Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Sfat Monitor (producatori)

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
ciprii99

ciprii99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.01.2009
Va salut!
in urma cu 2 ani si jumatate am achitionat un monitor samsung sync master 720N , dupa care a inceput sa apara meniul din senin(face chestia asta la 1-2 luni). As vrea sa imi cumpar alt monitor si nu stiu ce producator sa aleg(in samsung mi-am pierdut increderea, nu stiu cum sunt celalate monitoare). Monitoarele asus cum sunt, cei care aveti, ati avut probleme?(pixeli morti..). pretul as vrea sa fie in jur de 6 mil(19 inch). M-am gandit la modelul asta http://www.emag.ro/m...9-boxe--pVB191T. Astept recomandarile voastre.

#2
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Eu am ASUS, modelul MB19TU, l-am achizitionat acum un an jumatate, si pot sa spun ca sunt multumit pana la cer de el.
Fara pixeli morti, calitate foarte buna a imaginii, comparat cu alte firme, si in general se observa ca nu e facut cu economie de materiale in gand.
De acum sa te feresti de samsung, LG, benq, si alte chinezarii.Am vazut o multime de LCD-uri(TV si monitoare) de la firmele astea, pe la prieteni, rude, vecini, toate au pixeli morti si foarte multe fix dupa ce le cumpara.
Asadar mergi pe Asus ;)
LE:Recent un prieten si-a cumparat un LCD TV Samsung de 90 si ceva de cm(mare al naibii), a dat undeva la 4000ron, si deja are 2 pixeli morti fix pe centrul ecranului.
Neghiob nu e , caci il pastreaza ca pe un bibelou, il tine in folie si are grija de el, dar cu toate astea firma isi spune cuvantul.De LG nu mai zic..

Edited by yeeeeman, 08 February 2009 - 19:43.


#3
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Am luat la birou un asus de 17 sau 19 (nu retin exact, ca nu e pentru mine) si se vede nasol. Cate setari i-am facut si degeaba. Horizon-ul meu de acasa vede muuuuult mai bine. Am avut de ales intre asus si horizon, asa ca am ales asus, ca am zis ca horizon pute. Eh- macar numa uit eu la el, ci secretara.

#4
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Or fi mai bune Horizon, sincer te sfatuiesc sa mergi in magazine si sa te uiti la ele.

#5
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Horizon cica are garantat 0 pixeli morti (nu stiu ce e aia, dar e de bine). Unghiurile sunt ok, butoanele sunt ascunse sub marginea de jos (le cauti oleaca pana le gasesti). Al meu de 22" a costat 685 ron prin vara. Acum e mai ieftin. Are conectori dvi si vga, sunet. Forma e placuta, culorile frumoase. Panelul folosit e LG.

Uite niste sugestii:
http://www.domo.ro/I...o...``_LCD_wide
http://www.domo.ro/I...o...``_LCD_wide
Si benq face treaba buna, sa stii.

LE: uite-l si pe al meu- la alt pret insa http://www.domo.ro/I...o...``_LCD_wide.

Edited by Lucian_M, 08 February 2009 - 20:35.


#6
ciprii99

ciprii99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.01.2009
am uitat sa precizez. Prefer monitoarele cu rezolutia 1280*1024 :). Wide-urile nu prea ma incanta.

#7
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Pacat, ele sunt viitorul.
Iar ce ti-am aratat eu la 22" e la un pret imbatabil + ca un film vazut pe el....

Edited by Lucian_M, 08 February 2009 - 20:42.


#8
Urmelinho

Urmelinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.12.2007
Vreau să îmi iau un monitor LCD și nu știu ce să iau să fie ceva bun. dispun cam de 550-600 Ron. e de ajuns sau mai strâng cureaua să îmi iau ceva mai scump. Menționez că vreau unul care să meargă la 1280x1024 dar să văd ceva pe el ... ca actualul mei monitor cu tub are 17 inch și dacă bag 1280x1024 mă uit la el cu lupa să pot citi ce scrie :D

Dacă e de ajuns un magazin de tradiție din iași cu care să nu am probleme la eventuale probleme apărute la monitor? adică să aibă service și să rezolve problema în 48 de ore sau un timp foarte scurt?

PS: recomandările de mai sus sunt de încredere și pentru mine? văd că sunt monitoare lăudate de voi și se încadrează și în preț ... dar cu service-ul cum stăm?

Edited by Urmelinho, 08 February 2009 - 21:49.


#9
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
In 48 de ore? Exclus. Pleci din start cu grija ca se buleste? Asa nu-mi mai luam eu masina daca stiam c-o s-o trantesc in spatele masinii lu' taica-meu, acum 4 ani. Si uite c-am schimbat-o si inca e intreaga.
Cel mai simplu: te duci la magazin, te uiti la monitoare, faci un test cu foto, video, aplicatii si care iti place ala il iei.

#10
Urmelinho

Urmelinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.12.2007
okay am înțeles căci cu service-ul nu există nicio soluție, deși în iași acum mult timp exista un magazin "Milenium", care dacă nu îți rezolva problema în 48 sau 72 de ore, contra unei taxe foarte mici îți punea la dispoziție un monitor până iți venea al tău din service.

Acum referitor la ce propui tu cu mersul prin magazine ... hmmm nu e cam rudimentar răspunsul? Vroiam să vad niste păreri de oameni păcăliți și/sau mulțumiți de "sculele lor de acasă"

#11
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Si vrei parerile alea rapid, urgent si exact ce doresti tu, nu-i asa? Eu cand am luat teveu' m-am dus in magazin de doua ori si am ales, testat, intors acasa, luat bani, testat inca o data si luat. Documentarea pe net a fost ceva de cateva ore. Daca vorbesc cu inca 4-5 useri si-ti spunem toti ca asus de 19 e cael mai tare si cel mai beton- te duci si-l iei? Nu testezi inainte? Eu n-am testat asus, si-am luat plasa (nu direct). Uite- sony face niste monitoare ieftine, beton, cu ce rezolutie vrei- te duci si-l iei direct? Uite ce as fi vrut eu dar n-avusei bani: http://www.cel.ro/mo...8hds-full-hd-l/ si nici nu era la vanzare.
Maine e luni- magazinul ala de zici tu e deschis- te duci si te uiti: care arata cel mai beton si e mai ieftin ala e al tau. E bine asa? Nu testezi mai intai? Pai la banii aia- ii frec pe baieti pana aleg ce vreau (intre oarecare limite).

#12
Urmelinho

Urmelinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.12.2007

View PostLucian_M, on Feb 8 2009, 22:14, said:

Si vrei parerile alea rapid, urgent si exact ce doresti tu, nu-i asa? Eu cand am luat teveu' m-am dus in magazin de doua ori si am ales, testat, intors acasa, luat bani, testat inca o data si luat. Documentarea pe net a fost ceva de cateva ore. Daca vorbesc cu inca 4-5 useri si-ti spunem toti ca asus de 19 e cael mai tare si cel mai beton- te duci si-l iei? Nu testezi inainte? Eu n-am testat asus, si-am luat plasa (nu direct). Uite- sony face niste monitoare ieftine, beton, cu ce rezolutie vrei- te duci si-l iei direct? Uite ce as fi vrut eu dar n-avusei bani: http://www.cel.ro/mo...8hds-full-hd-l/ si nici nu era la vanzare.
Maine e luni- magazinul ala de zici tu e deschis- te duci si te uiti: care arata cel mai beton si e mai ieftin ala e al tau. E bine asa? Nu testezi mai intai? Pai la banii aia- ii frec pe baieti pana aleg ce vreau (intre oarecare limite).
măi nu mă lua așa că știi prea bine ce am vrut să întreb ... așa mă duc văd care se vede cel mai bine nou și după un an ce să văd? pixeli morți? la păreri mă interesează durabilitate în principal pe diverse tipuri de monitoare sau/și firme.

Bineînteles că nu mă duc ca nemâncatul acolo și primul monitor care îl văd de vis-a-vis mă duc și le spun că pe ăla îl vreau ... voi verifica și eu înainte, mai ales în perioada asta când vânzările sunt jalnice ăștia de la firmele de specialitate te pupă pe tălpi numai să te convingă să iei și un mouse de 9 ron

#13
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
As you wish- cred ca de paste, in urma parerilor de pe forum, iti vei lua monitorul. Eu am prastia mea de prin vara si a mers la greu pe diverse aplicatii si inca n-a crapat. Ma doare-n brisca, are oricum 2 ani garantie.

#14
Urmelinho

Urmelinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.12.2007
aaaaa fiindcă tot veni vorba de garanție cam toate firmele au 2 ani de garanție (cel puțin) ... dacă mor pixeli cine face monitorul? eu sau "garanția"?  că așa dacă are un monitor 2 ani garanție eu zic că măcar 3-4 ani tot va merge ireproșabil ... sau greșesc?

#15
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Duce si mai mult. Mai aduc uneori monitoare hp, in stare sh, si pe langa faptul ca arata excelent, au niste culori de bat si monitoarele noi. Am fo bou de nu mi-am luat un dell de 20, cu o carca de conectori in spate si cu picior cu gaz. Basca ecranul se inclina la 90 de grade, deci la lucrul cu foto e bestial. Am sa scot horizon-ul la vanzare si imi iau un dell sau hp, vad eu.

#16
uazzap

uazzap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.04.2008

View PostLucian_M, on Feb 8 2009, 20:40, said:

Pacat, ele sunt viitorul.
Iar ce ti-am aratat eu la 22" e la un pret imbatabil + ca un film vazut pe el....


hm 22,a specificat 19" poate deoarece sta la o distanta nu mult prea mare de monitor,iar sa stai in fata a unuia de 22" la 1 m distanta lucrand in aplicatii nu mi se pare sanatos.Mda ... la filme good idea.Un wide de 19" la filme...sa recunoastem se vede turtit.Asa ca alegerea unuia de 19" 1280x1024 e buna !

#17
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Imi pare rau- nu se vede deloc turtit- doar daca umbli la setari. Eu il folosesc si ca ecran tv prin tuner (placa de captura, de fapt) si se vede bine, imi lasa dungi negre pe laterale. In rest- numai de bine (doar ca nu e inclinabil, dar cred ca vorbesc la depozit sa-mi dea un suport de dell sau hp si-l adaptez pentru horizon).

#18
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

View Postyeeeeman, on Feb 8 2009, 20:40, said:

Eu am ASUS, modelul MB19TU, l-am achizitionat acum un an jumatate, si pot sa spun ca sunt multumit pana la cer de el.
Fara pixeli morti, calitate foarte buna a imaginii, comparat cu alte firme, si in general se observa ca nu e facut cu economie de materiale in gand.
De acum sa te feresti de samsung, LG, benq, si alte chinezarii.Am vazut o multime de LCD-uri(TV si monitoare) de la firmele astea, pe la prieteni, rude, vecini, toate au pixeli morti si foarte multe fix dupa ce le cumpara.
Asadar mergi pe Asus ;)
LE:Recent un prieten si-a cumparat un LCD TV Samsung de 90 si ceva de cm(mare al naibii), a dat undeva la 4000ron, si deja are 2 pixeli morti fix pe centrul ecranului.
Neghiob nu e , caci il pastreaza ca pe un bibelou, il tine in folie si are grija de el, dar cu toate astea firma isi spune cuvantul.De LG nu mai zic..


nu e chiar asa, eu am un LG de 32" in sufragerie, are cam 14 luni si nu are nici un pixel mort... si sa nu spun ca sta aprins cate 20 de ore, de obicei este uitat aprins noaptea.

acum privitor la monitoarele LCD,  eu am primit cadou un acer P223w 22" , are 2 luni de cand lam cumparat... a costat 560lei la promotie, imaginea este impecabila.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate