Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Actiuni la societati inchise ...

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004
Salutare,

poate sa ma lamureasca si pe mine cineva cu chestia de mai jos:

1. Acum vreo cativa ani m-a pus gaia si am cumparat niste actiuni la Automobile Dacia S.A.
2. Zis si facut, le-am cumparat si vazand ca pretul tot scade le-am aruncat intr-un sertar (bine ca nu erau multe).
3. Intre timp Automobile Dacia S.A. a fost cumparata de catre Renault S.A.
4. Baietii au transformat societatea intr-o "societate de tip inchis". Ce inseamna asta? Ca au cumparat de pe piata majoritatea actiunilor la un pret foarte mic si au delistat vechea firma de la Bursa de Valori.

Chestia e ca eu am ramas acum cu niste actiuni cu care nu stiu ce sa fac.

Mai sunt valabile sau ma sterg la .... cu ele ???

Daca are cineva vreo idee sau un sfat ii raman dator (cine stie, poate vreodata o sa ajung in consiliul de administratie de la Pitesti  :naughty: )


Cu multumiri,

Bibicu (actionaru' lu' Logan)

#2
adrian-a

adrian-a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 05.01.2005
Salut,

O "societate de tip inchis" este o societate ce nu este listata la bursa.
Adica problema e ca e mai greu sa vinzi sau sa cumperi astfel de actiuni.

Trebuie sa gasesti personal cumparator, nu te poti sa te duci la bursa sa vezi cat se ofera pe o actiune si sa fi sigur ca le cumpara cineva.

Pe de alta parte ai toate drepturile unui actionar: beneficiezi de dividente ca si restul actionarilor, poti participa si vota la AGA si AGEA, ai drept de preemptiune in caz de majorare de capital social.

Daca vrei sa le vinzi intereseaza-te chiar pe la Dacia (posibil ca Renault sa fie interesat sa cumpere, au fost obligati sa faca oferta publica de cumparare cand s-a facut delistarea), vorbeste cu un broker pt ca sunt sanse mai mari sa stie un cumparator, da anunturi prin ziare.

#3
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004
Multumesc mult de tot !!

Acum daca tot le am si astia s-au transformat in societate inchisa cine stie:
- poate incep sa apara si adevaratele dividende pentru ca inainte Dacia era pe pierdere
- poate ajung prin C.A. ...  :naughty:  
- sau pot sa visez in continuare la cai verzi pe pereti de la Dacia

10'Xs

#4
Neuron

Neuron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 11.09.2002
Si eu mai am actiuni la Dacia.
Poate ne asociem sa avem un cuvant de spus. :P

#5
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
probabil ca cu cele 0,001 pe care il detineti puteti sa detinti controlul asupra CA

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate