Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Mari profetii esuate facute pentru 2008

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Ma uit la o emisiune de pe TMCTV si imi aduc aminte de ce se vorbea exact acum un an, despre ce va fi anul acesta...

Daca reluam estimarile marilor eminente cenusii din Romania, cuvantul de ordine este DEZASTRU. Singurul om de afaceri care a facut un portofoliu virtual care sa ofere la finele acestui an, un randament pozitiv de +0,5% a fost Bogdan Baltazar. Restul au pierderi de pana la 80%.

Imi aduc aminte si de Sima de la WBS, care era singurul care vorbea de o scadere a bursei de 25 pana la 50% si Patriciu a estimat o scadere si mai mare cand actiunile au atins pragul lui Sima.

De tinut minte acesti oameni, care stiu ce vorbeasc...

#2
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
dinu patriciu este un habarnist , asa ca nu cred ca este relevant opinia unuia ca el .
Sima chiar se pricepe !

#3
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Când o să iei o afacere cum a luat Patriciu și ai să o extinzi în nu știu câte țări și apoi să iei miliarde de € pe ea, atunci poți să zici că e un habarnist. Totuși, nu îl confunda cu GB aka războinicul luminii :w00t:

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Aproape toti investitorii la bursa nu fac nici un ban pe un termen de 5 ani. Nu mai stiu cine a zis asta.

Daca ii luam de exemplu pe cei cu pierderi de 80%, probabil pierderile astea au acoperit toate castigurile din anii precedenti, deci citatul ar fi corect.

Patriciu nu cred ca se numeste investitor la bursa. Cand investeste cumpara pachetul majoritar, astfel incat sa poata modifica si dezvolta companiile din interior. Ca Warren Buffet.

#5
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View Postdon_dannielo, on Dec 26 2008, 10:27, said:

Patriciu nu cred ca se numeste investitor la bursa.

Cine a spus ca este investitor la bursa?! Am spus doar ca a facut o predictie foarte negativa in ceea ce privesc actiunile de la BVB, intr-o perioada in care toata lumea vedea o tendinta de oprire a scaderilor... Adica in perioada in care Sima a inceput sa cumpere actiuni.
Bineinteles ca Sima a vandut dupa o pierdere de 20%, dar important este ca la ael moment Patriciu a vazut lucrurile mai clar.

#6
softpedic

softpedic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 10.07.2007

View Postfloraur, on Dec 26 2008, 10:38, said:

Cine a spus ca este investitor la bursa?! Am spus doar ca a facut o predictie foarte negativa in ceea ce privesc actiunile de la BVB, intr-o perioada in care toata lumea vedea o tendinta de oprire a scaderilor... Adica in perioada in care Sima a inceput sa cumpere actiuni.
Bineinteles ca Sima a vandut dupa o pierdere de 20%, dar important este ca la ael moment Patriciu a vazut lucrurile mai clar.
Corect.

#7
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Postjafpefata, on Dec 26 2008, 06:19, said:

Când o să iei o afacere cum a luat Patriciu și ai să o extinzi în nu știu câte țări și apoi să iei miliarde de € pe ea, atunci poți să zici că e un habarnist. Totuși, nu îl confunda cu GB aka războinicul luminii :w00t:
Nu vad de ce inteligenta a dat dovada patriciu !
El a cumparat o rafinarie cu niste bani imprumutati obtinuti printr-o smecherie posibila numai datorita implicarii lui tariceanu , si nu si-a mai platit datoriile la stat atunci cand le-a venit scadenta , datorita faptului ca a dat ceva acolo unde nu trebuia .
Toate astea s-au intamplat pentru ca Romania nu era in Uniunea Europeana , unde hotii de genul asta nu sunt permise !
De inteligenta a dat si da dovada Warren Buffet !

#8
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Pănă la urmă a cumpărat o rafinărie și a extins afacerea în 12 țări, a crescut-o de n ori.
De ce nu înjurați OMV care au cumpărat tot ce înseamnă petrol în țara asta.. Ăla jaf pe față.

#9
fitness4mind

fitness4mind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 16.08.2007
La concret, cine de pe topicul asta a investit la Bursa? Eu de exemplu am urmarit ceva vreme acum cativa ani miscarile bursei, dar n-am investit pt ca banii imi mergeau la constructia unei case. Anul trecut am inceput sa pun iar deoparte, cu gandul ca poate bag ceva si la bursa. Dupa aparitia psihozei subprime in State, ca prin farmec a inceput un bombardament publicitar in Ro, cu tenisman-ul care ne invata sa fim destepti investind la bursa. Asta mi-a adus aminte de toate tunurile renumite de la noi, incepand de la Caritas, SAFI si prabusirile bancilor, pana la FNI si Dracula Parc :D. Culmea e ca am scapat unei tipe numarul de mobil, si de atunci n-am mai avut liniste, fiind sunat permanent ca sa mi se spuna ce moment bun e sa investesti in actiuni, cu toate ca scorurile se prabuseau continuu. In consecinta nu pot decat sa ma felicit ca n-am cazut in ispita sa bag bani in actiuni.

Nu stiu cat de habarnist e Patriciu, dar avand acces la informatii prin pozitia pe care o are, omu' actioneaza in cunostinta de cauza. Faptul ca s-a erijat in sfatuitorul investitorilor nu-i da vreo competenta in domeniul asta, si oricum exista oameni mult mai grei care au pierdut valori imense in urma crah-ului bursier, oligarhii rusi fiind cel mai bun exemplu. Sincer, omul in pielea caruia n-as vrea sa fiu e carnatul auto-intitulat razboinicu' luminii, care n-o sa se ridice vreodata mai sus de conditia de bisnitar ordinar. Vor fi altii care vor trage foloase imense din crahul financiar si bursier, care dealtfel are oportunitati suficiente.

#10
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View Postbuteliearagaz, on Dec 27 2008, 02:49, said:

Nu vad de ce inteligenta a dat dovada patriciu !
El a cumparat o rafinarie cu niste bani imprumutati obtinuti printr-o smecherie posibila numai datorita implicarii lui tariceanu , si nu si-a mai platit datoriile la stat atunci cand le-a venit scadenta , datorita faptului ca a dat ceva acolo unde nu trebuia .
Toate astea s-au intamplat pentru ca Romania nu era in Uniunea Europeana , unde hotii de genul asta nu sunt permise !
De inteligenta a dat si da dovada Warren Buffet !

Tu ai o problema, de cate ai ocazia deturnezi discutia. Ce treaba avem noi cu ce face Patriciu, comentam doar declaratii publice.
Tot timpul faci asa, aptine-te...

View Postfitness4mind, on Dec 27 2008, 09:51, said:

La concret, cine de pe topicul asta a investit la Bursa? Eu de exemplu am urmarit ceva vreme acum cativa ani miscarile bursei, dar n-am investit pt ca banii imi mergeau la constructia unei case. Anul trecut am inceput sa pun iar deoparte, cu gandul ca poate bag ceva si la bursa. Dupa aparitia psihozei subprime in State, ca prin farmec a inceput un bombardament publicitar in Ro, cu tenisman-ul care ne invata sa fim destepti investind la bursa. Asta mi-a adus aminte de toate tunurile renumite de la noi, incepand de la Caritas, SAFI si prabusirile bancilor, pana la FNI si Dracula Parc :D. Culmea e ca am scapat unei tipe numarul de mobil, si de atunci n-am mai avut liniste, fiind sunat permanent ca sa mi se spuna ce moment bun e sa investesti in actiuni, cu toate ca scorurile se prabuseau continuu. In consecinta nu pot decat sa ma felicit ca n-am cazut in ispita sa bag bani in actiuni.

Nu stiu cat de habarnist e Patriciu, dar avand acces la informatii prin pozitia pe care o are, omu' actioneaza in cunostinta de cauza. Faptul ca s-a erijat in sfatuitorul investitorilor nu-i da vreo competenta in domeniul asta, si oricum exista oameni mult mai grei care au pierdut valori imense in urma crah-ului bursier, oligarhii rusi fiind cel mai bun exemplu. Sincer, omul in pielea caruia n-as vrea sa fiu e carnatul auto-intitulat razboinicu' luminii, care n-o sa se ridice vreodata mai sus de conditia de bisnitar ordinar. Vor fi altii care vor trage foloase imense din crahul financiar si bursier, care dealtfel are oportunitati suficiente.


Esti fericit ca nu ai intrat, eu am cumparat mult anul trecut si sunt in pierdere. Mai sunt multi care au actiuni la BVB aici, insa nu spune nimieni nimic...

#11
implacabil

implacabil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.10.2008
Eu cred ca e o greseala sa dai credit unor asa zisi 'profeti', chiar daca realitatea le confirma 'previziunile'.

Am impresia ca scapati din vedere un lucru: NIMENI nu STIA ce are sa se intample. Au fost oameni care au prevazut niste evenimente care nu erau nici inimaginabile, nici nemaintalnite si nici imposibile si care iata, se intampla as we speak.
O mare parte dintre investitori  au fost si sunt foarte constienti ca bursa se poate prabusi in orice moment si mai cred ca multi dintre ei au spus/scris candva, undeva, ca bursa se va prabusi. O parte dintre ei 'anticipeaza' aceasta prabusire de 5-10 ani. Asta nu ii face clarvazatori.

Evident ca acei indivizi vor acum credit, dar asta nu inseamna nici ca STIAU ce are sa se intample, si nici ca STIU ce se va intampla de acum inainte.

#12
fitness4mind

fitness4mind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 16.08.2007

View Postfloraur, on Dec 27 2008, 19:21, said:

Esti fericit ca nu ai intrat, eu am cumparat mult anul trecut si sunt in pierdere. Mai sunt multi care au actiuni la BVB aici, insa nu spune nimieni nimic...

Cu atat mai mult este de apreciat faptul ca esti singurul care vorbeste deschis de asta. Imi pare rau ca ai probleme, dar cred ca se vor rezolva atunci cand cotatiile isi vor relua cresterea pe masura ce va evolua economia, ramane de vazut perioada.

Experientele mele cu investitii asupra carora nu am nici un control sunt putine si neplacute. De exemplu, la subscriptia publica prin certificatele de actionar in 1998, am ales Loconfort, in urma studiului indicatorilor economici (cred ca stii bine ca era cea mai performanta societate din Gl). La vremea respectiva intentionam chiar sa imi maresc portofoliul, insa regulile pietei erau facute de cei 2 brokeri principali de pe piata de atunci in Gl, Elda si Euro Invest. In afara comisionului nesimtit la intermediere, se forta mana clientilor prin "lipsa de cumparatori, asa ca trebuie sa lasati ordinul la pretul pietei". Bineinteles ca tartanul de rand nu maraia nimic, si taiau si spanzurau brokerii dupa cum voiau. In plus, am avut conflicte si cu juristii de la Loconfort, deranjati de unul care stia prea multe (in opinia lor). Mi-am dat seama ca toata treaba era o buba de care era bine sa ma lipsesc. Azi e mult mai transparenta treaba pe piata, dar si volatilitatea e maxima, din cauza expunerii la pietele externe.

Parerea mea e ca aceia care s-au miscat pe piata noastra de capital in tulburii ani 90 au profitat de oportunitati unice in istorie, din cauza ignorantei generale, de la politicieni pana la ultimul taran. Cei mai reprezentativi sunt Vantu (Gelsor si ulterior FNI) si Patriciu (preluarea Petromidia). Faptul ca Patriciu scoate acum pe banda sfaturi pentru investitori nu-i da vreo credibilitate de guru al afacerilor, caci oricum e asigurat si nu-l doare gura sa manance rahat. Cand va avea rezultate concrete din investitii pe bursa, si nu din japca prin care a pus mana pe Petromidia, va merita poate atentia noastra.

#13
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Postfitness4mind, on Dec 28 2008, 00:30, said:

Parerea mea e ca aceia care s-au miscat pe piata noastra de capital in tulburii ani 90 au profitat de oportunitati unice in istorie, din cauza ignorantei generale, de la politicieni pana la ultimul taran. Cei mai reprezentativi sunt Vantu (Gelsor si ulterior FNI) si Patriciu (preluarea Petromidia). Faptul ca Patriciu scoate acum pe banda sfaturi pentru investitori nu-i da vreo credibilitate de guru al afacerilor, caci oricum e asigurat si nu-l doare gura sa manance rahat. Cand va avea rezultate concrete din investitii pe bursa, si nu din japca prin care a pus mana pe Petromidia, va merita poate atentia noastra.

Si mie imi pare rau pentru cei care au pierdut , dar si-au asumat un mare risc pentru ca bursa din Romania nu prea este transparenta si brokerii sunt jegosi fara scrupule .

Spre exemplu era recomandata cumpararea actiunilor la banca transilvania , desi in 18 martie anul acesta , Banca Transilvania (TLV) propunea actionarilor majorarea capitalului social cu 448,6 mil. lei (121 mil. euro), prin incorporarea profitului net din 2007, pentru a mentine in cadrul bancii cash-ul necesar dezvoltarii.

Inainte de acest anunt trebuia vandut tot , pentru ca era de asteptat sa se intample asa .

Eu sunt contabil de meserie , si foarte multe profituri sunt pe hartie , mai ales la banci ; practic se face profit din reevaluarea unor active sau alte smecherii contabile .

Am un prieten care a cumparat actiuni la banca transilvania in anul 2004 , si cand pentru anul 2004 nu s-au dat dividente , eu i-am spus sa le vand , dar el nu m-a ascultat .

In 2007 nu m-am facut broker , pentru ca nu pot sa mint clientii .

Nu am vrut sa fiu oftopic , dar trebuia sa scriu asta .

Avand in vedere consideratiile exprimate de mine mai sus , este foarte clar ca profetiile facute pentru anul 2008 , erau facute ca sa fie .

Patriciu a spus si spune foarte multe , dar nu au fost retinute decat afirmatiile favorabile lui , asta si datorita faptului ca este implicat in mass-media direct sau indirect .

#14
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postbuteliearagaz, on Dec 28 2008, 02:16, said:

Si mie imi pare rau pentru cei care au pierdut , dar si-au asumat un mare risc pentru ca bursa din Romania nu prea este transparenta si brokerii sunt jegosi fara scrupule .
Si crezi ca e diferit cu ceva fata de afara? Jegosi e un cuvant cam dur oricum, nu cred ca te baga in pierderi intentionat. Ce vor ei sa te faca este sa-ti rulezi banii pentru a-si lua comisioane, dar banuiesc ca atunci cand iti prezinta o optiune este cea care cred si ei sincer ca e buna. Ca nu prea se pricep e alta discutie, nu degeaba se numesc broker (in traducere "mai broke decat tine")

View Postfloraur, on Dec 27 2008, 19:21, said:

Esti fericit ca nu ai intrat, eu am cumparat mult anul trecut si sunt in pierdere. Mai sunt multi care au actiuni la BVB aici, insa nu spune nimieni nimic...
Mai era si Nicanor

View PostNicanor, on Nov 14 2008, 16:06, said:

...am pierdut 30k pe bursa :(...

View PostNicanor, on Nov 14 2008, 17:14, said:

...da, de iepuroi. in mai aveam actiuni in valoare de 49.ooo , acum aceleasi dar valoreaza 16.ooo. nu am marcat pierderea. de notat ca ele au fost si in aproape 60.ooo. eu sunt longer de fel ...

Edited by don_dannielo, 28 December 2008 - 10:02.


#15
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
pe termen lung absolut nimeni nu stie ce vorbeste, toata lumea isi da cu presupusul... evident, ca se nimereste cate unul care sa aiba dreptate... dar nimeni nu are dreptate de un numar suficient de ori incat sa aiba relevanta statistica... daca ar avea, l-ar putea depasi pe bill gates destul de usor

#16
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Mie mi se rupe de Patriciu si nu il inghit prea tare, insa daca asta a spus e meritul lui ca a avut dreptate.
Intradevar, a facut si multe previziuni, care nu i-au iesit cum ar fi pretul mediu al petrolului pe 2008. Aici a dat-o in bara rau detot, schimband estimarea initiala (care se apropia de realitatile de astazi) in luna Martie, avantat de dinamica pitei derivatelor de atunci. Cred ca a estimat un pret mediu de 130$/baril.

Dl mare ministru de finante Varujan Vosganian, a facut bugetul Romaniei pe anul 2008 bazat pe un Euro la 3.35

Toata redactia TMCTV vorbea in Mai de incredibila dinamica a pietei imobiliara, care aduce profituri incredibil de mari, numai sa intrati cu totii in acest tip de investitii. Nu spun ca au fost interese acolo, dar sa propavaduiesti belsugul intr-o perioada in care se vedea clar ca lucrurile se strica, mi se pare neprofesional.

Mai e nevoie sa va aduc aminte de marea profetie a lui Adrian Simionescu, cu BET FI la 100.000?! :)))

Astept sa ajunga BET FI la 9.500 si o sa mai cumpar niste actiuni. Daca stau si ma uit pe fundamentale, nu prea am cum sa gresesc indiferent de ce cumpar, insa o sa incerc sa iau de acolo de unde cred eu ca sunt oameni cinstiti la conducere. Orice s-ar intampla, cred ca anul asta sunt cateva lucruri foarte importante, care se vor intampla si vor da un impuls pietii:
1. Marirea pragului de depunere la SIF-uri
2. Convertirea in actiuni ERSTE, a pachetului detinut de Sif-uri la BCR.
3. Reglementarea pietei RASDAQ
4. Lansarea vanzarii in marja la BVB si dezvoltarea unui market maker adevarat.
5. Intrarea pe bursa a Fondului Proprietatea

Apropo de FP, am vaut-o pe doamna Dana Lulache (presedinta fondului) la TMCTV... VARZA CU CARNE!!! Si cand ma andesc ce venit lunar are doamna, ma doare capul. Sunt curios daca intra si ea in limita celor 4.800lei/luna de care vorbeste BOC :))) . Cu toate ca nu cred, acea limita este valabila pentru toate agentiile platite de la bugetul de stat si nu are nicio legatura cu FP.

Sper ca aceste lucruri sa se intample la un moment bun, pentru a ajuta piata.



View Postbuteliearagaz, on Dec 28 2008, 02:16, said:

Si mie imi pare rau pentru cei care au pierdut , dar si-au asumat un mare risc pentru ca bursa din Romania nu prea este transparenta si brokerii sunt jegosi fara scrupule .
In 2007 nu m-am facut broker , pentru ca nu pot sa mint clientii .


Tine cont de un lucru...
eu chiar daca am pierdut bani la BVB, asta s-a intamplat din vina mea si nu datorita broker-ului. Sunt destul de mare sa imi iau deciziile singur. Am acces la informatie si ceea ce cer eu de la broker sunt doar recomandari cazuale si executarea unor ordine de vazare/cumparare, atunci cand nu tranzactionez online.
Oameni pot face profetii peste profetii, daca eu nu cred in ele, ma lasa rece. Numai ca tura asta m-am cam ars cand am apreciat criza din state, nu m-am gandit ca vor iesi majoritatea investitorilor straini din pozitii...

#17
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Se vorbeste de pragul de detinere la SIF-uri,
Cred ca in maxim doua luni vom avea o decizie in acest sens.
Sa vedem daca am avut dreptate...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate