Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Banca transilvania mai are fondul de penssi private

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
kaysenus

kaysenus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.05.2008
si eu si sotia mea ne`am facut pensii private la BT Aegon...care apartine( apatinut) Bancii transilvania...aveti idee daca BT a vandut BT Aegon...daca da...pensia mea privata cine a preluato...multumesc

#2
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.03.2008

View Postkaysenus, on Feb 9 2009, 12:37, said:

si eu si sotia mea ne`am facut pensii private la BT Aegon...care apartine( apatinut) Bancii transilvania...aveti idee daca BT a vandut BT Aegon...daca da...pensia mea privata cine a preluato...multumesc
Si eu si sotia avem pensia privata obligatorie tot la BT Aegon, iar BT si-a vandut participatia de 50% din afacere tocmai olandezilor de la Aegon, asa ca pensia a ramas administrata de olandezi  :D

#3
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
Exact, fondul de pensii va fi administrat acum de compania Aegon care detinea oricum 50%. La randul ei, aceasta companie va intra in Romania si pe piata asigurarilor de viata.

Banca Transilvania nu mai are acum nici fondul de pensii (care e la Aegon) nici compania de asigurari (vanduta catre Groupama).

#4
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.03.2008
Se pare ca tranzactia se va finaliza in trimestrul II 2009, pentru o suma de 11 milioane euro.
Sunt curios daca denumirea se va schimba si ea, deoarece eu, cel putin nu as fi ales pensia aegon, daca nu ar fi fost asimilata cu BT, o institutie in care am incredere.
@adrianatoma
De fapt, BT a vandut atat BT Asigurari, cat si participatia de 25% in Asiban.
Pentru 2009, conform lui Horia Ciorcila ( presedintele consiliului de administratie, cred ), vor sa vanda si alte participatii pentru a se axa doar pe partea de servicii bancare. Sa vedem ce mai vand din Compania de Factoring, BT Leasing, BT Asset Management si BT Securities.
Asta dupa mine, inseamna ca in masura in care nu au banci mama care sa le asigure lichiditatile, vor astfel sa se mentina pe linia de plutire.
Eu cel putin am incredere in ei.

#5
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
da, ai dreptate

iata aici si un articol complet exact despre ce spui si tu

Compania olandeza de asigurari de viata si pensii private AEGON a anuntat ca va achizitiona cei 50% detinuti de Banca Transilvania in cadrul societatii romanesti de pensii private obligatorii (pilonul II) BT AEGON Fond de Pensii contra sumei de aproximativ 11 milioane de euro, potrivit unui comunicat remis astazi publicitatii. Tranzactia se va derula doar dupa obtinerea aprobarilor necesare de la CSSPP si evalueaza participantii fondului VITAL, gestionat de BT AEGON Fond de Pensii, la circa 184 de euro pe participant.

AEGON si Banca Transilvania vor ramane partenere printr-un acord de distributie semnat cu aceasta ocazie, arata aceleasi surse. Parteneriatul de distributie implica atat asigurarile de viata, cat si pensiile private, produse pe care BT le va vinde in cadrul retelei sale extinse.

BT a luat decizia vanzarii a 50% din BT AEGON Fond de Pensii pentru a se concentra pe liniile sale core-business, respectiv activitatile bancare, precizeaza comunicatul. De altfel, in ultimul an, BT a executat exituri strategice din activitatile de asigurari pe care le detinea (25% din ASIBAN si 100% din BT Asigurari, vandute catre grupul francez de profil GROUPAMA).

De cealalta parte, AEGON reprezinta unul dintre cei mai agresivi jucatori de pe piata de fuziuni si achizitii de fonduri de pensii private si societati de administrare a acestor fonduri din Europa Centrala si de Est. AEGON are deja activitati pe pietele din Ungaria, Polonia, Cehia, Slovacia, Turcia si Romania. Pe langa business-ul de pensii private, AEGON se afla in pline proceduri de lansare a unei companii de asigurari de viata pe piata locala.

Tranzactia dintre AEGON si Banca Transilvania este asteptata sa se incheie in trimestrul al doilea al acestui an, dupa obtinerea aprobarilor necesare din partea autoritatii de supraveghere a pietei (CSSPP), au precizat partile.


sursa

probabil ca multi, ca si tine, au ales aceasta pensie datorita asocierii cu numele bancii BT. dar asta nu presupune sa ai mai putina incredere in fondul pe care ti l-ai ales, mai ales ca administratorul fondului (oricare ar fi el) este obligat sa isi instiinteze participantii de orice modificari aduse schemei de pensii. Plus ca atunci cand tranzactia va intra in vigoare propriu zis cu siguranta ca veti fi instiintati prin scrisori primite acasa.

Edited by adrianatoma, 09 February 2009 - 20:55.


#6
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.03.2008
Numarul de participanti luat de pe situl lor, azi, 09.02.2009 : 122049, nu sunt putini totusi, chiar daca la inceput nu stia nimeni nimic despre Aegon.
Nu se pune problema sa ma mut, chiar daca sunt client VIP si cred ca orice fond m-ar vrea drept client, dar am destula incredere si in Aegon, dupa cate am citit despre ei.
Plus ca-si continua colaborarea cu BT.
Si sa nu uitam de transparenta de care dau dovada, adica nu stiu cum este la alt fond, dar eu imi vad situatia contului on-line cand vreau.
Si nu in ultimul rand, din cate stiu, pensia BT Aegon este una dintre cele care au avut cea mai mare rentabilitate de la infiintare, dupa cum rezulta si din graficul luat azi de pe situl lor :

Attached Files


Edited by creivean, 09 February 2009 - 21:18.


#7
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
or sa tot fie schimbari de genul asta pe pilonul 2. fondurile mici isi vor vinde portofoliul de clienti catre fondurile mari.
ma bucura atitudinea ta, ar fi super daca ar fi toti asa deschisi la minte, sa nu se cramponeze de un nume si sa caute si alte informatii despre compania X.
transparenta e obligatorie atat la pilonul 2 cat si la 3, pacat ca nu sunt clientii suficient de informati...

o mentiune am: inca nu putem vorbi de rentabilitate pe pilonul 2. propun sa nu ne imbatam cu apa rece, sa asteptam macar 2 ani sa se mai linisteasca apele ( a se citi transferurile) si apoi sa decretam care fond merge bine si care nu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate