Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Dvd to mpeg2 sau avi dv? Please help...

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005
Am un material filmat neprelucrat salvat pe niste dvd-uri in format dvd. Vreau sa il prelucrez si sa il salvez pe dvd-uri. Mi-as fi dorit sa mai am casetele respective, insa nu le mai am. Nu stiu exact cum sa procedez, fara sa am pierderi mari de calitate. M-am gandit sa convertesc dvd-urile in format mpeg2 sau avi dv, dupa care sa le import in pinnacle sau adobe premiere si sa le prelucrez. Nu stiu exact care format ar fi mai bun. Am luat de pe net programul ImTOO DVD Ripper Platinum 5 cu care incerc sa fac conversia. Daca dau sa-mi faca mpeg2 am de ales la video size mai multe rezolutii 352x240, 480x272, 640x480, 352x288 (cif), 704x576 (4cif), iar la video quality de la lowest pana la highest. Nu stiu ce setari sa dau, habar nu am ce inseamna cif, 4 cif. In programul asta mai am AVI-Audio-Video Interleaved. Sa fie asta formatul avi dv, cel pe care il obtii cand transferi casetele pe calc?

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Copiezi fisierele vob mari pe PC. Folosesti apoi programul VobMerge(free pe net). Schimbi apoi extensia din vob in mpg.
Apoi cu Womble MPEG Video DVD Wizzard(comercial, pe bani) editezi ce doresti. Poti sa faci authoring apoi cu acelasi program(nu reencodeaza decat acolo unde modifici, deci nu ai pierdere de calitate.
De asemenea poti edita si authora fisierul rezultat cu Nero Vision(la fel, comercial), la care activezi optiunea de Smart Rendering, ca sa nu reencodeze materialul.
Poti sa iei de la MAGIX trial-ul Movies on DVD 7, free pentru 7 zile. Si asta are optiune de a nu reencoda materialul compatibil si poti face editare cu el. Are optiuni interesante si mie mi-a placut cum lucreaza. Putin cam lent, dar isi face treaba! Ai ceva de "sapat" prin el, dar rezultatul va fi surprinzator!
Acel avi de care pomenesti nu are legatura cu DV! Se poate face export in avi DV, dar nu are rost, calitatea materialului de exportat e mult mai mica decat cea de pe caseta originala si urmeaza dupa editare o encodare, deci o pierdere de calitate!

Edited by viceroy56, 08 February 2009 - 19:13.


#3
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Si, ca sa te lamuresti, DVD Video = MPEG 2. Toate fisierele alea VOB sint deja in format MPEG2. Fa cum zis Viceroy!

#4
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View PostAvalanche, on Feb 8 2009, 18:57, said:

Am un material filmat neprelucrat salvat pe niste dvd-uri in format dvd. Vreau sa il prelucrez si sa il salvez pe dvd-uri. Mi-as fi dorit sa mai am casetele respective, insa nu le mai am. Nu stiu exact cum sa procedez, fara sa am pierderi mari de calitate. M-am gandit sa convertesc dvd-urile in format mpeg2 sau avi dv, dupa care sa le import in pinnacle sau adobe premiere si sa le prelucrez. Nu stiu exact care format ar fi mai bun. Am luat de pe net programul ImTOO DVD Ripper Platinum 5 cu care incerc sa fac conversia. Daca dau sa-mi faca mpeg2 am de ales la video size mai multe rezolutii 352x240, 480x272, 640x480, 352x288 (cif), 704x576 (4cif), iar la video quality de la lowest pana la highest. Nu stiu ce setari sa dau, habar nu am ce inseamna cif, 4 cif. In programul asta mai am AVI-Audio-Video Interleaved. Sa fie asta formatul avi dv, cel pe care il obtii cand transferi casetele pe calc?

Păi pt ce vrei tu folosește softul VOB2MPG care scoate și unește toate voburile de pe dvd într-un singur fișier fără recomprimare.
Apoi într-un soft de editare care știe smart render faci ce mai vrei și dai la ars discul modificat de tine.
Și nu nu te complica cu softuri gen imTOO.

#5
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005
Multumesc frumos. Am sa incerc si revin cu intrebari daca nu-mi iese vreo ceva. ;)

#6
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005
Citeam undeva ca cica "Pai, in acest caz cel mai recomandat este Womble MPEG Wizard. Are fade, face recompresie doar acolo unde bagi efecte, restul pastreaza calitatea originala, citeste/scoate DVD, face si meniu." Deci sa folosesc Womble? Daca fac cu Pinnacle sau Adobe Premiere pierd din calitate, pentru ca se face recompresie la tot materialul prelucrat? As vrea sa folosesc unul dintre acestea 2, pentru ca vreau sa invat sa lucrez in ele. Si daca tot trebuie sa fac prelucrarea de pe materialul asta.......

#7
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
DA, pierzi calitate.
De amorul artei, dupa ce rezolvi cu Womble, te "joci" si cu ce vrei tu!

#8
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005
Am folosit VOB2MPG si am extras primul mpg. Imaginea buna, toate bune si frumoase insa nu aveam sunet. Am extras si alt DVD, insa la fel. Am incercat sa deschid cu mai multe playere, printre care Media Player Classic, Windows Media Player, BSPlayer si nu reuseam sa am sunet. Pana la urma am deschis cu Nero Show Time si chipurile aveam sunet. Insa daca derulam putin in loc de sunetul normal aveam un bazaiit lung si enervant. Am luat VLC Player de pe net si pateam aceeasi chestie. Am incarcat Mpegul in Pinnacle si la fel.  :angry: M-am enervat si am hotarat sa incerc cealalta varianta propusa de Viceroy56. Am copiat toate VOB-urile pe harddisk si am folosit programul VobMerge cu care le-am unit. Am redenumit fisierul rezultat in mpg si am reusit in sfarsit sa am ceva calitativ si cu sunet bun care merge fara probleme. Acu sper sa nu fie probleme cu redenumirea asta, windowsul XP imi zicea cand am redenumit extensia ca fisierul poate sa fie instabil.

#9
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View PostAvalanche, on Feb 12 2009, 08:42, said:

Am folosit VOB2MPG si am extras primul mpg. Imaginea buna, toate bune si frumoase insa nu aveam sunet. Am extras si alt DVD, insa la fel. Am incercat sa deschid cu mai multe playere, printre care Media Player Classic, Windows Media Player, BSPlayer si nu reuseam sa am sunet. Pana la urma am deschis cu Nero Show Time si chipurile aveam sunet. Insa daca derulam putin in loc de sunetul normal aveam un bazaiit lung si enervant. Am luat VLC Player de pe net si pateam aceeasi chestie. Am incarcat Mpegul in Pinnacle si la fel.  :angry: M-am enervat si am hotarat sa incerc cealalta varianta propusa de Viceroy56. Am copiat toate VOB-urile pe harddisk si am folosit programul VobMerge cu care le-am unit. Am redenumit fisierul rezultat in mpg si am reusit in sfarsit sa am ceva calitativ si cu sunet bun care merge fara probleme. Acu sper sa nu fie probleme cu redenumirea asta, windowsul XP imi zicea cand am redenumit extensia ca fisierul poate sa fie instabil.

Nu ar trebui să ai probleme cu sunetul de la VOB2MPG, e ceva de la calculator, codecuri, etc.
Softul ăsta nu face decît scoată filmul de pe dvd într-un singur fișier fără să îl modifice în nici un fel.
Nici cu redenumirea nu ar trebui să ai probleme.
Și în afară de Womble orice soft care știe smart render e bun, nu recomprimă tot ci doar modificările tale.

Edited by vgabi, 12 February 2009 - 09:35.


#10
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
Salutare. Am o problema asemanatoare cumva si nu stiu ce strategie sa abordez. Din casete vechi trase pe dvd recorder, am dvd-uri video, formatul dvd-vr pe care le-am pregatit pt editare (rip in vob). Din miniDV uri vechi am capturat in formatul avi. Vreau sa editez materialele obtinute impreuna, mixat, astfel incat sa scot dvd-uri video cu un nou authoring, capitole, etc. Am subliniat impreuna, ptr ca am inteles ca si avi si mpeg2 inseamna de fapt 720x576 in PAL si 25 fps. Womble stie sa lucreze in timeline cu cele doua formate unul langa altul, exista ceva incompatibilitati ?. Vreau in final sa scot dvd.uri video altfel rearanjate (reeditate) si inteleg ca Womble stie sa faca smart render, fara pierderea calitatii...Posted Image

#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Da, se poate!
Avi-urile le va recomprima, va prelucra tranzitiile, dar mpg-urile le va lua ca atare.
Asa va proceda orice soft ce stie smartrender, atat timp cat setarile de ieire a fisierului mpg final nu sunt diferite de cele ale originalului mpg!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate