Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...
 Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Programare weekend
 Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7
 Ma doare urechea la zgomote puter...

Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...
 

PROBLEMA VITEZA CLICKNET

- - - - -
  • Please log in to reply
500 replies to this topic

#451
Jinxie

Jinxie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.08.2006
O intrebare... momentam am 7mbiti/s , la orice test ies 6,1 ...e ok ca la adsl ai cam 85% ..restul sunt pierderi... intrebarea e urmatoarea: Pot sa ma duc sa le spun sa imi dea 12mbiti (desi linia mea suporta doar 10 mbiti) ...ca sa ajung macar la 9,5-10mbiti/s efectivi? Asta ca sa stiu daca mai are rost sa negociez ceva sau intrerup contractul ...si asa e expirat din 2007....

#452
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,912
  • Înscris: 29.06.2006
Daca linia suporta 10 iar tu ai portul configurat la 12 mb, nu se va sincroniza modemul in veci. Daca prin absurd s-ar sincroniza nu vei lua mai mult de 8-8,5 mb, asa ca n-are rost sa platesti un abonament de 12 ca sa iti mearga la 8 (daca va merge)

#453
steff88

steff88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2009
Numai asa s-a sincronizat toata ziua.Ce pisici o fi avand ?

//linie de 4096/512

Attached Files


Edited by steff88, 27 June 2010 - 17:51.


#454
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,912
  • Înscris: 29.06.2006
daca nu pui si parametrii, degeaba

#455
steff88

steff88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2009
parametrii nu sunt corecti nu stiu care e  problema (hg510) daca ma duc la vecinu' are snr 20/20 si la mine asa arata + nu am deconectari
SNR Margin (dB):   5.9   18.0
Attenuation (dB): 39.0   22.8
Output Power (dBm): 96.9   -2.2

#456
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,912
  • Înscris: 29.06.2006
snr exagerat de mic si atenuare mare, exact cum nu trebuie sa fie...deci nu ai de ce sa te miri ca se sincronizeaza asa, sa zici mersi ca totusi se sincronizeaza. Pentru a rezolva problema fa reclamatie sa vina echipa, mai mult ca sigur ca e linia bubuita pe undeva

#457
dradis

dradis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 27.08.2009
Astia au inebunit, ce naiba fac, or face lucrari ceva? Mie imi mergea peste 1,7 Mb/s constant pana acum!
[ http://www.speedtest.net/result/865342045.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#458
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008
Tipic rtc de parca nu ias cunoaste ...Uf bine ca am scapat de ei

Noul meu isp ...

[ http://www.speedtest.net/result/872348347.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

P.S ma mandresc cu noul meu isp  :thumbup:

#459
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,137
  • Înscris: 25.02.2007
Tot studiind eu problema ADSL-ului meu din ultima vreme.. pare ca are o legatura cu ploile. Primele probleme serioase cu conexiunea le-am avut dupa vro 2 zile de ploaie nonstop (nu mi-a mers vro juma de zi pana am schimbat pe ADSL1 - initial era pe ADSL2+). A mai iesit soarele, a mers mai bine, iara ploaie, iara probleme. Mi-e greu sa ma pronunt despre reteaua RTC in general in aceasta perioada avand in vedere problemele pana la ea. S-ar putea sa fie doar de la ploaie situatia. Si cum ploua cam mult anul asta.. e posibil sa suferim in plus cu netu pe acest motiv.
(anii trecuti n-am observat probabil pt. ca aveam viteza mai mica si facea fata la ploaie - la cei care sunteti mai departe de DSLAM probabil ca se simte de la viteze mai mici umezeala)

#460
florin_burlibasa

florin_burlibasa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.08.2008
Salut, am o intrebare la cei care pot afla informatii despre instalarile de fibra optica pe teritoriul orasului iasi. Eu locuiesc intr-o localitate aflata la cativa km de iasi (rediu 4-5km) si sunt curios cand au de gand sa instaleze fibra optica si in locallitatile limitrofe. In momentul de fata am un abonament ClickNet Power insa nu-l pot utiliza decat pe ADSL la o viteza maxima de download de 12Mb/s.
Mai vreau sa intreb utilizatorii de ClickNet Power daca la semnarea contractului li s-a impus un anumit model de modem, asa cum mi s-a intamplat mie. La telefon, cand am discutat cu unul din operatorii RTC, mi s-a promis un Zyxel P-870 WH, insa cand am mers sa semnez contractul nu am luat in calcul ca trebuie sa o fac si pe militianul si sa deschid cutia in fata operatoarei care mi-a facut noul contract, drept urmare, acasa aflu ca am un Huawei EchoLife HG520b. Pun mana pe telefon, sun la RTC, mi se spune ca asta e defapt modemul care trebuia sa il primesc, iar drept justificare mi-au spus ca datorita faptului ca tehnologia VDSL nu este inca posibila in localitatea Rediu, Iasi, primesc acest modem ADSL. Insa fosrte bine puteam folosi modemul ADSL vechi Huawei 220, insa sa-mi primesc totusi modemul promis .....in fine. Sunt curios daca a mai patit cineva asa ceva.

#461
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,912
  • Înscris: 29.06.2006
pai e simplu, zyxel 870 e pt vdsl, iar din moment ce nu ai vdsl, cum era sa-ti dea modemul ala ? ti-a dat alt modem gratis care sa mearga pe serviciul care il ai

#462
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postflorin_burlibasa, on 15th July 2010, 18:03, said:

Salut, am o intrebare la cei care pot afla informatii despre instalarile de fibra optica pe teritoriul orasului iasi. Eu locuiesc intr-o localitate aflata la cativa km de iasi (rediu 4-5km) si sunt curios cand au de gand sa instaleze fibra optica si in locallitatile limitrofe. In momentul de fata am un abonament ClickNet Power insa nu-l pot utiliza decat pe ADSL la o viteza maxima de download de 12Mb/s.
Mai vreau sa intreb utilizatorii de ClickNet Power daca la semnarea contractului li s-a impus un anumit model de modem, asa cum mi s-a intamplat mie. La telefon, cand am discutat cu unul din operatorii RTC, mi s-a promis un Zyxel P-870 WH, insa cand am mers sa semnez contractul nu am luat in calcul ca trebuie sa o fac si pe militianul si sa deschid cutia in fata operatoarei care mi-a facut noul contract, drept urmare, acasa aflu ca am un Huawei EchoLife HG520b. Pun mana pe telefon, sun la RTC, mi se spune ca asta e defapt modemul care trebuia sa il primesc, iar drept justificare mi-au spus ca datorita faptului ca tehnologia VDSL nu este inca posibila in localitatea Rediu, Iasi, primesc acest modem ADSL. Insa fosrte bine puteam folosi modemul ADSL vechi Huawei 220, insa sa-mi primesc totusi modemul promis .....in fine. Sunt curios daca a mai patit cineva asa ceva.
tehnologii diferite , modemuri diferite ! in localitatea ta NU este vdsl ! deci modemul pe care l-ai primit e ok.

#463
marginean49

marginean49

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 19.01.2007

View Postnelutu_pop, on 22nd April 2010, 19:01, said:

Azi a venit o echipa de la romtelecom sa-mi repare internetul care deja mergea,acuma nu mai merge telefonul fix,asta este lipsa de profesionelism,pai nu verifici daca tot ai venit la abonat acasa daca mai are ton la telefonul fix,au schimbat portul si nu au infipt bine firul meu in sertizor(nu stiu daca au facut asta intentionat fiindca luam cu totul alte masuri)si acuma nu mai pot fi sunat fiindca nu au facut bine ce au facut in centrala ,............ la cati bai au pentru salariu ar trebui sa fie mai competenti
[ http://www.speedtest.net/result/790768281.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
L Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 0:09:46

DSL Type: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 508 / 6.140

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 0,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 17,5 / 27,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 18,0 / 11,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 33.587

CRC Errors (Up/Down): 0 / 0

HEC Errors (Up/Down): 0 / 0

Pick a task...
Internetul meu merge acu pe un singur fir,nu stiam ca se poate dar merge bine ca merge fiindca am avut mare nevoie de el trebuia sa primesc rezukltatul unei analize foarte importante pentru sotia mea,imi pare rau ca nu am alternative fiindca as reninta la Romtelecom imediat


[ http://www.speedtest.net/result/790798706.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Spuneti-mi si mie va rog cum face-ti aceste teste in care vedeti cat va duce banda? Sunt ft curios cat imi duce si mie pentru ca speedtestul nu e relevant (obtin viteze de download si de 50MB)

#464
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,912
  • Înscris: 29.06.2006
speedtestul e plin de erori, mie mi-a dat de 10 ori la rand 250 mbps, iar eu am 20

#465
steff88

steff88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2009
azi nu a mers de la 9-11 si acum se sincronizeaza ca in pom.
Se fac lucrari sau au innebunit? :thumbdown:

#466
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003

View Poststeff88, on 16th July 2010, 18:43, said:

azi nu a mers de la 9-11 si acum se sincronizeaza ca in pom.
Se fac lucrari sau au innebunit? :thumbdown:

T-eau trecut probabil pe noua varianta (Interleaved). Rabdare si tutun, sper sa rezolve!

#467
steff88

steff88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2009
tot pe fast is  :notangel:

#468
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003

View Poststeff88, on 16th July 2010, 19:06, said:

tot pe fast is  :notangel:

Taci dreq sa nu te auda careva! :) Sau poate te aude si ma pune si pe mine asa cum era in vremurile bune (pana acum 2 saptamani).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate