Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Vaccinuri optionale

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
i96nds

i96nds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.04.2009
De HAVRIX va pot spune ca a provocat o frumoasa diaree fetei mele, desi in prospectul romanesc NU apare aceasta reactie adversa.
In prospectul strain se scrie ca poate aparea foarte rar.

Cat despre Infanrix... ma mir ca in alte tari e mai ieftin - vezi UNGARIA.
Pacat ca e cam greu sa il transporti...

Daca nu gasiti Infanrix Penta, nu e nici o tragedie sa faceti HEXA.

O schema interesanta de vaccinare gasiti aici :
http://www.melvillec...ation-schedules

Bafta !

#20
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Am de luat si eu o decizie pana marti legat de vaccinurile de 2 luni. Cu siguranta vom face Infarix Hexa, dar nu stiu daca sa ii facem si Prevenarul de acum sau sa il facem dupa 1 an. Voi pe ce schema de vaccinuri ati mers?

#21
dradis

dradis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 27.08.2009
Care sunt vaccinurile obligatorii si care optionale la 2 luni ? Se plateste vreunul din cele obligatorii in mod normal sau in mod exceptional?
"DTPa = Vaccinare anti diftero - tetano - pertusis
VPi = Vaccinare anti polio - injectabil
Hib= Vaccinul Hib (vaccinul anti-haemophilus influenzae B)
Hep B = Vaccinare antihepatica B,"
M-a rugat cineva sa ma interesez intrucat i s-a cerut 200 si ceva de lei pe un vaccin, n-as sti sa va spun care. Multumesc

Edited by dradis, 09 August 2010 - 12:57.


#22
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
cele obligatorii nu se plătesc, medicii le primesc de la direcția sanitară de care aparțin.
poate îți spune altcineva mai priceput care e schema obligatori, sau, mai simplu, uită-te în carnetul de vaccinări.

#23
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View Postdradis, on 9th August 2010, 11:57, said:

Care sunt vaccinurile obligatorii si care optionale la 2 luni ? Se plateste vreunul din cele obligatorii in mod normal sau in mod exceptional?
"DTPa = Vaccinare anti diftero - tetano - pertusis
VPi = Vaccinare anti polio - injectabil
Hib= Vaccinul Hib (vaccinul anti-haemophilus influenzae B)
Hep B = Vaccinare antihepatica B,"
M-a rugat cineva sa ma interesez intrucat i s-a cerut 200 si ceva de lei pe un vaccin, n-as sti sa va spun care. Multumesc

Deci, vaccinurile de mai sus cu exceptia Hep B se administreaza gratuit in schema de vaccinare obligatorie. Vaccinul se numeste Pentaxim si in mod normal se distribuie la medicii de familie. In completare, se poate cumpara separat si vaccinarea antihepatica (costa vreo 60 ron). Dezavantajul major e ca se fac 2 intepaturi la bebelus. Alt dezavantaj e ca medicii de familie nu il primesc intotdeauna la timp, deci s-ar putea sa nu il aibe.

Varianta optionala si cu plata 100 % e Infanrix Hexa care include si Hep B, se face o singura intepatura si costa in jur de 270 ron.

#24
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
eu cred că nici Hib nu-i în schema gratuită.

#25
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Adadoi,

Ai dreptate, Hib nu e in schema obligatorie, dar e continut in Pentaxim, asa ca se face practic tot gratuit.


Pentaxim
Vaccin utilizat pentru a proteja copilul impotriva difteriei, tetanosului, tusei convulsive, poliomielitei si impotriva infectiilor invazive produse de Haemophilus influenzae tip b (meningite, infectii ale sangelui, etc.) la copii, incepand cu varsta de 2 luni.
Denumire comuna internationala           VACCIN COMBINAT DTPA-IPV+HIB

Infanrix Hexa
Infanrix hexa este indicat pentru vaccinare primară și de rapel a sugarilor, împotriva difteriei, tetanosului, tusei convulsive, hepatitei B, poliomielitei și a bolii determinate de Haemophilus influenzae tip b. Infanrix hexa nu este destinat utilizării la copii cu vârsta peste 36 luni.
Denumire comuna internationala   VACCIN COMBINAT DTPA-HBV-IPV+HIB

#26
KoalaBeertje

KoalaBeertje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 24.08.2009
Am facut astazi bebelusului de 2 luni 1/2 2 vaccinuri + Rotarixul.

A fost varianta recomandata de pediatru conform schemei de vaccinuri optionale de la GlaxoSmithKline.

Cred ca denumirea celuilalt vaccin incepe cu S... dar nu mai sunt sigura de nimic acum, stau cu ochii pe bebelus caci mi-e teama de reactii adverse.
  
Rotarixul a fost administrat oral, cu picurator.

Cele trei au costat 820 ron (comandate de pediatru) si se repeta la 4 luni, cu diferenta ca nu va mai fi Infanrix Hexa ci Penta (e fara hepatita).

Sanatate tuturor.

L.E. M-am uitat in carnetul de vaccinari, al doilea vaccin se numeste Synflorix si e trecut la rubrica "alte vaccinari".

Edited by KoalaBeertje, 18 August 2010 - 11:23.


#27
tama

tama

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.03.2007
fetita mea in septembrie implineste 4 ani si trebuie sa-i facem vaccinul DTPa. am intrebat med de familie si a zis ca pana acum nu a vaccinat niciun copil de 4 ani desi din februarie trebuia sa faca acest vaccin. Nu stie nici cum se numeste pt ca am vrut sa-l cumparam din ungaria, dar nu stim ce sa cumparam
A facut cineva vaccinul de 4 ani? Cum se numeste?
Cele de la Glaxo mai au ceva in compozitie si nu sunt bune. acela este si antipolio parca iar acesta este acelular  :rolleyes:

#28
MihaelaGabriela

MihaelaGabriela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.09.2012
Noi i-am facut baiatului pe la 1 an si 2 luni ROR (împotriva rujeolei, oreionului și rubeolei) si tot degeaba. La mare a facut rubeola.

#29
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
Schema oficiala de vaccinare NU e obligatorie, ci doar recomandata.

#30
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
Ca si initiatoarea acestui topic, imi pregatesc si eu copilul pentru intrarea in comunitate. Si m-am gandit sa-l vaccinez cu prevenar 13. Pediatra e foarte incantata de decizie, ma rog...
As vrea sa stiu ceva pareri ale parintilor ce si-au vaccinat copiii cu Prevenar, efecte adverse sau eventuale neplaceri post vaccinare.
Copilul are 3 ani si 2 luni.
Multumesc

#31
alinap84

alinap84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.11.2014
Orice decizie ati lua referitor la vaccinare, singura mea observatie ar fi: nu combinati vaccinurile! Sunt foarte multi pediatri care merg pe principiul: daca tot ati venit acuma hai sa facem si asta si ala, sa nu mai veniti inca o data. Din comoditate, risca sa declanseze in corpul copilului o serie de reactii adverse neasteptate, fiindca pe nici un prospect nu scrie ce se poate intampla daca introduci in corpul unui copil doua vaccinuri simultan.

#32
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
Nu am folosit Prevenar, ci Synflorix (echivalentul de la GSK). Reactii minime, induratie la locul intepaturii.

Alina : eu n-am auzit de nici un pediatru care sa recomande asa ceva. Nu pretind ca-s reprezentativa, dar oamenii sunt extra grijulii cand vine vorba de vaccinuri, tocmai din cauza disputelor.

#33
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
CE NU ŞTIAŢI DESPRE VACCINURI – PERSPECTIVE BIOETICE ŞI MEDICALE – dr.Mircea Puscasu

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hrvgJew-AOY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
http://www.hotnews.r...ele-victime.htm

#35
alexoiuy

alexoiuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 23.10.2006

View Postcristirg, on 03 februarie 2015 - 20:50, said:

CE NU ŞTIAŢI DESPRE VACCINURI – PERSPECTIVE BIOETICE ŞI MEDICALE – dr.Mircea Puscasu


Nenea asta Mircea Puscasu este in cel mai bun caz un medic stomatolog din Suceava. In plus, se pare ca este antisemit, homofob si are of frica de carduri cu cip. Asta navingand un pic prin profilul sau.

PS: Bine ca era si un preot in sala, acum sigur e pe bune.

Edited by alexoiuy, 24 February 2015 - 18:04.


#36
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postalexoiuy, on 24 februarie 2015 - 18:04, said:

Nenea asta Mircea Puscasu este in cel mai bun caz un medic stomatolog din Suceava. In plus, se pare ca este antisemit, homofob si are of frica de carduri cu cip. Asta navingand un pic prin profilul sau.

PS: Bine ca era si un preot in sala, acum sigur e pe bune.
Inteligentule ....  vezi filmul

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5ztiAN9k584?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate