica ceasul te reprezinta nu ai valoare de rolex iei casio dar pt unii si asta e scump daca e cu complicatii cei care poarta replici vor sa se dea mari dar nu prea sunt (ca si proverbul cu vulpea) falsi ceasul este o bijuterie asa ca...
si avea dreptate cineva mai inainte ceas ai la tel. la masina in gara etc.

#16
Vreinuvrei

Vreinuvrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.01.2012
Heh,eu sunt pasionat de ceasuri. Dar la varsta mea (18) si in stadiul asta din viata in care ma aflu nu merita sa dau atatia bani pe unul si nici nu pot. Un ceas scump cu un interior special fie mecanic fie automatic  te scutura bine de bani...Mi se pare fals ce se spune despre cei care isi iau fakeuri ca au fake personality sau toate acele lucruri, sunt cateva argumente simple care pot sustine teoria asta.
In primul rand totul tine de gust, eu spre exemplu am cautat mult un ceas pe care sa mi-l si permit si sa mi satisfaca gustul si nu prea am gasit... asadar in loc sa dau 30-40-50 de mil pe un ceas care m-ar multumi prefer sa dau in prealabil 2,3 pe o copie sa vad cum mi se pare cum se simte deabia apoi daca ma fascineaza sa consider sa l iau pe cel adevarat sau macar sa incerc sa mi-l doresc.
2. Cumperi asa ceva nu ca sa le arati celor din jur, care habar n-au oricum,ce ceas ai tu...cumperi  pentru ca ti place si nu ti ai permite originalul, pentru ca ti place ideea, designul si nu esti poate pregatit sa dai o avere  pentru o emblema si intr-adevar pentru chestia reala. Asta inseamna ca cel care cumpara un ceas contrafacut nu l ia pentru ce l-ar lua pe cel din vitrina Longines spre exemplu,( si anume mecanism, rafinament) ci il ia pentru ca aceasta copie fara valoare poate reprezinta un ideal sau macar o idee pe care nu indrazneste sa si o permita.
Personal, nu m-am gandit vreodata ca o sa mi iau, dar acum ma bate gandul intrucat nu cred ca o sa ma lase inima in curand sa arunc atatia bani pe un ceas adevarat. Nu o fac pentru ca vreau sa mi insusesc un statut social care nu ma reprezinta, nici pentru ca vreau sa fiu altcineva, ci pentru simplul fapt ca acesta este gustul meu. nu pt fakeuri ci pentru ceea ce ele "wannabe". Desigur sunt multi care le iau pentru motive polar opuse si acelor oameni cred ca li se aplica acele judecati postate mai devreme dar haideti sa nu generalizam.

#17
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Un Omega/Rolex fake nu da bine decat alaturi de un iPhone/BB/Vertu fake.
Iar daca asezonam imaginea si cu niste ochelari RayBan, tot fake, plus un tricou si o geanta fake Gucci, avem imaginea completa a unui personaj stilat, sobru, caruia-i place sa "vada" mecanismul...

Parerea mea.

Dan

#18
fictiv2004

fictiv2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 25.11.2007
Stiu pe cineva oarecum pasionat -o mostenire de fapt; iar la capitolul fake stiu ca are cel putin 2 exemplare, o pendula chinezeasca(copie dupa nu stiu ce celebritate de muzeu) si un ceas de semineu-functioneaza neasteptat de bine- nu stiu mai mult. Are si ceva din alea de incheetura, dar aici nu comentez, ca vad ca au aparut tot felul de idei personalizate, care de care mai experte..
PS subiectul e tot de actualitate..

Edited by fictiv2004, 21 January 2012 - 01:53.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate