Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Desene CAD

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
andonieandrei

andonieandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 31.07.2008
Salut
Am deschis acest topic pentru cei care vor sa deseneze dar nu au ce.
Toti cei care au ceva desene, va rog mult sa le postati, am atasat si eu o arhiva cu tot ce aveam

Multumesc.

Attached Files



#2
kr4wl3r

kr4wl3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 31.03.2008
Salut

E o idee buna, insa am o mica corectura de facut: ori desene 2D, ori modele 3D. E o greseala care am facut-o si eu la inceput. Model este reprezentarea in spatiu a unei piese, iar desen este reprezentarea desfasuratei, desenul 2D, adica reprezentarea pe o suprafata plana a unor desfasurate.

#3
andonieandrei

andonieandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 31.07.2008
pai in principal 3d...

#4
kr4wl3r

kr4wl3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 31.03.2008
stiu ce spuneai acolo, dar vroiam sa fac o corectie in vocabularul ingineresc, asa cum mi s-a facut si mie...nu pt ca vreau sa corectez pt ca am fost si eu corectat :D ci pt ca nu e bine sa vorbesti gresit. daca te aude cineva cum vorbesti si stie de kestia asta.. rade in sinea lui, sau daca scrii in mail... patesti ca rad ceilalti de la capatul mailului cu o pofta de nesaturat. asa au patit-o destui proiectanti de dincolo cand trimiteau cerere de desen 3D. E ca si cum ai cere sa pui tolerante pe model (pe 3D). ;)

#5
andonieandrei

andonieandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 31.07.2008

View Postkr4wl3r, on Feb 24 2009, 17:02, said:

stiu ce spuneai acolo, dar vroiam sa fac o corectie in vocabularul ingineresc, asa cum mi s-a facut si mie...nu pt ca vreau sa corectez pt ca am fost si eu corectat :D ci pt ca nu e bine sa vorbesti gresit. daca te aude cineva cum vorbesti si stie de kestia asta.. rade in sinea lui, sau daca scrii in mail... patesti ca rad ceilalti de la capatul mailului cu o pofta de nesaturat. asa au patit-o destui proiectanti de dincolo cand trimiteau cerere de desen 3D. E ca si cum ai cere sa pui tolerante pe model (pe 3D). ;)

ok, pe viitor am sa tin cont... ;)
multumesc

#6
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007
Corect se spune reprezentarea 3d(sau grafica) a obiectului in plan, prin proiectie. Iar asta implica 2 modalitati
1. Proiectie ortografica, din care cea axonometrica utilizata in desen tehnic, ce cuprinde:
-Isometrica (cand vizualizarea desenului se face, mai pe intelesul tuturor, dintr-unul din colturile cubului, cred eu prezent la majoritatea softurilor de modelare, la comanda orbit/rotate/3d view etc; iar triunghiul ce ti se proiecteaza practic pe ecran este echilateral, cele 3 unghiurile sunt egale)
-Diemetrica (doar 2 unghiuri egale)
-Triemetrica (diferite intre ele)
2. Desenul in perspectiva

De fapt toata teoria proiectiilor e vasta, cine are chef sa se documenteze n-are decat sa stea prin formule si clasificari. Ele de fapt deriva dintr-una intr-alta, cazuri particulare etc.
GD  :deadtongue:

Model pare mai mult a neologism, americanism mai precis si se refera la realizarea efectiva 3d a obiectului, o macheta sau chiar la 1:1. Din obisnuinta il acceptam cateodata in limbajul de CAD ca "desen 3d".

Edited by ploiesteanu, 27 February 2009 - 06:56.


#7
aaee

aaee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2008
ce obositoare semnatura are andonieandrei

#8
andonieandrei

andonieandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 31.07.2008
Iti citez din propria ta semnatura...
"La membrii cel mai mult ma deranjeaza numeroasele postari in afara subiectului ce nu te ajuta cu nimic fiind impotriva Regulamentului ..."



Pentru ca nu suntem de aceiasi varsta o sa inchei discutia aici.

#9
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007

View Postandonieandrei, on Mar 19 2009, 13:28, said:

Pentru ca nu suntem de aceiasi varsta o sa inchei discutia aici.

Nu e vorba de varsta aici. Diferenta e pur si simplu de natura "medicala" ;)

#10
aaee

aaee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2008
- vreau sa te ajut ca vine unul altul si vrea sa citeasca postari dar semnatura ta e mai mare ca postarile ...

#11
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postaaee, on Mar 19 2009, 18:51, said:

- vreau sa te ajut ca vine unul altul si vrea sa citeasca postari dar semnatura ta e mai mare ca postarile ...
Parerea mea este ca mai intai ar trebui sa te ajuti pe tine si apoi sa te gandesti sa ii ajuti pe altii.....daca intelegi ce vreau sa spun.

#12
krompus

krompus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.09.2008

View Postproiectarezw, on Apr 8 2009, 16:52, said:

desene 2D/3D de înaltă ținută profesională.
Am vazut "desene 2D/3D de înaltă ținută profesională" facute si de mana. Cred ca altele sunt avanatajele produsului pe care il promovezi.

#13
gheorgheDRAGAN

gheorgheDRAGAN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.08.2009

View Postandonieandrei, on 23rd February 2009, 05:46, said:

Salut
Am deschis acest topic pentru cei care vor sa deseneze dar nu au ce.
Toti cei care au ceva desene, va rog mult sa le postati, am atasat si eu o arhiva cu tot ce aveam

Multumesc.

Salut Domnule Andrei,

inteleg ca esti experimentat in cad 3d. Am o intrebare: fotografia ce fel de proiectie este conform titulaturii stiintifice?
Bineinteles ca este o proiectie 2d, dar doresc sa stiu cum se incadreaza in rigorile tehnice.Ma refer la geometria descriptiva.

Multumesc anticipat dvs si celor care binevoiesc sa-si dea cu parerea.

gdf

#14
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007
Fotografia nu pare a se numi proiectie, mai degraba un mod de transpunere si vizualizare (prin imprimare) a unei proiectii din spatiul real, vizibil. Fotografia, pe langa elementele de geometrie descriptiva, contururile, forma si dimensiunile obiectelor, mai contine si alte informatii ale acestora, precum culoare, lumini, umbre etc

#15
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008

View PostgheorgheDRAGAN, on 14th August 2009, 09:48, said:

Salut Domnule Andrei,

inteleg ca esti experimentat in cad 3d. Am o intrebare: fotografia ce fel de proiectie este conform titulaturii stiintifice?
Bineinteles ca este o proiectie 2d, dar doresc sa stiu cum se incadreaza in rigorile tehnice.Ma refer la geometria descriptiva.

Multumesc anticipat dvs si celor care binevoiesc sa-si dea cu parerea.

gdf
Fotografia este o proiectie conica (perspectiva cu 3 puncte de fuga). Caracteristicile si accesorrile obiectivelor fotografice pot "induce" deformari/corectii ale proiectiei transformand-o in proiectie pe tablou cilindric sau sferic, dar tot o proiectie conica ramane.

#16
10nutz_413x

10nutz_413x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.02.2007
Salutare, am tot cautat pe internet dar nu gasesc un desen de executie coplet ptr un model de janta auto, orice dimenisiuni, orice model.
Daca se poate sa aveti asa ceva, e pur scop didactic, imi trebuie ptr un proiect la facultate.
Daca aveti si model 3D e bun si acela.
Mersi fain

Edited by 10nutz_413x, 30 May 2012 - 15:12.


#17
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Post10nutz_413x, on 30th May 2012, 15:11, said:

Salutare, am tot cautat pe internet dar nu gasesc un desen de executie coplet ptr un model de janta auto, orice dimenisiuni, orice model.
Daca se poate sa aveti asa ceva, e pur scop didactic, imi trebuie ptr un proiect la facultate.
Daca aveti si model 3D e bun si acela.
Mersi fain
Vezi la adresa asta, daca poti sa te inregistrezi fara sa platesti si sa downloadezi o janta tip de format dxf.
http://www.3dcadbrow...modelcode=31624

#18
10nutz_413x

10nutz_413x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.02.2007

View Postploiesteanu, on 31st May 2012, 12:36, said:

Vezi la adresa asta, daca poti sa te inregistrezi fara sa platesti si sa downloadezi o janta tip de format dxf.
http://www.3dcadbrow...modelcode=31624

Da stiu de site-ul asta, mersi.
Ideea e ca trebuie sa uploadez ceva mai intai ptr a ma lasa sa downloadez si terbuie sa astept intre 4-6 saptamani dupa ce uploadez. Mie mi-ar trebui in cateva zile :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate