Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Ce parere aveti despre consultanta financiara?

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

Poll: Consultanta financiara (51 member(s) have cast votes)

Ati apelat vreodata la consultanta financiara

  1. Da (15 votes [29.41%])

    Percentage of vote: 29.41%

  2. Nu (36 votes [70.59%])

    Percentage of vote: 70.59%

Ce parere aveti despre consultanta financiara din Romania?

  1. De calitate (6 votes [11.76%])

    Percentage of vote: 11.76%

  2. De proasta calitate (19 votes [37.25%])

    Percentage of vote: 37.25%

  3. Nu stiu (26 votes [50.98%])

    Percentage of vote: 50.98%

Vote Guests cannot vote

#19
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Mai omule, jos palaria... :)

Nah, ce vreti acuma, a fost nevoit si ce putea sa faca ?

Sa arunce primul piatra ala care n-a facut niciodata compromisuri ca sa-si salveze jobul, fundul sau mai stiu eu ce... :)

In rest floraur are dreptate, strict ca si servicii de intocmire acte, derulare proiecte etc as apela la asemenea servicii. Doar ca nu le-as numi "consultanta financiara" ci doar ceva in genul "secretariat dosare". Iar la partea cu sfaturile efective despre "viitorul financiar" imi mentin parerea, chiar si in cazul celor care intermediaza servicii de brokeraj bursier sau alte chestii mai avansate.

#20
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,285
  • Înscris: 22.07.2005

View Postaalinn, on Feb 16 2009, 22:23, said:

eu nu am incredere in asa ceva (nu am incercat dar nici nu o sa incerc)
sfatul eu este sa alergi pe la banci , sa faci un calcul de credit , sa mergi acasa si apoi sa vezi unde iti convine mai mult

S-ar putea sa te duci la piata si sa vii cu ceva gen Bancpost in sacosa, mai apoi sa plangi pe forum despre cat de hoate sunt bancile din Romania.
Sau mai rau s-ar putea sa iti cumperi doar doua camere in loc de trei, asta pentru ca banca aleasa de tine nu iti finanteaza decat ceva mai putin decat ai tu nevoie...
Lafel de bine ai putea sa iti faci rost de o dobanda de Euribor + marja (8%).
Faci ce crezi tu, insa daca nu te pricepi ce te face sa crezi ca vei putea alege corect?

#21
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Postaalinn, on Feb 16 2009, 22:23, said:

eu nu am incredere in asa ceva (nu am incercat dar nici nu o sa incerc)
sfatul eu este sa alergi pe la banci , sa faci un calcul de credit , sa mergi acasa si apoi sa vezi unde iti convine mai mult
Nu ti s-a intamplat niciodata sa fi mintit prin omisiune sau banca sa te plimbe doar ca sa te mai fezandezi nitel ?  :w00t:

#22
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,285
  • Înscris: 22.07.2005

View Postbuteliearagaz, on Feb 16 2009, 22:32, said:

Nu ti s-a intamplat niciodata sa fi mintit prin omisiune sau banca sa te plimbe doar ca sa te mai fezandezi nitel ?  :w00t:

Nu draga, banca nu face asa ceva :)))
De cate ori nu au venit oameni drogati cu dobanda fixa si cu grafic in mana, care jurau ca 30 de ani au aceeasi rata. Acum ma cauta sa le fac refinantare, pentru ca au intrat in incapacitate de plata... insa nu prea mai am ce sa le fac acum.

Edited by floraur, 16 February 2009 - 22:35.


#23
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Eh, voi ziceti acuma da asta cu mersul la "consultant" inainte sa te execute banca e ca si cum te-ai duce la doctor sa-l intrebi cum e mai bine: cu mana in ghips sau cu piciorul rupt ? :D

Dar hai sa nu fim rai, sunt convins ca exista si consultanti buni si mai ales cand e vorba de sume mari nu strica sa mai ai si o alta parere inainte sa-ti pui latzul de gat. Intrebarea mea era ce se intampla daca dai sfatul omului si el nu mai incheie contractul prin tine ?

Edited by flaviand, 16 February 2009 - 22:38.


#24
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007
Asa cum zice si floraur mai sunt si oameni cinstiti pe lumea asta.
Si nu poti sa pierzi atunci cand esti cinstit.

Daca acorzi un sfat bun cuiva... poate persoana aia mai are si ea cunostinte si asa iti face publicitate pe GRATIS!!

Si eu am creat un topic ca sa vad problemele oamenilor si cat de receptivi sunt ei la consultanta pentru ca m-am bagat, ca sa zic asa, intr-o companie care se ocupa cu asa ceva. Voi vedea cum decurge treaba insa personal cred ca oamenii chiar au nevoie de consultanta de calitate.

E o slujba in care trebuie sa fii sincer, sa acorzi atentie si sa-i indrumi pe clienti spre cele mai avantajoase banci sau firme care acorda credite.

A si inca ceva : toate bancile "fura" sa nu va lasati pacaliti... n-ati vazut ca bancile nu dau faliment -> sunt cladite pe mari relatii intre astia care se cred mari ca ei conduc lumea. Si criza tot de ei a fost pusa la cale.. a fost gandita pentru niste miscari strategice.

#25
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,285
  • Înscris: 22.07.2005

View Postflaviand, on Feb 16 2009, 22:36, said:

Intrebarea mea era ce se intampla daca dai sfatul omului si el nu mai incheie contractul prin tine ?

Nu depui dosarul cu borderou in banca... La revedere, drum bun, viata'i grea!

Doar traim in Romania si oamenii sunt asa cum sunt. Nu fac un secret din faptul ca multi vin cer sfatul meu si apoi merg direct in banca. Nu ai ce sa faci decat sa te impaci cu lucrul asta, am ani de cand nu mai am sentimente negative din aceste motive. Cine vrea sa vina la mine o face, cine nu ... asta e nu am cum sa nu ii ofer informatii sau sa o fac mai altfel decat pentru ceilalti.

Ce e trist e ca prietenii sau mai bine spus cunostintele iti fac faze de acest gen, pentru diferite motive. Ai o masina mai buna ca ei sau o casa mai frumoasa si de ce ar mai contribui si ei la bunastarea ta, oricum pentru ei lucrurile astea sunt ca un cutit in rana...

#26
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

n-ati vazut ca bancile nu dau faliment -> sunt cladite pe mari relatii intre astia care se cred mari ca ei conduc lumea. Si criza tot de ei a fost pusa la cale.. a fost gandita pentru niste miscari strategice.

Asta cu falimentul nu mai e chiar cum zici matale :)

Lehman iti zice ceva ? Dar celelalte 25 de banci de anul trecut si inca vreo 13 de anul asta care au dat faliment doar in US ?

Cu criza ai pe undeva dreptate, doar ca smecherii s-ar putea sa fi muscat mai mult decat pot mesteca... ;)


Quote

Ce e trist e ca prietenii sau mai bine spus cunostintele iti fac faze de acest gen, pentru diferite motive. Ai o masina mai buna ca ei sau o casa mai frumoasa si de ce ar mai contribui si ei la bunastarea ta, oricum pentru ei lucrurile astea sunt ca un cutit in rana...

Mda, aici inteleg oarecum situatia. Am mai oferit si eu anumite servicii prietenilor sau cunostintelor si lucrurile nu au iesit mereu asa cum trebuie... :(

Edited by flaviand, 16 February 2009 - 22:52.


#27
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,285
  • Înscris: 22.07.2005

View PostUtanu, on Feb 16 2009, 22:37, said:

Asa cum zice si floraur mai sunt si oameni cinstiti pe lumea asta.
Si nu poti sa pierzi atunci cand esti cinstit.

Daca acorzi un sfat bun cuiva... poate persoana aia mai are si ea cunostinte si asa iti face publicitate pe GRATIS!!

Si eu am creat un topic ca sa vad problemele oamenilor si cat de receptivi sunt ei la consultanta pentru ca m-am bagat, ca sa zic asa, intr-o companie care se ocupa cu asa ceva. Voi vedea cum decurge treaba insa personal cred ca oamenii chiar au nevoie de consultanta de calitate.

E o slujba in care trebuie sa fii sincer, sa acorzi atentie si sa-i indrumi pe clienti spre cele mai avantajoase banci sau firme care acorda credite.

A si inca ceva : toate bancile "fura" sa nu va lasati pacaliti... n-ati vazut ca bancile nu dau faliment -> sunt cladite pe mari relatii intre astia care se cred mari ca ei conduc lumea. Si criza tot de ei a fost pusa la cale.. a fost gandita pentru niste miscari strategice.

Iti urez succes, insa iti aduc aminte ca in aceasta meserie doar unul din zece rezista. Nu e chiar asa usor cum pare la prima vedere, trebuie sa inveti tot timpul si sa muncesti mult.  Si dupa cum vezi, lumea este inca foarte neincrezatoare...

Edited by floraur, 16 February 2009 - 22:51.


#28
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Postfloraur, on Feb 16 2009, 22:35, said:

Nu draga, banca nu face asa ceva :)))
De cate ori nu au venit oameni drogati cu dobanda fixa si cu grafic in mana, care jurau ca 30 de ani au aceeasi rata. Acum ma cauta sa le fac refinantare, pentru ca au intrat in incapacitate de plata... insa nu prea mai am ce sa le fac acum.
Intr-un fel ma bucur pentru ei !  :rolleyes:
Cand incerci sa-i explici unui prost ( eu nu jignesc potentialii clienti , doar ii alint nitel pentru ca refuza sa mai si gandeasca  ), ca dobanda este fixa doar daca starea lui financiara o sa fie excelenta , si ca daca o sa faca investitii cu banii imprumutati o sa aiba pierderi din exploatare pentru ca activele pe care le cumpara o sa fie amortizate , si toate obiectele de inventar necesare dezvoltarii activitatii o sa treaca pe cheltuieli , iar cheltuielile cu dobanzile pe care le presupune creditul o sa conduca la sfarsitul exercitiului financiar la o pierdere de toata frumusetea , se uita mirat la tine si spune senin ca " Un contabil bun se descurca in orice situatie ! " .
Asta ca sa nu mai vorbesc de liniile de credit care sunt cele mai pacatoase credite pentru ca te impinge sa dai la randul tau credite furnizor clientilor si banca iti poate lua oricand banii inapoi ( asa sunt contractele facute de toate bancile ) si oricand te poti trezi cu notificare de la banca sa vina cu garantii suplimentare sau sa restuite creditul .
Un sfat onest te poate ajuta foarte mult , de aceea este bine sa apelezi la un consultant onest , chiar daca este destul de greu sa-l gasesti .
Ar mai fi multe de scris dar mi-e foame si vad ca se facu tarziu !

#29
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,285
  • Înscris: 22.07.2005

View Postbuteliearagaz, on Feb 16 2009, 22:53, said:

Intr-un fel ma bucur pentru ei !  :rolleyes:
Cand incerci sa-i explici unui prost ( eu nu jignesc potentialii clienti , doar ii alint nitel pentru ca refuza sa mai si gandeasca  ), ca dobanda este fixa doar daca starea lui financiara o sa fie excelenta , si ca daca o sa faca investitii cu banii imprumutati o sa aiba pierderi din exploatare pentru ca activele pe care le cumpara o sa fie amortizate , si toate obiectele de inventar necesare dezvoltarii activitatii o sa treaca pe cheltuieli , iar cheltuielile cu dobanzile pe care le presupune creditul o sa conduca la sfarsitul exercitiului financiar la o pierdere de toata frumusetea , se uita mirat la tine si spune senin ca " Un contabil bun se descurca in orice situatie ! " .
Asta ca sa nu mai vorbesc de liniile de credit care sunt cele mai pacatoase credite pentru ca te impinge sa dai la randul tau credite furnizor clientilor si banca iti poate lua oricand banii inapoi ( asa sunt contractele facute de toate bancile ) si oricand te poti trezi cu notificare de la banca sa vina cu garantii suplimentare sau sa restuite creditul .
Un sfat onest te poate ajuta foarte mult , de aceea este bine sa apelezi la un consultant onest , chiar daca este destul de greu sa-l gasesti .
Ar mai fi multe de scris dar mi-e foame si vad ca se facu tarziu !

Ar trebui sa vorbesti mai mult despre contabilitate pe forumul asta... de ce nu o faci?

Edited by floraur, 16 February 2009 - 22:59.


#30
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007
Ms de incurajare floraur dar eu-s student... doar experimentez :)... nu se stie niciodata :D

@flaviand                 Cineva tot trebuie sacrificat.... :P

Edited by Utanu, 16 February 2009 - 23:05.


#31
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Postfloraur, on Feb 16 2009, 22:58, said:

Ar trebui sa vorbesti mai mult despre contabilitate pe forumul asta... de ce nu o faci?
Sa fiu sincer sau sa te mint ?

#32
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,285
  • Înscris: 22.07.2005

View Postbuteliearagaz, on Feb 16 2009, 23:05, said:

Sa fiu sincer sau sa te mint ?

Daca imi spui pentru ca nu esti platit... esti pierdut.

minte-ma frumos.

#33
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Baieti, sunteti cei mai tari...  :lol:

Promit ca daca am vreodata nevoie de consultanta de credite sau contabilitate, pe voi va caut :D

Platesc online, vorbim pe mess, gasim noi o solutie... :)

#34
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postspare-me, on Feb 16 2009, 22:27, said:

ma scuzati ca va deranjezi...cei cu critici, cum e si ultimul post al lui CFS, de genul "marea majoritate sunt X" aveti vreo experienta PROPRIE traita si dovedita ?

adica nu, serios, daca e sa fie o discutie constructiva, dati cazuri (fara nume, sume, etc) si prezentati clar un exemplu benefic sau un exemplu negativ...
ca altfel doar de dragul vorbelor vad ca ies polemici si acuze fara fond si n-are rost

Personal am. Insa topicul este despre perceptia noastra asupra serviciilor respective, nu experientele traite. Si atunci au valoare toate opiniile. Cel putin asa am inteles eu din titlu.

In cazul meu, imi pare rau ca nu am apelat la un astfel de serviciu cand am avut nevoie. Ca majoritatea, eram circumspect si am luat bancile la rand. Evident, am luat-o in freza. Ma scutea de multe drumuri, comisioane ascunse si nu ma costa nimic.

Mai mult decat ignoranta consultantilor din banci, m-au enervat mai mult cei care stiau dar la care trebuia sa le scoti informatiile cu clestele...  :thumbdown: De exemplu am aflat dupa o jumatate de an ca puteam sa evit un comision lunar daca activam o optiune la cont.

Edited by TLGsoft, 16 February 2009 - 23:27.


#35
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,285
  • Înscris: 22.07.2005
Ar fi bine sa ma intrebi ca prieten, altfel m-as simti jignit.
Deja am fost acuzat ca postez aici doar pentru a-mi face reclama.
Nimic mai fals, am ajutat sute de persoane pe PM si nu cred ca e cineva care sa poata spune ca am avut vreun beneficiu financiar de pe urma sfaturilor mele.

Nimeni nu poate concepe ajutorul neconditionat?
De ce eu nu pot face asta din pasiune si Ravy (de ex.) poate face asta pe Networking?! Ce daca domeniile sunt diferite, pasiunea pentru meseria ta poate fi aceeasi...

Edited by floraur, 16 February 2009 - 23:29.


#36
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostTLGsoft, on Feb 16 2009, 23:25, said:

Personal am. Insa topicul este despre perceptia noastra asupra serviciilor respective, nu experientele traite. Si atunci au valoare toate opiniile. Cel putin asa am inteles eu din titlu.
n-au nicio valoare opiniile (sic!) fara justificare.
mai ales cand se denigreaza o casta.

ce valoare are opinia ta ca, sa zicem, cola e acra, daca nu ai baut niciodata ?

daca ai, spune ! fara nume, fara date exacte, evidentiaza experienta si ce te-a condus spre concluzie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate