Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Fortumo.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Andy_Viper

Andy_Viper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.05.2009
fortumo au comisioane mari...eu dau produsul in valoare de 1 euro cu 2 euro si nici macar pretul produsului nu il iau...
imi puteti recomanda alt serviciu care sa perceapa un comsion mai mic?

#20
rafinament

rafinament

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.03.2010

View PostAbdulah112, on 16th May 2009, 17:30, said:

Extrem de multe pasaje din pe site si in faq nu sunt traduse - profesionisti nu 'arunca' un astfel de site pe piata. Acestia sunt niste amatori la sange :D

Statistica afisata de ei - daca stam sa-i dam crezare - auch cata fantezie


Am citit putin la Fortumo pe site - atentie au taxe extrem de ridicate:

Cat de mult castig din fiecare SMS trimis catre serviciul meu?
Utilizatorii serviciului tau vor plati pentru fiecare mesaj trimis serviciului tau.
Operatorii de telefonie mobila vor lua o parte din fiecare tranzactie (plati, colectarea banilor si acoperirea riscului de credit).
Operatorii apoi platesc banii ramasi (de obicei intre 25% si 40% in functie de pretul final) catre Fortumo.
Fortumo plateste catre tine banii ramasi, mai putin un mic comision (de obicei intre 2% si 3% din pretul final, in functie de tara, tipul serviciului si volum).
Arunca o privire pe Fortumo Parte din venituri pentru cifre exacte cu privire la venit.

Totul minciuna de obicei operatorii nu au 'acoperire a riscului de credit' (nu sunt institutii de creditare) findca acesta nu exista la companii de telecomunicatii - cititi legislatia in vigoare.


Tu, deci cel care muncesti, primesti din suma totala intre 25% si 40% ? Wow, astea da taxe.

Diferenta nu se scurge nu in buzunarul operatorului sa zicem Vodafone, ci in buzunarul Intermediarilor plasati intre Fortumo si Vodafone, si dupa cum cunosc demersul in Romania ar trebui sa functioneze cam asa:
1. firma mama, din spatele Fortumo, detine si alte firme
2. acestea contacteaza Vodafone, Cosmote, etc. si face un contract pentru contingente de SMS
3. in continuare, aceasta firma vinde contingentele de SMS catre Fortumo si alte firme proprii cu vanzare catre clientul final
...asa Fortumo si alte site-uri, pot afirma ca suma diferenta este retinuta de Vodafone&Cosmote, dar in realitate aceasta curge in buzunarul firmei mama, situata intre Fortumo si Vodafone.

Personal caut un serviciu SMS cu plata fixa pe tranzactie - si nu procentuala - altfel ajungi ca din 10 Euro cat a platit utilizatorul tu sa primesti 3 Euro, restul curge in buzunarul firmelor fantoma dintre Vodafone si servicii gen Fortumo :(


Cu stima

Buna ziua prieteni
Fortumo? De incredere?
Va spun eu si va pot argumenta cu dovezi clare.
Amcreat doua conturi in luna noiembrie. Munceam 4 ore pe zi pentru promovare pe siteuri de anunturi romanesti. AM castigat partea mea de 500 euro. Cans spun castigat ma gandesc a partea mea   de 30%. Deci utilizatorii finali au platit la operatorii de telefonie mobila 1500 euro. In luna martie mi-au blocat contul spunand ca nu am specificat pretul unui sms pe un anumit site, si mi au tras teapa de 500 euro. Pentru detalii va astept pe adresa de email: [email protected]. Va pot transmite dovada ca nu s-au tinut de cuvant.
Asa ca fratilor nu mai creati conturi sa trimita oamenii sms ca oricum nu luati nimic nefiind un contract in spate. Ideea ca nu au nici un numar de contact.
FORTUMO NU ESTE DE INCREDERE.
ASTEPT PARERI SI DETALII PENTRU A DOVEDI!

#21
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
Cauta altceva. Proprie experienta. Sincer

#22
Bucuresti85

Bucuresti85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.07.2010

View Postrafinament, on 21st March 2010, 15:35, said:

Buna ziua prieteni
Fortumo? De incredere?
Va spun eu si va pot argumenta cu dovezi clare.
Amcreat doua conturi in luna noiembrie. Munceam 4 ore pe zi pentru promovare pe siteuri de anunturi romanesti. AM castigat partea mea de 500 euro. Cans spun castigat ma gandesc a partea mea   de 30%. Deci utilizatorii finali au platit la operatorii de telefonie mobila 1500 euro. In luna martie mi-au blocat contul spunand ca nu am specificat pretul unui sms pe un anumit site, si mi au tras teapa de 500 euro. Pentru detalii va astept pe adresa de email: [email protected]. Va pot transmite dovada ca nu s-au tinut de cuvant.
Asa ca fratilor nu mai creati conturi sa trimita oamenii sms ca oricum nu luati nimic nefiind un contract in spate. Ideea ca nu au nici un numar de contact.
FORTUMO NU ESTE DE INCREDERE.
ASTEPT PARERI SI DETALII PENTRU A DOVEDI!
Salut prieteni,
Mie mi-a mers fortumo la sume mici odata am retras 55€ si a doua oara 67€ insa cand m-am pus pe treaba a treia oara si am reusit sa acumulez 160€(partea mea de 30%), am primit un e-mail ca serviciul a fost suspendat din motive neclare.Le-am trimis un e-mail si le-am cerut explicatii si uitati raspunsul lor:"Mobile operators have asked us to stop your service for good, suspend your payouts and not to allow you to create any more services.
Please notice that your action was violating the highest terms and rules in Romania mobile market, due to what one shortcode in Fortumo was temporary closed.In any way, you should not create any new services in Fortumo. However, any addition information from you about your actions is very expected.
"
In concluzie merge bine NUMAI la sume mici ca sa iti castige increderea iar cand ajungi sa strangi banii ceva mai multi iti blocheaza contul pe motive incerte si nu mai primesti nici un ban.In e-mailul trimis i-am intrebat si daca mai primesc sau nu banii stransi pana in acest moment, insa vedeti si voi raspunsul mai sus.....

#23
marrius1978

marrius1978

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.08.2008
Salut
Nu va incurcati cu Fortumo!!!
E o mare teapa.Spun ca primesti banii dupa 3 luni dar din anumite motive nu ii vei primi niciodata.Am primit confirmarea de plata ca in cateva zile mi se vor vira acei bani(1200 Euro) ,apoi a doua zi mi-au trimis un e-mail in care mi se spunea ca plata este suspendata pentru nerespectarea conditiilor.Companiile de telefonie refuza sa plateasca din nu stiu ce cauze.Explic ca nu am incalcat nici o conditie,ca pretul sms-lui a fost afisat corect,dar ei nu si nu.
DECI CONCLUZIA::::TEAPA

#24
dr4t

dr4t

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.05.2012
Exista un serviciu de microplati serios pe care sa mi-l recomandati? Si care pentru sume de pana in 2 EUR sa nu ia 55%, pentru ca nu mi se pare normal. Agentul imobiliar nu primeste mai multi bani decat proprietarul, de exemplu :P.
Multumesc!

#25
phpguru

phpguru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 12.07.2012
De acord in urma unei experiente cu acelasi FORTUMO sunt dezamagit. Este TEAPA, FAKE..cand ajungi sa incasezi banii iti blocheaza contul.

#26
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Nu stiu ce vorbiti voi aci, dar eu am primit vreo 600euro de la ei pana acum...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate