Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Fundatie potrivita

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
oif_nelu_1970

oif_nelu_1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.02.2009
Pe un teren cu umpluturi cam 5m adincime pe toata suprafata ce tip de fundatie ar fi cel mai potrivit,sigur si rentabil pentru o casa P+M.

#2
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

View Postoif_nelu_1970, on Feb 14 2009, 09:15, said:

Pe un teren cu umpluturi cam 5m adincime pe toata suprafata ce tip de fundatie ar fi cel mai potrivit,sigur si rentabil pentru o casa P+M.


cauta pe forum cuvintele fundatie si radier. mai sunt jurnale de casa in care se povesteste de situatii similare.

#3
oif_nelu_1970

oif_nelu_1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.02.2009
Nu am mai intalnit un caz asemanator in care sa se construiasca o casa  pe un teren cu umpluturi de 5m adancime.
-Din studiul geo rezulta o presiune conventionala de calcul Pconv=112KPa/daN/cm2 cam la jumatate fata de un teren normal,risc mare de tasare teren.

#4
geoscan

geoscan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.01.2009

View Postoif_nelu_1970, on Feb 14 2009, 08:15, said:

Pe un teren cu umpluturi cam 5m adincime pe toata suprafata ce tip de fundatie ar fi cel mai potrivit,sigur si rentabil pentru o casa P+M.

Depinde foarte mult ce a iesit din studiul geotehnic realizat. Pe un astfel de teren trebuie facute cca 3 foraje de 7m adancime cu analizarea probelor in laborator geotehnic si penetrari dinamice. Umpluturile sunt de mai multe tipuri si trebuie identificate clar toate detaliile necesare. Printr-un studiu geo bun, se poate scadea pretul fundatiei considerabil sau cel putin sa se construiasca o casa in deplina siguranta. In plus, ar trebui ca geotehnicianul sa fi lucrat cu un verificator A(f) pentru geotehnica cu care sa se consulte. Sigur ca pretul studiului este putin mai mare decat cel pentru un teren bun, dar merita investitia avand in vedere riscurile.

Daca doriti mai multe detalii, va rog vizitati :nonobad: pentru contactele noastre.Termina!

Edited by Astrul, 15 February 2009 - 16:36.


#5
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004

View Postoif_nelu_1970, on Feb 14 2009, 09:15, said:

Pe un teren cu umpluturi cam 5m adincime pe toata suprafata ce tip de fundatie ar fi cel mai potrivit,sigur si rentabil pentru o casa P+M.


mai bine il dai in judecata pe cel care ti-a vandut terenul ca sa-ti iei banii inapoi. sau dai teapa mai departe desi nu este recomandat. urmatoarea persoana se va simti exact cum te simti tu acum. imi pare rau pentru tine. poate se va da o lege in care sa fie obligatoriu sa se faca un studiu geo inainte sa se faca actele pentru un teren. sunt multi magari care au cumparat pe nimic terenuri pe care nu se putea construi si pe care l-au "aranjat" un pic

#6
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postoif_nelu_1970, on Feb 14 2009, 09:15, said:

Pe un teren cu umpluturi cam 5m adincime pe toata suprafata ce tip de fundatie ar fi cel mai potrivit,sigur si rentabil pentru o casa P+M.

probabil piloti forati + radier sau daca inginerul geotehnist are curaj, se poate sapa doar 2 m si se imbunatateste terenul cu perna de balast plus un adaos procentual de ciment 5-10%....perna de balast se face pe un perimentru mai mare cu 1-2 m de jur imprejurul casei.

Depinde mult si de compozitia umpluturii....pamint excavat sau moloz sau gunoaie....etc....sunt multe variabile motiv pt. care un raspuns clar si la obiect este imposibil.

Posteaza pe forum extrasul din Studiul Geothenic si putem fi mai exacti. -_-

#7
oif_nelu_1970

oif_nelu_1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.02.2009
Studiu geotehnic
1.Introducere.
-"Teren de umplutura heterogena depozitata de-a lungul a circa 10 ani,in reprize succesive,fara selectarea si compactarea controlata a materialului depus.Depozitele de umplutura haldate mascheaza si denatureaza morfologia naturala a zonei,pe grosimi variabile,cuprinse intre 4,5-6m,fata de actuala cota sistematizata.Aceasta caracteristica a perimetrului presupune o abordare atenta a relatiei terenului de fundare -infrastructura proiectata,pentru diminuarea efectelor produse prin tasarile neuniforme din cauza neomogenitatii terenului.
3.Cercetarea terenului.Stratificatia
-Lucrarile de investigare a terenului-sondaje si penetrari dinamice usoare,au reperat invariabil pe amplasament,un pachet de umpluturi heterogene,neepuizat in faza de prospectiune a terenului.Materialul constitutiv provine din rambleerea fragmentelor terigene si a deseurilor de materiale de constructie excavate in principal pentru realizarea platformei industriale ... .Materialul haldat nu a fost supus in prealabil sortarii,nu s-a compactat mecanic, cosolidarea fiind pe cale naturala,in timp,sub sarcina geologica proprie.Din orizontul interceptat nu sa-u prelevat probe de teren in vederea determinarilor analitice,de laborator,deoarece heterogenitatea granulometrica si constitutiva denatureaza valorile parametrilor geotehnici.
4Concluzii si recomandari.
-Terenul investigat geotehnic,prezinta stabilitate generala asigurata.In faza de prospectiune preliminara a terenului nu s-au semnalat fenomene fizico-geologice active sau fosile.
-Stratificatia instalata in perimetru este de natura antropica(deseuri de materiale de constructie,material terigen,etc) si paraziteaza pe grosimi de circa 5m stratificatia aluvionara.
-Pentru clasa de importanta a constructiei,nu se justifica atingerea cotei de fundare in teren natural,si nici aplicarea de solutii vizand tehnologii de imbunatatire a calitati terenului.Consideram posibila pozarea unui radier general de rezistenta,pe actualul teren,neambunatatit,cu parametri fizico-mecanici actuali,adancimea de fundare minima recomandata fiind de;Dmin=1,20m fata de actuala suprafata morfologica.
-Zona activa a fundatiilor(-3,60m) se consuma integral in pachetul de umpluturi.
-Pentru sapaturi manuale terenul se va incadra in categoria "TFT"."

#8
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postoif_nelu_1970, on Feb 16 2009, 21:41, said:

4Concluzii si recomandari.
-Terenul investigat geotehnic,prezinta stabilitate generala asigurata.In faza de prospectiune preliminara a terenului nu s-au semnalat fenomene fizico-geologice active sau fosile.
-Stratificatia instalata in perimetru este de natura antropica(deseuri de materiale de constructie,material terigen,etc) si paraziteaza pe grosimi de circa 5m stratificatia aluvionara.
-Pentru clasa de importanta a constructiei,nu se justifica atingerea cotei de fundare in teren natural,si nici aplicarea de solutii vizand tehnologii de imbunatatire a calitati terenului.Consideram posibila pozarea unui radier general de rezistenta,pe actualul teren,neambunatatit,cu parametri fizico-mecanici actuali,adancimea de fundare minima recomandata fiind de;Dmin=1,20m fata de actuala suprafata morfologica.
-Zona activa a fundatiilor(-3,60m) se consuma integral in pachetul de umpluturi.
-Pentru sapaturi manuale terenul se va incadra in categoria "TFT"."
bingo. terenul tau desi imbicsit cu deseuri tip moloz de constructii, poate fi fundat in conditii optime doar ca trebuie sa faci un radier general. Grosimea radierului o determina inginerul proiectant.
Solutia este scrisa chiar in studiul geotehnic.

#9
oif_nelu_1970

oif_nelu_1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.02.2009
Terenul l-am cumparat la un pret bun,acum trei ani,cam cat costa un garaj am dat pe el si are aproape 500m2 iar utilitatile gaz,curent,canalizare,apa sunt la poarta.Si vecini mei au terenul la fel si cand au construit casele au ales solutii diferite,3dintre ei au facut fundatiile ca si pe un teren normal 1.2m adancime pe 0,6m latime si fier maxim o tona pana la cota zero la o suprafata aproximativ de 90m2.
-Si eu am construit pe terenul respectiv si am facut fundatia de tip radier general cu grinzi de fundatie continue,m-a costat cam 13000Eur (92m2amprenta la sol) ,vecini si meseriasi care lucrau la iei spuneau ca nu am ce face cu bani.Nu am spus asta de la inceput pentru ca voiam sa vad parerile unor meseriasi neutri.
-Am poze cu fundatia daca intereseaza pe cineva pot sa le pun.

#10
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
te rog pune si poze cu groapa cit si cu fundatia.

#11
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
pune poze
ai facut studiu geo?
cand a fost umplut cu pamant aceea groapa-vale?

#12
oif_nelu_1970

oif_nelu_1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.02.2009
Umpluturile au fost facute in urma cu 30-40 ani.
-am sapat cu excavatorul cam 140 m3 pamant
-s-au pus in groapa 45m3,cam 35cm grosime pietris dupa care s-a compactat si s-a turnat 5cm(6m3) un strat de beton pentru egalizare.
-fier beton cam 4 tone.
Iata si cateva poze,am sa revin si cu restul pana la cota zero.

Attached Files



#13
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postoif_nelu_1970, on Feb 19 2009, 14:05, said:

Umpluturile au fost facute in urma cu 30-40 ani.
-am sapat cu excavatorul cam 140 m3 pamant
-s-au pus in groapa 45m3,cam 35cm grosime pietris dupa care s-a compactat si s-a turnat 5cm(6m3) un strat de beton pentru egalizare.
-fier beton cam 4 tone.
Iata si cateva poze,am sa revin si cu restul pana la cota zero.
nu cred ca o sa ai probleme
succes si multa bafta

#14
oif_nelu_1970

oif_nelu_1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.02.2009
In total am bagat in fundatie cam 70m3 B250 de la statie.
-radierul are 35cm grosime iar grinzile de fundatie au 35 cm grosime pe 100cm inaltime
-placa de la cota zero are 10 cm grosime armata cu plasa de 0,6cm cu ochiuri de 10cm,sub ia am pus folie de polietilena dar din pacate nu am pus polistiren extrudat ,o sa pun peste placa sub sapa.
Sper sa fie eficienta si sa nu am probleme in viitor.

Attached Files



#15
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
ce ai bagat intre placa de jos si radier?

#16
oif_nelu_1970

oif_nelu_1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.02.2009
Umplutura pe care am compactato cu compactorul peste care am pus 15cm de pietris.

#17
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Daca tot ai facut radier si cuzineti destul de inalti, de ce mama masii n'ai facut un subsol integral?! Bani aruncati in vint.

#18
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008
golul pentru instalatii nu l-ai lasat din funadatie?
ce fier folosesti pentru stalpi?
Armatura mi se pare cam firava,sincer, avand in vedere ca faci mai mult decat P.
Ce tip de zidarie ai?
Spor,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate