Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

mansardare

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Psykorb

Psykorb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.01.2009
Casa P+E1+M. Eu sunt proprietar pe etajul 1 si mansarda iar celalalt proprietar detine parterul si pivnita.
Deasupra bucatariei mele de la etajul 1 se afla un spatiu nefolosit (in mansarda dar inchis) care nu apare in planul casei.
As dori sa-l amenajez si sa-l folosesc in interes personal, intrebarea este daca celalalt proprietar poate emite pretentii in legatura cu acest spatiu (1/2 etc).
PS: Accesul catre acest spatiu se poate face doar trecand prin proprietatea mea, adica scarile interioare (parter-etaj 1-mansarda).

Va rog sa ma lamuriti!
Va multuemsc!

#2
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Ce suprafata are spatiul ala?

#3
Psykorb

Psykorb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.01.2009

View PostC.F.S., on Feb 5 2009, 13:36, said:

Ce suprafata are spatiul ala?

sa zic in jur de 20mp

#4
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View PostPsykorb, on Feb 5 2009, 13:31, said:

Casa P+E1+M. Eu sunt proprietar pe etajul 1 si mansarda iar celalalt proprietar detine parterul si pivnita.
Deasupra bucatariei mele de la etajul 1 se afla un spatiu nefolosit (in mansarda dar inchis) care nu apare in planul casei.
As dori sa-l amenajez si sa-l folosesc in interes personal, intrebarea este daca celalalt proprietar poate emite pretentii in legatura cu acest spatiu (1/2 etc).
PS: Accesul catre acest spatiu se poate face doar trecand prin proprietatea mea, adica scarile interioare (parter-etaj 1-mansarda).

Va rog sa ma lamuriti!
Va multuemsc!


Depinde de modul de achiziționare al imobilului.
Celălalt proprietar a cumpărat odată cu tine, anterior sau ulterior?
Dacă a cumpărat ulterior, nu poate să emită pretenții asupra acestui spațiu, doar dacă există ceva stipulat în actul de cumpărare al imobilului.


#5
Psykorb

Psykorb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.01.2009

View Postcopjob2000, on Feb 5 2009, 18:48, said:



Depinde de modul de achiziționare al imobilului.
Celălalt proprietar a cumpărat odată cu tine, anterior sau ulterior?
Dacă a cumpărat ulterior, nu poate să emită pretenții asupra acestui spațiu, doar dacă există ceva stipulat în actul de cumpărare al imobilului.

Initial a fost un singur proprietar. Acesta a vandut intai partea de jos. Apoi a vandul partea de sus (in care locuiesc) ocazie cu care s-a mutat in alt imobil. (acte de vanzare-cumparare).
Nu exista nimic stipulat in plus in actul de cumparare... fiecare cu partea lui.
Ma poate lamuri cineva?
Multumesc!

#6
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Ce nu este expres interzis, este permis!
Dacă fiecare dintre proprietari a cumpărat o parte, atunci nici unul nu poate emite pretenții asupra proprietății (sau a unei părți din aceasta) celuilalt.
Așa cum vecinu' nu poate emite pretenții asupra mansardei, nici tu nu poți emite pretenții asupra subsolului (pivniță).
Încearcă să simulezi o eventuală reparație/modificare a spațiului la care te referi, pentru a vedea dacă vecinul are ceva de comentat, după care, dacă nu sunt probleme, să demarezi efectiv lucrările!


#7
Psykorb

Psykorb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.01.2009

View Postcopjob2000, on Feb 8 2009, 12:05, said:

Ce nu este expres interzis, este permis!
Dacă fiecare dintre proprietari a cumpărat o parte, atunci nici unul nu poate emite pretenții asupra proprietății (sau a unei părți din aceasta) celuilalt.
Așa cum vecinu' nu poate emite pretenții asupra mansardei, nici tu nu poți emite pretenții asupra subsolului (pivniță).
Încearcă să simulezi o eventuală reparație/modificare a spațiului la care te referi, pentru a vedea dacă vecinul are ceva de comentat, după care, dacă nu sunt probleme, să demarezi efectiv lucrările!

Da, mansarda, ca si etajul unu, este cumparata, dar in planul mansardei apare doar spatiul amenajat (normal). Daca era amenajat aparea si el. Vecinul oricum nu o sa-si dea seama ca folosesc acel spatiu, dar chestia e ca nu vreau sa ma apuc de amenajat si peste 3 sau 10 ani sa afle si sa emita pretentii, dupa ce am investit bani acolo...
A mai intalnit cineva aceasta situatie?

(multumesc pt raspunsuri!)

#8
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Sincer nu am mai întâlnit o astfel de speță, însă dacă au trecut 3 ani de la data terminării lucrării, vecinul nu poate să mai emită vreo pretenție!
Și acum cred că îi este greu să emită pretenții atât timp cât toată mansarda a fost cumpărată de tine!


#9
Psykorb

Psykorb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.01.2009

View Postcopjob2000, on Feb 10 2009, 10:23, said:

Sincer nu am mai întâlnit o astfel de speță, însă dacă au trecut 3 ani de la data terminării lucrării, vecinul nu poate să mai emită vreo pretenție!
Și acum cred că îi este greu să emită pretenții atât timp cât toată mansarda a fost cumpărată de tine!

Vecinul habar n-are de acest spatiu (oarecum ascuns, inaccesibil, am facut o usa intr-un perete sa-l pot vizita).
Exista vre-o lege care precizeaza ca dupa 3 ani vecinul nu mai poate emite pretentii?

Multumesc!

#10
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
În Codul Civil, dacă nu acționezi în termen de 3 ani pentru recuperarea unui eventual prejudiciu material, sau o datorie, după împlinirea acestui termen intervine prescripția!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate