Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
System data 100GB din 256GB

Pot sa schimb routerul?

Taxa pod " Sold peaje neexpir...

Problema stabilizator tensiune cu...
 VENTILATOR

Comunicare cu animale moarte ?

Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi
 Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...
 Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?
 

frameurile, indispensabile sau nu

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
coco243

coco243

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 24.04.2007
Am incercat sa-mi fac si sa incarc si eu un site pe domenii host romanesti, deoarece vreau ca siteul sa aibe vizitatori romani, dar nu am reusit, m-am izbit de probleme ce cred eu ca se intampla din cauza frameurilor.
Cu ceva timp innainte am auzit ca framurile sunt invechite, insa sunt incepator si fara frameuri nu stiu sa fac un site mai complex zic eu, este adevarat ca framurile nu se mai folosesc? si daca nu cam ce variante ar fi? Mutumesc.

#2
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
PHP si functia include()

Fisierele ce le incarcai pana acum in frame-uri, le incluzi cu include() in paginile care trebuie sa le contina.

Edited by don_dannielo, 25 January 2009 - 15:14.


#3
coco243

coco243

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 24.04.2007

View Postdon_dannielo, on Jan 25 2009, 15:11, said:

PHP si functia include()

Fisierele ce le incarcai pana acum in frame-uri, le incluzi cu include() in paginile care trebuie sa le contina.


deci in loc de: <frame src="exemplu.htm"> inlocuiesc cu include(exemplu.htm)?

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
<?php include("exemplu.htm"); ?>
Iar fisierul in care pui codul trebuie sa aibe extensia .php
In rest poti lasa totul cum e acum.

Asta ar fi cea mai simpla varianta. Nivelul urmator ar fi sa inveti despre cms-uri, templates, etc.

Edited by don_dannielo, 25 January 2009 - 16:52.


#5
coco243

coco243

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 24.04.2007

View Postdon_dannielo, on Jan 25 2009, 16:48, said:

<?php include("exemplu.htm"); ?>
Iar fisierul in care pui codul trebuie sa aibe extensia .php
In rest poti lasa totul cum e acum.

Asta ar fi cea mai simpla varianta. Nivelul urmator ar fi sa inveti despre cms-uri, templates, etc.

.php in loc de .html?

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Dap.

#7
coco243

coco243

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 24.04.2007

View Postdon_dannielo, on Jan 25 2009, 17:07, said:

Dap.

Problema era ca incerc sa-mi fac siteul sa functioneze pe un host romanesc, pana acum nu mi se afisa continutul, si in mozzila imi dadea o eroare de genu: 502 bad gateway, am inlocuit cum ai zis tu si spre surprinderea mea a inceput sa se vada ceva, in dezordine maxima, dar totusi, se vedea in sfarsit ceva, mi-am dat seama ca banerele strica treaba, am scapat de faptul ca nu se vedea nimic de pe browser dar cum scap cu bannerul ala ce imi apare in fiecare frame, ca se pare ca si cu include() tot un fel de frame este
Mersi.

Edited by coco243, 25 January 2009 - 17:56.


#8
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cumperi un host adevarat, altceva nu prea ai ce.
Chiar daca-ti mergeau frameurile, tot cu bannere apareau.

Serverul free pe care-l folosesti baga automat bannere in orice fisier html sau php de pe server, se pare.

Mai poti incerca sa schimbi extensia lui exemplu.htm in orice altceva (.kdht), dar e cam carpeala si nici nu stiu daca merge.

#9
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Frame-urile nu se mai folosesc, in principal, datorita efectelor dezastroase in indexarea de catre Google.

#10
coco243

coco243

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 24.04.2007

View Postlord_ice, on Jan 25 2009, 19:46, said:

Frame-urile nu se mai folosesc, in principal, datorita efectelor dezastroase in indexarea de catre Google.

Pai si daca nu se mai folosesc framurile atunci ce se foloseste? Inseamna ca au fost ele inlocuite cu ceva, de-as sti cu ce...

#11
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Frame-urile inseamna ca se trimit inspre browser mai multe fisiere html deodata.

Metoda spusa de mine e nivelul urmator, adica fisierele se compun pe server si se trimite catre browser un singur fisier.

Pachetul free de aici cred ca-ti ajunge sa scapi de reclame, dar tot iti va trebui un domeniu cumparat.

Edited by don_dannielo, 25 January 2009 - 20:01.


#12
coco243

coco243

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 24.04.2007

View Postdon_dannielo, on Jan 25 2009, 20:01, said:

Frame-urile inseamna ca se trimit inspre browser mai multe fisiere html deodata.

Metoda spusa de mine e nivelul urmator, adica fisierele se compun pe server si se trimite catre browser un singur fisier.

Pachetul free de aici cred ca-ti ajunge sa scapi de reclame, dar tot iti va trebui un domeniu cumparat.

  Se pare ca trebuie sa mai invat css ca sa ating urmatorul prag in webdesign, si poate astfel voi gasi o metoda de realizare a unui site fara framuri

#13
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Postcoco243, on Jan 25 2009, 19:54, said:

Pai si daca nu se mai folosesc framurile atunci ce se foloseste? Inseamna ca au fost ele inlocuite cu ceva, de-as sti cu ce...
Foarte simplu, au fost inlocuite cu div uri sau cu iframe

#14
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
div-ul nu e inlocuitor pt frame.

@coco: eu cred ca tie ti sa par indispensabile pt ca tu le folosesti ca sa pozitionezi continut pe site, ceea ce e complet aiurea.
scopul unui frame sau iframe e sa afisezi pagini de pe alt site, nu pagini de pe propriul site. si eu nu vad nici un motiv pt ca sa tragi continut de pe alt site...

#15
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
doublepost, scuze :D

Edited by unu, 25 January 2009 - 21:48.


#16
coco243

coco243

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 24.04.2007

View Postunu, on Jan 25 2009, 21:47, said:

div-ul nu e inlocuitor pt frame.

@coco: eu cred ca tie ti sa par indispensabile pt ca tu le folosesti ca sa pozitionezi continut pe site, ceea ce e complet aiurea.
scopul unui frame sau iframe e sa afisezi pagini de pe alt site, nu pagini de pe propriul site. si eu nu vad nici un motiv pt ca sa tragi continut de pe alt site...


unu ai prins exact ideea, foloseam frameurile pt a posta continut pe site, dar nu stiu cum sa fac asta fara frameuri, zicea cineva ca frameurile au fost inlocuite de divuri, foarte bine, am invatat si despre divuri, am reimpartit pagina cu divuri, dar acum nu stiu cum sa schimb continutul divului principal dupa ce as apasa spre exemplu pe un link din divul meniu sa zicem

#17
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
dar e simplu, mult mai simplu decat cu frame sau tabel:

uite o bucata de text/continut/ce vrei:

<div class="exemplu"> aici e continut </div>

apoi faci un fisier .css in care faci ce vrei cu bucata aia de text (din punct de vedere al design-ului):
.exemplu{
 width: 400px;
 height: 200px;
 background: #c84000;
 border: 10px solid #55ffdd;
 padding: 10px;
 display: block;
 font-size: 16px;
}

sunt o gramada de tutoriale despre css si xhtml, ideea e sa vrei sa inveti...

#18
coco243

coco243

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 24.04.2007

View Postunu, on Feb 9 2009, 22:34, said:

dar e simplu, mult mai simplu decat cu frame sau tabel:

uite o bucata de text/continut/ce vrei:

<div class="exemplu"> aici e continut </div>

apoi faci un fisier .css in care faci ce vrei cu bucata aia de text (din punct de vedere al design-ului):
.exemplu{
 width: 400px;
 height: 200px;
 background: #c84000;
 border: 10px solid #55ffdd;
 padding: 10px;
 display: block;
 font-size: 16px;
}

sunt o gramada de tutoriale despre css si xhtml, ideea e sa vrei sa inveti...


Frate, nu ma intelegi, ce naiba, nu stiu eu sa ma exprim? Stiu asa in mare sa configurez un div DAR din cat am navigat eu pe net, majoritatea web siteurilor sunt impartite cam asa:]

- sus un banner, sau headder sau cum i-o zice stii la ce ma refer, care de obicei are o reclama, eu spre exemplu poate fur o poza si o pun acolo, asta fiind un div, care ramane fix

  Dupa banner, sub el, pagina se imparte in 2

- in stanga un meniu ( niste linkuri int-un div)  care nu se schimba deloc si contine linkuri, butoane sau ce o contine care fac trimitere CATRE divul principal, ce din dreapta meniului

Astea ultimele 2 sunt practic ca niste coloane, deci simplu, pac apesi pe link in divul din stanga si se modifica continutul divului din dreapta, meniul si bannerul ramanand nemodificate.

Cu framurile era simplu link -> catre pagina frumos se deschidea in frame si gata

Eu am gasit o metoda, dar cred ca e de la tara, adica sa am pagina index, ii dau un copy, divurile meniu si banner raman la fel, numai ca schimb continutul din divul mare/principal, si in pagina index fac link cu trimitere catre pagina asta noua copiata, da sa fac asa toata ziua, plus ca ma gandesc ca e si mult spatiu ocupat de pomana, nu stiu daca am voie sa pun link catre pagina la care lucrez, asa mi-ar fi mult mai usor de explicat ce vreau.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate