Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

pc-ul nu imi vede cd rom-ul

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Tommy___

Tommy___

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 22.02.2005
Ce sa fac cu cd rom-ul?  :naughty: Am un pentium 1 la 166 mhz  30 ram  cu hard de 1.5 G.
Problema mea este ca orice i-as face nu imi vede cd rom-ul care este un Benq la 52 x. Are cineva vreo idee?

#2
gaskoe

gaskoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 02.09.2004
Pentru inceput, imprumuta un cd-rom si pune-l in locul celui vechi (sau pune Benq in alt sistem), pentru a te convinge daca restul (cablu date, alimentare) sint ok. Verifica jumperii de la cd-rom sa fie pusi pe CS sau slave. Daca iti vede noul cd-rom, e clar ca Benq-ul tau trebuie inlocuit. Daca nici cel nou nu functioneaza, atunci schimbi cablul de date, verifici alimentarea cu un voltmetru (desi nu prea e cazul, din moment ce HDD si placa de baza functioneaza, e clar ca si cd-romul e alimentat). Daca totul e ok si tot nu merge, atunci te confrunti cu probleme mai delicate, care pot tine de SO,ceva setari prin BIOS in caz fericit, sau defectiuni pe placa de baza la portul IDE. Cred totusi ca te-a lasat cd-romul. Am auzit ca Benq e cea mai tare firma de componente hardware din univers.
Astept cu interes robineti si clante de usa marca Benq. Ca geamuri termopan Benq am. bafta. :coolspeak:

#3
Tommy___

Tommy___

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 22.02.2005
ce sa zic am incercat tot ce se putea in afara de bios pentru ca nu pot intra in el. cd rom-ul este bun. am o mica intrebare : daca nu intra in bios apasand tasta del sau f1 ce mai pot face sa intru in bios. pur si simplu nu ma lasa. :nonobad:

#4
gaskoe

gaskoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 02.09.2004

Tommy___, on Mar 5 2005, 23:16, said:

Ce sa fac cu cd rom-ul?  :naughty: Am un pentium 1 la 166 mhz  30 ram  cu hard de 1.5 G.
Problema mea este ca orice i-as face nu imi vede cd rom-ul care este un Benq la 52 x. Are cineva vreo idee?

<{POST_SNAPBACK}>


Quote

ce sa zic am incercat tot ce se putea in afara de bios pentru ca nu pot intra in el. cd rom-ul este bun. am o mica intrebare : daca nu intra in bios apasand tasta del sau f1 ce mai pot face sa intru in bios. pur si simplu nu ma lasa.

O intrebare> pina la urma, care este de fapt problema ta? Incearca sa fi mai explicit, da cit mai multe detalii etc... Altfel, sansele ca unii sau altii sa bata cimpii pe teme care de fapt nu exista sint exagerat de mari.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,627
  • Înscris: 15.06.2004
Poti incerca cu un reset de bios.

Probleme ar putea fi de la un eventual conflict cu Hdd-ul - verifica jumperii - la Hdd-urile vechi mai erau probleme de compatibilitate, sau pune-le pe IDE diferite - cabluri diferite.
O alta posibila problema ar fi de la placa de baza, dar sa speram ca nu. Unele placi pe vremea aia nu vedeau CD-romurile sau le vedeau anapoda. Se rezolva prin update de bios de obicei, dar in ziua de azi cam greu de gasit ptr ele. La configuratia data, parca am totusi impresia ca ai un comp second hand de marca si asta inseamna ca nu ar trebui sa fie probleme.

#6
Tommy___

Tommy___

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 22.02.2005
Am rezolvat problema. I-am facut update de bios si acum merge. Multumesc ptr ajutor.

#7
gogoasaa

gogoasaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 05.03.2007
si eu am o problema cu cdromul am avut o chestie cu safe hardware parca, pe langa ceas si am umblat acolo si nul mai vede am un laptop si pana sa umblu acolo a mers acum nul mai pot face la loc la manage imi arata cdrom cu un semnu exclamarii am dat instal driver si windowsul nu gaseste driver pt el ce sa fac??

#8
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,889
  • Înscris: 06.10.2003

View Postgogoasaa, on Mar 6 2009, 22:22, said:

si eu am o problema cu cdromul am avut o chestie cu safe hardware parca, pe langa ceas si am umblat acolo si nul mai vede am un laptop si pana sa umblu acolo a mers acum nul mai pot face la loc la manage imi arata cdrom cu un semnu exclamarii am dat instal driver si windowsul nu gaseste driver pt el ce sa fac??

Mai exact si mail bine formulat, daca se poate?

#9
fab41l

fab41l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.09.2010
am si eu o problema care ma pote ajuta
nu imi vede unitatea dvd-rw care este pe ide si hardul il am pe sata
am schimbat si cablul de date si tot nu il vede nici biosul si nici windows xp

#10
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Ştii că ai reuşit să aduci la viaţă un topic de acum 5 ani cu problema ta ?
Faptul că discul este pe Sata şi dvd-ul este Ide nu ar trebui să genereze vreo problemă.

Dvd-ul este mai vechi sau abia l-ai cumpărat ?
Dacă apeşi butonul de eject scoate afară sertarul ?
Led-ul de pe dvd ce face, se aprinde ( stă mereu aprins ? ) sau după un timp se stinge ?
Unde este montat Jumper-ul de adresă ?
Care conector de pe cablul de date ( cu 40 sau cu 80 de fire ? ) l-ai montat în dvd ?

Edited by Mos_Ilie, 15 February 2013 - 08:53.


#11
fab41l

fab41l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.09.2010
a mers foarte bine  pana acuma ceva timp, nu am folosit un timp unitatea si nu am fost atent la ea,acum o saptamana am bagat un dvd si asa am depistat ca nu mai il vede
dupa cum am spus am schimbat si unitatea si cablul de date si tot nu il vede
de scos scoate sertarul
ledul se aprinde
la ce ma gandesc eu este sa nu se fi dus ceva de pe placa de baza

#12
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
" la ce ma gandesc eu este sa nu se fi dus ceva de pe placa de baza ".
Puţin probabil.

Poţi verifica uşor dacă schimbi cablul Ide de la Dvd din conectorul în care îl ai montat acum, în cel de-al doilea ( de obicei există două pe placa de bază, în cazul tău unul rămâne nefolosit ).

Dacă ai pe placa de bază doar un Ide ( există şi asemenea plăci ) verifică Dvd-ul pe alt calculator împreună cu cablul de date.
Cel mai probabil nu va funcţiona nici pe alt calculator.

Nu spui nimic de tipul cablului de date ( cu 40 sau cu 80 de fire ) şi nici despre jumper-ii de adresă ( Master, Slave sau Cable Select ).
De ce ?

Edited by Mos_Ilie, 15 February 2013 - 13:22.


#13
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
fab41l... Foloseste te rog si ceva semne de punctuatie. Nu de alta dar dai senzatia de chiuveta scufundata de apa care curge in continuu...
On: Ce sistem ai? Ce unitate optica? Ce setari ai in BIOS?
Ai 2 intrebari adresate de Mos_Ilie in postul #10, reluate intr-o singura fraza in postul #12, la care nu ai raspuns... Din pacate chiar conteaza raspunsul tau la aceste intrebari ... Ce spui?

Edited by c14h3r, 15 February 2013 - 20:57.


#14
fab41l

fab41l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.09.2010
placa de baza am  ASUS m3n-h/hdmi ,nu are decat un slot pt ide.Dupa cum am scris si mai sus am schimbat si cablul de date si unitatea optica.
sistem AMD Athlon dual core
procesor 4850e
2gb ram
dvd-ul l-am pus pe master.
cablul de date ii cu 40

Edited by fab41l, 17 February 2013 - 13:03.


#15
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Ai verificat în Bios că Ide-ul pe care scrii că îl ai pe placă este pe Enable ?
Ai verificat dvd-ul ( care spui că nu este detectat ) în alt calculator ?

Attached Files


Edited by Mos_Ilie, 17 February 2013 - 13:36.


#16
fab41l

fab41l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.09.2010
Folosesc dvd-ul cu adaptor la usb
deci dvd-ul merge ,in bios ii pe enable
cum se zice din senin a disparut unitatea,fara sa fac vreo modificare in win sau bios
am luat si cartea sa vad setarile de la bios si nimika

Edited by fab41l, 17 February 2013 - 16:41.


#17
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Ai încercat să faci o operaţie de Clear Cmos, aşa cum scrie la documentaţie ?

Ai încercat să setezi altceva decât Master din jumper-ul de pe Dvd ?

Ai încercat să foloseşti un cablu cu 80 de pin-i ?
Cablul pe care îl foloseşti acum are toţi conectorii de aceiaşi culoare ?

#18
fab41l

fab41l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.09.2010
Salut
prima data era pe cable select
cablul de date care la avut era de la asus ,acuma am pus altul (noname)si amandoua au un conector de ghidaj.
operatia de clear cmos,nu am facut-o

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate