Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Siteurile de torente ilegale ?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Adry_BusinessMan

Adry_BusinessMan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.02.2008
Sunt siteurile de torente ilegale ?

------
Dar daca ai specifica in Termeni si Conditii ca nu raspunzi de continutul uploadat de useri pe site cum face Trilulilu si YouTube ...  :notangel:

#2
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Nu tine faza.
Este ca si cum ai sta de 6 la un jaf si ai spune ca tu nu ai nici o legatura, ca iti place sa fluieri cand vezi jandarmi sau masini de politie, stiind foarte bine ce se intampla in spatele tau.

#3
Adry_BusinessMan

Adry_BusinessMan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.02.2008
Un mic fragment din Termeni si conditiile de pe Trilulilu :

Quote

5. Postarea de cãtre utilizator
A. Site-ul Trilulilu permite sau va permite în viitor postarea de clipuri video sau alte materiale de cãtre dvs sau de cãtre alþi utilizatori; va mai permite gãzduirea, sharing-ul ºi/sau publicarea acestor materiale postate. Este de înþeles faptul cã, indiferent dacã materialele postate sunt sau nu publicate, Trilulilu nu garanteazã confidenþialitatea materialelor.

B. Veþi fi singurul rãspunzãtor de materialele pe care le postaþi ºi de consecinþa postãrii sau publicãrii lor. Atunci când postaþi materiale, afirmaþi, susþineþi ºi garantaþi cã: (i) deþineþi sau aþi obþinut licenþa, drepturile, consimþãmântul sau permisiunea de a include,....

Deci, cum ziceam.
Utilizatorii sunt singurii raspunzatori de ce uploadeaza pe server.
Atata timp ce tu specifici acest lucru te afli in situatia lui Trilulilu; dar mai este o problema : Trilulilu este legal ?  :scratchchin:

Legislatia din Romania este atat de "bine facuta" incat daca esti putin destept poti sa o manevrezi cum vrei.  :console:

#4
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Disclaimerul disculpa ownerii atata timp cat ei nu tin pe server decat fisierele php, html, etc. si fisierele .torrent si nu fac upload. Daca eu imi deschid tracker de torrente si doar am grija de el pe partea de administrare sunt perfect legal.

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
http://www.neowin.ne...ace-prison-time

In .ro nu stiu care e situatia...

#6
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Courage, acela e cel mai mare motor de cautare pentru torrente. Si nu, nu au fost inchisi si nici amenzi nu au primit. Se incearca de ~ 2-3 ani inchiderea lui dar fara succes. S-a ajuns la asta deoarece marii companii au pus presiune asupra PB. Printre ele se numara si casele de productie de la Hollywood.

PS: da, am avut tracker de torrente, destul de marisor si nu am avut probleme cu politia. Recunosc insa ca am fost vizat in momentul in care yve (de pe tb.ro) a fost arestat insa cu ceva relatii si telefoane am aflat ca era doar pentru a verifica pirateria propriu-zisa. Pe vremea aia linux-user deci no problem. Ahh da, nu l-am inchis din cauza politiei ci din cauza costurilor mari la care eram supus pentru a intretine serverul (aveam server propriu, cu banda proprie -> 50 mbps, linie inchiriata de la RDS). A fost tracker metro pentru Pitesti dar veneau useri din toata tara.

Edited by RCG, 15 February 2009 - 00:41.


#7
---

---

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 13.02.2009
cunoscatorii stiu despre warez_spam si iplay czone,bla bla..
sunt jos? Nu,nu se va intampla nimic..
cei de la isohunt.com nu au avut nici o problema?cu legea..sau mininova..?

#8
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006

View Post---, on Feb 15 2009, 11:48, said:

cunoscatorii stiu despre warez_spam si iplay czone,bla bla..
sunt jos? Nu,nu se va intampla nimic..
cei de la isohunt.com nu au avut nici o problema?cu legea..sau mininova..?

Nici isohunt si nici mininova nu au fost jos din cauza "justitiei".
Ahh...din cate am auzit ex filezone.ro actual warez_spam.ro ar fi avut o problema in urma careia le-a fost confiscat serverul si de asta au trecut de la filezone.ro la warez_spam.ro . Dar din cate am inteles nu stiu daca e adevarata faza si din ce mai stiu e ca nu trackerul a "provocat" politia, ci materiale piratate de pe el.

#9
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006
Administratorul de pe TorrnentBits a fost ridicat de politie si a trebuit sa stea o noapte la sectie sa dea raspunsuri... mai multe detalii nu stiu, insa ce stiu e ca site-ul functioneaza in continuare fara probleme

#10
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006

View PostChampy0n, on Feb 15 2009, 19:20, said:

Administratorul de pe TorrnentBits a fost ridicat de politie si a trebuit sa stea o noapte la sectie sa dea raspunsuri... mai multe detalii nu stiu, insa ce stiu e ca site-ul functioneaza in continuare fara probleme

Pentru trafic cu DVD-uri piratate.

#11
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006

View PostRCG, on Feb 15 2009, 19:24, said:

Pentru trafic cu DVD-uri piratate.

Asta n-o stiam :lol:
As numi-o prostie...

Edited by Champy0n, 15 February 2009 - 19:56.


#12
---

---

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 13.02.2009
asta e...pirateria ia amploare..:) odata vroiam sa imi fac si eu tracker warez :)) ce noob eram..

#13
EuLaur

EuLaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.01.2009
Nu am citit celelate posturi. din cate stiu eu torrentzii sunt legali, insa continutul lor este ilegal. Problema nu cred ca sunt torrentzii si userii care uploadeaza toate porcariile piratate. Aici cred ca totusi si administratorii au o parte din vina ca nu curata serverele de toate pirateriile. Ar trebui ca continutul siteurilor cu torrenti sa fie legal spre exemplu distributii gratuite la softuri sau jocuri care sunt free, chestii dintrastea. Bineinteles ca politia nui poate gasi pe userii care uploadeaza pe site si ii trag la raspundere pe admini care ar trebui sa faca curatenie. Dar de daca sar apuca adminii sa stearga tot de ilegal ma tem ca nu mai ramane nimic pe servere si implicit userii iti pleaca. So... chestie complicata

View PostAdry_BusinessMan, on Feb 13 2009, 16:18, said:

Un mic fragment din Termeni si conditiile de pe Trilulilu :


Deci, cum ziceam.
Utilizatorii sunt singurii raspunzatori de ce uploadeaza pe server.
Atata timp ce tu specifici acest lucru te afli in situatia lui Trilulilu; dar mai este o problema : Trilulilu este legal ?  :scratchchin:

Legislatia din Romania este atat de "bine facuta" incat daca esti putin destept poti sa o manevrezi cum vrei.  :console:


privitor la legislatie, in acest domeniu al internetului legislatia este aproape inexistenta. Crezi ca se pricep parlamentarii la chestii dintr-astea. Las-o in sange. si oricum la noi nu se intereseaza nimeni de acest lucru, crezi ca politia nu are altceva mai bun de facut decat sa-l caute pe unul ca a piratat counter strikeul. sau ca are o tona de CD-uri cu manele piratate. Acasa si pentru uzul personal nu te cauta nici naiba ci te cauta atunci cand iesi la colt de bloc sa vinzi si nu ai autorizatie

#14
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Pe siteuri de clipuri video (trilulilu, youtube, metacaffe), poti ajunge la proces daca o televiziune, un serial tv, sau orice altceva isi cere drepturile de autor.

Exemplu, de cand au fost acuzati cei de la youtube, si au platit daune, acuma daca se cer drepturi de autor pe videoclipuri sau orice, este sters instant dupa serverele youtube.

Cat despre thepiratebay, e cel mai tare tracker dupa parerea mea, si nu o sa pice niciodata. Mai demult, au fost luati ownerii la sectie, le-a confiscat harduri, servere, si dupa 2 zile era din nou online. Au prea multe servere in jurul lumii si daca politia "pica" unul, ei scot alte 2. Asta e singura metoda de supravietuire a unui torrent respectabil, dupa parerea mea.

Intrebare de baraj: Cum promoveaza Ilink.ro site-ul Torrentbits.ro , din moment ce TB.Ro are continut ilegal (sau nu) ?

Edited by oauzor, 22 February 2009 - 14:39.


#15
EuLaur

EuLaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.01.2009
probabil ca-l promoveaza pentru ca , asa cum am zis si mai sus Torrentzii su absolut legali. acuma depinde cum au fost "intelegerile" ca sa zic asa. nu stiu ce sa zic. parerea mea:P. in romania dupa cum am zis nu sta nimeni sa verifice Torrentzii sa le vada continutul.

Si ca sa fac o mica glumita: dute tu la sectia de politie si spunei unui burtos, plin de gogosi si bere in el, si cu banii atarnand de la atata spaga, ca ai vazut un torrent pe net... 99,99% iti zic ca o sa te intrebe ce-i ala, cu ce se mananca (cu lei sau euro?)

#16
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View PostEuLaur, on Feb 22 2009, 14:46, said:

probabil ca-l promoveaza pentru ca , asa cum am zis si mai sus Torrentzii su absolut legali. acuma depinde cum au fost "intelegerile" ca sa zic asa. nu stiu ce sa zic. parerea mea:P. in romania dupa cum am zis nu sta nimeni sa verifice Torrentzii sa le vada continutul.

Si ca sa fac o mica glumita: dute tu la sectia de politie si spunei unui burtos, plin de gogosi si bere in el, si cu banii atarnand de la atata spaga, ca ai vazut un torrent pe net... 99,99% iti zic ca o sa te intrebe ce-i ala, cu ce se mananca (cu lei sau euro?)

Acum mi-am adus aminte, am vorbit acum ceva timp cu un prieten care lucra la Ilink la instalari, si mi-a zis ca defapt Ilink a cumparat TB.

Este adevarat ce zici tu, dar oricat de putin si-ar face treaba in romania prietenii de la politie, in calitate de owner al unui torrent cu continut ilegal, si nu numai, iti asumi niste riscuri.

#17
zmurfu

zmurfu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 04.02.2008
Mai e totusi procesul impotriva pirate bay.

#18
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View Postzmurfu, on Feb 23 2009, 18:15, said:

Mai e totusi procesul impotriva pirate bay.

Este, de ani intregi se chinuie sa ii prinda, da au prea multe servere in lume. :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate