Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Imprimante laser Xerox

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
all3xgod

all3xgod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 05.05.2007
Salut, am intrat intr-o dilema...vreau sa imi iau o imprimanta laser Xerox-nu incercati va rog s ama convingeti sa iau alte marci, vreau daca puteti s aimi raspundeti la urmatoarele intrebari:
-am 3 modele, Xerox Phaser 3250, 3124, 3125, toate gasite la oferta la un pret mai mult decat rezonabil, pe care o recomandati? eu tind spre  prima 3250 volum mai mare de lucru lunar si chiar am de gand sa o folosesc, dar nam gasit decat cateva review-uri p net in care este laudata...si doar atat.
-vreau sa stiu care dintre ele are chip si la care se poate reincarca cartusul fara probleme...cred ca 3124 are acelasi cartus ca si 3117 si aia stiu sigur ca se poate reincarca...restul au niste cartuse de 3000/5000 pagini care noi depasesc mult pragul de 300ron in unele magazine...
-cam cat ar costa reincarcarile cu /fara chip daca aveti idee...
Multumesc...

#2
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

View Postall3xgod, on Jan 22 2009, 17:23, said:

Salut, am intrat intr-o dilema...vreau sa imi iau o imprimanta laser Xerox-nu incercati va rog s ama convingeti sa iau alte marci, vreau daca puteti s aimi raspundeti la urmatoarele intrebari:
-am 3 modele, Xerox Phaser 3250, 3124, 3125, toate gasite la oferta la un pret mai mult decat rezonabil, pe care o recomandati? eu tind spre  prima 3250 volum mai mare de lucru lunar si chiar am de gand sa o folosesc, dar nam gasit decat cateva review-uri p net in care este laudata...si doar atat.
-vreau sa stiu care dintre ele are chip si la care se poate reincarca cartusul fara probleme...cred ca 3124 are acelasi cartus ca si 3117 si aia stiu sigur ca se poate reincarca...restul au niste cartuse de 3000/5000 pagini care noi depasesc mult pragul de 300ron in unele magazine...
-cam cat ar costa reincarcarile cu /fara chip daca aveti idee...
Multumesc...
- Eu am 3124, nu are cip. I se potrivesc cartusele si de la 3117 si de la altele. Foarte multumit, caut acum toner pudra de la firma lui. Aveam de la cineva un cartus gol si i-am pus pudra de la un HP mai vechi, imprima gri si nu prea uniform, nu mai fac asta. Daca nu stiti cum se umple, PM, ca nu urmaresc specific acest topic. O veste si mai buna, mi-a dat cineva un cartus cu cip de la o multifunctionala Xerox care nu mai scria de loc, s-a potrivit fara probleme sau fortari si am mai tras vreo suta de pagini ca mai avea toner; ignora contorul din cip complet. Pagina de test o poate face fara computer, astepti incalzirea, apoi apesi butonul vreo 3-5 secunde pina clipeste un led.

#3
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View Postsilverflower, on Feb 1 2009, 17:30, said:

- Eu am 3124, nu are cip. I se potrivesc cartusele si de la 3117 si de la altele. Foarte multumit, caut acum toner pudra de la firma lui. Aveam de la cineva un cartus gol si i-am pus pudra de la un HP mai vechi, imprima gri si nu prea uniform, nu mai fac asta. Daca nu stiti cum se umple, PM, ca nu urmaresc specific acest topic. O veste si mai buna, mi-a dat cineva un cartus cu cip de la o multifunctionala Xerox care nu mai scria de loc, s-a potrivit fara probleme sau fortari si am mai tras vreo suta de pagini ca mai avea toner; ignora contorul din cip complet. Pagina de test o poate face fara computer, astepti incalzirea, apoi apesi butonul vreo 3-5 secunde pina clipeste un led.

Toner original xerox nu ai sa gasesti niciodata si decat toner compatibil pentru modelul tau, toner gasesti aici cu 20 lei doza: http://www.evanzari....mart/Itemid,37/

Edited by daniel21, 01 February 2009 - 20:03.


#4
all3xgod

all3xgod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 05.05.2007
salutare...despre Xerox 3100mfp-s , multifunctional stiti ceva?cartusul are chip?sau macar se poate reincarca??multumesc...

#5
dodo67

dodo67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.12.2007

View Postall3xgod, on Feb 3 2009, 19:14, said:

salutare...despre Xerox 3100mfp-s , multifunctional stiti ceva?cartusul are chip?sau macar se poate reincarca??multumesc...

s-ar putea incarca, dar contorizarea din memorie nu se poate sterge nici cu  update de firmware(deocamdata), iar cand apare mesajul"toner empty, replace" nu mai poti lista deloc

#6
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdodo67, on Apr 11 2009, 14:03, said:

s-ar putea incarca, dar contorizarea din memorie nu se poate sterge nici cu  update de firmware(deocamdata), iar cand apare mesajul"toner empty, replace" nu mai poti lista deloc

Se poate reîncărca și se schimbă și chipul.
Numai bine.

#7
ionutzsmekerash

ionutzsmekerash

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.04.2009
sall mi-am cumparat de curand o imprimanta laser Xerox 3117 shi mi s-a bolcat coli inauntru...... ce ar trebui sa fac ? am descarcat niste ghiduri de utilizare dar nu scrie nicaieri cum sa scot hartia.....

#8
sorinmatei

sorinmatei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.05.2008

View Postionutzsmekerash, on Apr 25 2009, 20:10, said:

sall mi-am cumparat de curand o imprimanta laser Xerox 3117 shi mi s-a bolcat coli inauntru...... ce ar trebui sa fac ? am descarcat niste ghiduri de utilizare dar nu scrie nicaieri cum sa scot hartia.....
La 3117 se ridica partea superioara. Asa ai acces la hartiile prinse acolo. Mai poti trage capacul din fatza (pe unde intra hartia), are niste urechi. De fapt, cred ca e cel mai accesibil asa. Exact pe unde se scoate tonerul pentru schimbat.

#9
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View Postfiordm, on Apr 25 2009, 04:12, said:

Se poate reîncărca și se schimbă și chipul.
Numai bine.

Ai chipuri pentru Xerox 3100 ?

#10
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdaniel21, on Apr 27 2009, 19:51, said:

Ai chipuri pentru Xerox 3100 ?

Au fost zilele "astea" cu 1 Mai etc. și nu am avut timp să mă interesez. Te țin la curent.
Numai bine.

#11
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

View Postsilverflower, on 1st February 2009, 18:30, said:

...  Daca nu stiti cum se umple, PM, ca nu urmaresc specific acest topic. ...
-  Am mai primit solicitari, asa ca mai bine scriu aici instructiuni pentru cei care vor sa umple cartuse de 3117 sau 3124:

1. Unul din capacele laterale care are si o tablita are 2 suruburi: le desfaci.
2. Cu o surubelnita plata subtire (cutit) ridici capacul imprejur cite putin pina iese.
3. Ai sa vezi un capac infundat ca la medicamente, pe acolo se umple; culmea ca asta e partea mai grea, marginea subtire se rupe usor; salti cite putin circular tot cu surubelnita subtire.
4. Umpli cu un con de hirtie daca e nevoie.
5. Pui capacul de umplere si cel cu lagar pentru ax (primul) la loc.
Precautii:
- Nu atingi cu mina cilindrul verde.
- Pulberea este foarte fina, sa torni incet ca sa nu o inspiri.
Succes!

#12
kelye

kelye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 14.04.2005
Mda, se pare ca niciun magazin mai cunoscut de refill nu se ocupa de 3100MFP ... ceea ce e trist, cartusele originale te duc la un pret de 0.1 ron/pagina ceea ce mi se pare mult...

#13
gabrielairina

gabrielairina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 17.02.2009
Cu 3100 e belea mare. Mi s-a spus ca nu are cip, are cartela. Asa ca eu nu reusesc sa reincarc cartusul.
Daca cineva stie mai multe poate ne ajuta si pe noi.

#14
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008

View Postionutzsmekerash, on 25th April 2009, 09:10, said:

sall mi-am cumparat de curand o imprimanta laser Xerox 3117 shi mi s-a bolcat coli inauntru...... ce ar trebui sa fac ? am descarcat niste ghiduri de utilizare dar nu scrie nicaieri cum sa scot hartia.....
probabil raspund prea tarziu, dar pentru orice eventualitate:D am si eu acelasi tip de imprimanta, si mi s-a blocat si mie, asta din cauza ca hartia nu este asezata bine in tavita. pentru a debloca-o trebuie sa iei in considerare si unde este blocata: mai apropare de gura de intrare sau mai aproape de iesire(poate sa fie iesita jumatate sau sa fie prinsa chiar cand o apuca tamburul din interior pt a o trage afara). daca s-a blocat la intrare trebuie sa desfaci capacul ala mare pe unde ai bagat cartusul si eventual sa scoti si cartusul,daca nu ai loc destul..dar ai grija sa fie rece, ca altfel te arzi rau;) daca e prinsa la iesire, desfaci capacul ala de sus, pe unde iese hartia, apoi ridici si plasticul ala negru d sub capac, si o tragi usor,fara sa fortezi. oricum nu ai de ce sa iti faci griji ca s-a blcoat hartia, e ceva normal, si daca asezi hartia bine nu ai nicio problema;)
aaaa..nu stiu ce ghiduri ai descarcat ca in cel p care il am eu scrie si cum se scoate hartia:D

#15
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View Postgabrielairina, on 31st August 2009, 18:32, said:

Cu 3100 e belea mare. Mi s-a spus ca nu are cip, are cartela. Asa ca eu nu reusesc sa reincarc cartusul.
Daca cineva stie mai multe poate ne ajuta si pe noi.


Au aparut cartelele respective se pot aduce ceva mai greu iar pretul este mare (fiind foarte noi). (15 euro +TVA).

#16
gabrielairina

gabrielairina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 17.02.2009
Am si eu nevoie de drivere pentru XEROX PHASER 3100 MFP si XEROX PHASER 3117. Niic din ce-am gasit pe net nu merge. Multumesc!

#17
bogdanpopey

bogdanpopey

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.03.2007

View Postgabrielairina, on 29th June 2011, 18:23, said:

Am si eu nevoie de drivere pentru XEROX PHASER 3100 MFP si XEROX PHASER 3117. Niic din ce-am gasit pe net nu merge. Multumesc!

salut... uite ti-am uploadat aici pe contul meu de dropbox imagine proaspat creata dupa CDul meu original de la xerox phaser 3117.

LINK: http://dl.dropbox.co...phaser.3117.iso


PS: Multumesc silverflower pentru instructiuni. O sa le aplic cat mai curand posibil. Apropo, am printat cam 1500 pagini dupa ce-am cumparat-o de pe shopix.ro (200 ron, am avut mare noroc pentru ca acum am citit pe net despre site si s-a dat drept o firma neserioasa cu alti clienti, ba chiar a intrat in faliment complet). Mi-a incarcat cartusul, un prieten la o firma mai profi unde isi incarca el cartusele de la firma unde lucra, si am ocnstatat ca m-a tinut cam 2500-3000 de pagini. Imprimanta are 4 ani si nam incarcat decat 1 data (cei drept la un pret derizoriu 10 lei). Sunt super multumit de ea. Rar mi s-au prins foi in ea, dar s-au scos foarte usor afara (in toate cazurile a fost din cauza mea ca nu am pus bine foile in suport). Singurul dezavantaj este ca daca tragi mai mult de 30-50 de pagini deodata se incalzeste foarte tare tonerul si paginile incep sa iasa putin ondulate. daca il lasi 30 de sec si printezi dupa restul de pagini, si tot asa... nu o sa ai nicio problema. Pont: poti sa dai print la tot documentul dar pui cate 30 de pagini odata, imprimanta cand sesizeaza pagini noi (are un mic senzor) trage restul documentului.

#18
gabrielairina

gabrielairina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 17.02.2009
[quote name='bogdanpopey' date='22nd August 2011, 20:58' post='10326530']
salut... uite ti-am uploadat aici pe contul meu de dropbox imagine proaspat creata dupa CDul meu original de la xerox phaser 3117.

LINK: [url="http://dl.dropbox.com/u/16627854/xerox.phaser.3117.iso"]http://dl.dropbox.com/u/16627854/xerox.phaser.3117.iso[/url]


Nu reusesc sa intru pe link. Daca esti dragut te rog mai incearca o data. Multumesc!
Daca ma poate ajuta cineva cu drider-ul de la xerox 3117 ii multumesc. (Pentru 3100 a mers un driver de pe site-ul xerox)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate