Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

camera infrarosu in spatele geamului?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
gabi82

gabi82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 06.12.2007
Ce se intampla daca aleg sa-mi montez o camera de supraveghere cu infrarosu in casa,cu vedere spre afara?
mai functioneaza pe timp de noapte in infrarosu?Sticla geamului nu va actiona ca un filtru?

#2
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Daca este geam Low-E blocheaza complet radiatia in infrarosu. Lumina vizibila nu este afectata. Deci daca nu ai geam Low-E (Low Emissivity) nu o sa ai nicio problema.

#3
pardamene

pardamene

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 20.01.2009
Cum poti testa partial geamul tau:

Ia o telecomanda de televizor cu led infrarosu si apasa pe butonul Power privind in led in timp ce in camera este intuneric total. In mod normal nu ar trebui sa vezi nimic. Ledul arata ca stins.
Da drumul la aparatul de fotografiat (ecranul din spatele sau trebuie sa fie aprins) si indreapta obiectivul spre led ca si cum te-ai pregati sa-i faci o poza.
Apasa pe butonul Power sau alta tasta a telecomenzii. Ar trebui sa vezi ledul cum pilpiie rapid in ecranul aparatului foto.

Interpune un geam intre aparat si led. Vezi ce se intimpla cu intensitatea acestuia din urma.

(Nu este un test de mare relevanta deoarece ledul emite o radiatie cu lungime de unda diferita de aceea a oamenilor si lucrurilor de pe strada dar este totusi un experiment interesant)

#4
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007

 pardamene, on Feb 20 2009, 13:58, said:

Ar trebui sa vezi ledul cum pilpiie rapid in ecranul aparatului foto.
Am incercat,dragut experiment,ledul nu se vede palpaind,probabil este frecv.prea mare,se vede aprins.Intrucat n-am geam low-e,..ce ar trebui sa se intample intercaland geamul?

#5
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008

 99ton, on Feb 20 2009, 15:48, said:

Intrucat n-am geam low-e,..ce ar trebui sa se intample intercaland geamul?


Nimic. Ledul va fi vizibil in continuare.

#6
pardamene

pardamene

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 20.01.2009
Ce ar trebui sa se intimple?

Deschide un geam si tine telecomanda in mina intr-o parte a sa si aparatul de fotografiat in partea cealalta. Repeta experimentul cu geamul la mijloc, intre led si camera, de data asta.

#7
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007
Pai asta am intrebat,n-am geam low-e,ce se intampla?IR-ul ledului nu trece prin geam?

#8
pardamene

pardamene

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 20.01.2009
IR-ul ledului de telecomanda trece prin geam insa asta nu inseamna ca si radiatia infrarosie emisa de obiectele din strada va trece.

Alt test:
Aparatul de fotografiat, cel putin al meu, nu vede radiatia infrarosie emisa de o siguranta incinsa la rosu si lasata sa se raceasca in intuneric total.
Atita vreme cit siguranta se vede rosie cu ochiul liber o vad si pe ecranul aparatului. Cind aceasta se mai raceste si inceteaza emiterea luminii vizibile dispare si de pe ecran. Camera in infrarosu ar trebui sa o vada in continuare.

Edited by pardamene, 21 February 2009 - 09:58.


#9
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Daca tot este threadul deschis, dati-mi si mie o idee despre cum as putea sa blochez reflexia led-urilor IR.
Am o camera IP care este lipita de geam. Aceasta imi monitorizeaza masina, insa pe timp de noapte trebuie sa blochez camera cu IR off, pt ca altfel imi reflecta complet imaginea si nu vad decat camera in geam si nimic de afara.
Exista vreun filtru, sau ceva ce pot face inafara sa scot camera afara?

#10
Protoss

Protoss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 22.05.2007
Salut, ai gasit o solutie ca sa nu vedem reflectia? sau trebuie sa o montam neparat afara, gauri pentru alimentare, etc...

#11
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
In primul rand camerele astea nu vad emisia in infrarosu a obiectelor ci vad reflexia luminii infrarosii emisa de ledurile cu care sunt dotate.
Daca nu ai camera perfect perpendiculara pe geam slabe sanse sa vezi ceva. O sa se reflecte ledurile in geam si reflexia iti va influenta imaginea.
Daca-i perpendiculara atunci izoleaza obiectivul cu un inel/teava negru mat pus intre obiectiv si geam.
Cel mai bine pune ledurile afara si camera inauntru.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate